Zašto se ovo događa?

louiskrstic

Domaćin
Poruka
3.209
Ne navoditi političke i ekonomske razloge jer su to samo posledice uzroka već potražimo pravi uzrok
Onoga što je iskazano ovom dvopolnom slikom!
Ovo jednako pripada temi "Odrastanje je bolno."

Zašto se ovo događa.jpg
 
Ne navoditi ekonomske razloge ?

Kakve razloge ti hoćeš. Razlozi si striktno ekonomski, a takav razvoj je diktirao istorijski tok, sa svim što se događalo, posle drugog svetskog rata, pogotovo na polju poljoprivrede. Nekada je za zemljoradnju trebalo mnogo ruku, danas ne treba. Promenila se svest, potrebe. Ljudi idu trbuhom za kruhom
 
Nisu bas jer i na selu moze pristojno da se zaradjuje.

Nemaš ti ni veze sa selom , ni sa životom. U jednom banatskom selu od 6000 stanovnika, pristojno i bogato možda može da živi do 1000 ili malo više, onih koji imaju mnogo zemlje i njihove porodice. A velika većina nema dovoljno zemlje, da na tome temelji pristojnu egzistenciju
 
Poslednja izmena:
Bolje biti siromasan u gradu,nego bogat na selu........U gradu se manje vidi a na selu vise radi.........Danas je najvaznije imati skupa kola,smartfon,otici na ljetovanje.......A sve drugo nije vazno.........

ne znam kako je u Bosni,ali u Dalmaciji ko god drži malo više ovaca,vozika bjesna kolica,i štošta toga ima,o kojima većina u gradu samo može da sanja...:telefon:
a hit u zadnjih par godina je sadnja ljekovitog bilja,poznajem lično par likova,koji su se u roku od 2,3 godine prilično obogatili..
 
znas li koliko kosta socijalno i zdravstveno osigaranje preko poljoprivrede? Oko 120 000 godisnje. Znas li posto je ovca na vasaru da se kupi? Oko 5000dinara?jel kapiras zasto sela izmedju ostalog ostaju prazna?
 
meni je interesantno kako su ljudi sa sela stradni za smećem iz marketa, tipa smoki, napolitanke, gazirani sokovi... gledaju da prodaju kvalitetnu, prirodnu hranu kako bi kupili ovo industrijsko smeće sa odvratnim pojačivačima ukusa....

Da barem prodaju kvalitetnu ali vecina ih ne radi ni to. Na njivama se najvise seje hibrid kukuruz koji se kasnije daje kravama, a kukuruz nije hrana za krave. Nepravilnom ishranom krave rusi se odnos Omega 3 i Omega 6 masnih kiselina. Mleko treba da ima odnos Omega 3 i Omega 6 masnih kiselina 1:1 ili 1:2. Kada se ishrana krave bazira samo na travi, taj odnos je 1:1.
 
Samo sirotinja na zapadu stanuje po obodu metropola u getima...U centrima metropola ne stanuje niko ,sem
u hotelima prebogati beskućnici...Stanuje se na periferijama-od 50-200 km od metropole...Na radno mesto se stiže.
recimo,metroom za manje od pola sata ili kolima takođe...Deca imaju školske autobuse koji idu po navigator u
kombinaciji s GPS I kupe učenike I razvoze...
Ovaj seljačluk od BeGea ima još istočno od nas-svuda gde su bili Turci...:mrgreen:
Ybg,urbano smo kasabe pravili...Oš kod spahije,oš kod dahije...:mrgreen:
Daleki istok je još drukčiji-neuporedivo...
 
Ovo je eklatantan primer kapitalističke dehumanizacije savremenog čoveka nametanjem posesivnog individualizma, što je istovremeno i početna faza stvaranja postmodernog globalizma. Uništenje sela je propratna pojava uništenja čoveka metamorfozom fromovskog biti u imati. Ne radi se o tome da grad nudi materijalnu sigurnost, već proklamovanu egzistencijalnu sferu, koja, uprkos flagrantnom antagonizmu i ekstravagantnosti suštinskim čovekovim potrebama, deluje kao magnet hipnozitovanoj gomili.

Ipak, neće proći mnogo vremena kad će se čovek početi vraćati prirodi, jer, ne samo da raskorak između očekivanog i ostvarenog postaje sve veći, već diverzifikacija latentno subverzivnog poretka koji preti egzistencijalnom opstanku čovečanstva postaje kategorički imperativ današnjice. Mislim da ne postoji druga životvorna alternativa, a da je suprotan ishod konačna destrukcija, koja primenom savremenih tehnoloških sredstava postaje sve izvesnija. Ekocidnom poretku naoružanom modernim sredstvima uništenja nisu potrebni vekovi da obavi posao do kraja, već decenije. Toliki je rok da se modus vivendi oslobodi dekadencije i fatalizma malograđanštine.
 
Selo je lijepo, ali grad je čovjeku neophodan da uzrasta u smijeru kojeg sebi još nije osvjestio, ljudi, društvo dešavanja kroz kulturu, sav vještački svijet ima svoju svrhu, makar i gužva tolika u gradu, nebitno je, a selo dobro dođe kao odmor junaku. Neće čovjek ništa više saznati u selu nego u gradu, o tome i Sokrat priča izvan gradskih zidina u spisu ,,Fedar" ili ,,O Ljepoti". Grad je čovjeku miliji, ukoliko čovjek nije prošao mnogo od života, ne računajmo one stare borce koji se prirodno povlače u tišinu kao osvješteni.
 
Živim u Beogradu,
A imam rođake u nekim manjim gradovima Srbije.
Na selu nemam nikoga.

Jednom, na nekom familijarnom okupljanju,
utvrdismo da najbogatiji društveni život ima sestra iz Smedereva.

Ja. koji živim u Beogradu nisam bio u pozorištu, operi, bioskopu, na izložbi - i ne pamtim !
Kuća posao - posao kuća !

Na slavlja idem kad ima nešto,
ali to je u zadnjih godinu dana bilo na jednu svadbu.
Pre toga na šest meseci je bila jedna sahrana !
I to je to.

Nasuprot,
sestra iz Smedereva jednom nedeljno je na nekoj slavi, rođendanu, ispraćaju, parastosu
( manje mesto svi se drže i druže ).

Takođe, od Beograda ima mnogo više nego ja,
tu je jednom mesečno,
prošeta, svrati u Mekdonalds, Hajat, na Kališ, u Knez Mihajlovu ..
Ona se ovde relaksira
meni je ovde sve dosadno i ...
Ona je ta koja ima Beograd - ne ja !

I ko sad bolje živi ?
Ona. naravno - iz manjeg mesta oko Beograda !

Za život na selu ne znam,
mislim da su naša sela zapuštena
tako da to ne preporučuujem !!!
 

Back
Top