Zasićene masne kiseline

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.020
Zasićene masne kiseline: nisu baš toliko loše


Masti se dele na zasićene i nezasićene masne kiseline. Zasićene masne kiseline se često nazivaju „lošim mastima“ jer prekomerna konzumacija može dovesti do povećanja nivoa holesterola i podstaći razvoj dijabetesa, zakrčenja krvnih sudova i kardiovaskularnih bolesti. Međutim, one takođe služe kao prenosioci signala u našem telu i od suštinskog su značaja za nervni sistem. Ključ je, naravno, u umerenoj i uravnoteženoj konzumaciji.


Trans masti: zaista nezdrave


Nasuprot tome, trans masti su potpuno nezdrave. One nastaju prilikom jakog zagrevanja nezasićenih masti, ali i tokom industrijske prerade, zbog čega se najčešće nalaze u prerađenim namirnicama, slatkišima i čipsu. Trans masti negativno utiču na metabolizam masnoća u krvi i u najgorem slučaju mogu doprineti razvoju kardiovaskularnih bolesti.


Jednostruko i višestruko nezasićene masne kiseline: veoma zdrave


Među „dobrim mastima“ nalaze se jednostruko i višestruko nezasićene masne kiseline. One su delimično esencijalne za naš organizam i imaju povoljan uticaj na zdravlje. Jednostruko nezasićene masne kiseline pomažu telu da apsorbuje vitamine rastvorljive u mastima i mogu čak doprineti smanjenju nivoa holesterola. Bogat izvor ovih kiselina su biljna ulja, poput ulja repice i maslinovog ulja.



Višestruko nezasićene masne kiseline: posebno važne


Dok telo može samo da proizvodi zasićene i jednostruko nezasićene masne kiseline, višestruko nezasićene masne kiseline moraju se unositi hranom. One su neophodne za organizam. Ove masne kiseline se dele na omega-3 i omega-6 masne kiseline, koje se mogu naći u lanenom ulju i orasima. Višestruko nezasićene masne kiseline su važan deo ćelijskih membrana i učestvuju u regulaciji krvnog pritiska. Međutim, bitno je održavati uravnotežen odnos između omega-3 i omega-6 masnih kiselina.



1739358176508.jpeg
 

Back
Top