Zanimljivosti o grafičkom dizajnu

  • Začetnik teme Začetnik teme Lada
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
Duotonovi se tradicionalno kreiraju procesom polutonskog štampanja, gde se jedan poluton štampa na drugoj kontrastnoj boji stvarajući duotonsku sliku. Ova osnovna tehnika štampe oživela je u digitalnim medijima. Softver za snimanje je kreiranje duotonova načinio lakšim nego što je to ikada bilo, a takođe i povezane varijacije poput monotona, tritona, kvadritona i “lažnih duotonova’’ (tonirane slike).
 
Od lepih pastelnih boja (“milenial pink”) do upečatljivih tonova, šeme boja iz 80-ih i 90-ih su ponovo postale popularne. Apstraktni i geometrijski šabloni prelaze sa margina u mejnstrim. Kako deca osamdesetih i devedesetih postaju uticajnija i kao lideri brendova i kao ciljna grupa, ovaj trend bi mogao pridodati vizuelnu živahnost, kao i dašak nostalgije vašem dizajnu.
 
U poslednje vreme se dosta spominje mikrointerakcija, ali šta je to tačno i zašto se koristi?

Mikrointerakcije su sitne animacije koje se koriste za komunikaciju sa korisnicima i pomažu im u obavljanju zadataka. One su zaslužne za sjajno UX korisničko iskustvo i postale su jedan od najvećih trendova.
Mikrointerakcije su svuda iako ih niste ni svesni. Njih čujete kada Vas telefon obaveštava da imate notifikaciju na Facebooku ili ste prevukli prstom po ekranu dok razgledate Tinder. Veoma su korisne jer stvaraju osećaj da upravo Vi manipulišete interfejsom dobijajući povratnu informaciju.

Kada su u pitanju veće animacije, GIF-ovi i SVG (Skalabilna Vektorska Grafika) su dobri alati. GIF-ovima je trebalo dosta vremena dok nisu postali mala animirana umetnost kakvi su danas.
 
Učinite oglase, reklame, ilustracije i logotipove interesantnijim koristeći gifove.

Animirani GIF logotipovi su zaista postali trend za sebe, jer su izuzetno zanimljivi i privlačni za oko.

Kad smo već kod privlačnosti i prednosti animacija, moramo spomenuti i cinemagrafiju koja se vraća u modu! Ove animirane slike su i dalje slike, koje samo u svojoj pozadini imaju video koji se prikazuje u samo jednom njenom delu. Ako vam ovo nije poznato – zamislite fotografiju pejzaža na kom se grane drveta blago kreću po povetarcu. Taj kontrast kretanja stvara upečatljiv i nadrealan osećaj. Cinemagrafi mogu biti u vidu videa ili GIF-a, i možete ih videti na web sajtovima, aplikacijama, društvenim mrežama.
 

Back
Top