Zanimljivosti iz sveta umetnosti

Umetnost je i način komunikacije:

Umetnost se koristi za izražavanje ideja, osećanja i stavova, ali i za prenošenje poruka i kritiku društva.
Najveći slikari svih vremena, poput Leonarda da Vinčija, Mikelanđela i Rembranta, postali su legende
ne samo zbog svojih remek-dela, već i zahvaljujući sposobnosti da svojim radovima inspirišu generacije.
 
Impresionizam, koji se javlja krajem 19. veka, donosi osveženje u način na koji umetnici prikazuju svet.
Ovaj stil naglašava svetlost i pokret, omogućavajući slikama da zabeleže prolazne trenutke na jedinstven način.
Umetničke revolucije koje dolaze sa impresionizmom postavile su temelje za stvaranje novih pravaca u umetnosti, otvarajući put modernizmu
 
Barok je dominirao u 17. veku, donoseći dramatiku i emocionalnost. Rokoko, koji se razvija tokom 18. veka, naglašava dekorativne elemente i eleganciju.
Tokom ovog perioda, umetnici kao što su Vincent van Gogh i Paul Sezan istraživali su nove perspektive i tehnike, dodatno obogaćujući istoriju umetnosti.
 
Gustav Klimt je verovao da je mačji urin koristan za radove

Gustav Klimt, jedan od osnivača Bečke secesije, najpoznatiji po svom delu "Poljubac", bio je veliki ljubitelj mačaka. Prema mnogim izvorima, uvek je imao od osam do deset mačaka u svom studiju, koje su živele sa njim. Osim što ih je voleo kao društvo, smatrao je da je njihov urin sjajno fiksira crteže. Njegova teorija nije naučno dokazana, ali su mnogi istoričari umetnosti razočarani zbog moguće velike količine izgubljenih, to jest "mokrih i uništenih" radova.
 
Ultramarin - vrednija od zlata

Tokom renesanse, trideset grama bogato plave nijanse je koštalo koliko i godišnja kirija za dobar atelje u Firenci. Pored zlatnih i vermilion (crveno-narandžaste), ultramarin je bila asocijacija na božanstvo. Naziv preveden sa latinskog znači "preko mora", jer se boja isporučivala brodovima iz Azije. Proces dobijanja boje je bio komplikovan i cene visoke, zbog čega je ultramarin bila namenjena za prikaze i odore svetaca ili mitoloških scena.
 
Kada je jednom prilikom vanserijski talentovani holandski slikar Vinsent Van Gog javno naslikao sliku za svega 5 minuta pred publikom na otvorenom, jedan čovek je ustao i uzviknuo: “Ne pada mi na pamet da kupim brljotinu koja je nažvrljana za svega 5 minuta”! Brišući kist o krpu, Van Gog se blago osmehnuo i mirnim tonom mu odgovorio: “Dragi gospodine, istina, ova slika jeste nastala za svega 5 minuta, ali tek nakon 20 godina minulog rada”.
 

Back
Top