zakonska zatezna kamata

Imam poznanika kojem je 15/10/2007 poslato resenje da mora da plati troskove sudskog spora u iznosu 180.000 dinara. Ja sam mislio da je on to u medjuvremenu izmirio, medjutim kada smo se posle duzeg vremena ponovo sreli rece mi da mu je izvrsitelj poslao resenje o zapleni nepokretne imovine. Kontaktirao je izvrsitelja da bi video koliki je dug zajedno sa kamatama i poslao mu je listing koji na kraju pokazuje cifru od oko 400.000 dinara + dodatni troskovi = ukupno oko 440.000 dinara.


Posto je tek sada video da je djavo odneo salu i posto se "digla na noge" cela familija i prijatelji da pomogne ko koliko moze, izgleda da ce sada najzad uspeti da se kurtalise ove bede i isplati ceo dug. Bez zelje da ulazim u razloge tolike gluposti da ne reaguje na dug vise od 7 godina (njegovo opravdanje je da jedva sastavlja kraj sa krajem svakog meseca, ali zasto onda nije digao familiju na noge kad je dug bio 200.000, a sada odjednom moze da skupi 440.000 ?!), ja sam ipak zatecen tako lihvarskim kamatama koje je propisala drzava.

Ja ne sumnjam da su te kamate dobro obracunate, sada postoje i mnogi portali koji ce potvrditi da je to ta matematika, ali kako je moguce da je drzava zakonom dozvolila da se covek unisti ako ne plati dug u roku od nekoliko godina? Da li ovo vazi i za slucajeve gde neko nekome nije vratio dug godinama? Recimo nadjem nekog nesrecnika i pozajmim mu 1000 eur, on mi potpise priznanicu i kazem mu da ne mora da zuri sa vracanjem, meni nije hitno, i tako prodje nekoliko godina, onda mu ispostavim listing sa zakonskim kamatama i to ce sigurno narasti na 3-4 hiljade i ode kuca na dobos. Pa onda je najunosniji biznis da ti neko duguje novac par godina?
 

Back
Top