Zadužujemo se pa prodajemo Telekom

gost 186661

Elita
Poruka
24.166
Da bi se rupa u budžetu popunila, Srbija će se zadužiti sa 2,3 milijarde dolara, a nakon toga prodati i svoje jedino profitabilno preduzeće, Telekom, piše Blic.

1813784744501b92a3c0eed441930555_orig.jpg
Deficit budžeta mogao bi da dostigne ove godine 234 milijarde dinara ili sedam odsto BDP-a, odnosno svega što privreda proizvede za godinu dana.
Da bi se ta rupa u kasi pokrila, država će se zadužiti sa 2,3 milijarde dolara koje plaća po visokoj ceni.

Uz to, planira i da proda svoje jedino profitabilno preduzeće, Telekom Srbija, bez jasne namere da smanji visoku javnu potrošnju.

"Svojim naslednicima sam 2006. ostavio 1,1 milijardu evra viška u kasi, a posle Mirka Cvetkovića, meni je ostala rupa od 2,2 milijarde evra", rekao je Mlađan Dinkić, ministar ekonomije i finansija.

On je najavio da će se država zadužiti za pokrivanje deficita, ne otkrivajući kod koga, po kamati od 3 do 3, 5 odsto.

Branko Drčelić, direktor Uprave za javni dug, međutim, kaže da prema aktuelnom budžetu za ovu godinu država namerava da se zaduži za pokrivanje deficita sa 90 milijardi dinara na domaćem i sa još 1,4 milijarde dolara na inostranom tržištu.

Taj novac ćemo dobiti po paprenoj ceni, budući da je najniža stopa po kojoj se država zadužuje u zemlji 13 odsto u dinarima, odnosno 7,3 odsto u evrima.

Uz to, namera države je da proda jedan deo imovine, u prvom redu svoju "zlatnu koku", Telekom, kako bi pokrila deficit. Za Milana Kovačevića, savetnika za strana ulaganja, to nije iznenađenje.

"
I do sada je novac od privatizacije odlazio u tekuću potrošnju. Ali to je samo prebrođavanje trenutne loše situacije, da bi nam sutra bilo još gore. Ukoliko bi sada država prodala Telekom, to bi značilo da smo prihvatili da javna potrošnja ostane prevelika i ubuduće", kaže Kovačević.

On veruje i da bi cena koju bi Vlada dobila za svoje jedino profitabilno preduzeće bila niža od 1,1 milijardu evra za 51 odsto akcija koliko je lane nudio jedini ponuđač Telekom Austrija, jer kriza još traje.

Prema računici Miroslava Zdravkovića, urednika sajta makroekonomija.org, ukoliko bi se plate i penzije zamrznule na ovom nivou na kojem su sada, odnosno ako se ne bi usklađivale s inflacijom i rastom BDP-a u oktobru i janauru, državna kasa bi uštedela 30 milijardi dinara.

"To je mnogo bolji način da se popuni budžet nego da se podigne gornja stopa PDV-a na 20 odsto, jer bi povećanje poreza donelo mnogo nižu sumu, odnosno oko 11 milijardi dinara. Uz to, povećanje poreza se uvek oseti kroz pad potrošnje i pad standarda građana, jer cene neminovno idu gore", kaže Zdravković.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=08&dd=11&nav_id=633995

Ехелент.:ok:
Да се просербиа под итно реши пропалих Телекома и ЕПС-а и паре списка.
А ондак почиње будућност, обећана....
 
Pa zato su se i borili da dođu na vlast...malo im ono što su maznuli do sada :neutral:

p.s. Mrzi me da gledam jesu li sve teme o raspalim narkomančinama pozatvarane ...msm i to ima veze sa ovim stvarima?

Све што су дотакли и што је стварано деценијама, уништили су, распродали или разделили међу собом.
И то све за мало више од једне деценије плус направљени дуг од 25 милијарди и тотално празном касом тзв. државе, брезалтернативно.
А бајке се и даље причају, док не оду горе поменуте сметње обећаном путу, до кога је ето остало само још.....
 
Па ово је могао да смисли сам онеки економски геније, нисам читао детаљно, али вероватно је Динкић...

Нема шта да читаш,
тзв. петоктобарска политика не одступа ни за корак, уз стандардну девизу СВЕ СТРАНЦИМА СРБИМА ДУГОВИ.
 
Све што су дотакли и што је стварано деценијама, уништили су, распродали или разделили међу собом.
И то све за мало више од једне деценије плус направљени дуг од 25 милијарди и тотално празном касом тзв. државе, брезалтернативно.
А бајке се и даље причају, док не оду горе поменуте сметње обећаном путу, до кога је ето остало само још.....

Ja mislim da je otišlo i to samo još ...raspad je kompletan , a što se krije od širokih narodnih masa , pa igranka treba još malo da potraje .
 
Ехелент.:ok:
Да се просербиа под итно реши пропалих Телекома и ЕПС-а и паре списка.
А ондак почиње будућност, обећана....
Паметан потез, продати Телеком, и разбуцати ту јавну кућу, и омогучити најманје 3 нова Оператера за пружање таквих услига.
ЕПС, разбити тотално и реконструисати систем Енегетике онако како је то сходно нормалним начином производње ел енергије и пружањем услуга.
Обе куће служе од кад постоје за шпијуниранје и матлетирање Народа, поготово Срба. Лева и десна рука државне мафије.
 
Паметан потез, продати Телеком, и разбуцати ту јавну кућу, и омогучити најманје 3 нова Оператера за пружање таквих услига.
ЕПС, разбити тотално и реконструисати систем Енегетике онако како је то сходно нормалним начином производње ел енергије и пружањем услуга.
Обе куће служе од кад постоје за шпијуниранје и матлетирање Народа, поготово Срба. Лева и десна рука државне мафије.

...jes' vala , neka nam lepo kažu amer i švaba vam je gazda i konec da se više ne zlopatimo pitanjem ko je ustvari.
 
Ja mislim da je otišlo i to samo još ...raspad je kompletan , a što se krije od širokih narodnih masa , pa igranka treba još malo da potraje .

Ко што реко,док се не уновче и спискају два губиташа непотреба тзв. држави обећане будућности.
Све ће то пријатељи боље и повољније.
Мада има још земљуштине, чија продаја треба да почне 2014. па ако развуку кинту и намакну кредита можда им се развуче мандат док не уновче и земљу тако непотребну индустријској велесили и лидеру регијона са највише стратешких западних инвестиција мерених милијардама долара и највећем броју новоотворених радних места.
 
Паметан потез, продати Телеком, и разбуцати ту јавну кућу, и омогучити најманје 3 нова Оператера за пружање таквих услига.
ЕПС, разбити тотално и реконструисати систем Енегетике онако како је то сходно нормалним начином производње ел енергије и пружањем услуга.
Обе куће служе од кад постоје за шпијуниранје и матлетирање Народа, поготово Срба. Лева и десна рука државне мафије.

Deo potreban drzavi, a koji se eto nalazi u Telekomu, je pre par godina (za vreme premijera Cvetkovica) izuzet od privatizacije.
 
Deo potreban drzavi, a koji se eto nalazi u Telekomu, je pre par godina (za vreme premijera Cvetkovica) izuzet od privatizacije.
Незнам шта су све збрчкали са Телекомом, али то је ебачка кућа која разбија директним налозима и реализацијом са врха, породице, крађом, правним преварама које су Но 1 по ефикасности у Србији, терором.
Кажем вам, једна од рука домаче државне мафије! Преко које остварују своје личне потребе.
Манипулишу и усмеравају политичке потезе.
 
Незнам шта су све збрчкали са Телекомом, али то је ебачка кућа која разбија директним налозима и реализацијом са врха, породице, крађом, правним преварама које су Но 1 по ефикасности у Србији, терором.
Кажем вам, једна од рука домаче државне мафије! Преко које остварују своје личне потребе.
Манипулишу и усмеравају политичке потезе.

Sto se mene tice, neka sve firme budu privatne - smucilo mi se da posle svakih izbora gledam... novu garnituru.
 
Sto se mene tice, neka sve firme budu privatne - smucilo mi se da posle svakih izbora gledam... novu garnituru.
Слажем се у главном.
Мени је битно, а верујем и свакоме, да се прекине већ једном са старим начином шпијунирања и уништавања породица како се коме чефне,.
И данас још функционише систем преко ЕПС-а и Телекома, још од Тита, од 1950-тих година. незнам за раније, нисам био ни рођен. :)
Установе које не признају државу, Устав, правосуђе, људска и грађанска права....
 
Poslednja izmena:
Паметан потез, продати Телеком, и разбуцати ту јавну кућу, и омогучити најманје 3 нова Оператера за пружање таквих услига.
ЕПС, разбити тотално и реконструисати систем Енегетике онако како је то сходно нормалним начином производње ел енергије и пружањем услуга.
Обе куће служе од кад постоје за шпијуниранје и матлетирање Народа, поготово Срба. Лева и десна рука државне мафије.

Nemoj se zavaravati, onaj ko kupuje Telekom neće dozvoliti da izgubi monopolski položaj. ;)
 

Back
Top