Zaduzenost zemalja

ScipioAfricanus

Stara legenda
Poruka
92.083
Visualizing the State of Government Debt Around the World

general-government-debt-2017-db4d.jpg


Gross Domestic Product (GDP) measures the total value of the goods and services produced within a country over a period of time, like a year or fiscal quarter. The ratio of debt-to-GDP makes it possible to compare relative debt levels across many different countries. The U.S. is able to carry a much larger debt in overall terms than smaller countries like Belgium because the economies are of such a vastly different size. Think about it like this. It’s no problem for Bill Gates to have a credit card bill for $50,000 because he has billions in the bank, but for the average American, that would mean bankruptcy.

We used the latest (October 2018) complete set of numbers from the International Monetary Fund to plot debt-to-GDP ratios between countries in an interesting visualization. Countries with larger ratios appear bigger, redder, and toward the center of the visual. Our approach places the countries with the most significant debt problems at the center, letting you see which places are more likely to have substantial issues in the future.

Countries with the Biggest Debt to GDP Ratio
1. Japan - 238%

2. Greece - 182%

3. Italy - 132%

4. Portugal - 126%

5. United States - 105%

6. Belgium - 103%

7. Egypt - 103%

8. Spain - 98%

9. Cyprus - 97%

10. France - 97%

The first and most obvious insight that our visualization reveals is how developed countries have the biggest debt problems. Japan immediately stands out as the single most prolific spender with a debt-to-GDP ratio of 238%. That means the entire Japanese economy, the third largest in the entire world, doesn’t produce nearly enough value in 2 years to pay off its entire debt. Greece is not far behind at 182%, followed by Italy (132%) and Portugal (126%). The U.S. has the 5th worst ratio in the world at 105%.

Immediately outside this inner ring of heavy spenders are several small or developing countries with enormous financial challenges. Egypt (103%), Cyprus (97%), Mongolia (84%), Brazil (83%) and Yemen (74%), to name only a few, clearly have debt problems that could spark financial problems for the rest of the world.

And then there are a host of green countries along the outside of our visual worth mentioning, especially China (47%), which has the second biggest economy in the world but a remarkably healthy national balance sheet. Granted, the country is still undergoing substantial urbanization and modernization, but the fact that it has such a low debt-to-GDP ratio suggests that it can spend buckets of additional money solving its challenges. Also take a look at Russia at only 16%. The Russian economy is plagued by corruption and slow growth, but at least it won’t have a debt crisis anytime soon.

Another way to think about this visual is in terms of spending and revenue, which is to say, should countries with high debt-to-GDP ratios spend less money or collect more tax revenue? We doubt any country can actually “grow” its way out of a crushing debt burden worth more than its entire GDP without making substantial changes to its fiscal behavior. Policymakers will eventually have to solve this problem, and either option poses serious challenges to economic growth.

GOOGLE TRANSLATE

Бруто домаћи производ (БДП) мјери укупну вриједност роба и услуга произведених у земљи у одређеном временском периоду, као што је година или фискални квартал. Однос дуга према БДП-у омогућава да се упореде релативни нивои дуга у многим различитим земљама. САД су у стању да носе много већи дуг у укупном смислу од мањих земаља као што је Белгија, јер су економије тако различите величине. Размисли о томе овако. Није проблем да Билл Гатес има рачун за кредитне картице за 50.000 долара јер има милијарде у банци, али за просјечног Американца то би значило банкрот.

Користили смо последњи (октобар 2018.) комплетан број бројева из Међународног монетарног фонда како би се однос између земље и земље односио на дугове између земаља у занимљивој визуализацији. Земље са већим односима изгледају веће, црвеније и према средишту визуелног. Наш приступ ставља земље са најзначајнијим проблемима дуга у центар, допуштајући вам да видите која мјеста имају већу вјеројатност да имају значајна питања у будућности.
Bruto domaći proizvod (BDP) mjeri ukupnu vrijednost roba i usluga proizvedenih u zemlji u određenom vremenskom periodu, kao što je godina ili fiskalni kvartal. Odnos duga prema BDP-u omogućava da se uporede relativni nivoi duga u mnogim različitim zemljama. SAD su u stanju da nose mnogo veći dug u ukupnom smislu od manjih zemalja kao što je Belgija, jer su ekonomije tako različite veličine. Razmisli o tome ovako. Nije problem da Bill Gates ima račun za kreditne kartice za 50.000 dolara jer ima milijarde u banci, ali za prosječnog Amerikanca to bi značilo bankrot.

Koristili smo poslednji (oktobar 2018.) kompletan broj brojeva iz Međunarodnog monetarnog fonda kako bi se odnos između zemlje i zemlje odnosio na dugove između zemalja u zanimljivoj vizualizaciji. Zemlje sa većim odnosima izgledaju veće, crvenije i prema središtu vizuelnog. Naš pristup stavlja zemlje sa najznačajnijim problemima duga u centar, dopuštajući vam da vidite koja mjesta imaju veću vjerojatnost da imaju značajna pitanja u budućnosti.

Први и најочигледнији увид који открива наша визуализација јесте како развијене земље имају највеће проблеме с дугом. Јапан се одмах истиче као најплоднији потрошач са односом дуга према БДП-у од 238%. То значи да цијела јапанска економија, трећа по величини у цијелом свијету, не производи скоро довољно вриједности за двије године да би исплатила свој цијели дуг. Грчка не заостаје далеко од 182%, а слиједе је Италија (132%) и Португал (126%). САД има пети најгори омјер у свијету од 105%.

Одмах изван овог унутарњег круга тешких потрошача налази се неколико малих земаља или земаља у развоју које имају огромне финансијске изазове. Египат (103%), Кипар (97%), Монголија (84%), Бразил (83%) и Јемен (74%), да споменемо само неке, очигледно имају дуговне проблеме који могу изазвати финансијске проблеме за остатак ворлд.

А ту је и мноштво зелених земаља изван нашег визуалног вредног помена, посебно Кина (47%), која има другу највећу економију на свету, али изузетно здрав национални биланс. Додуше, земља још увијек пролази кроз значајну урбанизацију и модернизацију, али чињеница да има тако низак удио дуга у БДП-у сугерира да може потрошити канте додатног новца на рјешавање његових изазова. Такође погледајте Русију са само 16%. Руска економија је погођена корупцијом и спорим растом, али барем ускоро неће имати дужничку кризу.

Други начин да се размисли о овој визуалној слици је у смислу потрошње и прихода, што значи, да ли би земље са високим односом дуга и БДП-а трошиле мање новца или прикупљале више пореских прихода? Сумњамо да свака земља може заиста „да расте“ свој пут из оптерећујућег дуга вредног више од свог укупног БДП-а без значајних промјена у фискалном понашању. Доносиоци одлука ће на крају морати ријешити овај проблем, а обје опције представљају озбиљне изазове за економски раст.
Prvi i najočigledniji uvid koji otkriva naša vizualizacija jeste kako razvijene zemlje imaju najveće probleme s dugom. Japan se odmah ističe kao najplodniji potrošač sa odnosom duga prema BDP-u od 238%. To znači da cijela japanska ekonomija, treća po veličini u cijelom svijetu, ne proizvodi skoro dovoljno vrijednosti za dvije godine da bi isplatila svoj cijeli dug. Grčka ne zaostaje daleko od 182%, a slijede je Italija (132%) i Portugal (126%). SAD ima peti najgori omjer u svijetu od 105%.

Odmah izvan ovog unutarnjeg kruga teških potrošača nalazi se nekoliko malih zemalja ili zemalja u razvoju koje imaju ogromne finansijske izazove. Egipat (103%), Kipar (97%), Mongolija (84%), Brazil (83%) i Jemen (74%), da spomenemo samo neke, očigledno imaju dugovne probleme koji mogu izazvati finansijske probleme za ostatak vorld.

A tu je i mnoštvo zelenih zemalja izvan našeg vizualnog vrednog pomena, posebno Kina (47%), koja ima drugu najveću ekonomiju na svetu, ali izuzetno zdrav nacionalni bilans. Doduše, zemlja još uvijek prolazi kroz značajnu urbanizaciju i modernizaciju, ali činjenica da ima tako nizak udio duga u BDP-u sugerira da može potrošiti kante dodatnog novca na rješavanje njegovih izazova. Takođe pogledajte Rusiju sa samo 16%. Ruska ekonomija je pogođena korupcijom i sporim rastom, ali barem uskoro neće imati dužničku krizu.

Drugi način da se razmisli o ovoj vizualnoj slici je u smislu potrošnje i prihoda, što znači, da li bi zemlje sa visokim odnosom duga i BDP-a trošile manje novca ili prikupljale više poreskih prihoda? Sumnjamo da svaka zemlja može zaista „da raste“ svoj put iz opterećujućeg duga vrednog više od svog ukupnog BDP-a bez značajnih promjena u fiskalnom ponašanju. Donosioci odluka će na kraju morati riješiti ovaj problem, a obje opcije predstavljaju ozbiljne izazove za ekonomski rast.

https://howmuch.net/articles/state-of-the-worlds-government-debt

JAPAN RIP
 
Bitno je ko kako servisira taj dug. Ja se za Japance, POSVECENE radnike, uopste ne sekiram. Oni imaju barem 30 miliona PRAVIH radnika.

Docim za Srbiju, tih 63% je prava katastrofa. Sa maksimum 200K radnika, koji ZAISTA necemu vrede, a pola od njih ce otici u DE u 2019., ja se jako brinem. To je kao da Srbija ima 630% duga. :mrgreen:

_nobody_
 
Проценат дуга није једина чињеница коју треба да посматрамо.

Битна је и могућност враћања дугова.

Нпр. замислимо млади брачни пар који је узео стамбени кредит од банке и дужан је 50 000 евради.

И замислимо клошара који је узео 3 000 динара од локалног силеџије.

Брачни пар који дугује стоструко може да сервисира свој дуг, тј. сваки месец плаћа рату за креду и да живи у свом топлом дому.

А клошару ће ноге бити поломљене врло брзо, иако је наизглед, он далеко мање задужен од брачног пара.


Неке земље не могу да сервисирају своје дугове и оне су у проблему. Оне које могу, оне нису у проблему.

НПР. Америка само наштампа доларе (тј. обвезнице..ал да не компликујем просечном крстином *******у) и врати рату са каматом, а Крстини *******и падну у несвест од муке.
 
НПР. Америка само наштампа доларе (тј. обвезнице..ал да не компликујем просечном крстином *******у) и врати рату са каматом, а Крстини *******и падну у несвест од муке.

Хаха, дебилска економска политика, главна грана привреде штампање обвезница. FAILED STATE.
 
Nesto sam gledao prosle godine na dojce vele neki dokumentarac, cini mi se da norveska, katar i dal bese luksemburg ili lihtenstajn, dakle nemaju nikakav dug sto se tice drzavne kase

Jel ovaj uvodni clanak sigurno tacan

- - - - - - - - - -

Проценат дуга није једина чињеница коју треба да посматрамо.

Битна је и могућност враћања дугова.

Нпр. замислимо млади брачни пар који је узео стамбени кредит од банке и дужан је 50 000 евради.

И замислимо клошара који је узео 3 000 динара од локалног силеџије.

Брачни пар који дугује стоструко може да сервисира свој дуг, тј. сваки месец плаћа рату за креду и да живи у свом топлом дому.

А клошару ће ноге бити поломљене врло брзо, иако је наизглед, он далеко мање задужен од брачног пара.


Неке земље не могу да сервисирају своје дугове и оне су у проблему. Оне које могу, оне нису у проблему.

НПР. Америка само наштампа доларе (тј. обвезнице..ал да не компликујем просечном крстином *******у) и врати рату са каматом, а Крстини *******и падну у несвест од муке.

Svaka zemlja koja ima dug u denominaciji koja nije nacionalna valuta je u problemu. Dakle svi u evropi koji ne drze stampariju eura, a to su skoro svi u EU su u problemu. Narocito ako inflacija skoci pa makar i za 1 2%
 
Vidi, Kosovo na začelju sa 21%.

Да али након разграничења следе и преговори о сукцесији, а самим тим, КиМ преузима део дуга Р. Србије, па ће и проценат од 21 % порасти за КиМ.

Вучић ће са радошћу да објави вест да је дуг пао на 50 % БДП.
 
Проценат дуга није једина чињеница коју треба да посматрамо.

Битна је и могућност враћања дугова.

Нпр. замислимо млади брачни пар који је узео стамбени кредит од банке и дужан је 50 000 евради.

И замислимо клошара који је узео 3 000 динара од локалног силеџије.

Брачни пар који дугује стоструко може да сервисира свој дуг, тј. сваки месец плаћа рату за креду и да живи у свом топлом дому.

А клошару ће ноге бити поломљене врло брзо, иако је наизглед, он далеко мање задужен од брачног пара.


Неке земље не могу да сервисирају своје дугове и оне су у проблему. Оне које могу, оне нису у проблему.

НПР. Америка само наштампа доларе (тј. обвезнице..ал да не компликујем просечном крстином *******у) и врати рату са каматом, а Крстини *******и падну у несвест од муке.

Mali problem sa tvojom postavkom je što Amerika štampa dolare punom parom, pa je opet u dugovima.

Osim toga, da naglasim, pošto to očigledno ne kapiraš: radi se o procentu duga. Znači uzima se u obzir i zarada. U tvom primeru bračni par duguje recimo 20 svojih mesečnih zarada, a klošar 1 svoju zaradu. Istina, bračni par jeste u boljoj poziciji, pošto ima topao dom. S druge strane postojeći troškovi bračnog para su veći - osim duga mora plaćati troškove poreze, režije itd... I sad tu je i pitanje razvoja situacije - ako primanja bračnog para opadaju, a klošareva rastu - vrlo lako bi se moglo desiti da taj bračni par ostane bez stana, i da taj stan kupi baš ovaj klošar.
 
Да али након разграничења следе и преговори о сукцесији, а самим тим, КиМ преузима део дуга Р. Србије, па ће и проценат од 21 % порасти за КиМ.

Вучић ће са радошћу да објави вест да је дуг пао на 50 % БДП.

Ne bih ja tako smelo tvrdio šta će biti.

Činjenica je da je Srbija od '99 pa do sada platila nekih 10 milijardi evra na račun Kosova.
 
Да али након разграничења следе и преговори о сукцесији, а самим тим, КиМ преузима део дуга Р. Србије, па ће и проценат од 21 % порасти за КиМ.

Вучић ће са радошћу да објави вест да је дуг пао на 50 % БДП.

Jos jedna kljucna pobeda Vozda Pedeva i Srbije. Bleeeeeeee... :zlud:

_nobody_
 
Zapravo, ako se razmisli, apsurdno je da bilo koja drzava ima dug kada uzma poreze i ostale namete.

To sto drzava ima dug znaci samo jedno - trosi vise nego sto ima/moze. I ja bih, kao gradjanin bilo koje drzave na svetu, zabranio ustavom da moja drzava sme da ima dug.

Takodje je neko pitao - kome su to DRZAVE duzne? Ko je ta licnost ili kompanija koja ima toliko novca da finansira drzavu/e?

A odgovor je NIKO, i sva je prica u toj cuvenoj stampariji novca i naopakom bankarskom sistemu u kome je dozvoljeno da banka daje u kredit novac koji zapravo nema.

I zato su ljudi koji se bolje razumeju u ekonomiju lepo rekli - VRACANJE DUGA U SVETU JE NEMOGUCE jer nema toliko novca da bi se on mogao vratiti. Sto zapravo objasnjava sav apsurd cinjenice da su drzave zaduzene.

Napomena: ja ovde necu da ulazim u mehanizam zaduzivanja koji je zapravo prost - korumpirani politicari uzimaju procenat od zaduzivanja cele drzave/nacije.
 
Естонија је имала *ајебане реформе, одлично је искористила транзит руске нафте и постала средиште многих фирми Скандинаваца као и велики извозник ИТ софтверског инжињеринга.А има становника као једна Република Српска.
 
Poslednja izmena:
Napomena: ja ovde necu da ulazim u mehanizam zaduzivanja koji je zapravo prost - korumpirani politicari uzimaju procenat od zaduzivanja cele drzave/nacije.

Opa, Miki, sada je jasno zasto cela srpska vidjenija pozicija i opozicija vozi blindirane mecke za "svoje" privatne pare. Obican narod uhvatio "kineski sindrom" pa sve vise voze bicikle. :lol:

_nobody_
 
Рецимо један Skype добро познат свима је развијен у Естонији.
То би могла бити велика шанса и за Србију јер ми такође имамо солидне ИТ стручњаке само треба да их задржимо.
 
Mali problem sa tvojom postavkom je što Amerika štampa dolare punom parom, pa je opet u dugovima.

Osim toga, da naglasim, pošto to očigledno ne kapiraš: radi se o procentu duga. Znači uzima se u obzir i zarada. U tvom primeru bračni par duguje recimo 20 svojih mesečnih zarada, a klošar 1 svoju zaradu. Istina, bračni par jeste u boljoj poziciji, pošto ima topao dom. S druge strane postojeći troškovi bračnog para su veći - osim duga mora plaćati troškove poreze, režije itd... I sad tu je i pitanje razvoja situacije - ako primanja bračnog para opadaju, a klošareva rastu - vrlo lako bi se moglo desiti da taj bračni par ostane bez stana, i da taj stan kupi baš ovaj klošar.

Sta znaci to, "punom parom"

Da li bi mogao da objasnis, iole logicki, cinjenicno, egzaktno

Eo, da ja pocnem prvi, cinjenicom

U vreme krize 2008e, dakle kad je bilo najgore, stampali su 4% GDP da bi monetizovali kontrakciju likvidnosti usled propasti CDO

I ta 4% ukljucuju i redovno stampanje novca, zamena novcanica itd

Daj sada ti podatak koji jasno definise punu paru
 
Естонија је тако данас једина земља свијета у којој је законом зајамчен (и осигуран) бесплатни брзи интернет свим становницима.
Ову погодност Естонци јако добро користе па је готово цијела држава онлине.

- - - - - - - - - -

Естонија данас најмање задужена европска земља док је просјек задужености земаља ЕУ између 85 и 90 посто. Уједно, Естонија је и једина земља Старог континента која већ годинама има суфицит прорачуна. Толико су ефикасни да не потроше све што су предвидјели да ће утрошити.
Рецепт за успјех у ствари је једноставан. Добре идеје и висока технологија
 
Рецимо један Skype добро познат свима је развијен у Естонији.
То би могла бити велика шанса и за Србију јер ми такође имамо солидне ИТ стручњаке само треба да их задржимо.

LOL

Da vidimo malo sta kaze praksa u Srba

Jedan Kralj je odbio da finansira Teslu
Jedna drzava pod navodnicima sa negativnim prirastajem odbija da finansira trudnice
Al zato sipamo milijarde u stranacke bunare bez dna

Srbija da investira u mlade, cek da promislim dve sekunde

Jok.

- - - - - - - - - -

Рецимо један Skype добро познат свима је развијен у Естонији.
То би могла бити велика шанса и за Србију јер ми такође имамо солидне ИТ стручњаке само треба да их задржимо.
Da dodam
Skajp je u medjuvremenu prodat americkom majkrosoftu, zatim komercijalizovan i vrlo je verovatno da je ceo kupoprodajni iznos zajedno sa vlasnikom negde u americi, dok se komercijalna strana i prihodi, opet slivaju u USA.

Zato se recimo Francuska i Nemacka toliko bore da izlupaju nekakav porez guglu i slicnima. Jer pare idu a njima nista.
 
LOL

Da vidimo malo sta kaze praksa u Srba

Jedan Kralj je odbio da finansira Teslu
Jedna drzava pod navodnicima sa negativnim prirastajem odbija da finansira trudnice
Al zato sipamo milijarde u stranacke bunare bez dna

Srbija da investira u mlade, cek da promislim dve sekunde

Jok.

Онда не треба да чуди зашто смо лоши у свему...
 
Естонија је тако данас једина земља свијета у којој је законом зајамчен (и осигуран) бесплатни брзи интернет свим становницима.
Ову погодност Естонци јако добро користе па је готово цијела држава онлине.

- - - - - - - - - -

Естонија данас најмање задужена европска земља док је просјек задужености земаља ЕУ између 85 и 90 посто. Уједно, Естонија је и једина земља Старог континента која већ годинама има суфицит прорачуна. Толико су ефикасни да не потроше све што су предвидјели да ће утрошити.
Рецепт за успјех у ствари је једноставан. Добре идеје и висока технологија

Ne, recept za uspeh je TROSI KOLIKO IMAS. Toliko je prosto. I vazi i za drzavu i za porodicu i za firmu.

Dobre ideje i visoka tehnologija su recept za napredak. Ali da bi opstajao - trosi koliko imas.

To si i sam napisao:

Естонија је и једина земља Старог континента која већ годинама има суфицит прорачуна. Толико су ефикасни да не потроше све што су предвидјели да ће утрошити.

A ja bih dodao da ocigledno predvide da ce potrositi samo ono sto realno i imaju. I to je upravo kako stvari i treba da budu.

I ima jos jedna stvar zbog koje cu opet biti proglasen za idealisu i utopistu, ali je tako:

DRZAVA MORA KONSTANTNO DA SMANJUJE SVOJE TROSKOVE, TJ. DA BUDE SVE EFIKASNIJA I EFIKASNIJA.
Drzava ne postoji da bi mi, gradjani, njima placali plate a oni imali posao, vec da obave neke poslove u ime svih nas. Buduci da nam je drzava zapravo TERET, ona mora da se trudi da svakog dana i minuta radi i na smanjivanju svojih troskova i povecanju svoje efikasnosti.
Time se ili smanjuje trosak drzave, sto je povoljno za nas gradjane, ili se za isti novac koji nam drzava uzme moze uraditi vise za opste stvari jer sama drzava kosta manje.

Mislim da je i ovo jedan od recepata kako Estonija (i neke druge drzave) uspevaju da odrze svoj drzavni dug malim.

Zapravo drzava je kao porodica u malom. Imas platu/zaradu/prihod, imas racune/rashod, i balansiraj. Ako ostane moze i na more, ako nema jesce se suvi 'lebac - nema tu mnogo price. Poenta je samo da racuni moraju uvek da se placaju.
 
Poslednja izmena:

Back
Top