Задатак са PISA теста

Poruka
9.740
Спопаде ме другар са неким задатком с PISA теста, погледам... задатак је вишеструко занимљив па реко ајде да га окачим да га „претресемо”. Ајде да га прво ријешимо па ћемо се онда забавити осталим занимљивостима.

Ево задатка:

PISA.jpg


Ако је неком проблем енглески, ево и превода:

Покретна врата састоје се од 3 крила која ротирају у цилиндричном простору чији је унутрашњи пречник 2 метра (200 центиметара). Ротирајућа крила дијеле простор у 3 једнака сектора. На слици су приказана ротирајућа врата у 3 различита положаја током ротације (поглед одозго).
Ротирајућа врата обаве 4 потпуне ротације у минути. У сваком од 3 сектора има простора за највише 2 особе.
Који је највећи број људи који могу ући у зграду с оваквим вратима за 30 минута?
 
4 ротације по 6 особа, 24 особе у минути. Пута 30 минута, 720 особа.
Под условом да врата нису у Србији, јер би се заглавила после 3. ротације.
Ако сам потрефила, ја сам геније, али врв нешто нисам узела у обзир, по обичају.
 
4 ротације по 6 особа, 24 особе у минути. Пута 30 минута, 720 особа.
Под условом да врата нису у Србији, јер би се заглавила после 3. ротације.
Ако сам потрефила, ја сам геније, али врв нешто нисам узела у обзир, по обичају.
Какво самопоуздање! :lol:
 
Какво самопоуздање! :lol:
Шта да ти кажем, мислим да су онај податак од 2 метра дали да збуне ученике.
Иначе, брзоплетост у решавању ме често коштала петице...и нисам научила :rotf:
 
Шта да ти кажем, мислим да су онај податак од 2 метра дали да збуне ученике.
Иначе, брзоплетост у решавању ме често коштала петице...и нисам научила :rotf:
Ал си зато и на овој теми морала прва да се „запљунеш”. :rotf:
За брзину имаш петицу, за остало ћемо да видимо... :lol:
 
Ал си зато и на овој теми морала прва да се „запљунеш”. :rotf:
За брзину имаш петицу, за остало ћемо да видимо... :lol:
Изашла тема, а мене иначе интересују ти ПИСА тестови.
А могу ја и да се не јављам, није проблем.
 
A 2m dijametar je mokri peskir...

Taj podatak se daje, da bi se izbrojao broj ucenika koji ce dezurnog profesora pitati a koji je spoljni precnik kruznih vrata....

Da je Srbin sastavljao pisa test pitanje bi glasilo , koliko ljudi moze uci u zgradu u toku 30 min, (ovo kroz vrata ne bi pisalo i samim tim bi svi prosli test ko bi napisao milion ako je rasprodaja...)
 
Poslednja izmena:
Nadam se da ce sad publika koja ovo procita shvatiti zasto su nam djaci toliko ocajni u resavanju PISA testova. Kao sto vidimo, u zadatku se ne trazi nikakvo prisecanje zapamcenog - ni istorijskih datuma kada se nesto desilo, ni definicija iz fizike, hemije, geografije i sl.
Trazi se da RAZMISLJAJU o necemu realnom (prakticnom)... a u nasim skolama ih vrlo retko dovodimo u sl. situacije
 
Pored svakih rotirajućih budu i obična :manikir:
Убосни су та обична често само добро опрано стакло пошто је Босанцима ионако свеједно да ли пролазе кроз отворена врата или главом кроз стакло. Босанска глава прође и кроз кевлар, ша ба стакло... :lol:
 
Nadam se da ce sad publika koja ovo procita shvatiti zasto su nam djaci toliko ocajni u resavanju PISA testova. Kao sto vidimo u zadatku se ne trazi nikakvo prisecanje zapamcenog - ni istorijskih datuma kada se nesto desilo, ni definicija iz fizike, hemije i sl.
Trazi se da RAZMISLJAJU o necemu realnom (prakticnom)... a u nasim skolama ih vrlo retko dovodimo u sl. situacije
Овако постављен задатак има и своје добре, али и лоше стране. И о томе ћемо...
 
4 ротације по 6 особа, 24 особе у минути. Пута 30 минута, 720 особа.
Под условом да врата нису у Србији, јер би се заглавила после 3. ротације.
Ако сам потрефила, ја сам геније, али врв нешто нисам узела у обзир, по обичају.
Dolazim do istog odgovora kao i Mina.
720
 

Back
Top