Quantcast

YAGNI princip u (ne)programerskim firmama

dollar MC

Aktivan član
Poruka
1.597
Poz društvo.
Malo sam diskutovao sa kolegama o primenjivanju YAGNI principa (You aren't gonna need it), kako u firmama koje se direktno bave programiranjem, kao u firmama kojima to nije primarna delatnost, pa možda ima neko neku pametnu da doda.
Iskreno, ja nemam nikakvog iskustva u programerskim firmama, te mi je koncept zahteva i realizacije malo pobrkan.
Primera radi, zahtevi koji do nas stižu su relativno loše koncipirani i iz iskustva znamo da ni jedan nije potpun (nemanje nikakavog project managera godinama u nazad je uzrok tome), te se trudimo da predvidimo šta će biti traženo dan nakon realizacije zahteva, da možemo odmah da uključimo opciju, kako zbog nas, tako i zbog klijenata. A ne baš retko se dešava da bi neke stvari retroaktivno morali da radimo, te je gledanje u pasulj šta će zatrebati kasnije nešto što nam skraćuje vreme bavljenja tim "problemom" nakon realizacije inicijalnog zahteva.
Čist primer, možda malo blesav i plastičan, je slanje marketing mailova klijentima. Zahtev koji do nas dolazi ne pominje ni u jednom momentu mogućnost unsubscribe-a, a mi znamo da je potreban, znamo da moramo imati tu opciju, kao i da će biti tražena već posle prve ture poslatih mailova.
Koliko kontam, vodeći se YAGNI-jem, ne bi trebalo uopšte da razmišljam na tu stranu i treba da čekam da mi eksplicitno traže mogućnost unsubscribe-a, ili grešim? Jedno je svakako predviđanje da li će se zahtev kositi sa već nekim ranijim zahtevima, što moramo da predupredimo u startu, ali ovde je u pitanju dodatna opcija, koja sa software-ske strane neće remetiti rad ni jednog drugog dela sistema.
Pretpostavljam da u firmama kojima je razvoj software-a primarna delatnost, ovo se kanališe na neki način, te zahtev za izradu predviđa i ovakve stvari.

Kakvo je vaše viđenje ovoga? YAren'tGNI ili YAreGNI? :)

zofr

Domaćin
Poruka
3.952
Ја сам радио својевремено за војску према њиховим захтевима. То је била читава укоричена кљижица са свим детаљима по којој се касније примао производ. Сваки накнадни захтев је анекс уговору, померање рока и још пара. На сличан начин сам радио и за стране фирме.

Код нас је све на низбрдици, фирме воде неуки који само прођу и усмено кажу шта треба, никад не видех папир са написаним детаљним техничким захтевима. Ако нешто урадим предвиђајући накнадни захтев купца, онда следи питање зашто от радим када ми није речено да то радим. И онда дигнем руке "вежи коња где ти газда каже".

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Ја сам радио својевремено за војску према њиховим захтевима. То је била читава укоричена кљижица са свим детаљима по којој се касније примао производ. Сваки накнадни захтев је анекс уговору, померање рока и још пара. На сличан начин сам радио и за стране фирме.

Код нас је све на низбрдици, фирме воде неуки који само прођу и усмено кажу шта треба, никад не видех папир са написаним детаљним техничким захтевима. Ако нешто урадим предвиђајући накнадни захтев купца, онда следи питање зашто от радим када ми није речено да то радим. И онда дигнем руке "вежи коња где ти газда каже".
A bolje da radiš kao Thebill Gejtsovi: Oni kupce uvere da im treba baš ono što su smislili...... i to ( su) masno naplaćivali! :zcepanje:

dollar MC

Aktivan član
Poruka
1.597
Ако нешто урадим предвиђајући накнадни захтев купца, онда следи питање зашто от радим када ми није речено да то радим. И онда дигнем руке "вежи коња где ти газда каже".
To je mnogo zajebana fora, zato smo i počeli tu internu diskusiju neku.
Ako se odradi - "a ko ti je rekao?"
Ako se ne odradi - "pa moraš da razmišljaš da će i to trebati"?
Mi smo forsirali jedan period sastanke sa menadžmentom, kada dođe do nekog obimnijeg zahteva, pa je bilo situacija da eksplicitno pitamo: "Da li je u ikakvom planu da se radi to i to, jer - ako jeste - ovo i ovo moramo raditi na način koji će iziskivati više vremena, ako neće trebati to i to, možemo ovo odraditi za dva dana".
Naravno, odgovor je bio da ne treba, posle 2 meseca je zatrebalo.
Ova diskusija mi znači čisto jer u narednom periodu radimo neku reorganizaciju, pa da vidimo ima li smisla forsirati takav neki princip.

zofr

Domaćin
Poruka
3.952
To je mnogo zajebana fora, zato smo i počeli tu internu diskusiju neku.
Ako se odradi - "a ko ti je rekao?"
Ako se ne odradi - "pa moraš da razmišljaš da će i to trebati"?
Mi smo forsirali jedan period sastanke sa menadžmentom, kada dođe do nekog obimnijeg zahteva, pa je bilo situacija da eksplicitno pitamo: "Da li je u ikakvom planu da se radi to i to, jer - ako jeste - ovo i ovo moramo raditi na način koji će iziskivati više vremena, ako neće trebati to i to, možemo ovo odraditi za dva dana".
Naravno, odgovor je bio da ne treba, posle 2 meseca je zatrebalo.
Ova diskusija mi znači čisto jer u narednom periodu radimo neku reorganizaciju, pa da vidimo ima li smisla forsirati takav neki princip.
Ma ja сам радио у две фирме по неколико година, а у међувремену сам имао своју.

У обе је постојала као нека организација али када се појави газда у пројектном оделењу одрганизација пада у воду.

Не постоји улазна контрола, неисправне компоненте се откривају тек у производњи, не постоји процеснс контрола, то је постало саставни део оживљавања уређаја, не постоји завршна контрола, ту се реагује када купац пријави неисправност.

Код једног сам имао слободу да му кажем да не зна оно што ја радим и да ме пусти да урадим како ваља, па сам га чак наговорио да уведе 48 часова жарење уређаја и т. д.

То је општа слика домаћих "газди" мање знају од својих радника, што није проблем, али је проблем што се понашају као да све знају.

Одушевио ме је један "газда" који је одредио једног стручног човека да води фирму у смислу производње, а он је био само гост у фирми, радио је само на уговарању послова и набавци материјала. Наравно тог човека је енормно плаћаао. То је његова цена за бављење својим хобијима, лов, планинарење, углавном по иностранству на по више недеља. А фирма послује добро.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.