Vlaga u kući problem sa kondenzaciona i kapilarni vlagom

slazem se, to sam primetio u stanu gde su svi prozori promenjeni u pvc, ali su druge stvari povukle odluku - buka, zagadjenje i udarne strane loseg vremena i losa drvenarija posle mnogo godina.

u kuci imam originalne drvene prozore, ali tu je drugi problem. U njoj nisam stalno. Pa moram da odlazim i da provetravam jer se vlaga uvlaci. Da bi malo poboljsao stvar stavio sam ventilator extractor na timer, pa on s vremena na vreme ukljuci i vadi vazduh.
Ti ventilatori jesu dobri,ali treba i vazduh da se zagreje i tako ce izaci kroz drvo napolje.Sto je verovatno kod tebe to problem,za grejanje.Doduse svima je ko ima tako kuce,ili vikendice koje povremeno koriste.Inace svako novi pronalazak ima svoje dobre i lose osobine.
 
Ti ventilatori jesu dobri,ali treba i vazduh da se zagreje i tako ce izaci kroz drvo napolje.Sto je verovatno kod tebe to problem,za grejanje.Doduse svima je ko ima tako kuce,ili vikendice koje povremeno koriste.Inace svako novi pronalazak ima svoje dobre i lose osobine.
jeste vikendica, problem je sto sam zapravo nesto kao u pola renovacije. a grejanje trenutno nemam, pa redje idem kad je hladno, treba ipak da razmislim o grejanju. mislio sam da i tamo namestim erkondisn, da mogu da ladim, grejem i susim, Ove godine posle puno vremena sam uspeo da promenim krov. Jer to mi je bio jedan od izvora vlage.
 
jeste vikendica, problem je sto sam zapravo nesto kao u pola renovacije. a grejanje trenutno nemam, pa redje idem kad je hladno, treba ipak da razmislim o grejanju. mislio sam da i tamo namestim erkondisn, da mogu da ladim, grejem i susim, Ove godine posle puno vremena sam uspeo da promenim krov. Jer to mi je bio jedan od izvora vlage.
Kada se zivi u prostorijama,mnogo je drugacije,nego kada duze nisi tu,ali sta je tu je,ako mozes potrudi se da nesto uradis,da ti to ne propadne,steta je.
 
Kada se zivi u prostorijama,mnogo je drugacije,nego kada duze nisi tu,ali sta je tu je,ako mozes potrudi se da nesto uradis,da ti to ne propadne,steta je.
kuca je solidno gradjena, dobra temperaturna karakteristika, posto smo starosedeoci, znamo za podzemne vode i gde su. Pa je kuca pomerena na lokaciju koja je visa i suvlja plus podignuta da ne bude ukopana kao prema origialnom planu gradnje, imao sam problem sa vlagom u podrumu zbog vertikalnog oluka koji nedovoljno odbacuje vodu od kuce. Sad kad sam menjao krov, promenio sam sistem. Sad vise ni nemam vertikalni oluk uopste samo dva odliva koji bacaju vodu jedno 2 metra od kuce. Imao sam problem takodje zato sto je stara limarija propala je tokom godina, pa je propustala sve vise na raznim mestima, na svu srecu imam gornju plocu ali ne moze ni to da drzi dugo, drugo, oluci cetvrtasti tako se nekad radilo, ali se skuplja lisce i pune se humusom i propadaju. Sad su polukruzni - samocisteci. Busni oluci su mi unistili stepenice, sad sam produzio krov tako da pokriva i stepeniste i sad mogu da ga sredim, pa tako jedno po jedno.

Ima dosta posla, ali ja volim da idem i budem tamo, mir tisina cist vazduh i napolju sam. Cak se i mentalno odmota, Za mene je to lekovito. Dok je bila u redu, umeo sam mesecima da zivim tamo. U neko bolje vreme. Sad planiram da je renoviram u fulu, tako da moze opet da se barem vecim delom godine zivi tamo. Samo da bude zdravlja.
 
I to kako su poceli oluci da se postavljaju na kuce,sve je vise vlage,jer ljudi kada urade oluke,moraju da urade i drenazne kanale,da bi voda odlazila od kuce,a ne isla prema temelju kuce.
skapirao si me, upravo je to bio problem. Oluk izlije na stazu, ali voda potone blizu kuce. i to bas na cosku gde je temelj. Sad ovi 'odbacivaci' bacaju vodu na teren nizvodno od kuce, tu ima vec vododerina zapravo. jedan od planova mi je je da sa te strane (uz ogradu susednog placa upravo i napravim drenazni kanal da voda ide dalje nizbrdo. To sa nemanjem vertikalnog oluka u prednjem delu kuce sam oduvek imao. S prednje strane kuce nikad nije bilo vlage u prednjem delu podruma. sad sam samo napravio to isto ali s obe strane (krov je na 2 vode)

naucio sam, kad se rade ovakve stvari treba dosta posmatrati, vagati resenja i onda uraditi ono sto se pokazalo dobrim. Naravno nekad me neki majstori gledaju i cude se sto ja insistiram na nekim stvarima a ja kazem, vi dodjete namestite i idete kuci a ja sa onim sto ste mi napravili treba da se saplicem sledecih 40 godina :)
 
skapirao si me, upravo je to bio problem. Oluk izlije na stazu, ali voda potone blizu kuce. i to bas na cosku gde je temelj. Sad ovi 'odbacivaci' bacaju vodu na teren nizvodno od kuce, tu ima vec vododerina zapravo. jedan od planova mi je je da sa te strane (uz ogradu susednog placa upravo i napravim drenazni kanal da voda ide dalje nizbrdo. To sa nemanjem vertikalnog oluka u prednjem delu kuce sam oduvek imao. S prednje strane kuce nikad nije bilo vlage u prednjem delu podruma. sad sam samo napravio to isto ali s obe strane (krov je na 2 vode)

naucio sam, kad se rade ovakve stvari treba dosta posmatrati, vagati resenja i onda uraditi ono sto se pokazalo dobrim. Naravno nekad me neki majstori gledaju i cude se sto ja insistiram na nekim stvarima a ja kazem, vi dodjete namestite i idete kuci a ja sa onim sto ste mi napravili treba da se saplicem sledecih 40 godina :)
Sigurno,ne pravi se kuca za 7 dana,vec za ceo zivot.To za drenazno kanal,ako bi mogao da prikupis kamena belutka,jer je on najbolji i ne erozira ga voda,a ako nemozes,gledaj neki sto tvrdji,samo da nije krecnjak,jer ga voda brzo razlozi i popuni kanal i od njega nikakve vajde.Mnogi ljudi kazu"Pa uradio sam drnazu",a stavio los kamen unutra.Ono nekoliko godina radi svoje,dk se kamen ne rasturi i pocne ponovo da vraca vodu prema kuci.
 
Sigurno,ne pravi se kuca za 7 dana,vec za ceo zivot.To za drenazno kanal,ako bi mogao da prikupis kamena belutka,jer je on najbolji i ne erozira ga voda,a ako nemozes,gledaj neki sto tvrdji,samo da nije krecnjak,jer ga voda brzo razlozi i popuni kanal i od njega nikakve vajde.Mnogi ljudi kazu"Pa uradio sam drnazu",a stavio los kamen unutra.Ono nekoliko godina radi svoje,dk se kamen ne rasturi i pocne ponovo da vraca vodu prema kuci.
morace oblutak, znam za to, mada se tesko nalazi onaj poveci. Ako ne nadjem, onda sitniji. A sa krecnjakom imam mnogo iskustva (17 godina na Malti) :) sto se vlage tice katastrofa, ko da sundjer imas.
 
posto je velika vlaga onda je garant i hladno i sa grejanjem. Unutrasnja izolacija pomaze da se dobije neka konstantnija temperatura, bice vam bolje tj toplije zimi, a hladnije leti, ali kako kaze jedan majstor kojeg sam upoznao - voda prolazi gde misao ne moze. Bojim se i da posle takvog ulaganja vlaga opet moze da probije, mozda manje, ali problem ce tesko da pobegne. Mozda u zavisnosti od konkretnog problema moze da se uradi jos po nesto drugo.

sta trenutno imate na zidovima osim betona? racunam da imate malter, glet i farbu (tako se barem radilo nekad.

dali nesto otpada od vlage ? farba?
Nije gletovano..znači malter i farba
Otpada farba..ljušte se zidovi ali kod zida gde je kapilarna vlaga
 
U redu je,ali i zimi ora postojati cirkulacija vazduha.Znaci mora se izvetriti prostorija i kada je hladno.Inace beton se posle 20 godina pocne pretvarati u kamen i manje propusta vlagu spolja unutar prostorija,a vi ste tu blizu.beton koji je bio nezasticen pre rada izolacije je nakupio dovoljno vlage za mnogo godina.Misli se na spoljne grede betonske i prenose za vrata i prozore.
Redovno i svaki dan se provetrava
 
slazem se, to sam primetio u stanu gde su svi prozori promenjeni u pvc, ali su druge stvari povukle odluku - buka, zagadjenje i udarne strane loseg vremena i losa drvenarija posle mnogo godina.

u kuci imam originalne drvene prozore, ali tu je drugi problem. U njoj nisam stalno. Pa moram da odlazim i da provetravam jer se vlaga uvlaci. Da bi malo poboljsao stvar stavio sam ventilator extractor na timer, pa on s vremena na vreme ukljuci i vadi vazduh.
Dali bi pomoglo da se kod kapilarne vlage obije taj deo maltera, osuši,namaže nekim sredstvom i ponovo izmalterise
 
Dali bi pomoglo da se kod kapilarne vlage obije taj deo maltera, osuši,namaže nekim sredstvom i ponovo izmalterise
Bi,ali normalno u letnje doba.Obavezno proveriti na toj strani,da li postoji mogucnost,da pada jaca kisa navlaci vodu na taj deo temelja.I odraditi,kanal za odvod te vode od kuce.Drenaza mora da postoji oko kuce,gde je mogucnost priliva vode.
 

Back
Top