Vincent Van Gogh

Poli46

Stara legenda
VIP
Poruka
86.791
Ko je bio Vincent Van Gogh?
Meni jedan od najdražih slikara. :heart:
vincent_van_gogh_self_portrait_painting_musee_dorsay_via_wikimedia_commons_promojpg.jpg

Autoportret
Vincent van Gogh bio je postimpresionistički slikar čije je delo - zapaženo po lepoti, osećajima i bojama
- od velikog uticaja na umjetnost 20. veka. Borio se s mentalnim bolestima i ostao siromašan i praktično
nepoznat tokom svog života.
722px-Whitehousenight.jpg

White house night
Rani život i porodica
Van Gogh je rođen 30. marta 1853. u Groot-Zundertu, Holandija. Van Goghov otac, Theodorus van Gogh,
bio je strogi ministar zemlje, a njegova majka Anna Cornelia Carbentus bila je ćudljiva umetnica čija se
ljubav prema prirodi, crtanju i akvarelima prenela na njenog sina.
 
Theo van Gogh
Najstariji od šestoro žive dece, Van Gogh je imao dva mlađa brata (Theo, koji je radio kao trgovac umetninama i podržavao umetnost starijeg brata, ) i tri mlađe sestre (Anna, Elizabeth i Willemien).

467px-Van_Gogh_-_Country_road_in_Provence_by_night.jpg

Van_Gogh - Country road in Provence by night

Theo van Gogh kasnije će igrati važnu ulogu u životu svog starijeg brata kao pouzdanik, pristalica i trgovac umetninama.
 
Rani život i obrazovanje
U dobi od 15 godina, van Goghova porodica se financijski borila, a on je bio prisiljen da
napusti školu i ode na posao. Zaposlio se u prodavnici umetnina njegovog ujaka Cornelisa,
Goupil & Cie., Firmi trgovaca umetninama u Hagu. Do tada je van Gogh tečno govorio
francuski, njemački i engleski, kao i maternji holandski.
760px-VanGoghIrises2.jpg

Van Gogh-Irises

U junu 1873. van Gogh je prebačen u galeriju Groupil u Londonu. Tamo se zaljubio u englesku kulturu. U slobodno vreme posećivao je umetničke galerije, a postao je i ljubitelj dela Charlesa Dickensa i Georgea Eliota.

Takođe se zaljubio u kćerku gazdarice Eugenie Loyer. Kada je odbila njegov predlog za brak, van Gogh je doživio slom. Bacio je sve svoje knjige, osim Biblije, i posvetio svoj život Bogu. Naljutio se
na ljude na poslu, govoreći kupcima da ne kupuju "bezvrijednu umetnost", i na kraju je otpušten.
 
Život kao propovednik
Van Gogh je tada predavao u školi za dečake metodiste. Iako odgojen u religioznoj porodici,
tek je u to vreme ozbiljno počeo razmišljati o tome da svoj život posveti crkvi

U nadi da će postati propovednik, pripremio se za polaganje prijemnog ispita u Teološku školu
u Amsterdamu. Nakon godinu dana marljivog učenja, odbio je polagati ispite iz latinskog,
nazivajući latinski jezik "mrtvim jezikom" siromašnih, a potom mu je odbijen ulaz.
Starry_Night_Over_the_Rhone.jpg

Starry Night Over the Rhone
 
Bio je očito demonizovan čovek koji se otprilike obogaljio svojeručno zbog neke prostitutke da bi se na kraju i ubio, ali ni to nije umeo kako treba nego je ispaštao par dana pre nego što je umro?
Lepa mu je ova pretežno plava slika, Zvezdana noć nad Ronom, to bih držala na zidu, ali možda, ja koja o umetnosti slabo znam... tako da ne zamerite.

Hvala, @Poli46 ,
fina tema...
Izgleda da je Vinsent silom prilika morao da slika, a da mu je svašta nešto drugo bilo draže.
Usput i nehajno slikajući, postade simbol slikarstva jednog vremena.
 
Bio je očito demonizovan čovek koji se otprilike obogaljio svojeručno zbog neke prostitutke da bi se na kraju i ubio, ali ni to nije umeo kako treba nego je ispaštao par dana pre nego što je umro?
Lepa mu je ova pretežno plava slika, Zvezdana noć nad Ronom, to bih držala na zidu, ali možda, ja koja o umetnosti slabo znam... tako da ne zamerite.

Hvala, @Poli46 ,
fina tema...
Izgleda da je Vinsent silom prilika morao da slika, a da mu je svašta nešto drugo bilo draže.
Usput i nehajno slikajući, postade simbol slikarstva jednog vremena.
Zanimljivo mišljenje..ali obožavao je slikanje,slikao je do poslednjeg daha.
On je video ono što drugi nisu. Video je da ništa u prirodi nije prazno i sve se kreće.
Zato su njegove slike bile nerazumljive savremenicima.On je slikao atmosferu..vazduh
koji se kreće oko nas i obavija nas. To je slikao Vincent i bio neshvaćen.
Leonardo da Vinči je prvi naslikao atmosferu na slici Mona Liza,ali svakako u duhu
Renesanse...a Vincent je to radio u stilu impresionizma.Nije slikao mirne slike kao Mone
zato se njegove slike nisu svidele ukusu tadašnjih mecena.Bio je ispred svog vremena.
 
Zanimljivo mišljenje..ali obožavao je slikanje,slikao je do poslednjeg daha.
On je video ono što drugi nisu. Video je da ništa u prirodi nije prazno i sve se kreće.
Zato su njegove slike bile nerazumljive savremenicima.On je slikao atmosferu..vazduh
koji se kreće oko nas i obavija nas. To je slikao Vincent i bio neshvaćen.
Leonardo da Vinči je prvi naslikao atmosferu na slici Mona Liza,ali svakako u duhu
Renesanse...a Vincent je to radio u stilu impresionizma.Nije slikao mirne slike kao Mone
zato se njegove slike nisu svidele ukusu tadašnjih mecena.Bio je ispred svog vremena.
Svakako ja ne mogu imati svoje mišljenje o osobi koja je živela i umrla pre nego što sam bila smišljena.
Ne uzimam zdravo za gotovo sve što čitam jer je život nešto drugo.
Lepo je uveličati stvaraoca, ali sa druge strane-šta ako je sve to izmišljotina?
Koja je vaša teorija, zašto je sebi odsekao uvo?
O tome teorija ima dosta... dakle, ukoliko se ozbiljno zabavimo time, podelićemo se na grupe prema tome koju ''istinu'' smo prihvatili.
 
Svakako ja ne mogu imati svoje mišljenje o osobi koja je živela i umrla pre nego što sam bila smišljena.
Ne uzimam zdravo za gotovo sve što čitam jer je život nešto drugo.
Lepo je uveličati stvaraoca, ali sa druge strane-šta ako je sve to izmišljotina?
Koja je vaša teorija, zašto je sebi odsekao uvo?
O tome teorija ima dosta... dakle, ukoliko se ozbiljno zabavimo time, podelićemo se na grupe prema tome koju ''istinu'' smo prihvatili.
Nemam teorije o negovim postupcima i mentalnom stanju.Ja govorim zašto je
bio veliki slikar..Čisto likovnim jezikom analiziram delo. I to ponovo iz svoje perspektive.
Svako može da vidi kretanje na njegovim slikama,može da mu se dopadne ili ne.
Stvar ličnog ukusa. Nikome ne mogu da nametnem ono što ja vidim,jer sve je to
lična perspektiva.A zašto je odsekao sopstveno uvo,nije presudna činjenica
o njegovom geniju.
 
Pronalaženje utehe u umetnosti
U jesen 1880. godine Van Gogh se odlučio preseliti u Brisel i postati umetnik.
Iako nije imao formalno umetničko obrazovanje, njegov brat Theo ponudio je
financijsku podršku Van Goghu. Počeo je samostalno pohađati lekcije, proučavajući
knjige poput Travaux des champs Jean-Françoisa Milleta i Cours de dessin Charlesa
Barguea. Van Goghova umetnost pomogla mu je da ostane emocionalno uravnotežen.
1885. godine započeo je rad na onome što se smatra njegovim prvim remek-djelom
"Jedači krompira". Theo, koji je u to vreme živeo u Parizu, verovao je da slika neće biti
dobro prihvaćena u francuskoj prestonici, gdje je impresionizam postao trend.
portreti (2).jpg

Portret žene,Van Gogh je bio odličan portretista.
 
Ljubavni život
Van Goghov ljubavni život nije bio ništa katastrofalano: privlačile su ga žene u nevolji,
misleći da im može pomoći. Kada se zaljubio u svoju od nedavno udovicu rođaku Kate,
ona ga je odbila i pobegla je svojoj kući u Amsterdamu. Van Gogh se potom preselio u
Hag i zaljubio se u Clasinu Mariju Hoornik, alkoholičarku i prostitutku. Postala mu je
saputnica, ljubavnica i model. Kad se Hoornik vratila prostituciji, van Gogh je postao
potpuno depresivan. 1882. njegova je porodica zapretila da će mu oduzeti novac
ukoliko ne napusti Hoornik i Hag. Van Gogh je sredinom septembra te godine otputovao
u Drenthe, pomalo pustu holandsku četvrt. Sledećih šest sedmica živio je nomadskim
životom, kretao se po čitavoj regiji crtajući i slikajući krajolik i ljude.
autoportreti (7).jpg
 
1d3bf2f660bb468b565dc3d9a56779a8_LVincent van Gogh.jpg


Vincent van Gogh je mnogo unapred planirao sliku Jedača krompira i imao je inspiraciju
za stvaranje višefiguralne slike 1883. Nakon kompletiranja različitih skica i probnih slika
dela, stvorio je tri preživele studije Jedača krompira i takođe štampao litografiju dela koju
je poslao svom bratu Teu u Pariz. Po završetku Jedača krompira 1885. godine, smatrao
je da je to njegovo najbolje delo do danas. Ali, to za njegovog života nije bilo uspešno,
niti je bilo izloženo u Salonu kako je tražio. Danas ga mnogi smatraju prvim Van Goghovim
remek-delom i može se videti u Van Gogh muzeju u Amsterdamu.
 
124579231_3198035276989841_8751351818392303163_n.jpg

Avenija topola u jesen, ulje na platnu iz 1884.g.
Slika se nalazi u Muzeju Van Goga u Amsterdamu

Kada je završio sliku posalo je pismo svom bratu Teu:
„Poslednje što sam napravio je prilično velika studija o aveniji topola, sa žutim jesenjim lišćem, sunca, tu i tamo, svetlucavim tačkama na opalo lišće na zemlji, naizmenično sa dugim senkama stabljika. Na kraju puta je mala vikendica, a preko nje celo plavo nebo kroz jesenje lišće"
 
Večito preispitivanje sebe i nedostatak finansijskih sredstava kojima bi platio modele
rezultovali su velikim brojem autoportreta Vinsenta van Goga, od kojih je jedan od
najpoznatijih Autoportret sa zavijenim uvom. Ovu sliku je naslikao u januaru 1889.
godine nakon što je odsekao deo desne ušne školjke tokom manične epizode dok
je bio u Arlu, i oporavljao se i razmišljao o svojoj bolesti.
4bfe173e8c3792897e822f6e095d507d_L.jpg
 
Винцент ван Гогх, „Ауверс, 1890“ Ово је давно изгубљена Винцентова слика која је насликана мало пре краја свог живота и никада раније није виђена.
E2kwFQOWQAI6Puo
 

Back
Top