Video sa mačkom poslat na Zemlju iz svemira sa udaljenosti od 30 miliona kilometara

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.431
214049_microsoftteams-image-2023-12-19t143608342_s.jpg

NASA je poslala video ultra visoke rezolucije koji prikazuje mačku Taters sa udaljenosti od gotovo 30 miliona kilometara, saopštila je ta svemirska agencija.

Video u trajanju od 15 sekundi poslat je na Zemlju u okviru eksperimenta vezanog za Nasin projekat optičke komunikacije u dubokom svemiru. Ideja je da se videi i slični sadražaji jednog dana strimuju sa velikih udaljenosti, što bi ljudima moglo da olakša misije izvan Zemljine orbite.

Taj video otputovao je u svemir sa sondom "Psiheja" usmerenom ka istoimenom asteroidu u oktobru ove godine.
Deo opreme sonde "Psiheja", poznat kao laserski primopredajnik korišten je da pošalje video ka "Hejl" teleskopa Palomar opservatorije u San Dijegu, objašnjavaju iz Nase.Prenos sa udaljenosti osamdeset puta većoj od rastojanja između Zemlje i Meseca, trajao je samo 101 sekundu. Video je zatim preuzet i svaki pojedinačan kadar poslat je u JPL laboratoriju u Južnoj Kaliforniji, gde je pušten u realnom vremenu.

Uspešan prenos ovog videa je "istorijska prekretnica", kažu iz Nase. Dok "Psiheja" nastavlja svoje putovanje ka asteroidu u pojasu između Marsa i Jupitera, signali sa velikom količinom podataka i dalje će se slati ka Zemlji.

Naravno, čovečanstvo je i ranije imalo priliku da šalje i prima signale sa ogromnih udaljenosti, a tome su najviše doprinele sonde "Vojadžer", koje se nalaze u međuzvezdanom prostoru. Ipak, optička komunikacija nudi mnogo veće mogućnosti, a cilj je da se izgrade svemirski komunikacioni sistemi sa između 10 i 100 puta širinom opsega od konvencionalne radio komunikacije.

Instrument radi tako što šalje bitove podataka kodirane u pojedinačnim fotonima laserske svetlosti. Kada ti fotoni dođu do teleskopa "Hejl", podaci se mogu "izvući" iz fotona i ponovo transformisati u jedinice i nule. Kako svemirska letelica "Psiheja" i eksperiment DSOC putuju sve dalje, naučnici rade na usavršavanju sistema i kontroli usmeravanja lasera. Što je letelica udaljenija, teže joj je da laserskim snopom pogodi prijemni teleskop.
Međutim, kada stigne do svog konačnog odredišta u pojasu asteroida, snop svetlosti putovaće oko 20 minuta, što je dovoljno vremena da i letelica i Zemlja promene svoju poziciju. Zato će ta razlika u vremenu morati da bude uračunata, pa će DSOC morati da predviđa gde se nalazi prijemni teleskop.
link
 

Back
Top