Verenička i Partner viza - Australija

Zvala sam ih. Kazu da nije greska. Bez obzira sto imam permanent vizu,moram da zivim ovde 2 god da bih bila eligible za parenting payment :/.
Imam pravo samo na family tax benefit.
Angie, nije greška. Nemaš pravo ni na šta osim na Family Tax Benefit, prve 2 godine. Kažu da će produžiti na tri. Meni je mlađi sin isto mlađi od 6 godina, ali još uvek nemam pravo. Ne samo na Parental Payment, nego ni na Study Aaaist. Studiram full time i radim jer nemam drugog izbora, Odbijaju čak i nedelje koje si bila van Australije na odmoru. 104 nedelje u dan moraš imati. Ja jedva čekam januar, da ostvarim to pravo, iz principa ima da uzmem makar par isplata !
Međutim, dve godine nakon apliciranja za Temporary vizu, imaš pravo na Special Benefit Payment, to je isplata za one koji ne zadovoljavaju uslove za bilo koju drugu isplatu. Iznosi 900$ mesečno.
 
Poslednja izmena:
Angie, nije greška. Nemaš pravo ni na šta osim na Family Tax Benefit, prve 2 godine. Kažu da će produžiti na tri. Meni je mlađi sin isto mlađi od 6 godina, ali još uvek nemam pravo. Ne samo na Parental Payment, nego ni na Study Aaaist. Studiram full time i radim jer nemam drugog izbora, Odbijaju čak i nedelje koje si bila van Australije na odmoru. 104 nedelje u dan moraš imati. Ja jedva čekam januar, da ostvarim to pravo, iz principa ima da uzmem makar par isplata !
Međutim, dve godine nakon apliciranja za Temporary vizu, imaš pravo na Special Benefit Payment, to je isplata za one koji ne zadovoljavaju uslove za bilo koju drugu isplatu. Iznosi 900$ mesečno.

Auuu jbt...nisam imala pojma :/ A ja u 7. mesecu trudnoce :D Citavo vreme mislim da cu imati kao prava i na to pa da se necu morati vratiti na posao tako brzo :D Doduse mislim da i meni istice u januaru dve godine...

ps. Neko je pitao za dokumente...evo i ja da potvrdim da sam isto bila skenirala originale a ne overene kopije.
 
Ok onda. Samo ne razumem koja je prednost toga sto su mi odmah dali permanent residence..isto tako ne kapiram sta ce mi parenting payment nakon 2 god,tada mi nece trebati jer cu imati posao.

Kada ne bi to napravili, mnogi migranti ne bi radili, nego bi bili na teretu države. Oni i uzimaju migrante da rade i da plaćaju porez. Nezgodno je što iako ljudi baš i ne koriste te njihove pomoći, psihološki nije lako kada znaš da si negde došao i da moraš da grebeš , trčiš, radiš da bi nešto stvorio. Lakše kada znaš da zlu ne trebalo možeš da se osloniš na državu. Meni je prva godina bila jako teška, i jedva sam uspela da platim fakultet. Mnogo bi mi značilo da sam mogla da sedim kući i učim, a ne da jurim sa prevoda na faks.
I da imaš pravo, suprugovo primanje utiče na to da li i koliki iznos možeš da dobiješ. Čim suprug ima više od 1900 $ na dve nedelje, smanju iznos koji ti daju. :(
 
NAATI T&I, spomenula si placanje fakulteta, a ja vec neko vreme razmisljam na koji nacin bih mogla da studiram tamo ili da li postoji sansa da se prizna moja diploma sa fakulteta (ekonomista). Na osnovu informacija koje sam pronasla na internetu, deluje mi da je studiranje tamo jako skupo, zapravo i moj verenik koji je Aussie mi je rekao da ume da bude bas skupo. Sto se tice priznavanja diploma nisam dobila puno informacija, osim podeljenog misljenja gde neki kazu da se ne priznaju, dok drugi tvrde obrnuto. Da li bi molim te podelila tvoju pricu, odnosno na koji nacin si upisala faks i uopste uspela da isfinansiras? Sigurno je tesko kada tek stignes. Hvala unapred :)
 
Riccio, nisam mislila na migracionog agenta nego ime službenika koji je zadužen za tvoj slučaj. :) Recimo, kod mene je u pitanju Srecko. Poslao je u dva navrata mom zaručniku da nešto još dostavi, uglavnom zadnji njegov mail je bio u maju. Liječnički pregled sam obavila još prije toga, 3 tjedna poslije apliciranja za vizu. Istini za volju, nisam predala potvrdu o slobodnom bračnom statusu, ali sam poslala pismo marriage celebranta da imamo zakazano vjenčanje na taj i taj datum... tako da me tu potvrdu nisu tražili, ali razmišljam da je svejedno pošaljem. Od viška glava ne boli :D
 
NAATI T&I, spomenula si placanje fakulteta, a ja vec neko vreme razmisljam na koji nacin bih mogla da studiram tamo ili da li postoji sansa da se prizna moja diploma sa fakulteta (ekonomista). Na osnovu informacija koje sam pronasla na internetu, deluje mi da je studiranje tamo jako skupo, zapravo i moj verenik koji je Aussie mi je rekao da ume da bude bas skupo. Sto se tice priznavanja diploma nisam dobila puno informacija, osim podeljenog misljenja gde neki kazu da se ne priznaju, dok drugi tvrde obrnuto. Da li bi molim te podelila tvoju pricu, odnosno na koji nacin si upisala faks i uopste uspela da isfinansiras? Sigurno je tesko kada tek stignes. Hvala unapred :)

Sve zavisi šta želiš da studiraš. Meni su neki idioti iz TRB (telo zaduženo za registraciju nastavnika) dali tkz. "Limited Registration", što bi značllo da ako neka škola mene želi da zaposli, onda mogu da me sponzorišu pa da dobijem punu registraciju. To ne funkcioniše baš tako. Zato sam odlučila da idem još godinu dana na fakultet za Gradute Diploma of Secondary Teaching i ta imam punu registraciju. Ja sam mislila da imam pravo na besplatnu godinu doškolovavanja i nisam uopšte mislila da ću platiti fakultet. Međutim, pošto nisam davala samo razliku ispita nego celu Diplomu, morala sam da platim. Sećam se kako mi je žena sa fakulteta rekla kako je to CSP (važan pojam) što znači da država (Komonvelt) subvencioniše te studije, i da koštaju samo 8000$. Meni je to tada bio svet. Pošto je došlo do promene propisa, to je bila poslednja godina da je mogla samo 1 godina doškolovavanja za nastavnika, sada je 2 godine (Master), tako da sam morala da stisnem i da tada upišem. Spasao nas je Centrelink jer su izračunali da su se nešto preračunali, i uplatili nam manje kada smo prvi put bili u Australiji, tako da sa isplatama koje su kasnile, odmah sam dobila pola iznosa za školarinu. Bukvalno sam nazvala nekog u Centrelinku i iskukala se kako život nije fer, i neki momak kaže, pa vaš sin je bio u srednjoj školi, mi vam dugujemo :)
Trenutno sam na drugom fakultetu, polažem razliku ispita da ovde budem registrovani psiholog. Psihologija je skup sport, i godina ume da košta i do 24000 $, osim ako je CSP. CSP znači da ti predmet na faksu košta 805$, godišnje oko 6400$. Zamka je u tome što mi već imamo evropske kvalifikacije, i svi dajemo neko doškolovavanje, što veoma često ne spada u CSP, nego Full Fee. Ja sam za psihologiju izabrala jedini fakulttet koji nudi samo razliku ispita a po ceni CSP, s tim da moram da polažem par ispita više. Ili 18000$ na UWA sa manje ispita, ili 10000$ na drugom faksu sa više ispita, izabrala sam ovo drugo. Ako si na privremenoj vizi, nemoj ni da razmišljaš o studiranju, preskupo je. Tek kada postaneš Permanent moći ćeš da imaš pravo na CSP , pod uslovom da tvoj smer to nudi. Od toliko fakulteta u Australiji, biće neki.
Ekonomista je previše širok pojam. Čime bi se ti ovde bavila ? Imaš udruženje knjigovođa Australije, pa pogledaj na njihovom sajtu koji su Uni kursevi koje nude. Ono što ti niko neće reći, je da ako nemaš njihovu kvalifikaciju, teško da ćeš dobiti zglavan posao. Drugo su Englezi, njihov sistem obrazovanja je sličan, ali ako neko na aplikaciji vidi Univerzitet u Nišu, to je za njih špansko selo. Ima dovoljno onih koji ovde završe, neće izabrati tebe. Primer, jedna poznanica je za vreme rata završila fakultet, u ratu joj je ostalo dosta papira, uspela je da dobije registraciju bez akademskog transkripta, ali je niko nikad nije ni opsovao, a kamoli zaposlio.
Možeš i sama videti koje smerove nude, koliko koštaju, sve je na internetu. Ne znam koliko je pametno ići u knjigovodstvo, sa faksom su im početne plate 60000$, ja mislim da je to malo. Kada dođeš, snimićeš situaciju pa ćeš videti šta ti se najviše isplati da studiraš. Obrazovanje je roba, šta oni (faks) tebi nude za tvoj $, i zbog čega bi ti studirala baš to i to ?
Nadam se da sam ti razjasnila :)

- - - - - - - - - -

Riccio, nisam mislila na migracionog agenta nego ime službenika koji je zadužen za tvoj slučaj. :) Recimo, kod mene je u pitanju Srecko. Poslao je u dva navrata mom zaručniku da nešto još dostavi, uglavnom zadnji njegov mail je bio u maju. Liječnički pregled sam obavila još prije toga, 3 tjedna poslije apliciranja za vizu. Istini za volju, nisam predala potvrdu o slobodnom bračnom statusu, ali sam poslala pismo marriage celebranta da imamo zakazano vjenčanje na taj i taj datum... tako da me tu potvrdu nisu tražili, ali razmišljam da je svejedno pošaljem. Od viška glava ne boli :D

Mojoj mami je bio Srećko. Mislim da je to savršeno ime za nekoga ko odobrava australijske vize.
 
Kada ne bi to napravili, mnogi migranti ne bi radili, nego bi bili na teretu države. Oni i uzimaju migrante da rade i da plaćaju porez. Nezgodno je što iako ljudi baš i ne koriste te njihove pomoći, psihološki nije lako kada znaš da si negde došao i da moraš da grebeš , trčiš, radiš da bi nešto stvorio. Lakše kada znaš da zlu ne trebalo možeš da se osloniš na državu. Meni je prva godina bila jako teška, i jedva sam uspela da platim fakultet. Mnogo bi mi značilo da sam mogla da sedim kući i učim, a ne da jurim sa prevoda na faks.
I da imaš pravo, suprugovo primanje utiče na to da li i koliki iznos možeš da dobiješ. Čim suprug ima više od 1900 $ na dve nedelje, smanju iznos koji ti daju. :(
Jasno mi je sta hoces da kazes. Ja imam I 309 visu I znam da je pisalo da sa tom vizom nemas pravo na centrelink itd,kao I da posle 2 god moras da podneses za permanent.
Za permanent visu ,bar ovu koju sam ja dobila(ne znam da li postoje jos neke,moja je subclass 100) jasno pise da imas ista prava kao drzavljanin Au,osim prava glasanja.
Nije ni da oni tek tako dele odmah permanent vise a da pre toga nisi ziveo u Au.
Zato kazem,ne razumem koja je prednost tog mog permanenta sada u odnosu na neku drugu visu ako nemam pravo ni na kakavu pomoc na pocetku.
Mozda se nisam dovoljno raspitala ili nisam razumela ali ocekivala sam da,s obzirom da mi je dete australijski drzavljanin,da cu dobiti neku pomoc. Pogotovo jer trenutno ne mogu da radim posto nju nema ko da cuva a day care nam je preskup u ovom momentu. Ona krece u kindy sledece god u februaru,ja tek tada mogu da razmisljam o poslu.
 
Jasno mi je sta hoces da kazes. Ja imam I 309 visu I znam da je pisalo da sa tom vizom nemas pravo na centrelink itd,kao I da posle 2 god moras da podneses za permanent.
Za permanent visu ,bar ovu koju sam ja dobila(ne znam da li postoje jos neke,moja je subclass 100) jasno pise da imas ista prava kao drzavljanin Au,osim prava glasanja.
Nije ni da oni tek tako dele odmah permanent vise a da pre toga nisi ziveo u Au.
Zato kazem,ne razumem koja je prednost tog mog permanenta sada u odnosu na neku drugu visu ako nemam pravo ni na kakavu pomoc na pocetku.
Mozda se nisam dovoljno raspitala ili nisam razumela ali ocekivala sam da,s obzirom da mi je dete australijski drzavljanin,da cu dobiti neku pomoc. Pogotovo jer trenutno ne mogu da radim posto nju nema ko da cuva a day care nam je preskup u ovom momentu. Ona krece u kindy sledece god u februaru,ja tek tada mogu da razmisljam o poslu.

Prednost Permanent vize je što imaš pravo na Family Tax Benefit, i što možeš da studiraš po povoljnijim cenama. Svi mi koji smo došli na Permanent vizu nemamo nikakva druga prava dve godine. Imaš pravo na pomoć oko vrtića već sad, ako bi je dala u vrtić. Kada si aplicirala za Temporary ? Dve godine nakon apliciranja za vizu, imaš pravo na Special Benefit isplatu od 900$ mesečno. Ako si odmah aplicirala za Permanent, isto je dve godine. To će pre doći nego dve godine boravka, tako da ćeš imati makar nešto. U svakom slučaju, trenutno to izgleda strašno, ali veruj mi, sve će doći na svoje. I sa jednom platom može da se živi u Australiji, ne moraju oboje da rade. U početku ti je sve jako skupo, jer sve preračunavaš u naše cene, posle će to doći na svoje. Trebalo bi da dobiješ bar 600$ Family Tax Benefit, i to je nešto.
Pošto prevodim za Centrelink već znam i koliko ko ima pravo na pomoć :D
 
U pravu si.
Ma ja sam mislila da cemo neke stvari brze zavrsiti.
Npr.zelim sto pre da se preselimo u nasu kucu ( jos uvek smo kod muzevljevog brata)..ne da mi nesto smeta,kuca je ogromna,imamo svoje sobe I sve na raspolaganju ali jbga,ipak nije moje :D
Da li znas mozda koliko se ceka na tu isplatu za family tax benefit?

Za vizu sam predala u sept prosle god. Meni su istovremeno dali obe vize. 309 I 100'
 
U pravu si.
Ma ja sam mislila da cemo neke stvari brze zavrsiti.
Npr.zelim sto pre da se preselimo u nasu kucu ( jos uvek smo kod muzevljevog brata)..ne da mi nesto smeta,kuca je ogromna,imamo svoje sobe I sve na raspolaganju ali jbga,ipak nije moje :D
Da li znas mozda koliko se ceka na tu isplatu za family tax benefit?
Za vizu sam predala u sept prosle god. Meni su istovremeno dali obe vize. 309 I 100'
Do 60 dana im je rok obrade predmeta. Dobićeš sve u nazad. 600 $ mesečno je uključujući i pomoć za kiriju, ako niste još počeli da plaćate, biće manje. Kada potpišete ugovor, skenirate ga i pošaljete Centrelinku. Mislim da je oko 150 $ mesečno.
 
Riccio, nisam mislila na migracionog agenta nego ime službenika koji je zadužen za tvoj slučaj. :) Recimo, kod mene je u pitanju Srecko. Poslao je u dva navrata mom zaručniku da nešto još dostavi, uglavnom zadnji njegov mail je bio u maju. Liječnički pregled sam obavila još prije toga, 3 tjedna poslije apliciranja za vizu. Istini za volju, nisam predala potvrdu o slobodnom bračnom statusu, ali sam poslala pismo marriage celebranta da imamo zakazano vjenčanje na taj i taj datum... tako da me tu potvrdu nisu tražili, ali razmišljam da je svejedno pošaljem. Od viška glava ne boli :D

Terra Australis, ja sam tek sad shvatila sta je CO. Mislila sam da je nesto slicno migracionom agentu :hahaha: Proverila sam malopre moje mailove, ali iz nekog razloga ni na jednom ne pokazuje signature, vec samo znak pitanja. Cak sam otvorila i PDF koje su slali da proverim, ali nigde nema imena, vec samo position number. Prvo sam mislila da ih moj gmail ne cita, ali s obzirom da nema imena ni u PDF fajlovima, pretpostavljam da je nesto do njih. Izvini sto ne mogu da dam vise informacija o tome :(
Ja sam uradila lekarski dva meseca nakon podnosenja zahteva za vizu, bez obzira na to sto mi jos uvek nisu bili trazili i mislim da je generalno bolje uraditi stvari unapred, kako bi se ubrzao proces, a i valjda njima odmah olaksas posao:) Ja sam takodje dobila dva email-a. Prvi je bio vezan za dokumenta koja su nam nedostajala i to su poslali par dana nakon apliciranja, a drugi email sam dobila juna i tada su mi trazili uverenje o slobodnom bracnom stanju. Mi smo isto poslali pismo marriage celebranta, ali nije pisao fiksni datum, vec period, tako da smo to trebali opet da saljemo i tada smo bas naveli datum.

Svaka prica je za sebe, tako da pretpostavljam da dokumenta koja ce traziti zavisi i od slucaja. Na primer, mi smo upload-ovali i onaj karton koji dobijes u policiji kada prijavljujes boravak stranaca ili sta vec kada je verenik dosao u moju zemlju, jer sam bas na forumu citala da je to neko radio i zvucalo je kao dobra ideja:D Takodje smo nakon apliciranja slali jos slika kako bismo pokazali da odrzavamo odnos i da sve super funkcionise itd. (na primer Skype pozivi, whatsapp, slike kada je opet dosao u moju zemlju i slicno). Iskrena da budem, ja sam pomalo freak sto se tice tih stvari haha. Moj verenik je bio prilicno opusten, ali ja nisam, pa sam tako cak sakupila screenshot-ove nasih Skype poziva iz razlicitih perioda, prebacila na komputer, umanjila i stavila sve kao u jedan PDF :D Kada je moj verenik dosao kod nas, potrefilo se da smo imali puno nekih proslava, pa sam recimo i te slike slala kako bi videli da ljudi znaju za nasu vezu, podrzavaju je i nije nesto izmontirano:D Naravno, nismo ih ugusili sa slikama, ali smo uploadovali sugrno 4,5 fajlova.
Kada bih ja procitala da je nekome trazeno uverenje o slobodnom bracnom statusu, ja bih odmah otisla da uradim haha, ali kazem opet, sve to zavisi od vaseg slucaja i vase price :)
 
Sve zavisi šta želiš da studiraš. Meni su neki idioti iz TRB (telo zaduženo za registraciju nastavnika) dali tkz. "Limited Registration", što bi značllo da ako neka škola mene želi da zaposli, onda mogu da me sponzorišu pa da dobijem punu registraciju. To ne funkcioniše baš tako. Zato sam odlučila da idem još godinu dana na fakultet za Gradute Diploma of Secondary Teaching i ta imam punu registraciju. Ja sam mislila da imam pravo na besplatnu godinu doškolovavanja i nisam uopšte mislila da ću platiti fakultet. Međutim, pošto nisam davala samo razliku ispita nego celu Diplomu, morala sam da platim. Sećam se kako mi je žena sa fakulteta rekla kako je to CSP (važan pojam) što znači da država (Komonvelt) subvencioniše te studije, i da koštaju samo 8000$. Meni je to tada bio svet. Pošto je došlo do promene propisa, to je bila poslednja godina da je mogla samo 1 godina doškolovavanja za nastavnika, sada je 2 godine (Master), tako da sam morala da stisnem i da tada upišem. Spasao nas je Centrelink jer su izračunali da su se nešto preračunali, i uplatili nam manje kada smo prvi put bili u Australiji, tako da sa isplatama koje su kasnile, odmah sam dobila pola iznosa za školarinu. Bukvalno sam nazvala nekog u Centrelinku i iskukala se kako život nije fer, i neki momak kaže, pa vaš sin je bio u srednjoj školi, mi vam dugujemo :)
Trenutno sam na drugom fakultetu, polažem razliku ispita da ovde budem registrovani psiholog. Psihologija je skup sport, i godina ume da košta i do 24000 $, osim ako je CSP. CSP znači da ti predmet na faksu košta 805$, godišnje oko 6400$. Zamka je u tome što mi već imamo evropske kvalifikacije, i svi dajemo neko doškolovavanje, što veoma često ne spada u CSP, nego Full Fee. Ja sam za psihologiju izabrala jedini fakulttet koji nudi samo razliku ispita a po ceni CSP, s tim da moram da polažem par ispita više. Ili 18000$ na UWA sa manje ispita, ili 10000$ na drugom faksu sa više ispita, izabrala sam ovo drugo. Ako si na privremenoj vizi, nemoj ni da razmišljaš o studiranju, preskupo je. Tek kada postaneš Permanent moći ćeš da imaš pravo na CSP , pod uslovom da tvoj smer to nudi. Od toliko fakulteta u Australiji, biće neki.
Ekonomista je previše širok pojam. Čime bi se ti ovde bavila ? Imaš udruženje knjigovođa Australije, pa pogledaj na njihovom sajtu koji su Uni kursevi koje nude. Ono što ti niko neće reći, je da ako nemaš njihovu kvalifikaciju, teško da ćeš dobiti zglavan posao. Drugo su Englezi, njihov sistem obrazovanja je sličan, ali ako neko na aplikaciji vidi Univerzitet u Nišu, to je za njih špansko selo. Ima dovoljno onih koji ovde završe, neće izabrati tebe. Primer, jedna poznanica je za vreme rata završila fakultet, u ratu joj je ostalo dosta papira, uspela je da dobije registraciju bez akademskog transkripta, ali je niko nikad nije ni opsovao, a kamoli zaposlio.
Možeš i sama videti koje smerove nude, koliko koštaju, sve je na internetu. Ne znam koliko je pametno ići u knjigovodstvo, sa faksom su im početne plate 60000$, ja mislim da je to malo. Kada dođeš, snimićeš situaciju pa ćeš videti šta ti se najviše isplati da studiraš. Obrazovanje je roba, šta oni (faks) tebi nude za tvoj $, i zbog čega bi ti studirala baš to i to ?
Nadam se da sam ti razjasnila :)

- - - - - - - - - -



Mojoj mami je bio Srećko. Mislim da je to savršeno ime za nekoga ko odobrava australijske vize.

NAATI T&I, hvala ti puno na odgovoru i informacijama, narocito onim "ono sto ti niko nece reci" :D , jer to cesto moze da bude korisno. Nisam bas ni planirala da studiram dok sam na temporary, s obzirom da mi planiramo da se preselimo tek pocetkom sledece godine, ali sam se zainteresovala kada sam procitala tvoju poruku da si radila i studirala. Ja jos uvek ne znam sta bih volela da radim, jer ni ovde ne radim kao ekonomista, vec predajem engleski jezik. Dosta sam trazila na internetu, i razmisljala sam i ja o knjigovodstvu kao i nekim drugim oblastima, ali s obzirom da nisam nikada zivela tamo, jos uvek ne znam kako ceo sistem funkcionise, pa cak ni sam odnos zarade i potrosnje, tako da znam da je najbolje da sacekam da se preselimo i kao sto si rekla sama snimim celu situaciju. Na osnovu tvoje price, deluje mi da su se stvari vezane za tvoje studiranje tamo nekako lepo poklopile i uklopile i drago mi je zbog toga Najvaznije je da smo dobili vizu, a dace Bog da sve bude u redu za dalje! :)
 
Angie16 bezveze sto nemas pravo na to, ali svakako muz koji je AU drzavljanin ima prava. Savet jedan - sve informacije sto se tice Centrelinka gledaj na njihovom sajtu jer ima tih zackoljica koje verovatno nisu pisale u informacijama za permanent vizu. Navodno imas sva prava kao i drzavljani ali posle izvesnog vremena (eto u tom slucaju 2 godine). Znaci nije bas tako kao sto kazu da mozes sve. Ali naravno da se ne moze sve znati pre nego sto osetis na svojoj kozi sta je i kako je. Sve nas to ceka :(

NAATI T&I zaista hvala sto delis informacije kako Centrelink funkcionise!! Zaista vredi i za nas koji kao imamo neko iskustvo i drzavljani smo. Mali milion zackoljica ima.

Iznenadih se sto sam videla puo komentara od juce i danas na forumu, citava jedna nova strana :)
 
Poslednja izmena:
Jeco I gledam na njihovim sajtu..sada:)..dok sam bila u Bg nije mi ni palo na pamet:)

Sto se supruga tice,ma njemu se stvarno ne isplati da se drnda sa Centrelinkom jer on te pare moze da zaradi za dan I po. Poenta je bila da kaplje nesto I sa moje strane,bar za pocetak smo mislili da to bude Centrelink.
Nema veze,sta je tu je,idemo dalje:)

NATI,hvala za info,uvek se iznenadim sa kolicinom podataka koje znas :)
 
Jeco I gledam na njihovim sajtu..sada:)..dok sam bila u Bg nije mi ni palo na pamet:)

Sto se supruga tice,ma njemu se stvarno ne isplati da se drnda sa Centrelinkom jer on te pare moze da zaradi za dan I po. Poenta je bila da kaplje nesto I sa moje strane,bar za pocetak smo mislili da to bude Centrelink.
Nema veze,sta je tu je,idemo dalje:)

NATI,hvala za info,uvek se iznenadim sa kolicinom podataka koje znas :)

Angie, ako ti suprug zarađuje više od 950$ nedeljno, nećeš svakako imati pravo na Centrelink pun iznos. Dosta smanjuju, i Centrelink ti je dobra opcija kada baš nemate ništa.
Što se tiče informacija, volela bih da tako pamtim za faks, a ne samo za nebitne stvari :D
 
Ivanho,je l ti imas da podelis neku korisnu informaciju ili samo tako upadnes sa nekom negativom I komentarima a pri tom ne znas ni koliko je ko dugo u Au ni kako je dosao ni kakva mu je situacija.
Je l ti radis ? Jesi nasao posao ili te zena izdrzava??' Zasto nam malo ne napises o tome kako si se ti snasao naprimer :)
 
Ljudi radite li vi nešto ili samo klečite u centerlinku????Došli ljudi u Australiju,prva adresa-centerlink.Zato balkanci i cekaju na odobrenje vize sada i preko godinu i po.Strahota!

Centrelink se itekako ogradio od bilo kakvih zloupotreba jer prve dve godine ne daje nikakvu pomoć , ni za studiranje, ni za traženje posla, ni za porodiljsko. A opstati prve dve godine u Australiji, nije lako. Što se tiče viza, moja mama je dobila u roku od 8 meseci, a dobila bi i ranije da je ranije izašla iz Australije, tako da ne vidim kako nečije isplate od Centrelinka odmažu bilo čijoj vizi.
Nije sramota biti u situaciji da ti treba pomoć od socijalnog, jedno humano i napredno društvo treba da pomogne svojim članovima. Hvala Australiji što svakom detetu daje dečji dodatak a porodicama koje ne zarađuju dovoljno pomažu oko kirije.
Što se tiče porodiljskog, zamisli radite oboje, a planirate dete. Međutim, tu ste manje od 2 godine, supruga mora da radi da bi opstali, a nema pravo na porodiljsko jer je tu manje od 104 nedelje. Mi ne dolazimo iz kulture gde je normalno da se dete od mesec dana da u jaslice, pa naše žene šta će, čekaju papire pre nego što odluče da rode.
Posao nije uvek lako naći, naročito ako je zima, i nije lako krenuti od nule. Ja sam mislila da je lakše onima koji su partner vizama, jer u većini slučajeva partner/partnerka im već rade i imaju neku sigurnost u Australiji. Onda mi se desi da se upoznam sa slučajevima zlostavljanja žena koje su na partner vizama , jer "frajeri" koji su ih doveli misle da nemaju kud.
Sve u svemu, super što ti ne treba pomoć od Centrelinka, nadam se da je nikad nećeš ni koristiti. Za većinu ostalih slučajeva, hvala Bogu što postoji :klap:
 
Tako je,hvala Bogu što mi ne treba.Upoznao sam 10tak naših zemljaka koji su godinama vec na centerlinku a mogu volu rep da iscupaju,idu muljaju na crno rade po selima oko Sydneya gradjevinu itd.Onih 20/30% sto vam uzmu od plate,to primaju oni,izmedju ostalog..da da,ziveo centerlink!Btw,ne ciljam ja ka tim pravim socijalnim potrebama,vec na Srbende koji dozivljavaju centerlink kao radno mesto..
 

Back
Top