Vaske...

Otisli jutros u vrtic...gospodja je pregledala,zacudila se kako sam dobavila potvrdu i na kraju teskom mukom priznala da dete nema ni gnjide ni vaske..."Jao kako joj se presijava kosa,kako to moze da zavara,a evo jedna,ne, ne, ipak nije to je neka mrvica...verovatno od garderobe ili mozda perut??!!E,pa dobro je,bitno da je sad sve u redu..."
 
Otisli jutros u vrtic...gospodja je pregledala,zacudila se kako sam dobavila potvrdu i na kraju teskom mukom priznala da dete nema ni gnjide ni vaske..."Jao kako joj se presijava kosa,kako to moze da zavara,a evo jedna,ne, ne, ipak nije to je neka mrvica...verovatno od garderobe ili mozda perut??!!E,pa dobro je,bitno da je sad sve u redu..."

zatim ti kazes, glasom punim suosjecanja i topline;
"gospodjo, mozda je vrijeme da odete okulisti/oftamologu...
inace, tako tjoravi ko slijepi mish i sebe i djecu dovodite u opasnos...." : )
 
Otisli jutros u vrtic...gospodja je pregledala,zacudila se kako sam dobavila potvrdu i na kraju teskom mukom priznala da dete nema ni gnjide ni vaske..."Jao kako joj se presijava kosa,kako to moze da zavara,a evo jedna,ne, ne, ipak nije to je neka mrvica...verovatno od garderobe ili mozda perut??!!E,pa dobro je,bitno da je sad sve u redu..."

Но, свакако морам рећи да је наступ васпитача од почетка ужасан.
Бар они треба да знају да се то често догађа. А и, колико дуго би по њиховом мишљењу требало да прође док дете не дође поново у вртић? 5 година? Мислим, шта су мислиле, колико времена треба да се коса опере шампоном против вашију?
 
Но, свакако морам рећи да је наступ васпитача од почетка ужасан.
Бар они треба да знају да се то често догађа. А и, колико дуго би по њиховом мишљењу требало да прође док дете не дође поново у вртић? 5 година? Мислим, шта су мислиле, колико времена треба да се коса опере шампоном против вашију?

To mi nisu rekle njene vaspitacice ves patronazna koja bude u vrticu...Vaspitacice su ok, zene sasvim korektne....
 
Ма, како су коректне кад дозволе тако нешто?
А тек патронажна треба да зна.
Једне године, ја ппрегледала косу деци, јер је сутрадан требало да иду на систематски преглед. Вашке су имале две девојчице. Сутрадан, на систематском, 14 девојчица и 6 дечака!
Толико се то брзо прошири. И ником ништа, оперу косу тим шампоном против вашака, па долазе у школу.
Иначе, моја генерација није имала вашке, јер су оне после Другог светског рата истребљиване чувеним Дидидтијем :) за кога се касније испоставило да је канцероген, па су га забранили. Тако да су се крајем седамдесетих година поново почеле јављати.
Због тога међу педесетогодишњацима још увек постоји уверење да оне иду само на прљаве и сиромашне, што је апсолутно нетачно!
 
Da sirce je veoma efikasno jer razbije opnu gnjide i onda ne moze da se izlegne nova vaska.

A za petrolej nisam sigurna, koliko sam citala, to je umelo sa sprzi kozu glave.

I setila sam se, ona baba je otrovala unuke tecnim etiolom. To im je mazala na glavu da ubije vaske. :sad2:
 
Da sirce je veoma efikasno jer razbije opnu gnjide i onda ne moze da se izlegne nova vaska.

A za petrolej nisam sigurna, koliko sam citala, to je umelo sa sprzi kozu glave.

I setila sam se, ona baba je otrovala unuke tecnim etiolom. To im je mazala na glavu da ubije vaske. :sad2:

Sta je ta zena slijepa? Pa gdje ces tim uklanjati vaske..?
Ma joj vrtici i skole nisu bas sasvim najcisca mjesta, stavise u nekim gradovima nisu nikako..osnovna..sjecam se iz svog vremena..padne kapa jakna na pod..ti oblacis..ceses se po glavi a ruke prljave..ma uzas..nije ni cudno sto se te vaske nastane pa ih nemozes niti ukloniti na dulje vrijeme...ma katastrofa su uvjeti...:(
 
Davno kao dete volela sam da kod moje babe zadjem po kokosinjcu i da skupljam jaja..
Tako navucem neke kokosije vasi - htela majka da me ubije jer mi je rekla da ne idem.:rtfm:A ja tamo presedela skoro ceo dan:zper::zcepanje:
Uvece mi je stavila taj cuveni gas u kosu:dash::dash:Kad nisam svisnula od bola ..
U sred noci je morala da mi pere kosu koliko je to peklo...A sta mi je uradila sa glavom ne znam bila sam previse mala.
Samo znam da sam TO dooobro zapamtila :think:
 
Sta je ta zena slijepa? Pa gdje ces tim uklanjati vaske..?
Ma joj vrtici i skole nisu bas sasvim najcisca mjesta, stavise u nekim gradovima nisu nikako..osnovna..sjecam se iz svog vremena..padne kapa jakna na pod..ti oblacis..ceses se po glavi a ruke prljave..ma uzas..nije ni cudno sto se te vaske nastane pa ih nemozes niti ukloniti na dulje vrijeme...ma katastrofa su uvjeti...:(

Aman, kako ne shvatate da vaske nemaju veze sa cistocom, samo sa kontaktom sa osobom koja ima vaske?
Ne mora kosa da se dodiruje, one prelaze i preko garderobe...ciste ili prljave, svejedno
 
Ne bih se ja slozila da vrtici nisu cisti. Postoje normativi kojih moraju strogo da se pridrzavaju. Tacno se zna koliko posudje, noshe moraju da stoje potopljeni u dezinfekciono sredstvo. Vazda im dolaze inspekcije najavljene i nenanajavljene, uzimaju briseve sa radnih povrsina u kuhinji i u kupatilima. Osoblje ide redovno na sanitarne preglede.
Mislim da se o higijeni u vrticima jako vodi racuna.
 
Poslednja izmena:
Ne bih se ja slozila da vrtici nisu cisti. Postoje normativi kojih moraju strogo da se pridrzavaju. Tacno se zna koliko posudje, noshe moraju da stoje potopljeni u dezinfekciono sredstvo. Vazda im dolaze inspekcije najavljene i nenanajavljene, uzimaju briseve sa radnih povrsina u kuhinji i u kupatilima. Osoblje ide redovno na sanitarne preglede.
Mislim da se o higijeni u vrticima jako vodi racuna.

Slozila bih se sa tobom,na to zaista nikada nisam imala zamerku.Nemam ja ni sad zamerku na rad vrtica,vaske su nesto sto se desava i desavace se...meni je smetao nacin kako se sve to izdesavalo zbog deteta prvenstveno i zbog toga sto je nekome tesko da se izvini i prizna da je pogresio...
 
Наравно, Зоја, само је у наступу патронажне и проблем.
Мене малопре зове мајка ученика и каже да је јуче приметила вашке на детету, санирала то, и само моли да јавим осталим родитељима да погледају данас, да би до понедељка могли да реше уколико неко дете има.
И наравно, понављам, вашке немају везе ни са прљавштином ни са чистоћом, једноставно постоје!
Само их не треба гајити. :)
 
Наравно, Зоја, само је у наступу патронажне и проблем.
Мене малопре зове мајка ученика и каже да је јуче приметила вашке на детету, санирала то, и само моли да јавим осталим родитељима да погледају данас, да би до понедељка могли да реше уколико неко дете има.
И наравно, понављам, вашке немају везе ни са прљавштином ни са чистоћом, једноставно постоје!
Само их не треба гајити. :)

Upravo tako Vanda...Ja ne tvrdim da ih moje dete mozda nece za par dana zapatiti,to su stvari koje se desavaju u vecim kolektivima...
 
Кад је мој старији син дошао из вртића првог дана, имао у коси гњидицу.
Мени је то било слатко, средила му косу и кажем сутрадан васпитачици да је дошао са гњидицом из вртића, и да обрате пажњу родитељима.
Кад поче жена да ми се извињава...
Зачудим се, кажем јој да то није њен пропуст, а она ми на то рече да је дан раније доживела од једне мајке силне непријатности. Каже, жена опљува и вртић и васпитаче, као, сви су криви што је њено дете добило вашке.

А кад добијемо кијавицу од неког, не кријемо. :confused:
 
Кад је мој старији син дошао из вртића првог дана, имао у коси гњидицу.
Мени је то било слатко, средила му косу и кажем сутрадан васпитачици да је дошао са гњидицом из вртића, и да обрате пажњу родитељима.
Кад поче жена да ми се извињава...
Зачудим се, кажем јој да то није њен пропуст, а она ми на то рече да је дан раније доживела од једне мајке силне непријатности. Каже, жена опљува и вртић и васпитаче, као, сви су криви што је њено дете добило вашке.

А кад добијемо кијавицу од неког, не кријемо. :confused:

Naravno da ne krijemo, jer se zna da moze da se razboli svako.

Ali , jelte, vaske imaju samo sirotinja, prljavi i cigani:roll: Malo sutra

Vaspitacice u nasem vrticu su 2 puta godisnje drzale predavanje o vaskama, jer su neke gospodje mame ignorisale cinjenicu da im cerke imaju vaske, a kosa im do dupeta.
Kao to je nemoguce, vaspitacice ih vredjaju, pa nisu oni cigani. Molim te ,kako je to moguce, pa oni zive u centru Beograda, nisu neka sirotinja...i sl. Ispala citava frka

E onda je direktorka dolazila da drzi predavanja o tome i objasnjava da vaske ne biraju na koga ce da predju prema materijalnom i socijalnom statusu, kao ni prema nacionalnosti. I da i one vise vole da zive u cistoj sredini.

Ali slaba vajda je bila od toga.

Moja cerka je prestala da dobija vaske od kad smo otisli iz vrtica. Na svu srecu sve te "gospodje" su preko veze izabrale drugu uciteljicu da im se deca ne razdvajaju, pa odose u drugo odeljenje. Daleko im lepa kuca:lol:
 
Мама једне моје ученице је казала да њена ћерка има вашке јер не жели да се шиша, па јој она не може ништа! :eek:
Не мора да се ошиша, и на кратку косу иду вашке, али је требало да јој опере косу шампоном против вашију!

Иначе, највише вашака на једном месту, и то живих, шетајућих :) видела сам на коси дечака која је била изузетно кратка!
 
Ja bih se javila pedijatru da pogleda dete a zatim sa potvrdom doticnoj pod nos,na kraju krajeva sefu objekta se obratila ili direkt u upravu...to se tako radi.Sad ja imam licni primer sto se tice tog problema,samo iz ugla vaspitaca a ne roditelja.Nedavno mi je u grupi jedna devojcica imala vasi,ja sam zvala majku i kada je popodne dosla po dete rekla sam joj da smo pronasli vaskice,da nije strasno samo bi morali da kupe sampon za tretiranje vasljivosti i dok ne isciste kosicu maloj da je ne dovode.Majka me je zblanuto gledala i rekla mi da zna da mala ima vaske,ali joj je u avgustu koleginica rekla da nema veze,nije to nista,neka je ona dovodi kao nema problema.Ja sam skoro pala u nesvest.Uputim mamu kako i sta,a onda sam pregledala i ostalu decu,i obavestila i ostale roditelje da obrate paznju.Zamislite oktobar mesec a od avgusta se ona setka tuda..i sama sam sebi kupila sampon protiv vaski.Uzas..
 
Мама једне моје ученице је казала да њена ћерка има вашке јер не жели да се шиша, па јој она не може ништа! :eek:
Не мора да се ошиша, и на кратку косу иду вашке, али је требало да јој опере косу шампоном против вашију!

Иначе, највише вашака на једном месту, и то живих, шетајућих :) видела сам на коси дечака која је била изузетно кратка!

Moli Boga da se ne zapate i kod tebe. Nama je prosle godine bila prica u skoli o vaskama, slicna tvojoj, i tad sam pocela sam da se farbam sa 12% hidrogenom
 

Back
Top