Vasa iskustva kao web dizajneri

Lollol

Poznat
Poruka
9.450
Posto se sve vise ljudi interesuje za web dizajn rekoh da otvorim temu o iskustvima ljudi koji se bave kao web dizajneri, sto profesionalno, sto amaterski, tj. samostalno.

Ovde mozete deliti vasa iskustva sa klijentima, projektima, kako naci posao i gde, sta uciti, gde uciti (skole, kursevi, online), na koje se vestine fokusirati, koje se vestine traze, kako zaraditi, koliko naplatiti i sl.
Ima li hleba od web dizajna, sta jedan dizajner treba da zna da bi dobio posao, gde web dizajner da trazi posao, i sta treba da zna da bi dobio posao?
 
Nije valjda da niko nema nikakva iskustva sa web dizajnom i programiranjem? :)
Hajde dajte neki savet za pocetnike, a i pocetnici bi mogli u ovoj temi da pitaju sta ih zanima, tipa "sta da ucim, gde da ucim, kako, od koga, gde da nadjem posao, kako i sl.
 
Ja ucim vec tri i po godine veb dizajn, programiranje i baze.
Nisam zaposlen, jos kao nesto studiram a kradem Bogu dane i razbijam glavu sta dalje u zivotu...

2 godine kao pravim neke sajtove, imam samo 5-6 sajtova koje sam za lovu radio, ukupno sve zajedno ne prelazi 1000 evra.
A mogao bih sigurno mnogo vise da se malo aktiviram, nego hocu da zavrsim kao prvo faks pa onda... Ne znam ni ja sta hocu :sad2:
 
Kao i u svemu drugom tako i u web developmentu. Moras znati raditi, a posla ima koliko hoces, cak da ne moze da se stigne. Kako stices znanja tako ti se otvaraju mogucnosti i iskacu prilike. Nekome ko ne zna nista o ovome ne vredi ispricati pricu i pokazati par sajtova gde mozes naci posao. Sve to dodje samo od sebe uz ucenje. Ljudi koji se bave ovim nemaju bas vremena, a verujte ni volje, da vise na forumima poput ovog i davaju precice klincima o tome kako stici tamo gde su oni sami. Tako da sumnjam da ce ova tema zaziveti. Osim toga to je toliko siroka oblast da u jednoj temi ne moze da se kaze ama bas nista.
 
Imam mali problem sa Adobe Illustratorom CC 2014, naime svaki novi objekat postavlja mi iza svih postojećih na stranici, šta treba da podesim da mi svaki novi objekat postavlja iznad postojećih?

Ima tutorijala na youtube-u, da ti ne opisujem sada.

Sto se tice web dizajna, to je dobar posao ukoliko vas zanima, i zelite da ucite. Nije samo da sedite kod kuce, nista ne radite i zaradjujete. Ima dosta da se uci, i stvari se brzo menjaju. Ali nije nemoguce nauciti.
 
Ovde na forumu tesko, jer nije dozvoljeno reklamirati se.
Ima raznih sajtova za freelancere, tipa Odesk, ili Freelancer, Elance pa probaj tamo.

Ja sam probao ali za sada nikakav uspeh, jer sve sto se trazi je van moje strucne oblasti.
Mozda se nadje jedan-dva poslova, medju njih 100 na ta tri sajta, ali i tada moras da se nadmeces sa drugim konkuretnima.

Ja sam najvise uspeha imao ne preporuku i to su obicno bili neki poznanici kojima je trebao sajt ili su me neki saradnici preporucili svojim saradnicima.
Mada nisam se nesto proslavio, pogodio tako 2-3-4 poslica i to je to.
 
Ogromna je konkurencija, nebi bilo lose pravljenje licnog portfolia, odnosno stranice
Ta stranica bi sluzila da u praksi pokazete sve svoje vestine i tehnike. Mozete napraviti takodje neki blog gde bi pisali o web dizajnu.
Mozete pisati clanke na drugim poznatim blogovima gde bi ponudili neke besplatne resurse za preuzimanje ili ih samo prikazali kao inspiraciju.
Takodje prisustvo na dribbble i behance je veoma pozeljno, ukoliko pokupite neku nagradu za prezentaciju/pravljenje besplatnih ikona, logoa ili slika u vektorima, tim bolje i brze cete skrenuti paznju na sebe.
U principu potrebno je raditi na promociji sebe, ne ide odmah prijava na oDesk, Elance ili Freelance uz gomilu poslova, potrebno je fokusirati se na krajnji cilj a do njega se dolazi postepeno. ;)
 
Sve je dozvoljeno, front-end, dizajneri, back-end.

Samo sto je to velika razlika, obicno dobar web dizajner nije dobar web developer i dobar web developer nije dobar web dizajner.
Nazalost kod izrade manjih sajtova i radeci u manjim firmama zbog nepoznavanja i ustede ta dva zanimanja se mesaju. Jedno je dizajn sajta a drugo je izrada sajta.
Svedoci smo dobro izdizajniranih kreativnih sajtova od strane dobrih kreativnih dizajnera koji tehnicki nisu bas najbolje uradjeni jer se dizajneru ne isplati da deli zaradu
sa programerom pa onda sam sa skromnijim programerskim znanjem napravi neku staticnu prezentaciju sa malo iskopiranog java skripta i sl.
sa druge strane vidimo tehnicki kvalitetne sajtove sa veoma losim dizajnom (kvadrati, arial, times, jarke crvene i zute boje, totalno sve nekreativno).
Pogledajte dizajn ovog sajta i foruma, treba mu dobar redizajn (sistemski fontovi su daleka proslost, dugmici i ikonice kao iz windows 98 i mnogo toga).
 
Slazem se sa tobom, jedno je dizajner, drugo je onaj ko kodira sajt, ali obicno kod nas kada se pomene web dizajner ukljucuje se u to i dizajn i izrada sajta, neretko i back-end.
Jos kada je u pitanju freelance, svima se vise isplati da traze jednog coveka koji radi sve, a da li radi sve podjednako dobro pitanje je.
 
Slažem se da je oblast široka dosta ali svi rade neki freelance sa strane tako da je više-manje tema u toj meri ok, čisto da se razmene iskustva iz raznih oblasti.
Dizajn se najčešće deli na template dizajn i grafički dizajn, u zavisnosti šta kome bolje ide. Npr neko radi savršeno branding, logoe, memorandume, flajere, prelome knjiga, vizitke, ambalažu..., dok drugima bolje ide dizajn vezan za sajt i UI (PSD, ikone, slike) i sl.
Dosta je široka oblast dizajna ali je opet usko povezana i zavisna od samog developmenta, pa zašto da ne i marketinga i optimizacije tako da je poželjno da su te dve oblasti makar u osnovnoj meri poznate dizajnerima.
Dizajnirati lep sajt u startu ne znači da će ga mnogo ljudi i videti, dok dizajnirati lep SEO friendly sajt u velikoj meri povećava te šanse.
Lep UI treba da ima i dobar UX a za to je potreban dobar frontendaš, to je po mom mišljenju i najvažnija stavka kod klijenata pored izgleda koji je prethodno prihvaćen, tako da se te tri oblasti prepliću u velikoj meri.
 
Poslednja izmena:
I ja sam kao lollol imao poslove uglavnom preko preporuke.

Iskreno nisam se ni trudio da nalazim posao, čekam da završim faks, za 2-3 meseca će i to biti gotovo.

Freelance sa inostranstvom nisam pokušavao zbog pay pala, dok je alternativa isuviše komplikovana (moneybookers itd)

Što se tiče znanja, imam ga dovoljno i šarenoliko, najviše sam se skoncetrisao na :

C#.NET i ASP.NET (Moj drugi jezik, posle pythona na faksu, zbog njega sam i počeo programirati, skoro da sam ga svakodnevno učio prve godine, kasnije sve ređe, da bi trenutno jednom mesečno radio nešto u njemu čisto zbog portfolia),

PHP (počeo zbog toga što sam video da je jako tražen, oko 2 godine se bahćem njime, poslednjih godinu dana koristim codeignitier )

Kada sam počeo sa php-om, morao sam se upoznati sa html-om, a kada sam ušao u html, krenuo i css, tada padne prvi projekat, posle njega ubrzo i drugi gde sam mnogo naučio o php-u i web dizajnu.

Uz to sam na faksu imao i baze podataka gde sam počeo sa MSSQL, u međuvremenu učeći i php susreo sam se faktiči u isto vreme sa MySQL-om, uz faks sam naučio i modelovanje podataka MOV, IDEF1X.

Takođe solidno znam javu i android programiranje, potrebno mi je da se podsetim nekih stvari, ali u suštini kada se razvije logika sve je lako i identično, samo se nazivi klasa, metoda, interfejsa, pekejdža i nekih pravila menjaju.

Kada se sad setim šta sam sve morao da saznam ne znam ni da li bih se upustio u ovo sve :lol:

Biće da je od juče pej pal totalno aktiviran u Srbiji i ovo mi je cilj:

#1 napravim svoj sajt, što sam već uradio, trenutno je na samo Srpskom, ali ću ga prevesti i na ENG, treba mi više projekata, imam 7-8, sad radim na tome da obogatim sajt projektima iz C#, kao i php aplikacijama.

#2 uložim lovu na reklamu ( mislio sam početnih 100 evra uložiti na reklamu na fejsbuku), i mislio sam da od svake naredne zarade uložim bar 10% na novu reklamu, ovo je po meni najbitnija stavka

#3 registrovanje na freelance sajtove, nisam još probao, pretpostavljam da je nemoguće odjednom imati klijente, zato i radim na bogaćenju svoje prezentacije kako bi neko imao uvid u to da sam od poverenja i na početku sam u stanju da nekima radim i za 100 evra standardne prezentacije realne vrednosti 300 evra (kod nas) da bih dobio na ranku. Kasnije verujem da će sve ići lakše kada budem imao desetak uspešnih poslova.
 
Poslednja izmena:
Dizajnirati lep sajt u startu ne znači da će ga mnogo ljudi i videti, dok dizajnirati lep SEO friendly sajt u velikoj meri povećava te šanse.
Lep UI treba da ima i dobar UX a za to je potreban dobar frontendaš, to je po mom mišljenju i najvažnija stavka kod klijenata pored izgleda koji je prethodno prihvaćen, tako da se te tri oblasti prepliću u velikoj meri.

Ne znaci svima podjednako SEO, tako npr Facebook, Twitter, Wikipedia ne znaci apsolutno nista. Kucaj u pretragu bilo koji sinonim koji je vezan za njih, nema ih ni medju 100.
SEO obicno znaci samo onima koji nemaju posla pa bi preko njega tako sto ce privuci posetioce pokusati napraviti posao. Uspesnim brendovima je dovoljan naziv brenda
u domena i da se malo vise ponavlja taj naziv kroz sajt i gotovo, npr. KOKA KOLA (necemo je naci pod napici, sokovi...), npr isto FRUVITA, pa KRSTARICA...

Meni su konkretno smesni sajtovi koji su preoptimizovani npr za rec DIZAJN i nalaze se na samom vrhu a kada posetis sajt vidis neku ruznu joomlu sa arialom, times new romanom, drecavim bojama i sl koja nudi DIZAJN. I onda se takvi cude sto niko od njih ne trazi DIZAJN.
 

Back
Top