Vaš prvi kompjuter...

Igrao se taj Beast da se pomogne glavnom liku da pobegne i povrati ljudski oblik, zatim se pomagalo u Defender of the Crown anglosaksoncima da se otarase ne-engleskih Normana a onda Francuzima da se oslobode Engleza u Joan of Arc gde je bilo nemoguće spasiti Jovanku od otimačine, bilo da vodi armiju bilo da je uhapsite jer ne nosi masku, zatim sam u Conflict-u pomagao Izraelu da sruši vlast u okolnim zemljama sem ako me opozicija uz Danas, N1 i omatorelu ćerku
tate neradnika proletera vamilija Bećković, ne obori sa vlasti na radost i veselje muslimana i arapa.

A onda sam rešio da ne sredjujem državu po državu već ceo svet uz prvi Civilization, od drugog dela se već moralo preći na PC jer je Amiga tj Commmodore bankrotirao.

Pošto sam spasio svet onda mi preostalo vremena da u Lemmings skupljam one bele miševe ali i mutirane mrave u It came from the desert

...bila su to vremena

@Storage Temptation
 
Ja malo se zezao sa motorola Unix workstation i IBM mainfraimovima, a onda dobio 286 od lika da radim
za njega privatno. Onda sam radetji privatno zaradio za 386, pa onda 486 prvo dx pa onda dx2, i kupio
Orchyd akclelerator i cache kontroler (tada josh nije postojao RAID). Onda sam zaradio za
P2/333Mhz 100Mhz SDRAM od 128MB i Voodoo 3D akeceelrator :P
Onda sam zaradio za prvi Ahtlon 1600+, pa onda za P4 3Ghz itd i tako redom :P
 
u prvim godinama svog postojanja te nerazumevanja Amiga sistema, programeri su se vodili logikama 8-bitnih računara u kilobajtima tako da su igre bile opskurne i dovodile ljude u zabunu čemu tolika cena računaru?

zatim je i sam Commodore napravio dodatmu zabunu unapredjenjem A500 v1.2 u V.1.3 (vizuelna razčika crvena i plava lampica tj narandžasta i zelena) gde je bilo nekompatibilnosti uglavnom na štetu korisnika starijeg modela ali radost kod strpljivijih

a onda je usledila histerija u svim žanrovima...

mogli ste da vodite fudbalski tim i unapredjujete stadion u The Manager ili da prosto igrate Sensible Soccer (uspešan re-make Kick Off-a), zatim da igrate konverzije sa automata Super Hang On ili Out Run, uz zabrane vlasnika originala da Amiga programeri ne naruše profit na namenskim konzolama, Sega je dozvoljavala, nintendpo ni u ludilu...

Vozao se Lotus i onaj Super Cars kao i vožnja u prvom licu The Duel gde se jurilo i vreme za novi rekord, i protivnik ali i bežalo od policije manje više uspešno, kad pomenusmo jurcanje sa policijom tu je bila i osrednja konverzija Chase H.Q. ali i odlična konverzija Operation Wolf-a i fenomenalni Final Fight te Mortal Kombat i Street Fight

A onda je izašlo nešto neočekivano kvalitetan fliper Pinball Dreams i nastavci te ni dan danas ne znam koja tabla je bolja svaja ima svoju priču...
Bitmap Brothers su ostali upamćeni po Speedball 2 igri ali i remake-u Gauntleta koji su nazvali Chaos Engine sa nastavkom.

Super Frog je bio medju poslednjim igrama jer je pubertet počeo da me ozbiljno drma pa su interesovanja postala, jel, drugačija a na radost dede koji se zabrinuo da zbog kompjutera...

...tako da skakutavi Zool nisam pošteno ni izvrteo a onaj Secret of the Monkey island gledao kako drugari igraju više živaca za Amigu imao nisam.

Ipak ako mislite da su igre linearne te da su uvek na kalup, evo da vas pitam da li je moguće isprogramirati ovako nešto: na operacionom stolu pacijent upada u komu i počinje njegov san koji ili dovodi do srčanog udara u stvarnosti ako ne reši probkem u snu ili se završava horor ubistvom kad sve uradite kako treba ali se bolesna pojava iz sna pojavljuje kao hirurg?

Hm... uvrnuto?
Weird Dreams

prvi san - vašar, upadate u aparat za šećernu penu skupljate šećer izlazite na štap i šećer dajete osi koju nalupate mlatilicom za insekte kad ispusti paket da bi uzela šećer a onda utrčite u šator sa krivim ogledalima gde svako uvodi u još uvrnutiju priču iz Zone Sumraka

:confused:
 
Meni je prvi kompjuter bio Windows XP. 2 gb rama, Service Pack 2. Nisam ga ja sastavljao, samo sam ga kupio u prodavnici. Tad me nisu interesovale specifikacije. Igrao sam Neighbours from Hell i Zumu na njemu, koristio MATLAB (crackovan, naravno). Malo sam se i sa batchom i VBS-om zezao, posle sam se prebacio na drugi kompjuter. Crklo mu je napajanje pre 2-3 godine, pa sam ga ostavio tu da hvata prasinu. Bas mi je bilo zao. Dao sam ga rodjaku da vidi te delove, on je samo cooler izvadio, odlican je cooler. Veliki, a ne cuje se. Ostatak ne vredi, kad je kompjuter iz 2006.
 
ZX 81

1200px-ZX-81_side_view.jpg
 
Ja sam igrao xwing najvishe :P
frontier i to.
Probao sam Frontier ali i zabatalio
Elite je zamalo završen, misije obavljene, ostalo malo poena da se pokupi.
Najviše sam voleo ono kad me zaglavi u hiperskoku sa Targoidima, lutrija koliko će ih biti u taladima, ono kad su jedan ili dva samo skupljam bodove pa i kad hyperdrive proradi, mogao sam da se nosam do 4 targoida sve preko - jedan krai reset.
Naravno iako je Amigina verzija Elite bila tehnički najbolja, trebalo je naći V2.0 u kojoj su ispravljeni svi bagovi

a onda su krenule "filmske svemirske"


dok se na Amigi uživalo u muzici i igri, PC verziju je pratilo malo brže izvodjenje zbog jačeg procesora i grafičke karte (hard disk Vs floppy) a samo srećnici sa tada papreno skupim Sound Blaster-om mogli su da uživaju u muzici... približnoj...
 
Probao sam Frontier ali i zabatalio
E prvi deo nema pritchu, drugi deo encounters, ima i vutche. Kad zavrshish igru dobijash targoid brod i praktichno si nepobediv.
Elite Dangerous je kao fazon, ali je multiplayer pa nema neku pritchu, meni drugi deo najjatchi.
Shto se tiche Wing Commandera, igrao sam onu verziju iz 1998. kad sam uzeo voodoo kartu, bash je bila
dozhivljaj sa joystickom :P
 
z80 je procesor u tom kompu, spektrumu 16k i 48k...i asmtradu.
i MSX-u pod primerom uspešnih mašina tog vremena (komp sa ugradjenim genlock-om za titlovanje filmova)

tu je i tona opskurnih modela širom sveta koji su arčili Zilog80 i struju za ništa uključujući i Galaksiju koja je autorima služula za navalentni medijski egzibicionizam

Domaći računar sa jako lepim i čistim Basic-om po meni bio je Lola8
 
jel neko uopshte sklopio Galaksiju (sem fosilvase :P)?
Čitam ja ondašnju štampu, sve utegnuti tekstovi, kako sklopiti korak po korak fotke, pržionica živa... kao, fabrički sklopljen je malo skuplji. Narod valjda "poučen reklamom" naručivao a ovi nisu imali dovoljno svega tj nisu očekivali pomamu pa to trajalo mesecima...

jbg... proleteri izigravaju kapitaliste
ništa bolji nisu bili ni ovi iz "Sveta Kompjutera"
Sve neke Amerike u očima i milijarde a burek iza ćoška im skup pa kad ga kupe to moraju svi da znaju.

Dok kapitalizam plasira reklamu uz postojeću količinu nečega iz magacina dotle proleteri urade prvo "pržionicu" (aka "Galaksija") uz umišljaj da nova sredstva obezbede uz deset prvoprodanih komada... Zato se narudžbine i vukle mesecima... Burek ti skup a hoćeš kapitalizam?

Da se ne lažemo, u to vreme uski krug smrtnika je mogao da naručuje čipove i matične ploče iz inostranstva koji se nisu rasprodali ali je to pratilo i visoke carinske takse da bi se namirili samodovoljni drugovi i drugarice sa budžeta (što mi je ovo poznato u demokratiji).

Danas možeš i sam da sastaviš PC
 
Čitam ja ondašnju štampu, sve utegnuti tekstovi, kako sklopiti korak po korak fotke, pržionica živa... kao, fabrički sklopljen je malo skuplji. Narod valjda "poučen reklamom" naručivao a ovi nisu imali dovoljno svega tj nisu očekivali pomamu pa to trajalo mesecima...

jbg... proleteri izigravaju kapitaliste
ništa bolji nisu bili ni ovi iz "Sveta Kompjutera"
Sve neke Amerike u očima i milijarde a burek iza ćoška im skup pa kad ga kupe to moraju svi da znaju.

Dok kapitalizam plasira reklamu uz postojeću količinu nečega iz magacina dotle proleteri urade prvo "pržionicu" (aka "Galaksija") uz umišljaj da nova sredstva obezbede uz deset prvoprodanih komada... Zato se narudžbine i vukle mesecima... Burek ti skup a hoćeš kapitalizam?

Da se ne lažemo, u to vreme uski krug smrtnika je mogao da naručuje čipove i matične ploče iz inostranstva koji se nisu rasprodali ali je to pratilo i visoke carinske takse da bi se namirili samodovoljni drugovi i drugarice sa budžeta (što mi je ovo poznato u demokratiji).

Danas možeš i sam da sastaviš PC
E pazi onda je bilo zabranjeno uvoziti kompjutere a carina je bila 60% kada stranac uveze, tj platio sam Amstrada
ko Amigu 500, nakon shto sam tchekao da tetka iz Engleske donese, jer bi meni oduzeli na carini.
Spektruma mi tata kupio kod shvertzera za duplo vetju cenu nego shto je tamo koshtao :P
A da vidish carinike to galerija videorekordera i laser playera 1984, kada niko nije imao videorekorder :P
Ono otisho kod carinika da kupim kabl, kad ono pun mu stan oduzete robe koju je prodavao :P
 
E pazi onda je bilo zabranjeno uvoziti kompjutere a carina je bila 60% kada stranac uveze, tj platio sam Amstrada
ko Amigu 500, nakon shto sam tchekao da tetka iz Engleske donese, jer bi meni oduzeli na carini.
Spektruma mi tata kupio kod shvertzera za duplo vetju cenu nego shto je tamo koshtao :P
A da vidish carinike to galerija videorekordera i laser playera 1984, kada niko nije imao videorekorder :P
Ono otisho kod carinika da kupim kabl, kad ono pun mu stan oduzete robe koju je prodavao :P
neko vreme "zbog zaštite domaće proizvodnje" bilo zabranjeno uvoziti kompjutere sa preko 32Kb pa povećali na 64Kb :dash:

medjutim, GDE JE SOFTVER?
mašina bez softvera je - mrtva

uporedimo ekrane ZX Spectruma i Galaksije a isti procesor

Amstrad CPC je najbolji Z80 komp
ali usledili su novi standardi
 
Slovenačka Avtotehna je tada uvezla tone i tone prvih ZX Spectrum-a od 16Kb

zato je SK SFRJ zabranio uvoz od 32Kb, moglo se i u zatvor

Onaj "pravi" ZX Spectrum 48K mnogi su dobijali bez ambalaže jer se gurao u gaće preko graničnog prelaza

Zatim sledi logičan redosled balkanske naknadne pameti (uredjenje smo zamenili ali pamet jok) da bi se uvozio C64 morala se pomeriti granica

a onda su usledili ZX128 i C128 Amstrad CPC 4128 i 6128 4 je kasetofon 6 disk drive)

a onda Atari 520St pa Amiga

a onda se neko setio - ajmo mi na sve po 20-25% a ne samo na luksuz, bolje je...
 

Back
Top