Uz Natašu Čaluković smo!

Morena_007

Aktivan član
Poruka
1.585
Smanjivanje broja casova fizike u gimnaziji z:shock:

Govori se o predlogu reforme gimnazija u kome je jedina oštećena kraljica svih nauka.

Uzmimo, braćo moja mlada, svi čegrtaljke u ruke i povičimo glasno:
,, Hoćemo obaveznih 5 časova fizike u svakoj godini gimnazije prirodno-matematičkog smera. ''

Solidarišimo se sa mlađim naštajima koji neće na pravi način uživatu u lepotama, drage nam fizike.
 
kakva budalastina...
prvo, da bi izveli ovu reformu treba ima jos pola veka
drugo, ta 2 obavezna casa fizike su sasvim dovoljna
who the **** zeli 5 casova fizike? Bas da vidim taj film... Iz cele Srbije da skupljas one koji zele obaveznih 5 casova fizike nedeljno kladim se da ih ne bi bilo dovoljno ni za 2 odeljenja.
Fizika zaglupljuje...xD
uaaaaa fizika! :D
 
Svakakve gluposti se još mogu pročitati, pa i to da je fizika kraljica nauka. Ako je neka nauka nad ostalima, to je matematika. Kad se setim srednje škole i ogromne zbirke zadataka , profesora koji nije imao pojma da ih objasni... To je potpuno izgubljeno vreme, baš ništa nisam korisno naučio na časovima, iz knjige ili kroz zadatke. Vrh je bilo poglavlje o atomskoj fizici i sl. Bolje da za prirodno matematički smer uvedu proučavanje površnskih i kubnih integrala u četvrtoj godini, bilo bi više koristi
 
Poslednja izmena:
kakva budalastina...
prvo, da bi izveli ovu reformu treba ima jos pola veka
drugo, ta 2 obavezna casa fizike su sasvim dovoljna
who the **** zeli 5 casova fizike? Bas da vidim taj film... Iz cele Srbije da skupljas one koji zele obaveznih 5 casova fizike nedeljno kladim se da ih ne bi bilo dovoljno ni za 2 odeljenja.
Fizika zaglupljuje...xD
uaaaaa fizika! :D

Imaću ovo u vidu ako budeš tražila pomoć u vezi zadataka iz fizike, sigurno (ne)ću da ih rešavamz:lol:.

Šalim se... Nego, ima jedan citat Raderforda kojeg bih ovom prilikom pomenuo:
All science is either physics or stamp collecting.

http://en.wikiquote.org/wiki/Ernest_Rutherford
 
Poslednja izmena:
Da ne beše 5 časova fizike nedeljno, ne bih spremio prijemni za filozofski na vreme...:mrgreen: Uči dete koji god oćeš predmet, samo ćuti i ne teraj pravdu..hehehehe...(ali iskreno, 5 fizika, a 4 matematika...da ne pričam o tome da se na fizici tražilo neko matematičko znanje koje treba da se radi iz mate u sledeem polugodištu...logično napravljen program u *****....idite bre...ne da treba reforma i ne da teba da se smanje časovi fizike i obim gradiva...nego debeeelo treba da se menja progam)
 
Svima vama koji se tako izričito protivite milini koju fizika krije, preporučujem da pročitate sledeće - Fiziko, cuvaj se metapolitike
Još ću reći da se ja u potpunosti slažem sa mislima koje je ovaj profa izrekao.

P.S. Kada rekoh 5 časova fizike, to rekoh figurativno, mada meni, lično, ni buvalno-praktično ne bi zasmetalo.

Imaću ovo u vidu ako budeš tražila pomoć u vezi zadataka iz fizike, sigurno (ne)ću da ih rešavamz:lol:.

Šalim se... Nego, ima jedan citat Raderforda kojeg bih ovom prilikom pomenuo:

All science is either physics or stamp collecting.

http://en.wikiquote.org/wiki/Ernest_Rutherford

Kažem ja :zcool:
 
Što se tiče reforme gimnazija, ja sam za to, naravno.
Mislim da je preko potrebno da se napišu novi udžbenici koji bi više govorili o praktičnoj strani nauke na zanimljiv način i koji bi, kao takvi, propagirali kreativnost i dovitljivost.

Za mene je to glavni problem školstva. Sve zastareva, a ništa se ne menja.

Problem sigurno nije u broju časova fizike, koji nikako ne smeju da se smanjuju.
 
Voleli fiziku ili ne, nije suština samo u tome. Mogu da razumem ljude koji vole kniževnost i filozofiju, a ne vole fiziku i hemiju. To je indvidualna stvar. Isto tako treba razumeti nas koji cene fiziku, kao i nas kojima je zanimljivo i jedno i drugo. Ali sve to su interesovanja. Ovde su bitnije potrebe. Bez fizike ne bi bilo računara na kojem ovo čitate. Iza svega se krije fizika i verujte, veličanstven je osećaj kada je u svemu možete uočiti. Ali ostavimo subjektivan deo po strani- fizika je potrebna ljudima. Bez nje nema napretka, bez nje nema nikakve nauke. Fizika se upliće u tehnološke sfere, utiče na hemiju, biologiju, pa čak i na matematiku. S obzirom da ona prožima svu nauku, ima razloga da se insistira na njenom temeljnom učenju. Kako to pedagoški organizovati u pogledu raspodele časova, nisam merodavan da ocenim. Ali ja lično ne bih bio baš obradovan takvom redukcijom.
 
Poslednja izmena:
Imaću ovo u vidu ako budeš tražila pomoć u vezi zadataka iz fizike, sigurno (ne)ću da ih rešavamz:lol:.

Šalim se... Nego, ima jedan citat Raderforda kojeg bih ovom prilikom pomenuo:


http://en.wikiquote.org/wiki/Ernest_Rutherford

oprosti mi! nikada u zivotu necu reci nista negativno o fizici ali nemoj molim te da prestanes da resavas zadatke :worth:

a sad bez zezanja, ja najozbiljnije mislim da fizika (kroz program za srednju skolu) zaglupljuje, ili je bar takvo moje iskustvo... Kod mene se na primer fizika svodi na ucenje teorije napamet (bukvalno) bez ikakvog razumevanja i vezbanje par zadataka pred pismeni i na kraju godine obicno imam 4 ili 5... kod nas se trazi da na pismenom ili usmenom uopste bukvalno izrecitujes teoriju i napises sve od reci do reci i to redosledom kako je predavano. Po meni je to zaglupljuvanje. Ucim fiziku kao neke besmislene slogove npr. kao da smo na takmicenju 'ko ima vecu memoriju'... glupost... dzabe meni sto je kompjuter nastao primenom fizike kad meni to nista ne znaci, resavamo tamo neke zadatke a nemamo pojma ni za sta to sluzi xD a i nije sto je u pitanju fizika, svakog predmeta je 5 casova nedeljno previse.
:zzima:
 
Piiih . Ono, da su zakinuli na fizici , jesu . Ali bih svakako smanjio malo fizike na racun hemije . Ovo sto su uradili je previse . Bas su je zakinuli , ali opet bih smanjio neka dva casa nedeljno u toku sve 4 godine sto se tice fizike jer mislim da je imamo previse . Da volim fiziku, volim . Ali mislim da je neke stvari iz fizike nepotrebno uciti pre fakulteta . A sa druge strane hemiju u IV razredu imam 2 puta :confused: a fiziku 5 ( 4 + astronomija ) :roll:
 
oprosti mi! nikada u zivotu necu reci nista negativno o fizici ali nemoj molim te da prestanes da resavas zadatke :worth:

a sad bez zezanja, ja najozbiljnije mislim da fizika (kroz program za srednju skolu) zaglupljuje, ili je bar takvo moje iskustvo... Kod mene se na primer fizika svodi na ucenje teorije napamet (bukvalno) bez ikakvog razumevanja i vezbanje par zadataka pred pismeni i na kraju godine obicno imam 4 ili 5... kod nas se trazi da na pismenom ili usmenom uopste bukvalno izrecitujes teoriju i napises sve od reci do reci i to redosledom kako je predavano. Po meni je to zaglupljuvanje. Ucim fiziku kao neke besmislene slogove npr. kao da smo na takmicenju 'ko ima vecu memoriju'... glupost... dzabe meni sto je kompjuter nastao primenom fizike kad meni to nista ne znaci, resavamo tamo neke zadatke a nemamo pojma ni za sta to sluzi xD a i nije sto je u pitanju fizika, svakog predmeta je 5 casova nedeljno previse.
:zzima:

To je već interpretacija fizike, a ne fizika sama. Razumljivo je da takav način učenja koji si opisala zaista odbojan, ali to ne znači da je tako i sa fizikom kao naukom. Ko zna, u nekim drugim okolnostima možda bi je čak volela :). Ta doslovna reprodukcija nikako nije parametar same sadržine gradiva koje se izlaže. Uz pravi pristup fizika je jako intersantna, korisna i dostojna truda.
 
Piiih . Ono, da su zakinuli na fizici , jesu . Ali bih svakako smanjio malo fizike na racun hemije . Ovo sto su uradili je previse . Bas su je zakinuli , ali opet bih smanjio neka dva casa nedeljno u toku sve 4 godine sto se tice fizike jer mislim da je imamo previse . Da volim fiziku, volim . Ali mislim da je neke stvari iz fizike nepotrebno uciti pre fakulteta . A sa druge strane hemiju u IV razredu imam 2 puta :confused: a fiziku 5 ( 4 + astronomija ) :roll:

Sve zavisi od interesovanja. Meni bi više hemije izgledalo nepotrebno, ti sugerišeš na njen nedostatak. Međutim, u četvrtoj godini se iz hemije radi biohemija. Svo gradivo se praktično nadovezuje na tri časa biologije, tako da je to u zbiru i sada približno isto. Lekcije se čak ponavljaju, pa se tako i iz biologije i iz hemije uči prostorna struktura proteina. Molekularna biologija i biohemija su na ovom polju pomalo srodne, zar ne? U sličnom uzajamnom odnosu su i fizika i astronomija, nisu isto, ali imaju dosta dodirnih tačaka. Prema tome već sada postoji svojevrsna ravnoteža. Ja bih lično voleo da se malo više proučavaju fizička i opšta hemija kada je hemija u pitanju, ali kod biohemije mislim da nema potrebe za više od dva časa sedmično. Ali sve je to moj subjektivan stav.
 
Ali mislim da je neke stvari iz fizike nepotrebno uciti pre fakulteta

Najmanje 60 % je nepotrebno. Bilo je u zbirci, čini mi se baš te Nataše i po 200 zadataka u poglavju (možda i više). Žali bože uludo protraćenog vremena. Ono što je opravdano je pravolinijsko,rotaciono kretanje, termodinamika, možda optika još neke oblasti. A ne neka atomska fizika, keplerovi zakoni i koješta, što nikad neće biti potrebno, i sve svodi na biflanje napamet. A profesor nije imao pojma da uradi zadatak, pa je i on gledao u rešenja. Ko hoće na tehnički fakultet, je već nešto drugo
 
Najmanje 60 % je nepotrebno. Bilo je u zbirci, čini mi se baš te Nataše i po 200 zadataka u poglavju (možda i više). Žali bože uludo protraćenog vremena. Ono što je opravdano je pravolinijsko,rotaciono kretanje, termodinamika, možda optika još neke oblasti. A ne neka atomska fizika, keplerovi zakoni i koješta, što nikad neće biti potrebno, i sve svodi na biflanje napamet. A profesor nije imao pojma da uradi zadatak, pa je i on gledao u rešenja. Ko hoće na tehnički fakultet, je već nešto drugo

Atomistika treba hemičarima. Keplerovi zakoni astronomima. Druge discipline odgovaraju drugim profesijama. A svima treba opšta kultura.

S druge strane razumem da se ne mora sve svima dopadati, pa tako i tvoj stav, ali sve se uči sa razlogom.
 
Moj kompjuter neće da otvori onaj gore fajl, tj. otvara ali se vidi samo prazna bela stranica. Ako neko može neka mi pomogne.

Nama su svi pričali da fizike ima toliko mnogo časova (radi se i na društvenom smeru u četvrtoj godini) zato što su fizičari imali vrlo jak lobi.

U vezi fizike imamo dva gledišta:
-fizika jeste potrebna za najdeficitarnije fakultete tj. za najmanje suficitarne; one gde nema dovoljno diplomiranih za budućih 50 godina
-jako malo ljudi uopšte želi i/ili ume da se bavi fizikom

Tako da šta god da se uradi mora da se napravi kompromis između te dve suprotne stvari

A i mi smo učili fiziku bubačenjem napamet. Očigledno je da školski pristup predmetu ne valja.
 
Ucim fiziku kao neke besmislene slogove npr. kao da smo na takmicenju 'ko ima vecu memoriju'... glupost... dzabe meni sto je kompjuter nastao primenom fizike kad meni to nista ne znaci, resavamo tamo neke zadatke a nemamo pojma ni za sta to sluzi xD a i nije sto je u pitanju fizika, svakog predmeta je 5 casova nedeljno previse.
:zzima:
Гуглајте мало. Није ваљда да су наставници и даље једини извор информација као пре 100 година.
 
Гуглајте мало. Није ваљда да су наставници и даље једини извор информација као пре 100 година.

ma nije problem guglati :D sta ce meni 5 casova nedeljno nekog predmeta koji cu posle svega morati da guglam?! ajde da izbacimo fiziku iz programa pa da svi guglamo... ajde da zatvorimo skole pa neka svi guglaju, to je bar lako :lol:
 
A i mi smo učili fiziku bubačenjem napamet. Očigledno je da školski pristup predmetu ne valja.

evo vec 2 iskustva sa bubacenjem fizike, znaci moja skola nije jedina (skoro svi profesori su mi se izmenjali, i kod svakog je isti princip ucenja teorije napamet a btw kod nekih je teorija morala da se uradi, ako ne uradis makar jedno teorijsko dobijas 1)
tako da je fizicarima bolje da se zapitaju 'kakvu robu prodaju' a ne da 'dizu cenu' xD
 

Back
Top