Uticaj nove tehnologije na umetnost...???

Рекла бих да гуши.

Добра уметничка дела настају из одређеног душевно-духовног стања -- некад су то звали "надахнуће" или "посета муза", а мени се све чини да и надахуће и музе беже од технике и технологује као ђаво од крста.

Видим по себи: док седим за овим компом који ме на неки начин одушевљава -- видим да је у игри један аспект мене који је симпатичан сам по себи, али из кога тешко да ће произићи било шта што личи на уметност.

Мој најбољи друг, опет, слика искључиво на компу већ неколико година. Нема више четкица, платна, боја. Али ... опет једно али! Он, по мени, и није прави уметник онако како ја то замишљам. Он је дете које се игра, али се не развија, не сазрева, слике су му биле и остале веома шармантне и маштовите, али површне, плитке, само декоративне. За њега и јесте сликање на компу -- пружа му бескрајне могућности за игру. Али ниједна његова слика нема никакву дубину.
 
Не, не би. Нисам тако мислила. Био је он исти-истијати и док је сликао четкицама и бојама.

Хтела сам само да кажем да том типу "уметника" комп савршено одговара. А да ли би одговарао Ван Гогу? Ја не верујем.
 
umetnik se služi onim sredstvima koja mu stoje na raspolaganju........zamislite da je dali koji je bio fasciniran medijima, imao pred sobom sva tehnička čuda današnjice...bio bi oduševljen........kompozitor koji može da koristi jedan instrument koji proizvodi muziku, maltene, cele filharmonije.....kakva predost, i kako bi se oni tome samo radovali........u vizuelnim umentostima, uopšte, tehnologija pomažu....s'tim da je donekle i kontraproduktivna... u smislu bujanja gluposti od konceptualne umetnosti.....ja sam razgovarao o tome često sa vrh. slikarima......i uvek je bilo "zašto bi neko ko ume da nacrta konja, to izvegavao"---i tu se vidi ko ume, a ko ne ......zamislite vajara, koji rasi skulpturu u mermeru tešku 10 tona...i koji i dalje koristi samo dleto i čekić......pa strašno.....toliko je posao umetnicima olakšan da je tehnologija zlatna pomoć.......u književnosti su tu stvari najjasine.....bez obzira na čemu pisao, lako je otkriti skribomana i nadarenog............
 
Ne bih rekao da tehnologija obogaćuje umjetnost ali olakšava pristup nekim formama. Danas je mnogo jeftinije snimiti film, preko interneta se svašta može prezentirati itd.
Kad je književnost u pitanju, pisanje pomoću računara zaista je imalo uticaja. S jedne strane (u kombinaciji sa trendi kursevima keativnog pisanja) dobili smo, bar na zapadu, gomile smarajućih predebelih knjiga koje niko ne iščita do kraja, a koje pišu ljudi kojima se dopada da se zovu piscima iako talenta malo imaju. S druge strane neke pisce oduševljava lakoća rada na tekstu koju računar pruža. Bukovski je pred kraj života govorio da bi ko zna šta napisao da je ranije imao računar. Mene gotovo da plaši kako bi izgledale knjige Tomasa Volfa (Pogledaj dom svoj anđele, Ne možeš se vratiti kući...) da je imao računar.
Mada, recimo, Pol Oster dan danas sve piše na pisaćoj mašini. U stvari, prvo rukom pa onda prekucava. Poslije svakog iščitavanja sve ponvo prekucava. On to zove ispipavanjem teksta i kaže da mnoge stvari u tekstu ne bi primijetio da koristi računar, koji bi ubrzao rad. Oster se pribojava dana kad traka za pisaću mašinu neće više uopće moći da se kupi.
 

Back
Top