US trucking - logistika za kamione u SAD-u

Ja radim trucking, ali ne kao dispečer. Radim yard management i security u suštini, i nisam freelancer nego radim u kancelariji, prijavljen sam najnormalnije i sve to. Sa dispečerima nemam nekog kontakta, ali povremeno ih maltretiram za autorizaciju ili pickup broj. Moj posao je u suštini upis vozača, broja kamiona, broja kontejnera ili prikolice. Uverim se da vozač može da ostavi to što ima da ostavi u yardu, vidim da li mora da pokupi nešto na izlazu, proverim sigurnosnu blombu, proverim im BOL, radim intervjue sa njima ako je high value load... sve to upisujem i ispisujem iz određenog softvera kako bi klijent u real time-u mogao da vidi šta je u yardu, tegujem tovar gps magnetima na ulazu da bi mogli fizički da ih lociramo, i tako dalje. Koristi se i motorola za komunikaciju sa predstavnicima mušterija kao što je, na primer, Nestle, da bi znali na kom doku će da utovare prikolicu koja je došla na utovar, ako nije drop... i tako.

U suštini gotivan posao. Mnogo lakši nego posao dispečera, a ako uzmeš u obzir porez, doprinose i sve to, plata nam dođe na isto. U početku je malo komplikovno, dok se ne nauči sve o truckingu, klijentima, kompanijama za prevoz sa kojima sarađujemo i sve to, ali kada se to nauči(za mesec, dva) onda je baš lagano. I da, ogromna je industrija i mnogo novca se tu vrti. Sve može da stane, ali kamioni nikako.
 
Pa zato su otvorili ogranak u Srbiji. :lol: Ali ono, nema izrabljivanja i to, osam sati je osam sati, tačno u minut, prijavljeni smo na pun iznos zarade, plata leže redovno bez dana zakašnjenja, sve to. Zakon o radu maksimalno ispoštovan. Imamo sve što možeš da imaš dok radiš, tako da ono... za naše uslove je skroz dobro.
 
Ja radim trucking, ali ne kao dispečer. Radim yard management i security u suštini, i nisam freelancer nego radim u kancelariji, prijavljen sam najnormalnije i sve to. Sa dispečerima nemam nekog kontakta, ali povremeno ih maltretiram za autorizaciju ili pickup broj. Moj posao je u suštini upis vozača, broja kamiona, broja kontejnera ili prikolice. Uverim se da vozač može da ostavi to što ima da ostavi u yardu, vidim da li mora da pokupi nešto na izlazu, proverim sigurnosnu blombu, proverim im BOL, radim intervjue sa njima ako je high value load... sve to upisujem i ispisujem iz određenog softvera kako bi klijent u real time-u mogao da vidi šta je u yardu, tegujem tovar gps magnetima na ulazu da bi mogli fizički da ih lociramo, i tako dalje. Koristi se i motorola za komunikaciju sa predstavnicima mušterija kao što je, na primer, Nestle, da bi znali na kom doku će da utovare prikolicu koja je došla na utovar, ako nije drop... i tako.

U suštini gotivan posao. Mnogo lakši nego posao dispečera, a ako uzmeš u obzir porez, doprinose i sve to, plata nam dođe na isto. U početku je malo komplikovno, dok se ne nauči sve o truckingu, klijentima, kompanijama za prevoz sa kojima sarađujemo i sve to, ali kada se to nauči(za mesec, dva) onda je baš lagano. I da, ogromna je industrija i mnogo novca se tu vrti. Sve može da stane, ali kamioni nikako.
Ja sam tracker...dosta intenzivan i stresan posao a dosta slabije plaćen od dispečara. Inače dispečari zarađuju mnogo više od tih 600e. Ima i onih koji izađu na 2000-3000 dolara mesečno. Njih i vozači časte ako imaju posebne dogovore. A nas jadne trekere niko ne voli. :sad2:
A ova firma za koju radim je formalno američka, a drži je Srbin.
 
Ja sam tracker...dosta intenzivan i stresan posao a dosta slabije plaćen od dispečara. Inače dispečari zarađuju mnogo više od tih 600e. Ima i onih koji izađu na 2000-3000 dolara mesečno. Njih i vozači časte ako imaju posebne dogovore. A nas jadne trekere niko ne voli. :sad2:
A ova firma za koju radim je formalno američka, a drži je Srbin.

Pa okej, ima i takvih, ali većina realno zaradi oko 1000, možda 1200 evra. A kao što rekoh, kada uzmeš u obzir porez, doprinose i zdravstveno, to mu dođe na isto. Pošto je tih njihovih 1000 evra bruto. Ovi koji zarade 3000, njima svaka čast, ali je to retko. Ako stvarno hoćeš da zaradiš ozbiljnu kintu, radiš par godina kao dispečer, pokupiš kontakte i onda osnuješ svoju firmu za dispečing. Meni se ne da da se cimam sa time, iskreno, ali ko hoće pare... to je dobra priča.

Sada, ne znam šta ti tačno radiš u vezi truckinga, napiši malo više o tome slobodno, zanimljivo je. Ja ne radim za konkretnog prevoznika, nego za klijenta koji drži yard. Pričamo o ogromnom yardu, sa dokovima i sve to. Mene većina vozača voli, jer ono... brži smo i efikasniji od Amerikanaca koji su fizički tamo. On dođe brat, ja ga upišem, isproveravam, odštampam mu BOL, kažem mu gde da dropuje, šta da pokupi, gde da pokupi, ili gde da ide da ga utovare i sve je to gotovo za minut ili dva. A i ovi što me ne vole me makar poštuju, jer jbg... ja odlučujem da li će da uđu u yard ili ne.
 
Mislio sam upravo na neto zarade. U ovom biznisu su ljudi većinom prijavljeni na minimalac a ostalo na ruke.

Što se tiče mog posla pratim kretanje kamiona preko gps-a, apdejtujem board i pišem na različitim čatovima gde prijavljujem dolazak na shipper, receiver, utovar, istovar. Informišem i brokera i šaljem bol/pod. Rešavam probleme koji se dešavaju, kad vozač kasni zovem shippera i receivera, pa kad fali neki ref broj zovem brokera. Najveća muka mi je kad zove vozač koji slabo zna engleski...a ja ne znam španski. Pa kad mi se nakače tri problema u istom trenutku. A dispečari u susednoj kancelariji se za to vreme naglas smeju i zajebavaju.
 
Pa to ti pričam, a ja sam prijavljen na pun iznos zarade, čak i bonusi mi se oporezuju. To je ta razlika od, brat bratu, bar 400 evra.

Da, okej, radimo prilično sličan posao onda. Doduše ja nemam četove, sve ide voice. Što box, što telefon, što motorola. Ali okej, skapirao sam, ti radiš logistiku. Ti si veza između svih uključenih strana. Vozača, onoga ko šalje robu, onoga ko prima, dispečera, brokera... kontam da to nije lako brate moj.

I, da, i kod mene je najveća muka kada vozač ne zna engleski dobro. Doduše, sa Meksikancima se i sporazumem. Jer, ono, naučiš 20 rečenica što i nije teško, naučiš da brojiš na španskom i dobar si. Na kraju, ako i to ne prođe, uvek imamo nekog u kancelariji ko govori španski i taj neko te samo zameni i odradi tog vozača. Ono što je meni prava muka su Kinezi, oni su mi baš najgori kada ne znaju engleski, a posle njih Indijci, mada sa Indijcima koji ne znaju engleski se nekako i sporazumem, ali Kinezi su mi katastrofa.
 
Inače, što se dispečinga tiče, znam par ljudi koji to rade, i čuo sam za par firmi koje bi te primile i bez iskustva. Ali onda je početna plata manja, oko 700, 800 evra, i kažu da nije lako. Realno, potreban je određen tip ličnosti da bi se bavio dispečingom. I to saznanje da ti po dogovoru napraviš kompaniji svoju mesečnu platu, nije ni to lako... ne znam.
 
Pa to ti pričam, a ja sam prijavljen na pun iznos zarade, čak i bonusi mi se oporezuju. To je ta razlika od, brat bratu, bar 400 evra.

Da, okej, radimo prilično sličan posao onda. Doduše ja nemam četove, sve ide voice. Što box, što telefon, što motorola. Ali okej, skapirao sam, ti radiš logistiku. Ti si veza između svih uključenih strana. Vozača, onoga ko šalje robu, onoga ko prima, dispečera, brokera... kontam da to nije lako brate moj.

I, da, i kod mene je najveća muka kada vozač ne zna engleski dobro. Doduše, sa Meksikancima se i sporazumem. Jer, ono, naučiš 20 rečenica što i nije teško, naučiš da brojiš na španskom i dobar si. Na kraju, ako i to ne prođe, uvek imamo nekog u kancelariji ko govori španski i taj neko te samo zameni i odradi tog vozača. Ono što je meni prava muka su Kinezi, oni su mi baš najgori kada ne znaju engleski, a posle njih Indijci, mada sa Indijcima koji ne znaju engleski se nekako i sporazumem, ali Kinezi su mi katastrofa.
cekaj jel to neki posao da preblejis pola smene ili radis sve vreme?
 
Preblejim 3/4 smene. :lol: Kada radim za vikend, onda celu smenu. XD

Ali ono znaš kako... to zavisi šta ko radi, bar u mom timu. Ako se radi sa Amazonovim kamionima, tu ima posla, naročito u noćnoj. Oni ne staju.

Imaš yardove gde blejiš u jutarnjoj, dnevna se odradi pošteno, a noćna pola.

Imaš i opciju da ne radiš ništa, samo da nadgledaš. Ima svašta.

Ali u suštini je bleja. :mrgreen:
 
Ja radim trucking, ali ne kao dispečer. Radim yard management i security u suštini, i nisam freelancer nego radim u kancelariji, prijavljen sam najnormalnije i sve to. Sa dispečerima nemam nekog kontakta, ali povremeno ih maltretiram za autorizaciju ili pickup broj. Moj posao je u suštini upis vozača, broja kamiona, broja kontejnera ili prikolice. Uverim se da vozač može da ostavi to što ima da ostavi u yardu, vidim da li mora da pokupi nešto na izlazu, proverim sigurnosnu blombu, proverim im BOL, radim intervjue sa njima ako je high value load... sve to upisujem i ispisujem iz određenog softvera kako bi klijent u real time-u mogao da vidi šta je u yardu, tegujem tovar gps magnetima na ulazu da bi mogli fizički da ih lociramo, i tako dalje. Koristi se i motorola za komunikaciju sa predstavnicima mušterija kao što je, na primer, Nestle, da bi znali na kom doku će da utovare prikolicu koja je došla na utovar, ako nije drop... i tako.

U suštini gotivan posao. Mnogo lakši nego posao dispečera, a ako uzmeš u obzir porez, doprinose i sve to, plata nam dođe na isto. U početku je malo komplikovno, dok se ne nauči sve o truckingu, klijentima, kompanijama za prevoz sa kojima sarađujemo i sve to, ali kada se to nauči(za mesec, dva) onda je baš lagano. I da, ogromna je industrija i mnogo novca se tu vrti. Sve može da stane, ali kamioni nikako.
Domacine, molim te javi mi se na mejl jellenarogic@gmail.com
Htela bih da popricamo sa tobom o vrsti poslova u americkim transportnim kompanijama. Hvala ti.
 

Back
Top