Umesto prihoda od milijardu, gubitak EPS-a od 418 miliona evra: Šta su razlozi finansijske katastrofe?

JankoTheGreat

Buduća legenda
Poruka
27.326

Umesto prihoda od milijardu, gubitak EPS-a od 418 miliona evra: Šta su razlozi finansijske katastrofe?​

default-avatar.jpg
M. Obradović22.08.2022. 18:00
Umesto prihoda od milijardu, gubitak EPS-a od 418 miliona evra: Šta su razlozi finansijske katastrofe? 1
Foto: BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIC

Od januara do kraja septembra 2021. godine EPS je napravio dobit od 8,5 milijardi dinara (72 miliona evra).

Od tada, u narednih devet meseci zaključno sa poslednjim danom juna napravljen je gubitak od ukupno 610 miliona evra. U poslednjem kvartalu 2021. godine troškovi su premašili prihode za 185 miliona evra, a onda je u narednih šest meseci izgubljeno još 418 miliona evra, pokazuje izveštaj o realizaciji trgodošnjeg plana poslovanja EPS-a za prvih šest meseci ove godine.
Tako se finansijski efekti niza havarija i energetskog kolapsa iz prošle grejne sezone približavaju sumi od milijardu evra.

Ukupan finansijski dug najveće energetske kompanije u Srbiji 30. juna ove godine popeo se na 177 milijardi dinara ili 1,5 milijardi evra, što je 30 milijardi dinara više nego na početku godine.
Na kraju juna na računima EPS-a nalazilo se svega tridesetak miliona evra.
Najvažniji razlog za ovako loše poslovanje Elektroprivrede su manjkovi u proizvodnji struje.
Proizvodnja električne energije u prvom polugodištu za 16 odsto je manja nego u istom periodu 2021. godine.

Pored problema sa adekvatnim količinama kvalitetnog uglja, EPS se suočio i sa sušom i lošom hidrologijom zbog koje je proizvodnja struje u hidroelektranama bila manja od prošlogodišnje za 27 odsto.

Proizvodnja struje iz obnovljivih izvora bila je manja od planirane za 56 odsto, dok je proizvodnja struje u termoelektranama bila manja od prošlogodišnje za devet odsto. Termoelektrane na ugalj su za 10 odsto manje struje proizvele, ali je TE-TO Panonske elektrane za 56 odsto više struje napravila nego u prvoj polovini prošle godine.

Za gas za proizvodnju struje u TE-TO potrošeno je 3,7 milijardi dinara, a za aditive i mazut za paljenje uglja u kotlovima potrošeno je za šest meseci 6,8 milijardi dinara.

Plan EPS-a je da se uveze što više kvalitetnijeg uglja iz okruženje, pre svega Crne Gore i da se mešanjem sa kolubarskim ugljem smanji potencijalni uvoz struje u zimskim mesecima, a podigne što više domaća proizvodnja struje.
Za uvezeni ugalj za termoelektrane potrošeno je 1,1 milijarda dinara.

Drugi razlog za finansijsku katastrofu u EPS-u, usko povezan sa manjkom proizvodnje je povećan uvoz struje i to kako se navodi u izveštaju ove kompanije, po rekordnim cenama.

U poslednjem kvartalu 2021. godine EPS je kupio na tržištu 1.244 gigavatsati struje po prosečnoj ceni od 232,8 evra po megavatsatu za ukupno 289,7 miliona evra.
U prvom polugodištu ove godine kupljeno je na tržištu 2.356 gigavatsati po prosečnoj ceni od 222,08 evra po megavatsatu, što je više od 520 miliona evra.

U junu ove godine EPS je kupovao električnu energiju po 236,79 evra po megavatsatu, a s druge strane privredi na komercijalnom rtžištu prodavao je za 67,52 evra po megavatsatu usled preporuke Vlade da se ograniči cena električne energije.

Situacija u energetici Evrope deluje da se samo pogoršava, pa je recimo u petak u 12 sati, na berzi megavat koštao 547,78 evra, a u centralnoj Evropi tek nešto manje, ali iznad 500 evra.
Troškovi nastali uvozom struje u vreme neverovatnih cena na međunarodnom tržištu i posledični gubici su dobro dokumentovani. S druge strane, EPS je prethodnih godina pored toga što je u zimskim mesecima uvozio struju, u drugom delu godine bio izvoznik.

Trošak za EPS zbog lošeg upravljanja, nepravovremenog iskopavanja uglja ne meri se samo troškovima uvoza skupe struje zbog manjka sopstvene proizvodnje. Takođe se meri i izgubljenom dobiti koju bi imao da je izvozio struju po ovako visokim cenama na međunarodnom tržištu.

Prema podacima Agencije za energetiku Republike Srbije u 2020. Srbija bila neto izvoznik struje. Takav slučaj bio je i 2015. i 2016. godine. U ostalim godinama bio je neto uvoznik, ali relativno mali. Recimo u 2012. godini neto uvoz je iznosio svega 264 gigavat-časa, a u 2019. 320 gigavat-časa.

Ipak, poslednje tri godine, od 2019. do 2021. prosečan godišnji izvoz EPS-a iznosio je oko 4.300 gigavat-sati.

Recimo prošle godine u Srbiju je uvezeno 5.400 gigavat-sati, a izvezeno 4.800 gigavat-sati struje.

S obzirom da ove godine od izvoza nema ništa, osim struje koje smo vratili Elektroprivredi Republike Srpske (oko 20 miliona evra za prvih šest meseci prema bilansima EPS), postavlja se pitanje koliko bi novca zaradili da su termoelektrane radile uobičajenim kapacitetom kao prethodne tri godine.
Ovde treba istaći i da na proizvodnju posebno za izvoz utiče i rad hidroelektrana koje ove godine zbog suše ne rade punim kapacitetom.
Ilustracije radi, da EPS u 2022. izveze 4.300 gigavat-sati struje po prosečnoj ceni po kojoj je uvozio u prvoj polovini godine od 232,8 evra po megavat-satu, prihodovao bi ravno milijardu evra. Ovo ne znači da ne bismo uopšte uvozili struju, ali krajnji finansijski bilans bio bi svakako mnogo povoljniji i za EPS i za Srbiju.

Obnovljivi izvori do sada koštali EPS 200 miliona evra
Razlika između plaćene fid in tarife povlašćenim proizvođačima električne energije iz obnovljivih izvora i naplaćene naknade od krajnjih potrošača na kraju aprila ove godine dostigao je celih 200 miliona evra.
Vlada Srbije je u julu odobrila povećanje naknade za OIE sa 0,437 dinara na 0,8 dinara po kilovat-satu.




https://www.danas.rs/vesti/ekonomij...a-evra-sta-su-razlozi-finansijske-katastrofe/


Katastrofa.
Sada je energentska sigurnost tema broj jedan u svim drzavama.

Srbija ne proizvodi dovoljno struje
Srbija kupuje struju po prosecnoj ceni od 230€/megavat a prodaje je firmama(stranim) po 67€/megavat.😮

Dakle strategija privlacenja investitora :

- pokloniti im zemljiste
- pokloniti im sva odobrenja besplatno i bez provera
- dati subvencije s kojima mogu placati radnike narednih 10 godina
- dati im energent, struju ispod scaje cene

Kuda to vodi, vidimo u clabku iznad. Drzavni budzeti se prazne a oni stranih firmi se pune
 
Dali smo partijskom poslušniku koji je po zanimanju vlasnik pečenjare da vodi EPS i posle se pitamo šta su razlozi finansijske katastrofe
Zasto ste mu dali?
Sta ste zeleli da postignete?

Sta rade hiljade kvalifikovanih elektroinzenjera i ekonomista zaposlenih u EPS?
Zasto krivica da pada na pecenjara kad je svima jasno da on nema blage veze s vezom ?
 
Zasto ste mu dali?
Sta ste zeleli da postignete?

Sta rade hiljade kvalifikovanih elektroinzenjera i ekonomista zaposlenih u EPS?
Zasto krivica da pada na pecenjara kad je svima jasno da on nema blage veze s vezom ?
Nismo ga direktno birali, mada i da jesmo verujem da ne bi bilo drugačije.
Konkus za direktora EPS-a raspisuje Vlada, a u slučaju da se ne ide na konkurs, Vlada imenuje i postavlja novog v.d. direktora

Ko god se pobuni biva skrajnut. Ostali kada to vide vode se parolom "ćuti i primaj platu"
On nije jedini krivac, ali je najdirektniji.
Ima tu puno onih što su krivi po "komandnoj odgovornosti"
 
Nismo ga direktno birali, mada i da jesmo verujem da ne bi bilo drugačije.
Konkus za direktora EPS-a raspisuje Vlada, a u slučaju da se ne ide na konkurs, Vlada imenuje i postavlja novog v.d. direktora

Ko god se pobuni biva skrajnut. Ostali kada to vide vode se parolom "ćuti i primaj platu"
On nije jedini krivac, ali je najdirektniji.
Ima tu puno onih što su krivi po "komandnoj odgovornosti"
To ti kazem.
 
Ne svi naprednjaci kradu
https://srbin.info/politika/eps-afe...upotrebe-dobijala-pretnje-i-ostala-bez-posla/

ЕПС АФЕРА: Радница открила велике злоупотребе, добијала претње и остала без посла​


Naftna_Industrija_Srbije,_Logo.svg.png


Наташа Пришић, специјалиста корпоративне безбедности и бивша запослена у Сектору унутрашње контроле и безбедности ЕПС, која је указивала на незаконите и коруптивне радње у предузећу у ком је радила, што је био и њен посао, трпела је огромне притиске, а затим и остала без посла. Чак и током редовних контрола које је обављала у оквиру својих овлашћења, до ње су стизале поруке политичких моћника да сместа обустави контролу или ће је "појести мрак".​



Током рада у Унутрашњој конторли и надзору пословања у Новом Саду, када су само на прва два спрата зграде тог предузећа открили 100 запослених, али и да у посебном ормарићу постоје картице тих запослених које њихове колеге провлаче уместо њих, креће њен прогон из ЕПС. Пошто су Наташа и њене колеге тада на лицу места отркиле низ пропуста, а фантомским запосленима који се само налазе на платном списку, али не и на радном месту, је дојављено да је у току контрола, настала је општа пометња.

Тог дана на радна места долазе и они који их фактички немају, постаје очигледно да ти запослени никада на ту нису били, а затим и позивају некога с поља и до Наташе Пришић долази језива порука.



„До мене долази колегиница Маријана Јанковић, коју у међувремену зове Бечић, и каже ми дрхтавим гласом, дословце овако: Рекао ми је, уђи одмах у канцеларију где се налази Наташа Пришић и реци јој да сместа обустави контролу. Прво јој то реци лепо, а ако неће лепо, реци – појешће је мрак“, истиче Наташа. Она и колеге два дана касније добијају позив од директора свог сектора Дилберовић у Балканској улици у Београду и тада им бива саопштено да је Дилберовића звао чак и Игор Бечић, народни посланик.

„Колеге су сагнуле главу, а ја сам питала у чему је проблем? Он говори бесно, како је пет пута звао Игор Бечић, како смо ми криви јер правимо хаос. Током састанка он позива Маријану Јанковић и гласно јој говори да смо нас две себи ставиле “мете на чело” а да сам ја персона “нон грата”, те да се она склони од мене“, испричала је Пришић.

Проблем је био, каже, у томе што је управо он, као њихов директор, дао налог да то раде и на сам дан, када су за време вршења контроле кренуле реакције, рекао да наставимо и да не прекидамо.

„Имам те поруке. Када се „закувало“ он се повлачи, спашавају своје политичке пулене а мене користе као жртву. Ригорозно ми наређује да сместа обуставим контролу и да случајно сутра не наставим. Свакако сам била разочарана, јер сваки пут када одрадимо професионално посао, не буде ништа, отприлике тресла се гора,родио се миш, што је у најмању руку неозбиљно“, говори Наташа која тада инсистира да се контрола настави. Наташа му је рекла да не одустаје јер неки тамо Игор Бечић „скаче и прети смрћу координаторки Службе безбедности.



„Сутрадан, 11. авгута 2019. године Дилберовић и сви моји претпостављени, са мном прекидају сваку комуникацију. Чули смо се још једном, дан два касније, јер је Дилберовић тражио да из записника избацим део где се помиње Бечић, што сам ја одбила, јер је тај човек мени претио смрћу при обављању службене дужности, док при том нема никакве везе са Електропривредом Србије. То што је он посланик, за обављање мог посла није имало никакав зачај. После тога се више нисмо чули. Та агонија траје годину и два месеца. Ја све време долазим на посао, у канцеларију Унутрашње контрола 441 на четвртом спрату зграде Електровојводине. Не одустајем јер ја нећу да будем као они, а претпостављам да чекају прилику да ми нешто напакују и ослободе ме се“, додаје Наташа и истиче да се тако нешто, нити слично, није десило никада ни у једном другом граду сем Новог Сада“, каже она.

Због ситуације која јој се десила у фирми у којој је провела две деценије, и у њеном граду, обраћала се и градоначелнику Новог Сада и председнику Покрајинске владе, са захтевом да смире Бечића, који је члан Градског одбора СНС и појаснила им да не постоји интерес да се тај човек меша у послове ЕПС-а. Никакав одговор није добила нити је било какве реакције, објашњава и зашто.

Пришић, уместо дисциплинског поступања и кажњавања починилаца, како каже за Нова.рс, постаје непожељна у систему, трпи мобинг и на крају остаје без посла. Уместо да ћути, како је од ње захтевано, одлучила је да јавно говори о ономе што је, радећи свој посао, са својим колегама разоткрила.

У Електропривреди Србије, Наташа Пришич је радила од 2001. године. У Електровојводини Нови Сад, у Сектору за пројктовање радила је десет година, а наредних пет у Сектору за финансије, у контроли финансијских токова. Од 2016. године прелази у Сектор за унутрашњу контролу и безбедност који припада ЕПС-у Београда. Те послове обавља на територији ЕПС-а читаве Србије. После шест година рада на тим пословима, добија отказ због, како каже, тога што је одговорно радила свој посао и указала на коруптивне радње у Електропривреди Србије.
 

Back
Top