ULTRAS LIBERI

oktobar49

Primećen član
Poruka
745

Namera mi je vec duze vreme bila da zapocnem temu na Krstarici vezanu iskljucivo za italijansku navijacku scenu,njen istorijat i aktuelna desavanja.U skadu sa tim je i naslov teme - ULTRAS LIBERI - ili sto bi italijani rekli - SLOBODA ZA ULTRASE! U kom smislu sloboda? Neka to bude kroz informaciju,tekst,video i fotografiju.Zato cu vam u uvodnom upisu predstaviti dokumentarac o navijacima Juventusa i njihovim prvim zabelezenim koreografijama 1978 godine.Oni svakako nisu prvi ultrasi (navijacka grupa Sampdorije "Ultras Titto Cucchiaroni" je prva grupa nastala 1969),medjutim ovaj dokumentarac je toliko upecatljiv,da bi bill greota ne otvoriti temu njime.Vezite se polecemo!

Black and White fighters gruppo storico 1977

(raskol u grupi i povratak drughi-a)


6 Januar 2005 je bio kljucan datum u istoriji najstarije i najvece grupe medju juventusovim fanovima.Posle utakmice Parma-Juventus glavni u ekipi fightersa su odlucili da udju na teren sa namerom da se obracunaju sa Parminim ultrasima.Rezultat je bio porazavajuc 19 navijaca je uhapseno a pola od njih su bili vazni ljudi i vodje .Posle meca kritike na racun njih su bile nepodnosljive,grupa nije mogla da funkcionise bez najvaznijih ljudi.
Glasine o raspadu su odavno krenule ali niko nije mogao da veruje da ce se to stvarno desiti.Dva glavna coveka grupe,tacnije dva brata dobili su zabrane i nisu mogli da ucestvuju u radu Fightersa.13 Februara na dan utakmice protiv Udinezea la curva Sciera je totalno promenjena,Fightersi su se i zvanicno raspali i njihov trans je izbacen sa tribine,zajedno sa njima izbaceno je i oko 30 razlicitih podgrupa.Tribinu i glavnu rec preuzimaju Drughi koji nisu postojali jos od 1996 god.
Drughi transparent je ponovo okacen na centralni deo tribine,pored njih svoj trans stavlja i grupa Arditi (ex Fightersi),Milano (novi trans Vikinga) i baneri razlicitih sekcija drughija.Na toj utakmici iznet je i trans koji je glasio "Sve sto se vraca nikad nije gotovo...mi smo kao i nasa ubedjenja....Besmrtni"
http://bianconeri.tripod.com/pictifo/juve222.html
Juventini su poceli tihi protest protiv Figtersa u sezoni 2003-04,neke grupe su pocele da osecaju blagi prezir prema vodjama zbog saradnje sa upravom kluba kao i zbog ucestalih primera mesanja politike i fudbala,primer,na utakmici protiv intera pevane su fasisticke himne i pesme sa cime se nije slagala umereno desna strana tribine koji su hteli da ostave politiku po strani dok igra Juve.Kulmincaija se desila na utakmici protiv Milana kada su vodje prodavale karte na crno i time sprecili dosta redovnih navijaca da prisustvuju mecu,naravno vodje nisu obracale paznju na tribinu jer su uzimali pare za sebe.
Dosta ljudi ih je kritikovalo i zbog grba koji su koristili levicari 1977 godine kao i zbog engleskog imena,naravno to je bilo paradoksalno da grupa ima englesko ime posle desavanja na Hejselu,kao i dosta drugih stvari, na primer gramaticke greske na zastavama,neuspele koreografije kao i sama cinjenica da Fighterse nije bilo briga sto im se protivnicki navijaci komotno setaju po gradu kao i ispred same tribine.
Grupa je vodila jedan tip diktature svi su morali da budu Fightersi,zbog toga su se neke vazne grupacije i raspale poput Drughia,Area Bianconera,Vecchia Guardia...
Svi se secamo cuvenog transa Ciao Dino koji je bio okacen na Dele Alpiju,vazan clan Drughia je uhapsen 1989 zbog kradje i ubistva pusten je na slobodu priblizno kad su i vodje Fightersa uletli na teren i time svesno dobili zabrane.Koincidencija ili namerno ???
Posle raspada Fightersa neki od clanova su presli u novu grupu Arditi Amici di Nessuno prevod bi otprilike glasio Ratni Veterani bez prijtelja.Posle nekog vremena Drughi su ih naterali da skinu taj deo Amici di Nessuno.Arditi i Drughi su delili tribinu na dva dela,Arditima levi deo dok su drughi uzeli desni,grupa Viking je delila sa njima tribinu (na domacim utakmicama pod zastavom Milano,jer im uprava nije dala da kace oficijalnu zastavu koja je sluzila za gostovanja)
Nucleo i jos neke grupe su pomerene na treci prsten starog Dele Alpija.
Novoj-staroj grupi pocetak nije bio lak,nastala je mala anarhija navijanje su vodile sve tri ekipe na tribini...ali posle nereda u Firenci protiv policije kao i napada na navijace Liverpula sve se polako vracalo na svoje mesto,jos je tu bilo zamerki tipa da su clanovi drughia mladi i neiskusni za vodjenje jedne velike tribine koja je imala navijace iz svih regija Italije sto znaci vise razlicitih mentaliteta.
KULMINACIJA SUKOBA NA TRIBINI
Tri navijaca pripadnici drughia napali su i izboli jednog pripadnika ex-fightersa (Arditi) Tenzija na tribini je pocela da raste,Arditi i Drughi nikako nisu mogli da funkcionisu zajedno,sve je vise bilo medjusobnih sukoba.
Na tradicionalnom okupljanju Juventusovih navijaca se videlo da sa tribinom nije sve u redu,Viking Milano je odbio ucesce na manifesticiji....Mec protiv Alesandrije ,igraci nisu ni usli na teren a 5 razlicitih grupa se zestoko sukobilo ispred stadiona tacnije Viking,Tradizione (ex-fighters),Arditi,Irriducibili Vallete i Drughi.Rezultat sukoba 50 privedenih i nekoliko izbodenih,a medju izbodenim je bio i Geraldo Mocciola poznatiji kao Dino.Tribina je bila u rasulu,pojavila su se nove grupe koje se nikako nisu slagale:Tradizione (jos jedna frakcija Fightersa,osnovana od strane dva brata koji su bili vodje) i Irriducibili Vallete su se vratili posle duze zabrane dolaska na stadione,Viking Milano nikako nisu voleli vodecu grupu tribine.....sve grupe su htele da vode tribinu,sve se cinilo bezilazno dok Juve nije prebacen u seriju B izgleda da je to pozitivno uticalo na grupe sa Curve Sciere (tribina na dele alpiju)
Danas je sve drugacije Juve ce jos koju godinu igrati na Olimpijskom stadionu,cini se da su sve grupe na vreme nasle zajednicki jezik,sukoba vise nema a da li ce ih biti kada se vrate na Dele Alpi ostaje nam da vidimo !!!!
 
Za vikend su odigrane neke od utakmica.Konkretno Juventus je gostovao Lecce-u.Malo atmosfere sa tog meca.U pitanju su domaci:

RwDcX21.jpg


iAnNhoX.jpg


Torino - Cagliari

NzbJiRO.jpg


yext31j.jpg


Atalanta - Udinese (domaci i gosti)

rzdBlMn.jpg


rJOdVZB.jpg


gosti:

vWTVI0R.jpg


NdTO79E.jpg
 
GRADINATA NORD GENOA у жалости: Умро је Маурицио Марки

46s4Lx8.jpg


Легендарни навијач Ђенове,члан навијачке групе "SKINHEADS" Маурицио Марки,умро је пре недељу дана.Северна трибина је у жалости.

Маурицио Марки,легендарни навијач Ђенове,умро је пре недељу дана.Вести су се брзо прошириле по граду међу његовим друговима са трибине.Телеграми саучешћа као и поруке подршке његовој породици у овим тешким тренуцима,стизале су са свих страна од стране чланова навијачких група црвено-плавих.Из поштовања према преминулом другу,"GRADINATA NORD" је донела одлуку да откаже кортео пре утакмице са Фиорентином,који је требао да крене у недељу поподне од 17:30h са Piazza Aimonda.

Групе "Via Armeria 5R" и "Brigata Spelonica" објавиле су званично саопштење у коме се каже:

"Дубоко ожалошћени изненадном и превременом смрћу пријатеља Маурициа,донели смо одлуку да суспендујемо сваку иницијативу планирану за недељу.Драги Маурицио,препознајући важност улоге коју си имао на нашој трибини,никада нећемо заборавити твоју доброту,осмех и одлучност које су те карактерисале свих ових година.Овим путем изјављујемо саучешће Франческу и целој твојој породици".

*На последње две фотографије Маурицио десно у жутом капуту у Лондону 1988 године.

http://crveniskinhed.blogspot.com/2019/09/gradinata-nord-genoa.html?m=1
 
Deset navijaca Napolija dobilo zabrane zbog nereda na utakmici sa Bresom

hb9Ax3h.jpg


Ostale slike sa utakmice:
http://crveniskinhed.blogspot.com/2019/09/21-29092019.html?m=1

Napuljski pravosudni organi,izrekli su zabranu desetorici domacih navijaca od jedne do dve godine zbog nemira tokom meca protiv Brese,odigrane 29.septembra.
Kako je saopsteno iz policije,napolitanci su preskocili ogradu sektora CURVA B i pojurili ka gornjoj tribini gostiju.Jedna osoba iz te grupe je cak bacila flasu na radnike obezbedjenja.Kazne su izrecene zahvaljujuci snimcima sa nadzornih kamera.
 
Svaka cast za temu :klap: samo zasto samo italijani ? Zasto ne huligani uopsteno ?

Hvala sto pratis temu.Pa vidi, subkulturu ultrasa ja ne bih izjednacavao sa huliganizmom.Italija je zemlja gde je nastao ultra pokret i ako malo dublje zadjes u sve to,videces da su na tribinama bukvalno citave porodice.Recimo legendarna grupa Milana "Fossa dei Leoni" je svojevremeno brojala preko 10.000 clanova.Ne kazem da tu nema nasilja,svakako da ga ima.Medjutim ta privrzenost klubu,koreografije i bodrenje je nesto na cemu se zasniva ultras subkultura.Zato sam smatrao da ne bi ovu temu trebao da mesam sa ostalim temama gde ce se naci britanski "casuali" ili npr. balkanski huligani.Kada bi bar 50% usvojili od onoga sto cini italijansku scenu bilo bi nam svima mnogo bolje,a tu pre svega mislim na zdraviju scenu.Mislim da smo u periodu SFRJ krenuli sa zdravom pricom,ali da je vremenom doslo do devijacija.I zato smo tu gde jesmo.
 
Izvinjavam se ; ja sam pogresio u terminu ; mislio sam na navijace uopsteno

Gubi se sustina.Treba da se podvuce crta i odvoji zito od (huliganskog) kukolja,a mislim da tebi i drugim moderatorima ne predstavlja problem da postoji jedna ovakva posebna tema.Hocu da kazem,necete imati vise posla nego sto ga imate trenutno na forumu.Isto tako,ne bih imao nista protiv ukoliko bi neko otvorio posebnu temu tipa "UK casuals" koja bi se bavila prilikama na Ostrvu.
 
Gubi se sustina.Treba da se podvuce crta i odvoji zito od (huliganskog) kukolja,a mislim da tebi i drugim moderatorima ne predstavlja problem da postoji jedna ovakva posebna tema.Hocu da kazem,necete imati vise posla nego sto ga imate trenutno na forumu.Isto tako,ne bih imao nista protiv ukoliko bi neko otvorio posebnu temu tipa "UK casuals" koja bi se bavila prilikama na Ostrvu.
Razumeo
Samo nastavi i podrzavam naravno i pratim temu
 
Razumeo
Samo nastavi i podrzavam naravno i pratim temu

E pa drago mi je zbog toga.U jednom trenutku sam pomislio "za cije babe zdravlje ja ovo postavljam" posto je samo kolega fobos lajkovao uvodni upis, i evo ti si se sad ukljucio.Jel cita neko ovo?! :lol: Ljudi slobodno se pisite,postavljate fotke...ja samo udaram temelje,a ako Bog da pa da se nastavi ovaj koncept koji sam zamislio i da tema zivi dugo...dugo...godina i bez mene. ;)
 
Ja kao moderator ovog dela foruma itekako gledam svaku temu koja je otvorena ... a sto se tice "lajkovanja" to sam iskreno zaboravio da uradim i evo upravo ovog momenta cu to "odraditi" kao znak podrske

Samo napred.
 
Livorno - Pisa (derbi Toskane)
Domacini su dobili 1:0,a evo i nekih detalja sa tribina...


Ukljucila se i Nina curica na temu...sto je sasvim OK,s obzirom na to da kada je nastala prva grupa ultrasa FC Sampdorije UTC 1969,osnivaci su bili dva momka i dve devojke. :) Tako da devojke i trebaju ovo da prate.

I to me sad podseti da napomenem kako je FC Torino imao (ima i danas) zensku sekciju "Girls":

mRAhPUu.jpg


Ima je i FC Atalanta "BNA Donne" / Brigate Nerroazzure Atalanta (dame).Nemam sliku sa tribine,ali evo nalepnice..

wxIiD50.jpg


PS.

Nego znate li zasto sam citirao svoj upis iznad...na ovom videu utakmice izmedju Livorna i Pise,kod Labronaca (livornesa) se pojavljuje zastava Srbije na oko 3.min. :)

HLOBVFr.png
 
Zbog bacanja dve dimne bombe na stadionu,dve godine zabrane za navijaca Piacenze

O8095y0.jpg


Navijac Piacenze nasao se na udaru zakona izricanjem dve godine zabrane prisustvovanja sportskim dogadjajima,zbog bacanja dimnih bombi na mecu Piacenza - Vicenza 13.oktobra na stadionu Garili.Delo je okvalifikovano kao "aktiviranje opasnih pirotehnickih sredstava po sebe i okolinu".Ovo su saopstili gradski policijski zvanicnici 29.oktobra.
 
Наполи се једноставно воли...

rKxdP2X.jpg


http://crveniskinhed.blogspot.com/2019/11/blog-post_23.html?m=1

Главни ликови из серије "Gomorra" опремљени клубским материјалом Наполија,Ђенаро "Ђени" Савастано (Салваторе Еспозито) и Ћиро ди Марцио "Бесмртни" (Марко ди Аморе).Свако ко је гледао ТВ серију врло добро зна која прича се крије иза ових карактера,шта их повезује и шта су све морали да прођу заједно.Они који је нису гледали,требали би то што пре да учине,јер је "Gomorra" према мом скромном мишљењу нешто најбоље што је италијанска кинематографија изнедрила последњих година.Колику је популарност стекла серија сведочи чињеница да су чак и ултраси Наполија захтевали да се приказује у одложеном термину,с обзиром да се поклапала са временом одигравања утакмица њиховог клуба.
Гомора (италијански : Gomorra.La serie) је италијанска телевизијска серија заснована на истоименом роману Роберта Савијана и филму Матеа Гаронеа из 2008.год.Назив је дат по угледу на наполитанску криминалну групу "Камора", а односи се и на библијску причу о Гомори,граду грешника.
 
OwtrdKX.png


Сезона 1988/89..На фотографији Памела Прати (позната италијанска глумица,плесачица,модел,певачица и ТВ водитељка) дошла је на трибину најватренијих навијача Роме тзв "Curva Sud" како би пружила подршку свом омиљеном клубу.Момци су очарани као што се може видети.
 
09BHLFs.png


Торино - Милан,сезона 1974/75.
У крупном кадру навијачи Милана,припадници групе "Fossa dei Leoni" са мотористичким кацигама.Током периода Оловних година у Италији,обично би припадници радикално-левих покрета на тај начин били одевени,нарочито милитанти организације "Autonomia Operaria" на уличним демонстрацијама.

DDvqexC.jpg


Италија,година 1982.
Меч: Ћезена - Милан.
На фотографији навијачи гостију,група "Fossa dei Leoni",једна од првих организованих у историји ултрас покрета.

ZhQ0qD3.png


Дерби Милан - Интер,сезона 1984/85.
Навијач Милана води свињу на узици обучену у боје Интера.
 

Back
Top