Hapšenje Subotića i Crna Gora
U vrhu interesovanja medija i javnosti je jučerašnje hapšenje kontroverznog srpskog biznismena Stanka Subotića Caneta, koji je nazivan bosom duvanske mafije na prostoru bivše Jugoslavije.
Podsjetimo, Subotića srpsko tužilaštvo tereti da je preko preduzeća MIA iz Uba od 1995. do 1997. nelegalno uvozio cigarete i prodavao na crnom tržištu, čime je državnu kasu oštetio za 40 miliona eura.
Prema navodima optužnice, Subotić je novac zarađen od šverca prebacivao preko Crne Gore i Makedonije na svoje račune na Kipru.
"Suđenje Subotiću i njegovoj grupi, koje je zakazano za 19. maj, trebalo bi da bude odgođeno do njegovog izručenja Srbiji", izjavila je portparol Posebnog odjeljenja Okružnog suda u Beogradu Maja Kovačević - Tomić.
Kakve sve posljedice hapšenje Stanka Subotića Caneta može imati u rasvjetljavanju unosnog posla šverca cigaretama na prostoru bivše Jugoslavije i da li mogu biti i političke prirode, s obzirom na to da je Subotić njegovao veze i sa političkim etsablišmentom, pitanje je koje je Antena M postavila policijskom ekspertu iz Beograda, bivšem funkcioneru Interpola Marku Nicoviću:
''Njegovo hapšenje sigurno će doprinijeti da mnogi djelovi establišmenta i bivšeg i sadašnjeg, i u Hrvatskoj i u Crnoj Gori i u Srbiji i Makedoniji, budu uznemireni, jer ne znaju šta će on sve da kaže u cilju svoje odbrane, da bi sebi smanjio odgovornost. Sad sve zavisi od spretnosti policije da vodi istragu na više polja, uključujući i politički uticaj u to vrijeme šverca, devedesetih godina.''
Na pitanje ko konkretno sada ima razloga za strah, Nicović kaže:
''Mislim, tu su iz vremena Miloševićevog, onda iz vremena tih devedesetih, ko je bio u Crnoj Gori vladajuća garnitura, u Hrvatskoj isto tako. Oko pranja novca, bankari na Kipru, u Grčkoj, Švajcarskoj, Njemačkoj, Italiji. On može dosta ljudi da povuče za sobom. Sve zavisi od samog Stanka Subotića, da li će te svoje ljude da oda ili ne.''
U DPS-u ističu da nemaju razloga za zabrinutost, dok u opoziciji smatraju da razrješavanje slučaja Subotić može imati posljedice po političku i poslovnu elitu Crne Gore.
Politički direktor DPS-a Predrag Sekulić ipak kaže da niko dobronamjeran ne može na bilo koji način dovesti u vezu hapšenje Subotića sa crnogorskom vlašću.
''Optužnica koja se odnosi na tranzit cigareta je nešto što ne može biti dovedeno u vezu sa establišmentom, odnosno vlastima u Crnoj Gori. Ne vjerujem da može biti političke konotacije za Crnu Goru, osim mogućih pokušaja opozicije da to zloupotrijebi, s obzirom na to da je Stanko Subotić državljanin Srbije i ne mislim da ima političke ili bilo kakve druge veze sa Crnom Gorom.''
Portparol Srpske liste smatra da će zbog hapšenja Subotića veliku štetu pretrpjeti, kako je rekao, politički i poslovni krem blizak vladajućoj crnogorskoj koaliciji.
''Osim što će narednih dana izostati građevinski poduhvati koje su pojedini visoki funkcioneri DPS-a planirali upravo sa gospodinom Subotićem na crnogorskom primorju, ne bi bilo iznenađenja i da dugogodišnji poslovni partner premijera Mila Đukanovića progovori i o svojim vezama i uticaju u ovoj bivšoj jugoslovenskoj Republici. Nije nerealno da Subotićeva priča bude sveobuhvatna i da razriješi mnoge misterije koje interesuju Bari i još neke evropske centre koji se zanimaju za poslovne uspjehe kvazielitističkih krugova u Crnoj Gori, Srbiji i širem okruženju.''
Prema riječima Dedeića, to što je Subotić planirao da svoju poslovnu imperiju preseli u Crnu Goru, dokaz je da je naša zemlja veoma zanimljiva destinacija za policijske i sudske instance mnogih država. Dedeić smatra da, ako se navodi srpskog tužilaštva pokažu opravdanim, Crnu Goru očekuju burni društveni potresi.
http://www.cafemontenegro.com/index.php?group=22&news=30283