Saopštenje za javnost
15. 12. 2004. godine
Zabrinjavajući odnos SCG prema CITES vrstama!
SCG podržala Japan, Svetu Luciju, Sveti Kitts a protiv glasova zemalja EU i SAD.
Nadležno ministarstvo ne poštuje zakon o dostupnosti informacija.
Organizacija za poštovanje i brigu o životinjama – ORCA, iznenađena i zabrinuta zbog saznanja o načinu na koji je naša zemlja glasala na CoP 13. (13. skupštini CITES-a: od 2. do 14. oktobra o. g. u Bangkoku), oštvo protestuje zbog ovakvog odnosa prema zaštiti CITES vrsta, te ovim putem želi javno da postavi nekoliko pitanja Ministarstvu za nauku i zaštitu životne sredine RS.
Od 12 predloga o kojima imamo podatke, naša zemlja:
- nije uopšte glasala za njih 9, (tri predloga koja se tiču trgovine slonovima i proizvodima od slonovače, zaštita papa zebe (Passerina ciris) i nekih tropskih biljaka).
- glasala uzdržano za jedan (koji se tiče hibridnih vrsta orhideja),
- do jasnog izjašnjavanja je došlo samo po pitanju preostala dva, koji se tiču šiljoglavog kita (Balaenoptera acutorostrata), odnosno trofejnog lova na belog nosoroga u Svazilendu.
Državna Zajednica SCG podržala je smanjen stepen zaštićenosti šiljoglavog kita od izlovljavanja (premeštanje iz I u II apendiks CITES-a). Ovaj japanski predlog podržalo je 57 zemalja među kojima su, osim Islanda i Norveške, brojne ostrvske države koje zavise od japanske finansijske pomoći, kao što su Sv. Lucija, ili Sv. Kitts i Nevis. Protiv ovog predloga glasalo je 63 zemlje, uključujući sve države EU, zatim SAD, Australiju i još mnoge druge. Ovaj predlog je odbačen. Takođe, Državna Zajednica SCG podržala je smanjen stepen zaštite belog nosoroga (premeštanje iz I u II apendiks CITES-a). U predlogu koji je dao Svazilend zahteva se ponovno uvođenje dozvole za međunarodni promet lovnih trofeja belog nosoroga. Ovaj predlog je nažalost usvojen.
Našu zemlju na konferenciji predstavljala je jednočlana delegacija. Pošto se konferencija paralelno održavala u dve sale naš predstavnik fizički nije mogao da se izjasni o svim predlozima. Zbog ovoga su druge zemlje naše veličine i razvijenosti slale barem po dva predstavnika (Albanija, Bugarska, Mađarska i Hrvatska po 2, Slovenija 3, a Rumunija čak 6).
Na osnovu gore iznetih činjenica ORCA traži odgovore na pitanja:
• Zašto se troši novac iz državnog budžeta na učešće jednog delegata na konferenciji na kojoj on o većini predloga uopšte neće ni glasati?
• Koji državni organ, i na osnovu kojih kriterijuma, donosi odluke o stavu naše države po pitanju zaštita životinja van granica naše zemlje?
• Ako naša privreda ne zavisi od lova na šiljoglavog kita, ako je njegovo premeštanje u II apendiks CITES-a protivno očuvanju vrste, i ako svi naši relevantni međunarodni politički i ekonomski partneri glasaju protiv takvog predloga, koji je onda razlog, jači od svih navedenih, opredelio našu državu da se pridruži Sv. Luciji i Sv. Kittsu i podrži ovaj predlog?
• Kome je u našoj zemlji u interesu da podrži trofejni lov na belog nosoroga u Svazilendu?
Navedene podatke smo dobili kao članica međunarodne Mreže za Opstanak Vrsta (SSN), a ne od nadležnog ministarstva, u skladu sa zakonom, iako smo ih zvanično zatražili 29. 10. 2004.
Elvir Burazerovic
Predsednik ORCA
Dodatne informacije: 064 1221 686
Edit:
Zamenik ministra za nauku iznosi neistine oko učešća SCG na 13. Skupštini CITES-a u Bankoku
Iako je za B 92 zamenik Ministra za nauku i zaštitu životne sredine, Dragan Povrenović, doduše veoma nespretno, priznao da je predstavnica naše zemlje u Bankoku u ime 8 000 000 građana naše zemlje podržala predlog Svazilenda da se smanji stepen zaštite belog nosoroga, istovremeno izneo je i neke neistina, a mnoga pitanja ostala su bez odgovora.
Naime, zamenik ministra rekao je da je predstavnica SCG – Marija Smederevac u “relevantnim saveznim i republičkim ministarstvima dobila instrukcije kako da glasa”. Takođe izneo je da je ukupno glasano za 50 stavki.
NIJE TAČNO da je predstavnica SCG dobila instrukcije od relevantnih republičkih i saveznih organa. ORCA raspolaže pouzdanim informacijama da Republika Crna Gora nije bila upoznata o načinu glasanja naše delegacije, kao što ista, a ni javnost, u čije se ime glasalo, nema ove informacije ni sada.
NIJE TAČNO da je predstavnica naše zemlje glasala za svih 50 predloga jer se konferencija u Bankoku paralelno održavala u dve sale, te naša predstavnica fizički nije mogla da se izjasni o svim predlozima. Tako za veliki broj predloga nije opšte glasala – ni »za«, ni »protiv«, ni »uzdržano«.
ORCA će i dalje, dok ne dobije odgovore, postavljati pitanja:
• Koji državni organ, i na osnovu kojih kriterijuma je doneo odluke o stavu naše države po pitanju predloga iznetih na CoP 13.?
• Zašto Crna Gora nije uključena u proces donošenja odluka?
• Zašto je na CoP 13. poslata samo jedan predstavnik?
• Zbog čega naša predstavnica nije uopšte glasala za mnoge predloge?
• Kome je u našoj zemlju u intersu da podrži trofejni lov na belog nosoroga?
Istovremno posle demantia koji je ministarstvo objavilo u vezi sa glasanjem o šiljogljavom kitu, ORCA je dodatno proverila ovu informaciju kod izvora od kog ju je dobila i utvrdila da je glasanje o ovoj tački na predlog japanske delegacije, bilo tajno. Tako da niko osim nadležnih u našem ministarstvu sa sigurnošću ne može znati kako je naša predstavnica po ovom pitanju glasala. Zato pozivamo nadležne institucije naše zemlje da javno pokažu svoj stav u vezi sa zaštitom kitova tako što bi podržale pristupanje naše zemlje međunarodnoj komisiji za zaštitu kitova (IWC) u kojoj bi SCG podržala blok zemalja koje se bore protiv smanjenja stepena zaštite kitova.