U Srbiji čak 850.000 ljudi nema ni osnovnu školu! 2021

mario80

Legenda
Poruka
59.629
“Među nama”: U Srbiji 850.000 ljudi nema osnovnu školu
https://nova.rs/nova-rs-emisije/medu-nama-u-srbiji-850-000-ljudi-nema-osnovnu-skolu/
14. Januar 2021.


U Srbiji 850.000 ljudi nije završilo osnovnu školu iako je ona obavezna. Podaci su dobijeni na popisu stanovništva. Mogu li se podaci popraviti i kako i da li o slabije obrazovanim građanima država treba da vodi više računa u emisiji "Među nama" govorili su Dejan Bošković profesor biologije u Osnovnoj školi "Ivo Andrić" i Katarina Popović andragog i profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Na pitanje da li je iznenađen podatkom da prema popisu od 2011. godine 850.000 ljudi nema završenu osnovnu školu, Dejan Bošković je rekao da jeste, tim pre što radi u školi u Rakovici koja broji 1.150 đaka koji sto procentno završavaju osmi razred.
“To je za mene bio šok, ali pošto smo mi nastavnici umreženi među sobom društvenim mrežama, gde razmenjujemo ideje i iskustva, veoma mi je jasno da postoje škole i ‘škole’ i situacija mi je vrlo jasna”, rekao je Bošković.
Kada pročita da iz godine u godinu sve veći broj ljudi nema osnovno obrazovanje, a država o tome ne vodi računa, Katarina Popović kaže da to za nju nije bio šok, pošto kao andragozi već dugo prate tu statistiku.
“Ona se čak na prethodnom popisi i nešto poboljšala. Ukupan broj kompletno nepismenih se čak i smanjio. :super: To nije za nikakvu utehu. Sam broj ljudi koji nisu donekle završili osnovnu školu je ogroman, ali broj onih koji su maksimalno završili osnovnu školu, kada saberete podatke o stanovništvu koje ima maksimalno osnovnu školu je negde ispod 34 odsto”, rekla je ona.
Pročitaj više:

Blago zemlji sa ovakvim školarcima :lol:
 
Svaki treći petnaestogodišnjak funkcionalno nepismen
Srpski đaci na 45. mestu PISA testiranja. Svaki treći petnaestogodišnjak u našoj zemlji je funkcionalno nepismen, odnosno stečeno znanje ne zna da primeni u praksi. Najpametniji đaci na svetu, bar prema PISA testovima, žive u Kini i Singapuru.
https://www.rts.rs/page/stories/sr/...petnaestogodisnjak-funkcionalno-nepismen.html

Obeležen Međunarodni dan pismenosti
08/09/2020
Statistika kaže da na svetu ima oko 900 miliona nepismenih. Potpuno nepismenih u Srbiji je više od 165.000, a sa visokim obrazovanjem nešto više od 650.000 stanovnika. https://www.infopress.rs/kultura/obelezen-medjunarodni-dan-pismenosti/

U Srbiji preko 50% kompjuterski nepismenih
Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, saopštila je na početku prvog sastanka Radne grupe za izradu Predloga strategije razvoja digitalnih veština, koji je održan u četvrtak 28. juna, da je u Republici Srbiji 51% lica starosti od 15 i više godina kompjuterski nepismeno, odnosno da je 34,2% lica kompjuterski pismeno, dok je 14,8% delimično kompjuterski pismeno. Matić je ukazala na to da razvoj novih tehnologija diktira prilagođavanje tradicionalnih struka i veština digitalnom okruženju, te da je kreiranje poslova budućnosti, koje će zahtevati digitalne veštine, izvesno i na nivou Evrope i globalno. https://pcpress.rs/u-srbiji-preko-50-kompjuterski-nepismenih/
 
Nema sanse, to je bilo pre 10 godina. To su ove babe i dede koji nisu isli u punu osnovnu skolu vec su ostali na par razreda. Npr moj deda ima 6 razreda osnovne, a baba 7, u njihovo vreme ko je imao gimnaziju ili osnovnu skolu taj je bio kao sada neko ko ima fakultet/doktorat. Dosta od tih oldtajmera je i umrlo za ovih deset godina, a cak i Romi danas zavrsavaju srednju skolu. Mislim da je danas retkost da neko nema barem osnovnu skolu zavrsenu.
Sto se tice kompjuterske pismenosti, samo cu reci da Srbija ima 3 858 000 korisnika facebook drustvene mreze. Moj cale koji je 2010 godine bio informaticki nepismen sada radi na racunaru na poslu, igra igrice, ima svoj mejl, gleda youtube i cita novine na kompu, koristi portal ezdravlje i placa racune preko mobilnog telefona, koristi cak i bankomat. Znaci covek od totalnog duduka, sada koristi office, komp i servise interneta. Mnogi njegovi vrsnjaci i stariji ljudi od njega u 60+ elektronski placaju racune i ucestvuju na drustvenim mrezama. Tako je bilo mozda 2010. godine kad je bio popis. Ja znam koliki sam ja bio duduk za kompjutere, znao sam da dignem sistem, da instaliram igrice i to je to. Danas imam znanje sistem administratora i znjanje programiranja i mreza. Totalno drugi covek.
 
Ovo kao da igramo loto......pozivaju se svi nepismeni da ucestvuju u nagradnoj igri, napisi pismo mami i pobedi...
Pravo ucesca imaju svi nepismeni u trenutku startovanja igre, a kao zavrsni test bice uzeto pismo mami....godiste ograniceno samo na postkomunisticka godista, znaci 1980 godiste poslednje moguce za ucesce...
Pozivaju se svi gradjani,koji imaju preko 85 godina,da napisu ljubavno pismo,zamisljenoj osobi.Ko napise pismo bez gramaticke greske,
dobice besplatno deset pakovanja grisina.......
 
“Među nama”: U Srbiji 850.000 ljudi nema osnovnu školu
https://nova.rs/nova-rs-emisije/medu-nama-u-srbiji-850-000-ljudi-nema-osnovnu-skolu/
14. Januar 2021.


Na pitanje da li je iznenađen podatkom da prema popisu od 2011. godine 850.000 ljudi nema završenu osnovnu školu,
Šta reći a ne zaplakati, a gde su ovi bili zadnjih 10 godina , danas hje već jednA TEMA zatvorena zbog iste vesti 2013-e godine na osnovu čega je otvorena ta tema.
ma bitno je da svaka vest može da se izvrne protiv sadašnje vlasti iako su oni došli na vlast 2012-e godine godinu dana nakon popisa 2011-e
ajde mravi plivajte i pljujte samo slobodno vi i dalje
 
Narod zeljan Vucica....prvo je to nasilno , a posle se izgubi i onda daj Vucica , njega kad gledamo , onda je i sutra opet tu...

Postavis Vucica na jednoj strani a pljuvace na drugu i ajd pogodi ko ce im biti drazi...
Evo pun forum ljudi koji jedva cekaju da iznerviraju nekog, da spuste nekog , u odnosu na njih Vucic samo povremeno uvredi narod u smislu bolji su arapi od vas, Nislije su sve lopovi i sta je jos pricao...
 
Ja ne smem da gledam TV.....skocice mi pritisak, izgubicu zivce, secer ima da mi se kristalise koliki ce biti....
Dovoljno je ono sto si rekao za kumim te pomozi mi , al ja resio drugacije da odradim...
Kod mene je bila varijanta, nemam para, student, ja za sebe nisam toliko spustao cene kod dobavljaca, a na kraju , pa sigurno si se ti tu podosta ugradio...
Tako da....treba znati sa kim imas posla....od roditelja do drugara u starackom domu.....
 
Sve zemlje imaju nepismene, ali ih ne postavljaju na mesta na kojima se organizuje zivot.
Realno nepismenih je mnogo vise samo su platili diplome i nece valjda da placaju obavezno skolovanje, nego odmah doktoriraju. Pola crnogoraca i krajisnika na vaznim mestima je nepismeno i sasvim vidljivo nije u stanju da shvati najobicniji razgovor. I naravno, oni cine opoziciju nepismenom narodu...:)
 

Back
Top