TUTORIAL: windows 7 ne prepoznaje cpu clock posle klokovanja? Resenje

Wizzzz

Aktivan član
Poruka
1.057
Pozz svima...
Mnogi od vas koji koristite windows 7 posle overclock-a ne mozete da vidite svoj klok na propertise u my computer...
To obicno izgleda ovako
capture-1.jpg

Kao sto vidite u cpuz-u stoji 3.14 GHz a windows ucitava samo 2.67 GHz....
Da bi ste taj problem resili potrebno je da uradite sledece.

1) Resetujte komp
2) stisnite DELETE za vreme paljenja kompa
3) usli ste u bios
4) Udjite u advanced bios features
5) Nadjite opciju CPU EIST Function i stisnite DISABLE
6) Ospod te opcije imate opciju CPU ENHANCED HALT (C1E), izaberite je i stisnite DISABLE
7) udjite u glavni meni BIOS-a i stisnite save and exit

Resili ste vas problem...
Evo i slika :D
image0580-1.jpg

image0582-1.jpg

image0581-1.jpg

Na kraju treba da izgleda ovako :D

capture1-1.jpg

Nadam se da sam vam pomogao :ok:

Poslednja izmena:
Razmisljam da li da ovo prebacim u tutorijle na hardveru :)

Pre svega ovako,kada se klokuje procesor na Intel platformi (ne znam dal se ovako zove i kod AMD-a ) obavezno iskljuciti spread spectrum,to cak pise i u uputstvu maticne,ima neka veze sa generisanim impulsima i el.magnetnim smetnjama.
Sto se tice C1E i Eist kontrole,kada klokujete i trazite stabilan klok,ovo prvo iskljucite,ali kada ga nadjete moze ponovo da se ukljuci bez problema,kod mene jeste. Oni u sustini smanjuju mnozilac,voltazu a samim tim i frekvenciju prosecora kada to aplikacije ne zahtevaju,samim tim se procesor manje greje i manje trosi,to se zove idle state. Cim neka aplikacija bude zahtevala 100% iskoriscenja, procesor ce da se prebaci na max frekvenciju i radice u load rezimu. Ako je racunar ukljucen "po ceo dan" , a vecinu vremena ga ne koristite ili ono sto radite ne iziskuje da nonstop bude na maksimalnom kloku onda nema potrebe iskljucivati ove dve opcije,bice manja potrosnja,cpu ce se manje grejati po ovim vrucinama,a i napajanje ce vam biti zahvalno

Ja sam npr. klokovao E1200 sa 1.6Ghz na 2.0Ghz,obe opcije ukljucene,kada je u stanju mirovanja radi na 1,5Ghz a po potrebi skoci na 2Ghz. Procesor nosi oznaku 1200 zato sto inace radi na 1.2Ghz u idle rezimu a max na 1.6 bez kloka i sa ukljucenim C1E.
cpuza.png

Zanimljivo je da cak i graficka HD5450 ne radi na max kloku,vec po potrebi povecava ili smanjuje klok procesora i memorije
gpu1.png

gpu2.png

Kod Amd-a Cool-n-Quiet je isto sto i EIST kod Intela

C1E is a power consumption reduction scheme that provides an Enhanced Halt Mode so when a system has been running idle for a set period the operating system will send this HALT command thus lowering thermal loss considerably.

EIST technology is intended to manage the CPU clock frequency and its Vcore depending on the workload and level of CPU utilization in the same way that mobile PCs function. This technology allows a using of the processor resources in a more rational way. When you work in applications that do not require 100% CPU utilization the processor doesn’t have to work at the top of its potential so its clock frequency can be reduced, which will at the same time allow reducing the heat dissipation and power consumption of the CPU. If the applications require maximum CPU performance then the clock frequency will rise back up to its nominal value, and so will the Vcore.
http://www.intel.com/cd/channel/reseller/asmo-na/eng/203838.htm

Back