Tromboza u doba korona virusa

Rayela

Legenda
Poruka
71.814
Doktor Babic je objavio na b92 jako korisne savete koji se u prvoj liniji odnose na pacijente na respiratoru, ali u principu
vaze i za pacijente koje boluju ili naginju trombozi, a narocito sada u vreme karantina i vanrednih mera kada covek jako dugo sedi,
ne krece se:

Dr Babić za B92.net o najnovijem pristupu lečenju koji spašava živote: Tromboza i kovid-19
Iako se u većine pacijenata sa COVID-19 infekcijom javljaju respiratorni problemi u samom početku bolesti, dodatan problem koji značajno povećava smrtnost nastaje zbog razvoja sistemske infekcije i inflamacije, objašnjava u autorskom tekstu za B92.net Ass Univ dr sci med Srđan Babić, vaskularni hirurg.
UTORAK, 14.04.2020. | 14:12


Podeli
Foto: Dr Srđan Babić/Privatna arhiva

Foto: Dr Srđan Babić/Privatna arhiva​
Nedostatak informacija o toku same bolesti u početku pandemije je postavio pitanje lekarima o pristupu lečenja i pojavi poremećaja zgrušavanja krvi. Sistemska inflamacija vodi ka endotelnoj disfunkciji krvnih sudova i poremećaju u zgrušavanju krvi. Laboratorijske analize u pacijenata sa srednjim do teškim oblikom infekcije pokazuju povišene vrednosti D-dimera, Fibrinogena i drugih zapaljenskih parametara, dok nema velikih odstupanja u broju trombocita, odnosno ćelija koje dovode do zgrušavanja krvi. Sve ovo dovodi do zgrušavanja krvi i formiranja trombotičnih masa u krvnim sudovima pluća, srca i bubrega što u značajnoj meri povećava stopu smrtnosti zaraženih pacijenata.

Takođe, venski tromboembolizam i plućna embolija najčešće nastaju iz vena nogu što dodatno pogoršava stanje plućne funkcije i razmene gasova. Ovaj mehanizam je prouzrokovan sistemskom inflamacijom, endotelnom disfunkcijom kao i mirovanjem pacijenata što dovodi do zastoja venske krvi i posledične tromboze.

MOŽDA VAS ZANIMA

Uzimajući sve ovo u obzir, svim hospitalizovanim pacijentima sa COVID-19 treba uključiti tromboembolijsku profilaksu heparinom male molekulske mase. Uvođenjem antikoagulanasa se značajno smanjuje rizik od nastanka mikrotromboze i tromboze te značajno smanjuje rizik od umiranja. Naravno, uključivanje ove terapije nije indikovano kada se proceni da postoji visok rizik od krvarenja. Nefrakcionisani heparin bi teoretski bio poželjniji među antikoagulansima zbog antinflamatornog efekata, za razliku od heparina male molekulske mase i oralnih antikoagulanasa koji imaju slab antiinflamatorini efekat. Pored medikamentne terapije, preporučuje se nošenje komresivnih čarapa. Ovakav pristup je pokazao značajno smanjenje stope smrtnosti u pacijenata sa srednjim i teškim oblikom infekcije.

Sa druge strane u svetu počinju sve više da se javljaju problemi zbog nastanka venske tromboze uzrokovanom izolacijom i karantinom, odnosno smanjenim kretanjem i aktivacijom mišićne pumpe nogu. Ovo se može izbeći uzimanjem dosadašnje terapije, šetnjom po stanu kao i izbegavanju dugog sedenja sa spustenim nogama.

Pored antikoagulantne terapije postavlja se pitanje šta da rade pacijenti kojima je ugrađen stent u neku od arterija i nastavak terapije Aspirinom i Clopidogrelom. Iako je u samom početku pandemije preporučeno izbegavanje antiinflamatornih lekova tipa Aspirina i Ibuprofena zbog sumnje da pogoršavaju simptome korona infekcije, Svetska zdravstvena orgnizacija je povukla preporuku, te je uzimanje Aspirina i Clopidogrela bezbedno, a u pacijenata kojima je urađena neka od kardiovaskularnih intervencija neophodno.

Autor: Ass Univ dr sci med Srđan Babić, vaskularni hirurg
 
Doktor se kockao sa koronom, pa DOŠAO DO NEVEROVATNOG OTKRIĆA? Medicinska zajednica iznenađena
zastitne_rukavice.jpg

Širom sveta lekari se nose sa teškim i stresnim odlukama pokušavajući da shvate kako Covid-19 ubija svoje pacijente. Jedna rastuća teorija se pak, izdvojila – mali ugrušci krvi začepljuju pluća i dovode do smrti?

Dr Homan Por iz Njujorka nije mogao to da dokaže. Potrebni testovi bi dodatno ugrozili njegovo osoblje, ali specijalista za pluća je video tragove koji "vrište" da su u pitanju bili krvni ugrušci.
Tako je odlučio da se kocka, pa je izvadio najpoznatiji lek za lečenje moždanog udara i zadržao dah.

- Rekao sam sebi da ne mogu ništa da izgubim. Tada sam odlučio da pacijentkinji dam ne samo sredstvo za razređivanje krvi već i za skupljanje krvnih ugrušaka - navodi on.
Kineski lekari su prvi oglasili alarm kada je u pitanju ova tema. U martu su specijalisti kardiologije savetovali jedan američki univerzitet da paze na krvne ugruške i rekli da bi određeni testovi krvi koji ukazuju na porast rizika za zgruđavanje krvi mogli signalizirati koji pacijenti su u većoj opasnosti.

Ali, da li su oni bili uzrok pogoršnja ili samo posledica?

Mnoge bolnice u svetu pokušavaju preventivno da daju terpiju protiv zgrušavanja krvi. Postoji i velika rasprava oko toga koje lekove treba koristiti, koja je doza sigurna i u kojoj fazi bolesti treba da počinju da se daju ti lekovi.

Dr Por je u trenutku kada se žena doslovno gušila bez kiseonika odlučio da joj da lekove za razblaživanje krvi. Kupio joj je par dana, ali nažalost, žena je potom preminula.

Kako kaže, neki pacijenti koji su imali lakšu kliničku sliku od pomenute žene nakon primene ovih lekova pokazali su poboljšanje nivoa kiseonika.

Upravo je iz tog razloga pozvao naučne krugove da hitno sprovedu kliničke studije koje će utvrditi da li abnormalni ugrušci krvi podstiču pogoršanje kod obolelih od korone i koji lekovi su najadekvatniji da se daju, čime je probudio interesovanje medicinske zajednice.

Telegraf
 
Istina. Meni je supruga, koja je inace pre 2 godine lezala u bolnici zbog embolije pluca, 19. 04. preminula usled trombne embolije pluca. Hitna pomoc koju sam zvao cim je pocela da malaksa, i kojoj sam rekao da je imala emboliju, da je malaksala, znoji se, jedva govori, povraca... konstatovali su da je najverovatnije u pitanju nizak pritisak, i nisu izasli na prvi poziv. Proslo je pola sata, zeni je bivalo sve gore i gore, i tek kad sam ih drugi put zvao, poslali su ekipu. Prvi poziv, u 11:50, drugi u 12:27, da bi u 14:20 konstatovali smrt.
Zamolio bih, ako ima neki specijalista, ko se zaista razume u PTE, da me kontaktira na PP.
 
Istina. Meni je supruga, koja je inace pre 2 godine lezala u bolnici zbog embolije pluca, 19. 04. preminula usled trombne embolije pluca. Hitna pomoc koju sam zvao cim je pocela da malaksa, i kojoj sam rekao da je imala emboliju, da je malaksala, znoji se, jedva govori, povraca... konstatovali su da je najverovatnije u pitanju nizak pritisak, i nisu izasli na prvi poziv. Proslo je pola sata, zeni je bivalo sve gore i gore, i tek kad sam ih drugi put zvao, poslali su ekipu. Prvi poziv, u 11:50, drugi u 12:27, da bi u 14:20 konstatovali smrt.
Zamolio bih, ako ima neki specijalista, ko se zaista razume u PTE, da me kontaktira na PP.
Da li je tvoja supruga uzimala heparin?
 
Doktor se kockao sa koronom, pa DOŠAO DO NEVEROVATNOG OTKRIĆA? Medicinska zajednica iznenađena
Pogledajte prilog 681267

Širom sveta lekari se nose sa teškim i stresnim odlukama pokušavajući da shvate kako Covid-19 ubija svoje pacijente. Jedna rastuća teorija se pak, izdvojila – mali ugrušci krvi začepljuju pluća i dovode do smrti?

Dr Homan Por iz Njujorka nije mogao to da dokaže. Potrebni testovi bi dodatno ugrozili njegovo osoblje, ali specijalista za pluća je video tragove koji "vrište" da su u pitanju bili krvni ugrušci.
Tako je odlučio da se kocka, pa je izvadio najpoznatiji lek za lečenje moždanog udara i zadržao dah.

- Rekao sam sebi da ne mogu ništa da izgubim. Tada sam odlučio da pacijentkinji dam ne samo sredstvo za razređivanje krvi već i za skupljanje krvnih ugrušaka - navodi on.
Kineski lekari su prvi oglasili alarm kada je u pitanju ova tema. U martu su specijalisti kardiologije savetovali jedan američki univerzitet da paze na krvne ugruške i rekli da bi određeni testovi krvi koji ukazuju na porast rizika za zgruđavanje krvi mogli signalizirati koji pacijenti su u većoj opasnosti.

Ali, da li su oni bili uzrok pogoršnja ili samo posledica?

Mnoge bolnice u svetu pokušavaju preventivno da daju terpiju protiv zgrušavanja krvi. Postoji i velika rasprava oko toga koje lekove treba koristiti, koja je doza sigurna i u kojoj fazi bolesti treba da počinju da se daju ti lekovi.

Dr Por je u trenutku kada se žena doslovno gušila bez kiseonika odlučio da joj da lekove za razblaživanje krvi. Kupio joj je par dana, ali nažalost, žena je potom preminula.

Kako kaže, neki pacijenti koji su imali lakšu kliničku sliku od pomenute žene nakon primene ovih lekova pokazali su poboljšanje nivoa kiseonika.

Upravo je iz tog razloga pozvao naučne krugove da hitno sprovedu kliničke studije koje će utvrditi da li abnormalni ugrušci krvi podstiču pogoršanje kod obolelih od korone i koji lekovi su najadekvatniji da se daju, čime je probudio interesovanje medicinske zajednice.

Telegraf

Klinika u Hamburgu to je isto utvrdila obdukcijom umrlih od korone tako da neke dodatne studije za to nisu potrebne.
Ove se doze znaju, to dobijaju pacijenti posle operacija ili ako dugo leze.
 

Back
Top