Transformacija Novog Sada

underwater

Aktivan član
Poruka
1.212
kada sam poceo da pisem, ovo je trebao da bude moj odgovor na lekin post na temi 'muzika na trgu'... medjutim, kako sadrzaj posta nema nikakve veze sa temom, odlucio sam da otvorim novu temu....
dakle....

Leka:
Ne! Nama je potrebno manje ljudi. Tokom godina prica "Novi Sad je divan grad, divni ljudi,
sve je lepo, ima zenski ima sve...itd." je toliko uzeli maha da je jako mnogo ljudi doslo u NS....
...A najgore od svega je sto NS nije vise lep grad, nije vise siguran grad,
nije vise grad sa ljubaznim ljudima, nego je grad sa stokom, nekulturom
nasiljem i sl.

Poz.

uprkos zelji, nikako ne mogu da razumem ovakva retrogardna shvatanja... hoces da kazes da ni bolje bilo za grad da je mrtav i van svih tokova...
kao i u svemu ostalom, tako i u procesu razvoja gradova ne postoje idealna stanja.... sve je stvar kompromisa... naglo povecanje broja stanovnika donosi mnostvo prednosti, ali i problema.... sa druge strane, svaka stagnacija je prividno prijatna, ali izvesno vodi u stanje letargije, a potom i propadanje....

mnogo bolje je za NOVI SAD da privlaci nove stanovnike (bez obzira na njihov nivo kulture, na to se ne moze uticati u ovoj fazi), da se gradi i razvija, nego da bude simpatican i dosadan gradic... kome je cilj da zivi na takvom mestu, moze svoj stambeni prostor u NS bez problema da zameni za veci u, recimo, subotici ili somboru... tamo se vec 100 godina nista ne menja, lepo je, a ljudi su prijatni i ljubazni... i skloni suicidu....

na neke stvari ne mozemo da uticemo, sve je podlozno promenama, usli smo (svesno ili nesvesno) u proces tranzicije. metropolizacija se dogodila u svim slicnim zemljama. cela madjarska se slila u budimpestu, grcka u atinu i nesto manjoj meri u solun, hrvatska gravitira ka zagrebu, a ceska ka pragu, i u manjoj meri brnu... treba da budemo srecni sto je NOVI SAD uspeo da se izbori za mesto drugog centra u drzavi i da nastavi da se razvija, za razliku od svih ostalih gradova u srbiji (osim beograda) koji ubrzano propadaju (ili stagniraju.... u sistemu koji se ubrzano krece napred, propadanje i stagnacija se svode na isto)

cena takvog razvoja mora da se plati... trenutno je novi sad suocen sa mnostvom problema koji su izazvani naglim prilivom stanovnistva i urbanom transformacijom...
trenutno se nalazi u fazi akumulacije stanovnistva... kada ona dodje na odredjen nivo, stambena izgradnja ce ustupiti mesto izgradnji javnih objekata i infrastrukture. to je neminovno... grad od 500.000 stanovnika zahteva drugaciju saobracajnu i komunalnu infrastrukturu, daleko vise javnih i poslovnih prostora i objekata nego grad od 250.000.
taj proces polako zapocinje... sve vise se grade cisto poslovne zgrade (sto je do pre dve godine bilo nezamislivo i neisplativo), nicu trzni centri (u 2006. nas ocekuju tri ili cetiri velika nova trzna centra, sto samo po sebi nije nesto preterano bitno, ali je indikator nekakvog progresa)....

drugo, treba da promenimo shvatanje centra grada... vecina novosadjana centrom smatra samo dve ulice u gradu, sto je vec sada smesno, a da ne govorimo za 5 godina....juzni deo bulevara oslobodjenja vec sada poprima karakteristike novog gradskog centra, i kada se rese imovinsko-pravni odnosi u jevrejskoj ulici i ona postane glavno gradiliste (sto ce se po mojoj proceni desiti u narednih 5-10 godina...a nadam se da ce do tada i arhitektonska svest u gradu malo da uznapreduje i pocnu da se grade kvalitetnije i ozbiljnije gradjevine) shvatanje centra ce se drasticno promeniti.

ono sto mi, novosadjani, mozemo (odnosno MORAMO) da ucinimo je da budemo malo manje konzervativni (sto je, uz pasivnost, najgora odlika novosadskog mentaliteta) i umesto da podrivamo procese koji su neminovni (i u krajnjem ishodu pozitivni), da ih podrzimo, ali istovremeno sacuvamo identitet grada (ne arhitektonsko-istorijski, jer on ne postoji, vec DUHOVNI)
 
storm cloud:
Било би лепо да се рађају нови Новосађани, па да град расте на тај начин, а не колонизацијом!
ni ja nisam odusevljena kolonizacijama, ali da nema mehanickog priliva stanovnistva, cela bi Vojvodina, odavno izumrla sa svojim prirodnim prirastajem.............:shock:
 
nesons:
Slazem se sa gore , dugackim textom , koji sam procitao !

ZA to sam da se siri,napreduje,usavrsava,razvija,........

Tacno, UW je potpuno u pravu i delim njegovo misljenje. Jednostavno, napredak u svim oblicima je u ns prisutan na svakom koraku a za par godina, mnogo se stvari promenilo na bolje a velike akcije i infrastrukturne promene tek cekaju ovaj grad.
Priliv stanovnistva je u osnovi dobar i zdrav za svaku sredinu a u ns nije tako agresivan kao u bg ( u prevodu - mi smo bolje prosli ). Duh grada se nije unistio ( ali se promenio ) a ns je i dalje ostao najbolje mesto za zivot u zemlji, po svakom osnovu. Ako se secate ( ja slabo ) kako je ns izgledao pre 10tak godina i kako izgleda sad, onda pokusajte da zamislite kao ce da izgleda za jos 10 god a ono sto ce tad da bude sigurno ce prevazici sva vasa ocekivanja! U odnosu na sve velike gradove bivse yu, ns jedini ima sigurnu uzlaznu crtu razvoja a da nije glavni grad neke novonastale banana republike ( ljubljana, zg, sarajevo ) pa po sili institucija koje su tu smestene dobija na vaznosti.
Naravno, tako izrazen, snazan i brz razvoj ima i svoju cenu, svoje negativne strane i svoje zamke koje se vec osecaju ali se sve to moze minimalozovati ili izbeci ukoliko gradske vlasti budu bile dovoljno svesne i pametne ( u ceka jako sumnjam ). Znaci, moguce je napraviti super grad bez negativnih aspekata guzve, otezanog saobracaja, nepovezanih gradskih punktova i svega na cemu je bg, na primer, pao
Jos jedna dobra okolnost kod ns je i mentalitet koji je ovakavav - onakav ( to je za drugu temu ) ali nikad nije bio mentalitet ljudi koji zive u malom mestu ili nekakvoj palanci

postoji i jedno veoma interesantno objasnjenje koje sam procitao zasto se ns razvija i ono ukljucuje i malu lekciju iz istorije koja seze cak do 19 veka ali o tome drugi put.... :wink:
 

Back
Top