Tradicionalni Aikido

Drugari,kad sam već tu,da vidim vaše mišljenje o tome ko je najbolji poznavaoc Aikidoa na našim prostorima, može i od pojave aikidoa kod nas pa do današnjeg dana.Dajte ime i obrazložite.I nemoj neko Ljubu da spominje,to se ne važi !
 
Tesko je odgovoriti na pitanje ko je najbolji od majstora aikidoa na nasim prostorima. Kao prvo priznanje treba odati Jovici Stanojevicu koji je jedan od zacetnika aikidoa kod nas. Od majstora koji danas kod nas imaju sale nesumljivo je da iskustvo koje imaju Vesa i Njegos istice ih u vrh aikidoa na nasim prostorima. Mislim da ce se vecina ucesnika ovog foruma sloziti sa mnom. Oni koji misle drugacije voleo bih da daju i neko obrazlozenje za to.
Pozdrav svima
 
Po mom skromnom misljenju najjaci majstor Aikidoa kod nas je ubedljivo Mirko Mrdja!

Ko ga zna, zna da je ista generacija ucenika sa Vesom, Njegosem, Gisom i ostalima. Ipak, po meni odredjene osobine ga stavljaju na celo ove bez malo vrhunske ekipe. To je covek munja ljudska, zvezda nebeska, taj sam sebe moze da baci - a ne bilo koga drugog. :wink:
 
milancebgd:
Tesko je odgovoriti na pitanje ko je najbolji od majstora aikidoa na nasim prostorima. Kao prvo priznanje treba odati Jovici Stanojevicu koji je jedan od zacetnika aikidoa kod nas. Od majstora koji danas kod nas imaju sale nesumljivo je da iskustvo koje imaju Vesa i Njegos istice ih u vrh aikidoa na nasim prostorima. Mislim da ce se vecina ucesnika ovog foruma sloziti sa mnom. Oni koji misle drugacije voleo bih da daju i neko obrazlozenje za to.
Pozdrav svima

U potpunosti se slazem sa gore recenim, naravno postoji jos nekoliko majstora koji bi usli u "top 10" ali Vesa i Njegos su na vrhu. Potvrda ovoga su svakako i njihove nedavne promocije u 6, odnosno 5 DAN od strane Honbu Dojo-a i dobijanje licenci za drzanje polaganja za visoke DAN stepenove sto je nesto sto nemaju ni neke mnogo vece evropske zemlje.
 
Nije loš ni Drago Bogdanović,u Italiji je,slabo se kod nas vidja.Mislim da je oduvek bio bolji i od Vese i Njegoša,mada oni imaju sada visoke danove.Da se ne naljute,njihova visoka zvanja su pre politika organizacije,nego njiova prava vrednost.Drago je i fizički i tehnički dominirao u odnosu na njih.
 
Taman sam pomislio da će da nam se "skinete" sa tim vašim RA,a ono se opet neko pojavi.To što bi neko trenirao aikido,a nema gde,to ne drži vodu,u BGD je nekoliko desetina klubova gde se može vežbati aikido do mile volje i to nije opravdanje.
 
Taman sam pomislio da će da nam se "skinete" sa tim vašim RA,a ono se opet neko pojavi.To što bi neko trenirao aikido,a nema gde,to ne drži vodu,u BGD je nekoliko desetina klubova gde se može vežbati aikido do mile volje i to nije opravdanje.
 
nesa 0409:
Nije loš ni Drago Bogdanović,u Italiji je,slabo se kod nas vidja.Mislim da je oduvek bio bolji i od Vese i Njegoša,mada oni imaju sada visoke danove.Da se ne naljute,njihova visoka zvanja su pre politika organizacije,nego njiova prava vrednost.Drago je i fizički i tehnički dominirao u odnosu na njih.

As first, pricali smo o majstorima u nasoj zemlji a ne u Italiji, Sta je bolje ili loshije i sta je pravi majstor a sta nije? I mislim da greshish, njihova zvanja nisu "politika organizacije". Pogledash snimke mnogih evropskih 5 dan-ova npr pa pogledash njih dvojicu kako rade i videces razliku sigurno. Ne kazem da su najbolji ali svakako im rangovi nisu dati na poklon. A Dobrog majstora ne cini samo vrhunska tehnika vec i njegovo ponashanje i nacin na koji pristupa svojim ucenicima.

A sto se tice izjave da neko "nema gde da trenira tradicionalni aikido", samo cu reci :D :D :D
Posetish www.aikikai.org.yu nadjes spisak i otkrijes da postoji cak 20 registrovanih klubova u okviru nase jedine zvanicno priznate (od strane Japanskog honbu-a i IAF-a)organizacije i to u vise od 10 gradova u Srbiji, U Beogradu konkretno (ako govorimo o BG-u) ima i sasvim dovoljno klubova (a otvaraju se i novi) da uvek moze da se pronadje neki dovoljno blizu.

============================
AK "Istok" - www.istoksistem.org
 
pa stvarno...ja koliko znam u svakom gradu u srbiji ima neki aikido klub...nije sad aikido redak kod nas...

...i ja jeste da ne volim aikido ali ako cu da biram pre cu tradicionalni...realni je izgubio smisao vestine...
 
nesa0409:
Taman sam pomislio da će da nam se "skinete" sa tim vašim RA,a ono se opet neko pojavi.To što bi neko trenirao aikido,a nema gde,to ne drži vodu,u BGD je nekoliko desetina klubova gde se može vežbati aikido do mile volje i to nije opravdanje.

Jel imas kartu Srbije? da imas znao bi da pored BGDa u Srbiji ima jos puuno grdova,i znas-nema u svakom tradicionalni aikido :)
 
U pravu si,verovatno da ima ljudi i van Beograda koji vole i vežbaju aikido.Ipak čini mi se da je Srbija dosta dobro pokrivena klubovima sa tradicionalnim aikidoom i da ima slučajeva da u nekom manjem gradu rade i dva aikido kluba a da osim starijih članova i trenera,ostali i neznaju da postoji još jedan klub.I u samom Beogradu je veliki antagonizam što se klubova tiče.Ajde da ne ulazimo u politiku ko je od koga priznat,ipak je činjenica da ima nekoliko aikido organizacija kod nas koje su preko različitih kanala priznate od strane IAF.Majstorske diplome su podpisane od od istih šefova iz Japana,zavisno od perioda kada su izdavane..Vesa i NJegoš su Ok,u Aikidou su skoro 30 godina, i treba da imaju visoke dane.Ali više se ne zastupa stav da u jednoj zemlji može da postoji samo jedna aikikai nacionalna organizacija.Kod nas na tu nemu ima dosta prepucavanja,jednu navodno priznaje Honbu dojo,a drugima japanska vlada daje donaciju 20.000 eura kao Aikikai organizaciji,treći su preko Tamure i njegove (druge aikikai organizacije u francuskoj) članovi IAF,četvrti,preko istog instruktora članovi IAF a peti u okviru četvrte organizacije su zasebno priznati.
 
Nele care,prepoznao sam te,mislio sam da si negde u inostranstvu,milo mije što si još na tatamiju.Sećam se tvojih provala na Krku osamdesetih,da nisi lenčuga imao bi i ti peti dan.Pozdrav od "ahtung bre komšije" !
 
Pero,pokvario si mi zabavu na ovom forumu,mada drugari nisu loši.Voleo bih iskreno da čujem šta ostali misle o našim majstorima,majstori su nam dobri,kamo sreće da smo u drugim stvarima tako dobri kao u aikidou.
 
Nijedan aikido nije realan,ako ste vec toliko dobri sto se ne oprobate na ultimatefight-u.Ako ne znate ja cu vam reci zato sto nikad u zivotu niste radili ni sparing a kamoli borbu! 8) 8)
 
nesa0409:
U pravu si,verovatno da ima ljudi i van Beograda koji vole i vežbaju aikido.Ipak čini mi se da je Srbija dosta dobro pokrivena klubovima sa tradicionalnim aikidoom i da ima slučajeva da u nekom manjem gradu rade i dva aikido kluba a da osim starijih članova i trenera,ostali i neznaju da postoji još jedan klub.I u samom Beogradu je veliki antagonizam što se klubova tiče.Ajde da ne ulazimo u politiku ko je od koga priznat,ipak je činjenica da ima nekoliko aikido organizacija kod nas koje su preko različitih kanala priznate od strane IAF.Majstorske diplome su podpisane od od istih šefova iz Japana,zavisno od perioda kada su izdavane..Vesa i NJegoš su Ok,u Aikidou su skoro 30 godina, i treba da imaju visoke dane.Ali više se ne zastupa stav da u jednoj zemlji može da postoji samo jedna aikikai nacionalna organizacija.Kod nas na tu nemu ima dosta prepucavanja,jednu navodno priznaje Honbu dojo,a drugima japanska vlada daje donaciju 20.000 eura kao Aikikai organizaciji,treći su preko Tamure i njegove (druge aikikai organizacije u francuskoj) članovi IAF,četvrti,preko istog instruktora članovi IAF a peti u okviru četvrte organizacije su zasebno priznati.

Odlicno receno :-) Ocigledno ste neko ko odlicno poznaje domacu situaciju. Ispravicu samo jednu stavku u gore napisanom. Od strane IAF jedina zvanico priznata organizacija kod nas je Aikikai Srbije i crne gore tj Aikikai SCG na cijem celu su Njegos i Vesa, To je potvrdjeno na skupstini IAF prosle godine u Japanu, gde je u ime Aikikai SCG isao Vesa. Bile su tamo prisutne jos neke nase federacije ali su odbijene. A tacno je da jos neke domace organizacije imaju verifiokovane Aikikai diplome Honbu Dojo-a ali tako da su prijavljene preko nekih stranih aikaikai organizacija i DAN-ove dobijaju od stranih majstora.

Pozdrav
 
I u redu je da baš samo oni budu priznati,ako tako mora da bude.Treba ceniti njihov pionirski rad od ADB pa do današnjih dana.Ostali su dosledni tradicionalnom aikidou.Današnji instant majstori sa stažom vežbanja od nekoliko godina i ne treba da vode glavnu reč u kreiranju nacinalne aikido politike.Stari majstori su isto kao i staro vino,što su stariji,pitkiji su.
 
Sa godinama to dolazi, prestaje lagano da se trenira.Ipak ,poznaje dobro aikido. H.Tada je rekao za njega da je dobar aikidoka i da radi pravi borilački aikido.Od strane Fudžimotoa je potisnut u drugi plan,dok su favorizovani neki drugi ljudi koji su u to vreme,a možda i sada, lošije radili aikido.U tome veliki udeo imaju i neki današnji lideri koji su ga u to vreme opanjkavali kod Fudžimotoa,ne bi li ostvarili ono u čemu danas uživaju kao aikido vodje.Ipak,Mirko poseduje i neke loše ljudske osobine zbog kojih nije uspeo da se probije do kraja u aikido svetu.Neuredan porodični život,u aikidokama vidi samo sredstvo za zgrtanje para,sujeta,loše ophodjenje sa ljudima sa kojima radi i saradjuje,sve su to osobine zbog kojih ima trenutni status u aikidou.Njegovi učenici,bežeći od njega,šire Srbijom jedan dosta kvalitetan aikido,na sreću bez spomenutih Mirkovih nedostataka.
 
Mislim da se preteruje u tome ko je kao čovek O.K.,a ko nije,time mnogo spekulišu ljudi koji nisu dovoljno upoznati sa našim aikidoom.Zato se mnogi učenici i kunu u svoje učitelje da su "naj".Zbog drugačijeg pogleda na svet na zapadu duhovni aspekt akidoa nikada neće zaživeti.Zato je i moguće da se "loši"ljudi bave aikidoom i da gledano sa fizičkog aspekta budu izvanredni reprezenti aikido veštine,ali kao ljudi - sa puno slabosti.Da ne bude da je samo Mirko loš,oni stariji pamte da je i mnogo hvaljeni Njegoš zbog pronevere u nakadšnjem "Abraševiću" ne baš krako,boravio iza rešetaka i da je po povratku iz zatvora nastavio da se bavi aikidoom.
Neznam klub iz te škole,nisam baš u aikidou,ali verujem da ako se tamo radi tradicionalni aikido,da su ljudi sasvim u redu.
 

Back
Top