Tojota ipak gore, a Tesla dole

Ne lažem ja nego ste vi ludi em dajete ogromne pare em nije hibrid. Bolje u kafani da potrošite.
Твоје слепило које не уме да разазна старт-енд-стоп систем од хибридног погона... :roll:
Да не зовем Длугомира да пружи овде дисертацију на дату тему...
 
ee, pošto smo malko raspirili raspravu,.. sad možemo malko da pametujemo,.. odgledao sam nekoliko YT klipova i sad čitam sa stranih sajtova.
- neke države se plaše masovne kupovine električnih vozila pa već ukidaju subvencije (USA) a neke će uvesti i restrikcije (Švajcarska) za električna vozila ( na nekim putevima će ih zabraniti),...
Subvencije se ukidaju i jer će povećana potrošnja el. energije biti kompenzovana sa elektranama na fosilna goriva - a što nas opet vraća na zagađenje atmosfere, koje smo hteli da izbegnemo prelaskom sa SUS motora na električne.

Evo malo mudrolija sa Net-a:

potrošnja SUS.png

U tom rasponu brzina ( do 50/60 km/h ), iskoristivost SUS motora je mala, tj. potrošnja je velika i tu su elektična vozila u velikoj prednosti.

,.. ali uglavnom ako ih vozimo u proleće ili u jesen :) - jer im se zimi značajno povećava potrošnja, odnosno smanjuje domet

domet T C.png


Domet el. vozila zavisno od spoljne temperature .
potražiću još pouzdanih sajtova sa zanimljivim podacima :)
 
Ima tu dosta budalaština oko tih EV I zakona sto se tice EU ..Stimulišu kupce jeftinom energijom tj imaš nekih 10c na kućnom punjacu popusta po kw ali samo ako nemaš solarne panele 😁 .. Cene idu po satu i trenutna je 0,26€ kw (preracunato iz DKK) ..Znaci jedno punjenje od 60kw sa popustom koji se dobija je oko 9.6€ ..najjeftinije trenutno punjenje u toku dana je 7,5€ ..Tako sa se isplati i da je domet 200km sa tih 60kw a nije neko je veći oko 300km u idealnim uslovima oko 350
 

Prilozi

  • Screenshot_20240208_151512_Elberegner.jpg
    Screenshot_20240208_151512_Elberegner.jpg
    52,5 KB · Pregleda: 2
USA planira povećanje cena el. energije od 95% , ali se zbog svih tih zavrzlama predviđa pad prodaje EV, ove godine.
Ima dosta sunca nabacis solarne nzn kakav zakon je tu za njih a i za vetar .. u EU ne može vetar može samo ako nemaš nikoga 300m od poseda . Farme mogu i imanja sa većim posedima .. I nzn kako je regulisano oko proizvodnje el energije koliko se tu dobija ..Mogu države to lako da rese da je volje ali im jos uvek nije u interesu
 
USA planira povećanje cena el. energije od 95% , ali se zbog svih tih zavrzlama predviđa pad prodaje EV, ove godine.
Prepali se Kineza 😁 ..Kinezi će vladati tržištem EV tu im niko nista ne moze..Čekam samo da vidim sta ce EU da uradi po tom pitanju jer ako ovako nastavi pojest će ih Kinezi za dorucak..Mozda okrenu ploču i krenu sa pričom kako ipak SUS motori nisu tako loši 😅
 
Šta je "lažni hibrid" ?

Aaa, m-sje saobraćajni inženjeru, šta sam ja vama juče debatovao ?


A, večeras ću da napišem i da g. Toyoda i Toyota ne veruju ni u hibride,.. pa ni u Vodonik (previše je opasan - eksplozivan).

Oni veruju samo u novac i u kvalitet svojih vozila,.. i sada već žive od 'stare slave'.

Još ti alternativni izvori nisu jasno izdefinisani.... ali su zato skupi...

Šta se dobija hibridom ? Bolje ubrzanje,.. ok,.. i šta još ?
ps: Inače, meni je Toyota poklonila 5 godina garancije (kupio sam auto sa 5 godina a Toyota je produžila na 10 - retroaktivno,..) i uz popust od 5000 eura (u vreme korone) - ne ide ni njima sjajno.
retko kome ide u svetu s tojota ima dobar odnos između kvaliteta i cene zato i uspevaju
 
Daa, biće da sam preterao :)

Loše sam preveo u žurbi :
u ovom tekstu
U tvoju odbranu, tekst na engleskom jeste napisan "novinarskim" zargonom, koji ponekad moze da bude zbuljujuci na prvi pogled. Ali svakako se slazem da ce cena el energije skociti, i nadoknaditi drzavi sve sto ce da izgube na pumpama koje im sada pune budzet. Cak su ovde poceli da donose zakone da se gas polako zabranjuje, ali su odustali (za sada) jer su videli da to nije realno. Gas je u USA i dalje znacajno jeftiniji od struje.
 

Back
Top