Da, i to samo da pregovara o miru, a ne i da potpiše mirovni sporazum. A politička kapitulacija mu nije ni pomenuta. Dakle, sve i da nije zarobljen, ne bi mogao ništa da potpiše.Да, један други генерал грешка.
Калафатовића је влада овластила да преговара о миру, али је заробљен па је то пропало.
Sad, ja se ne razumijem toliko u ratno pravo, pa ne znam da li je kao načelnik štaba Vrhovne komande mogao da potpiše vojnu kapitulaciju (raspuštanje vojnih snaga), ali mislim da nije.
Valjalo bi da vidim mišljenje nekog ko poznaje ratno pravo. @Q. in perpetuum hibernum
Ovo bi sve važilo u slučaju da nije zarobljen, a samim činom zarobljavanja je prestala važnost njegovog ovlašćenja, jer zarobljenici ne mogu nikoga predstavljati niti mogu biti pregovarači.
Kalafatović je zarobljen, ali je ipak odbio da potpiše taj akt i pod pritiskom odredio delegate koji će to potpisati umjesto njega. To su bili general Janković, takođe ratni zarobljenik, i Cincar-Marković, političar bez funkcije. A nisam baš siguran da ih je Kalafatović predložio, al' aj.
A taj dokument koji su potpisali je bio punovažan samo na njemačkom jeziku, što takođe dokazuje njegovu pravnu nevalidnost. Ima tu još spornih stvari. S obzirom na to da su Njemci nazvali dokument ugovorom o primirju, stavka o kapitulaciji se može protumačiti i kao bezuslovna predaja, a ne kapitulacija u punom smislu, no to je nebitno.