Tacnost tumacenja

Izvini ali Ti o Bibliji pojma nemaš...

1. Korincanima 6,19Ili ne znate da su tjelesa vaša crkva svetoga Duha koji živi u vama, kojega imate od Boga, i nijesta svoji?
Ma opet je u pitanju množina, jer govori skupu vernika.

Biblija kaže da je Hristova crkva tamo gde se okupi nekoliko hrišćana.

A ti tvrdiš nešto potpuno različito tj da je pojedinačno telo hram Svetog Duha. Pruži neki dokaz da tačno tako piše?
 
Poslednja izmena:
Dajem odmah nakon sto mi das dokaze da su hriscani u vreme NZ-ta mogli slobodno deklarisati svoja verska ubedjenja a da ujedno ostanu zivi kako bi ih neki istoricari mogli primetiti.
...a nakon toga ti treba cvrstog dokaza da tog kntinuiteta ZAISTA NIJE BILO !
Добро што си ми рекао, дакле они су тад били пагани и нису исповиједали Христа, или су били назови хришћани па су га негирали као Петар прије него је пијетао запјевао. Дакле то је та нит и преко таквих иде све до Милера. Са друге стране имамо апостоле који већином пострадаше за Христа, а сви знамо за њих, затим њихови ученици и многи други који се ни по цијену смрти нису хтјели одрећи Христа.
Ево ти само нека имена па мало прогуглај и види како се исповиједала вјера и по коју цијену све од апостола па до данашњих дана:
Карп, Папила, Венијамин Ђакон, Хрисант и Дарије, мученица Фотина ( кладим се да не знаш ко је она, а требао би знати сваки хришћанин), Евстратије, Аксентије, Евгеније, Мардарије, Орест...

 
Добро што си ми рекао, дакле они су тад били пагани и нису исповиједали Христа, или су били назови хришћани па су га негирали као Петар прије него је пијетао запјевао. Дакле то је та нит и преко таквих иде све до Милера. Са друге стране имамо апостоле који већином пострадаше за Христа, а сви знамо за њих, затим њихови ученици и многи други који се ни по цијену смрти нису хтјели одрећи Христа.
Ево ти само нека имена па мало прогуглај и види како се исповиједала вјера и по коју цијену све од апостола па до данашњих дана:
Карп, Папила, Венијамин Ђакон, Хрисант и Дарије, мученица Фотина ( кладим се да не знаш ко је она, а требао би знати сваки хришћанин), Евстратије, Аксентије, Евгеније, Мардарије, Орест...

Samo kedno pitanje -dali znas koja su bila verovanja i verska praksa pomenutih,molim detaljan opis !?
 
Poslednja izmena:
Koja gomila gluposti. Kakve veze sloboda vjeroispovijesti ima sa pominjanjem u istorijskim izvorima? Postoji bezbroj proganjanih grupa za koje znamo iz istorijskih izvora. Samo ti tvoji fantomi subotni ispod radara uvijek.
Жалосно је што не схватају да је управо тврдо исповиједања вјере оно што је одржало хришћснство, као и разлог зашто је Исус у обраћању Петру рекао Иди од мене Сотоно..., превиђају страдања апостола.
 
A kako bi ih istoricari primetili,kada su ih spaljivali na kladama tvoje verske pretece ili mozda pre toga kada ih je paganski car "oberucke"hteo zagrliti i machem potapsati kroz njihove grudi ?

Ali eto ti beljaja za tebe,pagane niko nije gonio u proslosti zbog verskog ubedjenja...sta ti to govori dragi moj Maki ?
...zar ne mislis da je konacno vreme da si pozoves onu macku pa da joj i ovaj put tvoje argumente okacis o rep ?
Па то ти и говорим, ови које ти заступаш нису гоњени, дакле сасвим је јасно ко су били и од кога су настали ти "данашњи изворни хришћани" из Америке, управо од оних који су се кроз цијелу историју одрицали Христа и ишли широким путем и линијом мањег отпора да би сачували земаљско, 1800 година нису марили за Христа, већ искључиво за свој комодитет, а данас се покушавају представити као једини исправни, циркус.
 
Netačno dečače...
Evo istupih zube danas pričajući da je Hrist temelj. Da se rodio da nam donese istinu.
JS samo tu istinu prihvataju, za razliku, recimo od vas...
Pa ti navodim Apostole šta su i kako su verovali u praktičnom smislu i ne nalazim da se svom Bogu Isusu ikada obraćaju tako...

Što je paradoks...
Jer imamo knjigu o Bogu Isusu Hristu u kojoj Nikad ni jedan njegov sledbenik se svom Bogu Isusu ne obrati kao Bogu...NIKADA...
Dal' je moguće da njegovi sledbenici, nakon Hristovog vaznesenja, jedni druge ne ohrabruju rečima, ne veličaju svog Boga i sve ono što je za njih uradio...direktnim rečima...Bog naš Isus Hrist?

Pa to je presedan nad presedanima...
I Biblija je jedina knjiga te vrste u kojoj je to slučaj...
Само што имамо континуитет од апостола до данас за разлику од coca - cola религиозних покрета.
Ево, вечерас овдје утврдисмо да ви негирате најмање тројицу апостола и Исуса индиректно.
 
Ti svo vreme postavljaš pitanja.
Da li si ti ikada pročitao Bibliju?
Боље питање је да ли си ти икад прочитао Библију или само користиш предлошке из куле и са сајта.
Питање ти постављам да видимо на чему засниваш своју тврдњу и да испратимо контекст у свјетлу неких других тврдњи.
 
Samo kedno pitanje -dali znas koja su bila verovanja i verska praksa pomenutih,molim detaljan opis !?
Наравно да знам зато што има све записано, а знаш ли ти ко је Фотија. Вјеровали су као и сами апостоли и њихови ученици, то се зове континуитет, оно што недостаје онима који послије 1800 година постадоше "изворни Хришћани", а не потврдипе своје вјере ни страдањем једне длаке са главе.
 
Сасвим логично, Божанске природе, али није Бог.:roll: Схватате ли ви уопште колико су овакве тврдње смијешне?;)
Da nije Bog jer je Bozji Sin
Tako je Bog rekao niko drugi
Bog je sa neba tri puta svojim glasom posvedocio da je Isu hrist Bozji Sin

Isus je za sebe rekao " Ja sam Bozji Sin"

smesno je to sto verujnete u nesto sto nije Bozje ucenje vec pagansko
 
Наравно да знам зато што има све записано, а знаш ли ти ко је Фотија. Вјеровали су као и сами апостоли и њихови ученици, то се зове континуитет, оно што недостаје онима који послије 1800 година постадоше "изворни Хришћани", а не потврдипе своје вјере ни страдањем једне длаке са главе.
Hajde sad budu musko i daj mi reci dali je to njihovo verovanje isto kao i vase danas i onda mi daj konkretne dokaze da su to isto verovali/radili i sami apostoli...

P.S.imam neki utisak da ces na kraju i te tvoje price o navodnom kontinuitetu okaciti macki o rep ali hajde da ne prejudiciram... :D
 
Па то ти и говорим, ови које ти заступаш нису гоњени, дакле сасвим је јасно ко су били и од кога су настали ти "данашњи изворни хришћани" из Америке, управо од оних који су се кроз цијелу историју одрицали Христа и ишли широким путем и линијом мањег отпора да би сачували земаљско, 1800 година нису марили за Христа, већ искључиво за свој комодитет, а данас се покушавају представити као једини исправни, циркус.
Pa jel ja danas recimo drzim versku praksu apostola ili ne drzim...?
Ako i ne drzim daj mi SAMO jedan takav primer,jel vazi ?
E sad ako li ne uspes dati takvog dokaza onda ces imati obavezu da moju veru nekako povezes sa apostolskom i pored navodnog deficita sa kontinuitetom...ili da mozda dokazes da sam nekako evoluirao sa pravoslavca u hriscanina.
 
Pa jel ja danas recimo drzim versku praksu apostola ili ne drzim...?
Ako i ne drzim daj mi SAMO jedan takav primer,jel vazi ?
E sad ako li ne uspes dati takvog dokaza onda ces imati obavezu da moju veru nekako povezes sa apostolskom i pored navodnog deficita sa kontinuitetom...ili da mozda dokazes da sam nekako evoluirao sa pravoslavca u hriscanina.
А ти си овако полетан као и сабраћа ти Свједоци да прихватиш било какве доказе.
 
Pa jel ja danas recimo drzim versku praksu apostola ili ne drzim...?
Ako i ne drzim daj mi SAMO jedan takav primer,jel vazi ?
E sad ako li ne uspes dati takvog dokaza onda ces imati obavezu da moju veru nekako povezes sa apostolskom i pored navodnog deficita sa kontinuitetom...ili da mozda dokazes da sam nekako evoluirao sa pravoslavca u hriscanina.
Ne može niko da tvoju veru poveže sa apostolskom baš zato jer nema kontinuitet pa onda nemaš ni praksu.

Jer tvoja praksa se svodi na Sola scrittura pa ako je to bila apostolska praksa, onda ti treba da daš dokaza da tako piše u Bibliji a ne on?
 
Hajde sad budu musko i daj mi reci dali je to njihovo verovanje isto kao i vase danas i onda mi daj konkretne dokaze da su to isto verovali/radili i sami apostoli...

P.S.imam neki utisak da ces na kraju i te tvoje price o navodnom kontinuitetu okaciti macki o rep ali hajde da ne prejudiciram... :D
У јоту исто и данас како су вјеровали и они, за разлику од оних који су се из страха одрицали Христа 1800 година.
 
Ne može niko da tvoju veru poveže sa apostolskom baš zato jer nema kontinuitet pa onda nemaš ni praksu.
Od kada je bre kontinuitet parametar za pravu veru u Boga ?
Jel Bozji narod u SZ imao svo vreme kontinuitet vere pa se mozda zbog toga apostol Luka o jednom Simeonu osudio zapisati sledece:

Luka 2,25:
"...I gle, bijaše u Jerusalimu čovjek po imenu Simeun, i taj čovjek bješe pravedan i pobožan, koji čekaše utjehe Izrailjeve, i Duh sveti bijaše u njemu..."

Jer tvoja praksa se svodi na Sola scrittura pa ako je to bila apostolska praksa, onda ti treba da daš dokaza da tako piše u Bibliji a ne on?
Naravno da to pise u Bibliji bato ali tebe ocito mrzi da to procitas.
Kao prvo ,Isus je svojim ucenicima zapovedio da citavom svetu propovedaju Njegovog jevandjelja uceci ih da drze sve sto im je zapovedio,evo ti dokaza:

Mat.28,19,20:
"...Idite dakle i naučite sve narode krsteći ih va ime oca i sina i svetoga Duha,
Učeći ih da sve drže što sam vam zapovijedao; i evo ja sam s vama u sve dane do svršetka vijeka. Amin. "


Apostoli su propovedali to jevandjelje drzeci se upravo Pisma,evo dokaza:

Dela 8,35;
"...A Filip otvorivši usta svoja, i počevši od pisma ovoga, propovjedi mu jevanđelje Isusovo..."


Da je Isus zaista bio Hristos apostoli su doazivali iskljucivo Pismom,evo dokaza:

Dela 18,28:
"...Jer zdravo nadvlađivaše Jevreje jednako pred narodom dokazujući iz pisma da je Isus Hristos."



Hriscani su proveravali apostola Pavla dali im mozda prodaje neke price za laku noc ili im je govorio rec Gospodnju, upravo Pismom dok se ujedno vidi da je to bio metod na osnovu kojeg su jevandjelje prihvatili i mnogi grcki pagani evo ti dokaza:

Dela 17,10-12:
"...A braća odmah noću opraviše Pavla i Silu u Veriju. Došavši onamo uđoše u zbornicu Jevrejsku.
Ovi pak bijahu plemenitiji od onijeh što žive u Solunu; oni primiše riječ sa svijem srcem, i svaki dan istraživahu po pismu je li to tako.
Tako vjerovaše mnogi od njih, i od poštenijeh Grčkijeh žena i od ljudi ne malo..."


Pisma koje su bila zapisana tokom vremena trebala su biti jedini parametar koji je trebao definisati teolosku nauku Bozjeg naroda i upravo su ta Pisma trebala graditi trpljenje i utjehu da bi vernici imali versku nadu,evo dokaza:

Rim.15,4:
"...Jer što se naprijed napisa za našu se nauku napisa, da trpljenjem i utjehom pisma nad imamo..."


Evo,to su bili deo dokaza o konceptu SOLO SCRIPTURA dok uproduzetku dajem jasan i precizan dokaz kakva su predanja pripadnici Bozjeg naroda trebali davati svojim sinovima da bi se to prenosilo kroz generacije a svakako u kontekst vernosti Bogu:


5 Mojs.6,1.2.5-7:
"...A ovo su zapovijesti i uredbe i zakoni, koje Gospod Bog vaš zapovjedi da vas učim da ih tvorite u zemlji u koju idete da je naslijedite,
Da bi se bojao Gospoda Boga svojega držeći sve uredbe njegove i zapovijesti njegove, koje ti ja zapovijedam, ti i sin tvoj i unuk tvoj svega vijeka svojega, da bi ti se produljili dani tvoji....
...Zato ljubi Gospoda Boga svojega iz svega srca svojega i iz sve duše svoje i iz sve snage svoje.
I neka ove riječi koje ti ja zapovijedam danas budu u srcu tvom.
I često ih napominji sinovima svojim, i govori o njima kad sjediš u kući svojoj i kad ideš putem, kad liježeš i kad ustaješ..."



I za kraj iznosim jos jednu neformalnu Biblijsku definiciju sta je to predanje koje se treba prenositi uz generacije u generacije Bozjeg naroda ili jos prfeciznije kakav profil podatatka cini to predanje:


Ps.78,3-7:
"...Što slušasmo i doznasmo, i što nam kazivaše oci naši,
Nećemo zatajiti od djece njihove, naraštaju poznom
javićemo slavu Gospodnju i silu njegovu i čudesa koja je učinio. .
Svjedočanstvo podiže u Jakovu, i u Izrailju postavi zakon, koji dade ocima našim da ga predadu djeci svojoj;
Da bi znao potonji naraštaj, djeca koja će se roditi, pa i oni da bi kazivali svojoj djeci

Da polažu na Boga nadanje svoje, i ne zaboravljaju djela Božijih, i zapovijesti njegove da drže;..."



Evo,to je sve sto hriscani trebaju drzati - Pisma i ovakva,SVETA PREDANJA koja idu u paketu jer je to u sustini koncept kojeg hriscani danas nazivaju SOLO SCRIPTURA !!!
 
Poslednja izmena:

Back
Top