Tacnost tumacenja

Otkrivenje 1,1Otkrivenje Isusa Hrista, koje dade njemu Bog, da pokaže slugama svojima šta će skoro biti, i pokaza, poslavši po anđelu svojemu sluzi svojemu Jovanu,
JOVAN 15,15: VIŠE VAS NE NAZIVAM SLUGAMA, JER SLUGA NE ZNA ŠTA RADI GOSPODAR NJEGOV; NEGO SAM VAS NAZVAO PRIJATELJIMA, JER SVE ŠTO ČUH OD OCA SVOJEGA, OBJAVIH VAM.
niti je to dao Bog, niti Jovanu Hristos, niti uopste daje i dalje neko novo otkrivenje Hristos, jer im je sve preneo tj. objavio dok je bio sa njima; niti bi slao andjela, ... znaci sve je slagao pisac laznog otkrivenja.:nono2: slaze, cim zine. jer je antihrist cilj mu je bio da Hrista potre i napravi lazovom:
OTK. 3,21 Onome koji pobedi daću da sedi sa mnom na prestolu mome, kao i ja što pobedih i sedoh sa ocem mojim na prestolu njegovom.
  • MATEJ 20,23 ... ALI SESTI MENI S DESNE I S LEVE STRANE, NIJE MOJE DA DAM, NEGO KOJIMA JE PRIPREMIO OTAC MOJ.
  • MARKO 10,40 ALI DA SEDNETE S DESNE STRANE MENI I S LEVE, NIJE MOJE DA DAM, NEGO ĆE SE DATI KOJIMA JE PRIPREMLJENO.
OTK 1,3 ...jer je vreme blizu. OTK. 22,10 ...jer je vreme blizu.
OTK. 22,16 Ja ISUS poslah andjela svojega da vam posvedoči ovo u crkvama. Ja sam izdanak i rod Davidov, ... OTK. 21,6 ...ja sam...; OTK. 1,8 ja sam...
  • LUKA 21,8 ...Pazite da vas ne prevare, jer mnogi će doći U MOJE IME, govoreći: Ja sam, i vreme se približilo. Nemojte, dakle, ići za njima.
Откровење Јованово неки примају. али многи га називају лажним.
Ово нека ти буде истинити богонадахнути канон списа.
 
Poslednja izmena:
Otkrivenje 1,1Otkrivenje Isusa Hrista, koje dade njemu Bog, da pokaže slugama svojima šta će skoro biti, i pokaza, poslavši po anđelu svojemu sluzi svojemu Jovanu,

Ovaj Bog što Hristu daje Otkrivenje, se zove Jehova.

Pa sada ti je valjda jasno zašto Jehova odabira svoje svedoke u to malo stado...
koji su evnusi jevreji?

3. И певаху као нову песму пред престолом и пред четири животиње и пред старешинама: и нико не могаше научити песме, осим оних сто и четрдесет и четири хиљаде који су откупљени са земље.

4. Ово су који се не опоганише са женама, јер су девственици, они иду за Јагњетом куд год оно пође. Ови су купљени од људи, првенци Богу и Јагњету.
 
I kako si ti to skontao,da ce apostoli poceti da stvaraju novi zivot ?
...ako li je Hristos vaskrsavao i to tako sto Mu je Otac tada uslisavao molitve onda je vece cudo od toga da apostoli vaskrsavaju bez Boga ili jos interesantnije - da sami stvaraju zivot !!!
I umesto monoteizam eto ti mnostvo bogova sto ce reci ode ti jos jednom u pagane,ono po difoltu ! :D
Ma ti to sve meriš prema svojoj meri i sudiš šta može šta ne može.

A kako ti je baba saznavala tajne od "umrlog" muža ako se ima u vidu koji stav imate o čoveku nakon smrti?

Ili pošto stalno pričaš o držanju zapovesti, i kako "pravi vernik" mora to strogo da ispunjava, onda kako je onaj lopov koji je direktno kršio zapovest i po zakonu i osuđen, zaslužio da ga Gospod pošalje direktno u raj? Jel bi ga iskritikovao zbog tog poteza? Očito ga ni malo nisu zanimali tvoji košer standardi.
 
niti je to dao Bog, niti Jovanu Hristos, niti uopste daje i dalje neko novo otkrivenje Hristos, jer im je sve preneo tj. objavio dok je bio sa njima; niti bi slao andjela, ... znaci sve je slagao pisac laznog otkrivenja.:nono2: slaze, cim zine. jer je antihrist cilj mu je bio da Hrista potre i napravi lazovom:


Откровење Јованово неки примају. али многи га називају лажним.
Ово нека ти буде истинити богонадахнути канон списа.
Dobro poštujem tvoj stav...
Probaj i ti moj...

Ja imam svoja lične ubeđenja zašto verujem u Otkrivenje...
 
koji su evnusi jevreji?

3. И певаху као нову песму пред престолом и пред четири животиње и пред старешинама: и нико не могаше научити песме, осим оних сто и четрдесет и четири хиљаде који су откупљени са земље.

4. Ово су који се не опоганише са женама, јер су девственици, они иду за Јагњетом куд год оно пође. Ови су купљени од људи, првенци Богу и Јагњету.

Otkrivenje 5,9I pjevahu pjesmu novu govoreći: dostojan si da uzmeš knjigu, i da otvoriš pečate njezine; jer si se zaklao, i iskupio si nas Bogu krvlju svojom od svakoga koljena i jezika i naroda i plemena,
 
Ma ti to sve meriš prema svojoj meri i sudiš šta može šta ne može.
Ne sudim ja bato vec dajem jasne i precizne Biblijske dokaze da je Bog Taj koji nesto brani,ja to samo citiram - ne izmiljam !
A kako ti je baba saznavala tajne od "umrlog" muža ako se ima u vidu koji stav imate o čoveku nakon smrti?
Vidi ti to rascisti s Makijem,on je davao falsifikate sa interneta koje je pogresno tumacio...dakle on ti kljuc i one pljuvacke sajtove na netu s tim sto napominjem da cak i kad bi sve to bila istina onda cu ipak jasno reci da je ona u vezi toga pogresila iznoseci paganstvo !!!
Ili pošto stalno pričaš o držanju zapovesti, i kako "pravi vernik" mora to strogo da ispunjava, onda kako je onaj lopov koji je direktno kršio zapovest i po zakonu i osuđen, zaslužio da ga Gospod pošalje direktno u raj? Jel bi ga iskritikovao zbog tog poteza? Očito ga ni malo nisu zanimali tvoji košer standardi.
Ovo je odlicno pitanje jer sadrzi sustinu hriscanstva:

Kljucna poruka Biblije jeste ta da se svaki gresnik moze pokajati za svoje grehe i tako dobiti sansu za vecni zivot...sansu jer ako li produzi gresiti a ne pokaje se onda nista od dobijene sanse !
Kokretno na krstu su bila dva razbojnika koji su pricali sa Isusom sto ce reci da su najverovatnije to bili jevreji koji su se bavili kriminalom.Uobicajeno se pod pojmom razbojnik podrazumeva neko ko krade,fizicki napada ljude a ponekad cak moze i ubijati u svrsi neke krazbe.
Ovo su primarne odlike ovog kriminalnog statusa i to automatski uopste ne sadrzi problem sa koshar ishranom sto ce reci da je to tvoja spekulacija.
Medjutim,bitno je zapaziti da se razbojnimk na krstu ocito iskreno pokajao za svoje grehe a to znamo jer nam jevandjelja otkrivaju da je Isus,u skladu sa Njegovom prirodom i specificnom vezom sa Ocem nebeskim mogao citatati ljudska srca.
Evo dokaza:

Luka 6,8:
"...A on znadijaše pomisli njihove, i reče čovjeku koji imaše suhu ruku: ustani i stani na srijedu. A on ustade i stade..."

Kao sto se jasno vidi,Isus je znao sta ljudi misle stoga je tacno mogao znati dali se onaj razbojnik pokajao za svoje grehe pa kad se to desilo - prihvatio ga je za zivot vecni.
Ovo je ta kljucna radosna poruka,ovo je deo tog jevandjelja koje poziva sve ljude,dakle sve gresnike na pokajanje sve dok su zivi a nisu ucinili hulu na Duha Svetoga da prihvate jevandjelje kajuci se za svakog svog greha...!!!
 
Kljucna poruka Biblije jeste ta da se svaki gresnik moze pokajati za svoje grehe i tako dobiti sansu za vecni zivot...sansu jer ako li produzi gresiti a ne pokaje se onda nista od dobijene sanse !
Kokretno na krstu su bila dva razbojnika koji su pricali sa Isusom sto ce reci da su najverovatnije to bili jevreji koji su se bavili kriminalom.Uobicajeno se pod pojmom razbojnik podrazumeva neko ko krade,fizicki napada ljude a ponekad cak moze i ubijati u svrsi neke krazbe.
Pa ne dobija se "samo šansa"...
Jer taj grešnik koji je krao, varao, moguće ubijao tj kršio višestruke zapovesti, prvi je koji je otišao u raj.

Čak, pre nego što su o tome apostoli išta saznali. I takođe ranije od svih starozavetnih pravednika koji su za to vreme, uprkos svom besprekornom držanju zapovesti, držani u Adu zajedno sa svim prestupnicima...
 
Pa ne dobija se "samo šansa"...
Jer taj grešnik koji je krao, varao, moguće ubijao tj kršio višestruke zapovesti, prvi je koji je otišao u raj.
Čak, pre nego što su o tome apostoli išta saznali. I takođe ranije od svih starozavetnih pravednika koji su za to vreme, uprkos svom besprekornom držanju zapovesti, držani u Adu zajedno sa svim prestupnicima...
Naravno da se dobija SAMO sansu koju je u toj prilici razbojnik oberucke iskoristio...medjutim,ako li se kojiom cudom desilo da su razbojnika skinuli sa krsta i pustili da nastavi zivot a on se nakon pokajanja i daje odlucio da nstavi isti,kriminalni stil zivota i nekako pogine u takvom duhovnom stanju - onda mu bato nista ne pomaze ono njegovo pokajanje koje je imao u toku razgovora sa Isusom...to bi tada bila prokockana sansa,ispustena prilika koju je samo mogao iskoristiti ali eto,u tom hipotetickom scenariju nije...
Sto se tice prvog odlaska u raju cini mi se da su te uobicajeno,debelo slagali.
A zasto ?
Pa zato sto je i povrsnim poznavaocima Biblije jasno da je pomenuti raj na nebu dok nam Pismo jasno kaze da su pre toga na toj "destinaciji"odneli i Ialiju i Enoha,evo Bibloijskih dokaza u prilog:

1 Mojs.5,24:
"...I živeći Enoh jednako po volji Božjoj, nestade ga, jer ga uze Bog..."

Dakle Enoh je nesta sa zemlje dok je ujedno jasno da kad nekog Bog uzima ,ne salje ga pod zemlju nit ga dislocira negde na zemlji nego ga uzima k sebi,negde na nebu.

2 Car.2,1.11:
"A kad Gospod šćaše uzeti Iliju u vihoru na nebo, pođoše Ilija i Jelisije iz Galgala...
...I kad iđahu dalje razgovarajući se, gle, ognjena kola i ognjeni konji rastaviše ih, i Ilija otide u vihoru na nebo..."


Kao sto se jasno vidi,Bog je prvo namislio i odlucio da uzme na nebo Iliju i tu je svoju odluku sproveo na spektakularan nacin,tipican za Boga nebeskoga sto ce reci da tvoja teza NEPOVRATNO pada u vodu !
 
Naravno da se dobija SAMO sansu koju je u toj prilici razbojnik oberucke iskoristio...medjutim,ako li se kojiom cudom desilo da su razbojnika skinuli sa krsta i pustili da nastavi zivot a on se nakon pokajanja i daje odlucio da nstavi isti,kriminalni stil zivota i nekako pogine u takvom duhovnom stanju - onda mu bato nista ne pomaze ono njegovo pokajanje koje je imao u toku razgovora sa Isusom...to bi tada bila prokockana sansa,ispustena prilika koju je samo mogao iskoristiti ali eto,u tom hipotetickom scenariju nije...
Sto se tice prvog odlaska u raju cini mi se da su te uobicajeno,debelo slagali.
A zasto ?
Pa zato sto je i povrsnim poznavaocima Biblije jasno da je pomenuti raj na nebu dok nam Pismo jasno kaze da su pre toga na toj "destinaciji"odneli i Ialiju i Enoha,evo Bibloijskih dokaza u prilog:

1 Mojs.5,24:
"...I živeći Enoh jednako po volji Božjoj, nestade ga, jer ga uze Bog..."

Dakle Enoh je nesta sa zemlje dok je ujedno jasno da kad nekog Bog uzima ,ne salje ga pod zemlju nit ga dislocira negde na zemlji nego ga uzima k sebi,negde na nebu.

2 Car.2,1.11:
"A kad Gospod šćaše uzeti Iliju u vihoru na nebo, pođoše Ilija i Jelisije iz Galgala...
...I kad iđahu dalje razgovarajući se, gle, ognjena kola i ognjeni konji rastaviše ih, i Ilija otide u vihoru na nebo..."


Kao sto se jasno vidi,Bog je prvo namislio i odlucio da uzme na nebo Iliju i tu je svoju odluku sproveo na spektakularan nacin,tipican za Boga nebeskoga sto ce reci da tvoja teza NEPOVRATNO pada u vodu !
Ma to je tvoje sadukejsko viđenje. Razbojnik ništa nije "iskoristio" jer mu ništa nije ni obećano, to je tvoj mentalni sklop i razlog zašto si "hrišćanin". Ničemu dobrom nije imao da se nada, to mu je bilo jasno, pa ipak se pokajao. Da su ga pustili, ne bi bio isti čovek jer mu je konačno savest proradila. Ko je ima ne trebaju mu zapovesti.
 
Ma to je tvoje sadukejsko viđenje. Razbojnik ništa nije "iskoristio" jer mu ništa nije ni obećano, to je tvoj mentalni sklop i razlog zašto si "hrišćanin". Ničemu dobrom nije imao da se nada, to mu je bilo jasno, pa ipak se pokajao. Da su ga pustili, ne bi bio isti čovek jer mu je konačno savest proradila. Ko je ima ne trebaju mu zapovesti.
Za pocetak molim te navedi koje je to sadukejsko verovanje koje smatras da ga ja imam !?
 
Dakle, i dalje negiraš jasnog i preciznog jevanđelskog izveštaja da se duša ne može ubiti?
Molim te nemoj skretati sa ove diskusije - daj da prvo rascistimo sa sadukejima pa se onda vracamo na tvoju omiljenu jere..pardon,temu.
Znaš možda bolje od Gospoda i dovodiš u pitanje istinitost Njegovih reči? E pa, to isto su i sadukejci radili...
Daj da utvrdimo sta su tacno sadukeji radili/verovali pa da onda vidimo dali ti osnovana ona optuzba na moj racun...tek tada se mozemo vratiti na tvoju temu... :kafa:
 
Sadukeji su upravo vjerovali da čovjek poslije smrti prestaje postojati i zato su negiralo vaskrsenje.
Zasto prosiravas ili tumacis ono sto je jasno zapisano,zasto dodajes onome sto su apostoli jasno govorili/zapisivali,zasto navlacis na sebe prokletstvo ?
Evo kojeg su teoloskog stava sadukeji imali:

Mat.22,23:
"...Taj dan pristupiše k njemu sadukeji koji govore da nema vaskrsenija, i upitaše ga..."

Dela 23,8:
"...Jer sadukeji govore da nema vaskrsenija, ni anđela ni duha; a fariseji priznaju oboje..."

Kao sto se jasno vidi,sadukeji su tvrdili/ucili/govorili da nema vaskrsenja,da ne postoje nebeska bica sto reci da nema andjela a bice da su osporavali i postojanje duha sto reci da sve sto su verovali jeste VAN OKVIRIMA SVETOG PISMA !!!

E sad mi reci dali se u Bibliji pominje da vaskrsenje mrtvih nastaje odmah nakon smrti coveka ili je to mozda ocekivani dogadjaj svih vernika koji ce se desiti tada kada Isus bude dosao po drugi put da da platu svakome po delima njegovim !??
Nakon ovog pitanja molim te jos jednom pokusaj odgopvoriti u cemu sam ja to istog verovanja kao one sadukeje.
 
Poslednja izmena:
U tome što negiraš postojanje ljudske duše poslije smrti već učiš kao i sadukeji da poslije smrti mrtvi prestaju postojati. To što vi nezgrapno na to učenje lijepite i vaskrsenje ne mijenja osnovnu sličnost.
 
Da bi se ispravno razumjelo učenje sadukeja moramo uzeti u obzir i istorijske podatke o njima koji nisu samo u Sv. Pismu jer Sv. Pismo ne tretira sve aspekte njihovog učenja. Ali istorijski podaci nam pokazuju da su sadukeji negirali vaskrsenje upravo zato jer su negirali život poslije smrti. Jevrejski istoričar Josif Flavije, inače glavni izvor za dešavanja u Judeji u 1. vijeku, jasno piše koje je bilo osnovno učenje sadukeja:
" But the doctrine of the Sadducees is this; that souls die with the bodies." (Jevrejske starine XVIII, poglavlje 1).

Iz ovog učenja proizlazi i njihovo negiranje vaskrsenja jer ako poslije smrti čovjek potpuno nestaje nema vaskrsenja, ono je nemoguće. Hristos kada ukorava sadukeje za njihovo nevjerovanje u vaskrsenje samim tim osuđuje i njihovo učenje da mrtvi poslije smrti spavaju/prestaju postojati.

Da su apostoli vjerovali u spavanje poslije smrti to bi sigurno spomenuli u kontekstu sadukeja kao što su pomenuli da fariseji vjeruju u vaskrsenje i u tome su slični hrišćanima iako su im ljuti protivnici.
 
U tome što negiraš postojanje ljudske duše poslije smrti već učiš kao i sadukeji da poslije smrti mrtvi prestaju postojati.
Gde su bre to rekli sadukeji,zasto i dalje ignorises jasne Biblijske tekstove /
Oni su negirali vaskrsenje a ne stanje mrtvih nakon smrti u vreme izmedju smrti i vaskrsenja,koji deo od ovog ne razumes ?
...pa svoje nerazumevanje potkrepljujes ocitim falsifikatom dodavaju neceg sto u Bibliji nema ?
To što vi nezgrapno na to učenje lijepite i vaskrsenje ne mijenja osnovnu sličnost.
Kakvo bre lepljenje,kakva slicnost,sta je tebi ?
Ja kao hriscanin verujem Bogu u svemu ili jos opreciuznije verujem Isusa Hrista i prihvacam realnost o vaskrsenju u kome su verovali bukvalnio svi verni kroz istoriji covecanstva sa akcenat na same hriscane.
A sto se tice drugog dela daj mi reci gde si u Bibliji nasao da su se verni ljudi molili ikonama/slikama nekih mrtvaca/sveca kako bi od njih dobili nekog verskog benefita na natprirodan nacin,svojstven samo Bogu ?
Ako ima BAR JEDNOG takvog primera daj ga iznesi ili priznaj da imas pagansku versku praksu.
Sto se mog verovanja tice,evo ti dokaza u prilog stanja mrtvih nakon smrti pa sve do vaskrsenja:

Prop.9,4-6:
"...U živijeh svijeh ima nadanja; i psu živu bolje je nego mrtvu lavu.
Jer živi znaju da će umrijeti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate, jer im se spomen zaboravio.
I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je, i više nemaju dijela nigda ni u čemu što biva pod suncem.
.."

Isa.38,18.19:
"...Jer neće grob tebe slaviti, neće te smrt hvaliti, i koji siđu u grob ne nadaju se tvojoj istini.
Živi, živi, oni će te slaviti kao ja danas
: otac će sinovima javljati istinu tvoju..."


Danilo 12,2:
"...I mnogo onijeh koji spavaju u prahu zemaljskom probudiće se, jedni na život vječni a drugi na sramotu i prijekor vječni..."
 
Da bi se ispravno razumjelo učenje sadukeja moramo uzeti u obzir i istorijske podatke o njima koji nisu samo u Sv. Pismu jer Sv. Pismo ne tretira sve aspekte njihovog učenja. Ali istorijski podaci nam pokazuju da su sadukeji negirali vaskrsenje upravo zato jer su negirali život poslije smrti. Jevrejski istoričar Josif Flavije, inače glavni izvor za dešavanja u Judeji u 1. vijeku, jasno piše koje je bilo osnovno učenje sadukeja:
" But the doctrine of the Sadducees is this; that souls die with the bodies." (Jevrejske starine XVIII, poglavlje 1).

Iz ovog učenja proizlazi i njihovo negiranje vaskrsenja jer ako poslije smrti čovjek potpuno nestaje nema vaskrsenja, ono je nemoguće. Hristos kada ukorava sadukeje za njihovo nevjerovanje u vaskrsenje samim tim osuđuje i njihovo učenje da mrtvi poslije smrti spavaju/prestaju postojati.

Da su apostoli vjerovali u spavanje poslije smrti to bi sigurno spomenuli u kontekstu sadukeja kao što su pomenuli da fariseji vjeruju u vaskrsenje i u tome su slični hrišćanima iako su im ljuti protivnici.
Menu icon

Ко су били садукеји?​

Ово су њихова битнија уверења која су се косила са библијском доктрином:

1. Били су толико независни и самодовољни да су порицали чињеницу да је Бог укључен у човеков свакодневни живот.

2. Порицали су ускрснуће мртвих.

3. Порицали су постојање загробног живота јер су сматрали да душа умире заједно са телом, чиме су уједно негирали награду и казну која чека човека после смрти.

4. Негирали су постојање духовног света тј. анђела и демона.
 

Back
Top