Svrake ili vrane?

ljgww

Aktivan član
Poruka
1.195
Sve hocu da ovo pitam ali nikako da se svrtim. Posto sam ja prilicni 'prirodnjak', mislim osecam se odlicno u prirodi, i naravno posmatram prirodu. Dosta sam proveo van Beograda da mogu da primetim razlike koje se desavaju na duze vreme, po sistemu nekad i sad. I ima mnogo 'primeta' ali da predjem na stvar.

Nekad sam vidjao gavranove i svrake. Ali ne secam se da je bilo vrana. Sad vidim vise vrana a ne secam se da sam odavno video svraku onako kako je se ja secam. Ili se to meni cini da su vrane, jer svrake se malo drugacije ponasaju.

Dakle te vrane, osim sto su agresivne (vidjam ih da napadnu macke) izuzetno su pametne.

Pre neki dan vidim jednu kako je odskakutala i nasla parce hleba. Padala je kisa. Ona je donela parce hleba do poklopca sahta koji ima udubljenja i gde se skupi voda, i posto joj je parce hleba bilo suvo, potopila je to parce hleba u vodu, i blago kljucala da se malo rastopi, onda je cupkala parce po parce i svako parce malo umocila u vodu jos i onda jela.

Drugom prilikom njih nekoliko je osmatralo goluba kako umire. Stojale su na odstojanju i kad je ovaj gotovo umro, krenule su da ga komadaju. Posle sam video - ostalo samo perje. Nisam znao da su mesozderi.

Ako se ne varam vrane nam dolaze iz Afrike ili ja tu nesto gresim. U svakom slucaju mislim da ih ima mnogo vise nego pre.

Da li je to realno ?

ilovedoggos

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.950
Sve hocu da ovo pitam ali nikako da se svrtim. Posto sam ja prilicni 'prirodnjak', mislim osecam se odlicno u prirodi, i naravno posmatram prirodu. Dosta sam proveo van Beograda da mogu da primetim razlike koje se desavaju na duze vreme, po sistemu nekad i sad. I ima mnogo 'primeta' ali da predjem na stvar.

Nekad sam vidjao gavranove i svrake. Ali ne secam se da je bilo vrana. Sad vidim vise vrana a ne secam se da sam odavno video svraku onako kako je se ja secam. Ili se to meni cini da su vrane, jer svrake se malo drugacije ponasaju.

Dakle te vrane, osim sto su agresivne (vidjam ih da napadnu macke) izuzetno su pametne.

Pre neki dan vidim jednu kako je odskakutala i nasla parce hleba. Padala je kisa. Ona je donela parce hleba do poklopca sahta koji ima udubljenja i gde se skupi voda, i posto joj je parce hleba bilo suvo, potopila je to parce hleba u vodu, i blago kljucala da se malo rastopi, onda je cupkala parce po parce i svako parce malo umocila u vodu jos i onda jela.

Drugom prilikom njih nekoliko je osmatralo goluba kako umire. Stojale su na odstojanju i kad je ovaj gotovo umro, krenule su da ga komadaju. Posle sam video - ostalo samo perje. Nisam znao da su mesozderi.

Ako se ne varam vrane nam dolaze iz Afrike ili ja tu nesto gresim. U svakom slucaju mislim da ih ima mnogo vise nego pre.

Da li je to realno ?
Viđam vrane i gavrane često, a svrake sam zadnji put videla prošlog leta.
Gavrani su krupniji od vrana i uglavnom su u paru dok su vrane u većim grupama i manje ptice. Po prirodi su svaštojedi, i gavrani i vrane.
Potiču iz Afrike i Severne Amerike. Obe vrste su veoma pametne, po svetskim testovima su pametnije od mnogih primata i imaju inteligenciju na nivou 7 godišnjeg deteta. Neverovatne su, svakako. I meni se čini da ih ima mnogo više nego pre, baš pre 2 nedelje sam videla njih 10-ak u okolini.

Neprilagođena

Leptirica
Poruka
89.402

Da li je to realno ?
Gavrana se ne sećam kada sam videla .
Svrake i vrane su mi komšije, odnosno , na smenu žive u susednom dvorištu koji je napušten voćnjak
.Na smenu , jer očigledno ne podnose jedni druge , mada su iz iste porodice .
Ne bih rekla da su vrane agresivne , vrlo su pametne ptice , ne znam za tu agresivnu stranu , hrabre jesu i brane svoju teritoriju .

Svrake su takođe pametne , ali ja ih ne volim , jer su bezobrazne , alave i nasilne
.Leti dolaze na hranilicu i pojilicu i teraju ostale ptice
..I da..i grlice i senice, kosovi , čak i detlić..Svi pobegnu od svraka.
.Ali moji mali neustrašivi vrapci -ne!
Kako su mi slatki , onako mali kočoperni .I oni brane teritoriju .
.NEĆEŠ SVRAKO JEDNA! :rotf:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.