Svet ulazi u ekonomski veoma tesku 2010 godinu

Iako sam vec sam pisao jednom, ali na drugoj temi, nije zgoreg potsetiti se posto se tice sledece godine koja ce biti teska i u evropskim zemljama.

2010 je veoma vazna da evropske elite nesto preduzmu.

1. Ako evropski lideri nastave samo da posmatraju pad dolara njihov izvoz u SAD ce dramaticno pasti, izazivajuci dalju ekonomsku i socijalnu krizu u EU.

2. Ako evropski lideri nastave da dozvoljavaju rast javnih gubitaka, Evrozona ce uskoro postati duboka provalija neslaganja izmedju severne i juzne Evrope i zemalja medjusobno.

3. Ako evropski lideri nastave da slede politiku protiv pojedinih islamskih zemalja suocice se sa sve vecim javnim nezadovoljstvom unutar svojih kuca za koja nisu dovoljno pripremljeni.

4. Ako evropski lideri odbiju da gledaju interese koje imaju sa Kinom, Indijom, Brazilom, Rusijom, arapskim zemljama i dr. oni ce svesno lisiti sebe benefita i perspektiva.

Evropske zemlje imaju nacin da nadju uspesan put ali ga pojedine svesno izbegavaju a druge su pod kontrolom. Samo velike zemlje kao sto je Nemacka imaju mogucnosti da bar u nekoj meri deluju u skladu sa vlastitim interesima.
 
Independenet: Who'll be the next victim? Take your pick

Ko ce biti iduca zrtva?

Prema pisanju Independenta Dubai nije prva zrtva a nije ni poslednja, koja nalazi sebe u teskoj situaciji u finansijskoj krizi.

Madjarska, Balticke zemlje, Ukrajina, Pakistan i mnogo drugih imaju velike, neodrzive dugove, a u problemima su i mnoge druge zemlje, Grcka, Irska, Bugarska, cak i UK.

Gubici banaka u US i Evropi su ogromni.

Medjunarodni Monetarni Fond je pesimistican u pogledu dugova.

Svet se moze uskoro pitati ko je dovoljno lud da investira u zabavne male zemlje.

Citajte clanak:

www.independent.co.uk/opinion/comme...e-the-next-victim-take-your-pick-1829866.html
 
карлос:
А јел?А који су то начини?Дај Мигеле немој нас држати у неизвесности и покажи тај џокер у рукаву.

Za to treba posebna tema.

Uh Karlos, seti se koliko si bio tezak ucenik po pitanju genetike. Trebalo ti je mnogo da upamtis genetsko istrazivanje vrseno u Srbiji i ex yu Makedoniji koje je definitivno potvrdilo sa istovetnoscu preko 95% ono sto se znalo i ranije da su ex yu Makedonci i Srbi jedan narod.
 
Nije, nego.
A kod Čavesa su trenutno popularni Hameri za vožnju. Ima se, može se.
A i tržište je zasićeno.
Glede USA i zašto je stala njihova autoindustrija. Prezasićeno tržište automobilima na motorni pogon.Svi imaju i besmislena je svaka dalja proizvodnja za 20 godina sledećih. Za to vreme će se prilagoditi električnim automobilima. Sa Teslom su krenuli i napraviće veliki BUM proizvodnje i prodaje. I opet će zaraditi, naravno. I zato oni nisu u krizi, kako mi to shvatamo i kako smo navikli na lošu ekonomiju.
 
Politika, Крах Дубаија опомена Европи

Грчка, Шпанија, Португалија, Балтичке земље... на удару шпекулација о неизбежном економском понирању и могућем банкроту са несагледивим последицама по будућност ЕУ

www.politika.rs/rubrike/Svet/Krah-Dubaija-opomena-Evropi.sr.html
 
O Grckoj je pisano. 300 milijardi evra je velika cifra za koju Grke ocekuje tesko osvescivanje i trazenje puteva sta valja uciniti.

Ali prica ide dalje. Sada je na redu i Spanija:

S & P placed the rating of Spain on negative watch, Les Echos, Fr.

S & P pomera rejting Spanije na negativni nadzor

The rating agency, which was lowered to AA + rating for long-term debt, in January, concerned about the continuing deterioration of public finances in Spain. After Greece, the pressure mounts on Spain.

Javni dug Spanije

020261716740_web.jpg


www.lesechos.fr/info/marches/020261...e-de-l-espagne-sous-surveillance-negative.htm

(Clanak je na francuskom, lako se prevodi na engleski opcijom translate).
 
Reykjavik stalls on Icesave deal

Financial Times, 1.01.2010

Iceland’s president is holding up approval of a €3.8bn deal to reimburse Britain and the Netherlands for money lost in a failed Icelandic bank, adding another twist to a saga that has complicated the country’s economic recovery.

Islandski predsednik drzi odobrenje od 3,8 milijardi dolara dila da nadoknadi Britancima i Holandjanima za novac izgubljen u propaloj islandskoj banci, dodajuci drugi obrt sagi u kojoj se komplikuje ekonomski opravak zemlje.

www.ft.com/cms/s/0/739ddb22-f705-11de-9fb5-00144feab49a.html
 
I Politika donosi clanak o Islandu, 5 januar 2010

Исланђани неће да плаћају дугове банака

Највише жртава исландских Језди и Дафина, више од 340.000, у Холандији и Великој Британији

Исланђани „пуцају” од беса. За свега неколико дана више од 60.000 становника малог острва потписало је петицију против плаћања 3,8 милијарди евра дуга странцима. Љути Исланђани траже да председник државе Олафур Рагнар Гримсон стави вето на одлуку парламента о враћању дуга Великој Британији и Холандији као и да се о судбини спорног закона одлучи на референдуму.

www.politika.rs/rubrike/Svet/Islandjani-nece-da-placaju-dugove-banaka.sr.html
 

Back
Top