Sve ruže moje duše, osim žute

4b6847e84c50a3c1ddeca509f55d4ded.jpg
 

teSVkbc.jpg

I u drevnoj Grčkoj ruže su bile poznate i omiljene.
Prvi, javni park sa ružama u Atini je osnovao 306. godine p.n.e Epikur, jer je želeo da svakog dana ubere cvet ruže.
Stari Grci su prinosili Afroditi, boginji ženske lepote, ljubavi i plodnosti, ružu na žrtvenik, dok su Afroditine sveštenice,
prilikom verskih ceremonijala nosile venčiće od belih ruža, a putevi kojima su prolazile bili su posuti ružama.
Poreklo crvene ruže, po mitologiji vezano je za smrt Adonisa, lepog mladića-pastira u koga se zaljubila Afrodita.
On je po predanju, bio smrtno ranjen od divljeg vepra i Afrodita mu je pritekla u pomoć. Međutim, boginja je morala
da se provuče kroz gust zasad belih ruža i tada je iz njenog izranavljenog tela šiknula krv i obojila u crveno, sve okolne bele ruže.

U Rimskom carstvu kult ruža doveden je na najviši nivo.
Cvetni venčić od ruža koristio se u svim prilikama. Njime su kićene vojskovođe, mladići su odlazili u rat sa venčićem na glavi,
ružin cvet se darivao pobedniku, cvetom se posvećivalo pobedničko oružje a kasnije je, cvet ruža postao simbol radosti ,
zadovoljstva i ljubavi. Zaljubljeni mladići su slali svojim devojkama cvetove ruža, a za vreme gozbi i mladi i stari, muzikanti i sluge,
podjednako su nosili na glavi venčiće ruža.

Padom Rimske imperije i kult ruža naglo opada.
Ruža se kroz vreme jedva održava u dvorištima manastira, gde se od plodova pravila hrana i lekovi. Veliki pohodi u vreme krstaških
ratova i proširenja Otomanskog carstva potpomogli su širenju ruža jer su vitezi i veziri posle svakog pohoda donosili u svoje zamkove
po koju novu vrstu ruža ili drugog cveća.

Krupan doprinos u gajenju ruža daje u daljnjem, carica Žozefina - Napoleonova žena. osnivanjem njenog čuvenog ružičnjaka 1804. -
nedaleko od Pariza, u dvorcu Malmezon. U njenoj bašti mogle su se naći sve do tada poznate vrste i sorte ruža u svetu.
Postoje podaci, iz kojih se vidi da su i za vreme rata baštovani carice Žozefine, imali slobodne vize za ulazak u zaraćene zemlje, kao
i da su se pošiljke semena i ruža, sa zarobljenih francuskih brodova, odmah slale dalje i isporučivale bez obzira na postojeće ratno stanje.
Caričin dvor postaje stecište istaknutih botaničara, odgajivača i umetnika.
Počev od 19 veka, interesovanje za ruže u Evropi stalno raste. Sistematskim radom na ukrštanju i odabiranju, dobijaju se sve lepši i bogatiji
oblici, sorte i varijeteti.
 
Četvrtak je, pola devet ujutru !
Sunce bojažljivo proviruje ispod oblaka, a mama i ja polako prolazimo porekapelice posvećene našem poznatom svecu. Jedna golubica, uznemirena zvukom naših koraka, brzo odlete s crnog, mermernog spomenika i smesti se na onu visoku, gvozdenu ogradu groba,
s'početka 20.- veka. Nas dve, ćuteći, nastavljamo polako, korakom vijugave staze koja nasvodi do tatinog groba.

Hajde,vrati se molim te do ulaza i kupi jednu crvenu ružu. – reče majka, kad smo ugledale uklesana slova našeg prezimena na nadgrobnoj ploči.
Odlazeći prema grobljanskoj cvećari, razmišljah o tome, kako smo moj pokojni otac i ja, ustvari, najviše voleli bele ruže ali vraćajuči se nazad, držeći tu crvenu ružu za njegov grob, shvatih da se ipak ništa nije promijenilo. Ljubav je još uvek bila živa jer nekad', otac je donosio bukete crvenih ruža, danas, majka njemu donosi samo jednu !,,... ali sa dubokim značenjem.
Ruža,kao ova, koju je za četrdesetšestu godišnjicu braka majka položilana na sitnu, belu rizlu groba, ima posebno mesto u bašti njenih uspomena.

Ali mojih isto jer dvorište u kome sam odrasla,imalo je cvetne gredice prepune krupnih,ružičastih ruža, a crvena mesečarka, uspravnih
grmova sa malim pupoljcima, rasla je pored samih kućnih vrata.
Mali princ mi je govorio o njegovoj ruži, Miki Jevremović mi je pevao o crvenim ružama i skrivenim tajnama a spomenari, bili su mi ispunjeni stihovima i crtežima ruža gde su uz svaku laticu, bile utisnute moje tajne želje o ljubavi i lepoti.
Jedna,bela ruža na početnoj stranici, pozivala je da se podsetimo mirisa naših ruža. Onih, ne samo iz bašte nego …. koje rastu i u našoj duši !

vm -juli, 2021. …
SRdObBU.jpg
 
  • Voli
Reactions: Tea

Back
Top