Superliga je antiprojekat

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.773

Superliga je antiprojekat, neće se desiti, niko je ne želi“​


UEFA President Aleksander Ceferin
REUTERS/Yves Herman
Aleksandra Čeferina ne zanima lobiranja zastupnika Superlige. Želi im da više ne igraju UEFA takmičenja već da igraju svoje. I dodaje da nema zakona, policije i vojske koji mogu da nateraju klubove da igraju Superligu.

U intervjuu koji je dao za Gardijan, prvi čovek UEFA govorio je o bronim aktuelnim temama, a jedna od zanimljivijih svakako je priča o Superligi.
Krajem 2023, Evropski sud pravde doneo je presudu u sporu UEFA i Superlige. Iako je odluka Suda predstavljana kao pobeda Superlige, ona je zapravo malo više ipak pobeda UEFA.
Da, Sud je naveo da UEFA nema monopol nad fudbalom. Da, odlučio je da Superliga može da postoji. Ali, uz dozvolu UEFA i FIFA i po važećim pravilima.

Glavna stvar koja me je iznenadila i razočarala je saopštenje za javnost koje je bilo potpuno drugačije u odnosu na sudsku presudu. Žalili smo se Sudu bez mnogo uspeha. Odlka je bolja za UEFA nego za drugu stranu. Sve što A22, odnosno zastupnici Superlige, rade je da putuju, snimaju se, pokušavaju da daju intervjue. U međuvremenu, mi vladamo fudbalom, gradimo terene, bavimo se brojnim problemima, tako da je lobiranje verovatno njihov glavni posao. Ne i naš“, započeo je Čeferin.
„Superliga je antiprojekat, stvar koja se nikada neće desiti jer to niko ne želi. Nijedan sud, nikakva policija i nikakva vojska ne mogu da nateraju ljude da prihvate nešto što je takva glupost. Priča o takozvanoj Superlii je priča našeg društva – pitanje da li novcem možete da kupite sve. Upoznao sam jednu staricu na ulici, u mojoj zemlji, u Sloveniji, posle njihovog prvog pokušaja 2021. godine. Imala je 80 ili 90 godina i neko vreme nije pratila fudbal. Zaustavila me je i rekla – hvala što ste zaustavili onu kopilad“.
Čeferin je u nastavku odgovorio i na pitanje zašto predstavnici Superlige nastavljaju sa lobiranjem i prilično agresivnim predstavljenjem svog plana ako je realizacija u stvarnosti nerealna:

„Ne znam i nije me ni briga. Ukoliko imaju dovoljno resursa da putuju i glume Monti Pajtone, to je u redu. Nije me briga. Ni mene ni fudbalsku zajednicu. Kevin Majls, direktor Udruženja fudbalskih navijača, rekao je za A22 kada su došli ovde – Imate manje navijača nego što je Velika Britanija imala premijera u poslednjih šest meseci. To vam sve govori“.
Ipak, zastupnici ove ideje tvrde da je 20 klubova spremno da odmah pristupi Superligi. Za Čeferina je i taj podatak diskutabilan:
„Pre svega, nemaju nikoga. Imali su 50, 20, 200 klubova. To su šale koje nas ne zanimaju. Ipak, želim da istaknem da nikada nismo rekli da ne mogu da igraju svoje takmičenje. Neka igraju. Ali, klubovi su ti koji to ne žele. Organizatori Superlige govore o stvaranju nečega i onda se prvi prijavljuju da igraju u našem takmičenju. Molim ih da ne igraju u našem takmičenju i da počnu da rade na svom zajedno sa svim klubovima koje imaju. Ne razumem šta ih koči“.

Izvor: Sport Klub
 

Back
Top