sugar glider-leteca veverica

I ja pokušavam da nađem od nekoga da kupim barem jednu, ali nigde ne nalazim skorašnje oglase za prodaju. :/
Ako neko zna nekoga ko zna nekoga ko prodaje glider-e, neka napiše ovde, molim vas. :mrgreen:

Baš su lude živuljke, a i aktivnije su noću kao ja pa bih taman imao društvo u kasnim satima. :mrgreen:
 
Rezervisao kavez, rezervisao dva glajdera i sve to treba za par dana da mi stigne (doduše, trebalo je već odavno, ali prodavci nešto odugovlače) pa da pitam...da li ste čuli za one posebne diete za njih? Našao sam baš dosta recepata, ali većina sadrži nešto što nema kod nas...mada koliko sam primetio uzgajivači kod nas ih hrane samo voćem i možda im daju onaj prah sa kalcijumom ili čime već (mada ja neću to da im dajem već ću žive insekte) pa nisam siguran da su potrebne te diete. Šta vi mislite?
 
Moj drug ih uzgaja, ima ih 10-tak, ali ih jos razmnozava i mislim da jos nije poceo da ih prodaje... Preslatki su, kad su uplaseni ili uznemirani ispustaju neki cudan zvuk, meni jako smesan... Umeju da se osecaju, ali uz redovno menjanje piljevine i ciscenje je ok... Ne valja ih drzati samo jednog, jer vole drustvo. Prilicno su laki za razmnozavanje. Hrane se najvise vocem, vocnim jogurtom (apsolutno ga obozavaju)... Uglavnom su jako umiljati, pogotovo kad se naviknu na vlasnika, i mogu da se pustaju iz kaveza, ali je preporucljivo u prostorijama gde ima sto manje mesta za skrivanje itd. Znam zenu kojoj se glider uvukao u tapacirung na tapaciranim vratima, i na kraju je morala da isece ceo tapacirung da izvadi vevericu napolje hahahaha...
 
Neverovatno su umiljati. :p Bokiescu, kakve voćne jogurte, one direkt iz prodavnice? Mogu i to da piju?

Ja sam od žene koja mi je prodala glidera dobio neki recept, pola banane, oljuštena jabuka, kuvano jaje sa ljuskom i dve velike kašike meda, sve to da izblendam, zaledim i dajem im svaki dan po malo. Samo mi nije jasno kako im ne škodi da jedu zaleđeno?
 
Kod mene jedna beži čim napravim malo brži pokret ili neki jači zvuk, verovatno zato što sam nju malo više ''maltretirao'' kad smo ih tek uzeli tj. više sam je uzimao u ruke, jurio po stanu kad bi pobegla i sl. dok ova druga opušteno uzme da jede iz ruke, ne beži toliko, dosta je mirnija...ali čitao sam po netu da im nekad treba duže vremena da bi se potpuno navikle na vlasnika, pa se nadam da će se i ove moje potpuno naviknuti. Hvala na odgovorima druže. :)
 
Bez brige, pitaj sve sto te zanima. Ako ne mogu da ti pomognem, konsultovacu drugara za pomoc koji bi 99% trebao da zna sta i kako... Plasljive su i nekad im treba vise vremena da se opuste... Vezuju se za gazdu, a uglavnom su nepoverljive prema strancima... Sve u svemu simpa zivotinjice skroz...
 
Izvini što ti neću odgovoriti na pitanje, jer nisam baš upućena gde se mogu naći šugar glajderi u Srbiji, ali ja imam 3 i reci cu ti šta je sve potrebno za njih, pa onda odluči da li ih i dalje zeliš:

1. Oni nisu veverice i jedina sličnost koju imaju sa letecim vevericama su membrane za glajdovanje, u pitanju su potpuno dve različite vrste. Šugari su marsupiali i najbliži srodnik im je oposum, pa dalji, koala i kengur, a veverice, bilo leteće ili obične, su glodari.

2. Sugari potiču iz Malezije, Indonezije i Australije i australijski su malo veći i braonkastiji od Malezanskih i indonezanskih koji su sivi. Najveći broj pripitomljenih sugara je iz Malezije i Indonezije. U Australiji su zaštićeni i zabranjeni da se drže kao kućni ljubimci, potrebna je posebna dozvola.

3. Sugari su društvene životinje i žive u kolonijama, brzo se razmnožavaju i često dolazi do inbreedovanja izmedju srodnika što dovodi do puno genetskih bolesti. Inače, životni vek im je 15 godina, tako da je obaveza duga. Kao ljubimci moraju se držati minimum u paru. Parenje se može staviti pod kontrolu kastriranjem mužjaka, a ženke ne mogu biti sterilisane ili ako je istopolini par.

4. Kavez mora, minimum, da bude metar visok sa oko pola metra širine sa 1.2 cm proredom izmedju resetaka. Borovina je otrovna za njih tako da drvene kućice i piljevina nikako nisu preporučljivi. Postoji lista odobrenih točkova koje drugari mogu da koriste, točak mora da bude 30 cm u prečniku jer oni skakucu dok trckaju. Tockovi sa poprecnom žicom na sredini nikako nisu preporučljivi jer mogu da povrede rep ili membranice, često se dešava da su takvi točkovi razlog smrti jer se uvrnu oko zice. (Google: woodent wheel)

5. Potrebno im je mnogo mesta za skrivanje, oni su noćne životinje tako da danju spavaju. Obično se setovi za kavez prave od pamucnog cebeta, postoji puno tutorijala na netu kako se mogu napraviti i bez mašine za šivenje. Kombinacija plastike i pamucnog cebeta je najbolja. Nemaju kontrolu nad besikom tako da piske i kake svuda i stalno, ja uglavnom nosim istu majicu kad se igram sa njima. Zbog toga pamučne torbice i lezaljke se peru s vremena na vreme.

6. Ishrana je velika stavka u životu glajdera i potrebna je priprema. Takodje su neophodni dodatni vitamini i kalcijum. Jedu svo povrće osim luka, rotkvice i bilo kog ljutog povrća, uglavnom svo voće, kuvana jaja, kuvani pileci barak bez kozice sa koskom, nikakvi zacini dozvoljeni. Vole da glodju pilece koskice i izvlace kostanu srz. Brokoli i karfijol samo povremeno jer mogu dobiti gasove. Ne tolerantni su na laktozu al im se može povremeno dati male količine voćnog jogurta. Od voca sve osim limuna. Čokolada nikako. Med u malim kolicinama. (Google: the pet glider diet)

7. Veterinar je najskuplja stavka, jer većina veterinara nema iskustva u lečenju sugara i zbog njihove veličine, doze sedativa i lekova su minimalne (0.01) što je teško odrediti, a i sami zahtevi su komplikovani.

8. Nisu podobni sa drugim ljubimcima npr: hrckove i ptice tipa zebice mogu da pojedu dok macke i psi mogu biti kobni po njih posle samo jedne ogrebotine jer nisu imuni na njihove bakterije. Jedna minimalna ogrebotina od macijeg nokta ili zuba ih ubije.

9. Što se tiče ponašanja jako su vesele zivotinjice, dinamicne ali samo nocu, prave haos od neurednog jedenja do piskenja i kaknja na sve strane. Kada jedu obično zvackaju hranu da isisaju sokove pa pljunu ostatak. Traže paznju non stop, nije životinja koju možeš da zaboraviš posle mesec dva, stalno treba da se radi sa njima i oko njih. Zenke su agresivnije od mužjaka i često stipaju i grickaju.

Ima još mnogo toga o čemu bih mogla da pišem ukoliko te zanima slobodno pitaj.

Pozdrav.
 

Back
Top