Stub nije u vertikali

Lule

Iskusan
Poruka
6.143
Koliko je kritično ako noseći stub zgrade od 4 sprata nije skroz u vertikali?

Po mojoj proceni beži 20- ak cm.

Možda i grešim, možda je skroz u vertikali ali najverovatnije ne grešim jer ostali stubovi deluju vertikalno ili bar vertikalnije.

Reč o zgradi koja se pravi na vrhu Ustaničke, desno.

Da li ovo uopšte može da se dogodi, takav propust?
 
1710068924602.jpeg


Da vam nije taj stub malo ukrivo?
 
Koliko je kritično ako noseći stub zgrade od 4 sprata nije skroz u vertikali?

Po mojoj proceni beži 20- ak cm.

Možda i grešim, možda je skroz u vertikali ali najverovatnije ne grešim jer ostali stubovi deluju vertikalno ili bar vertikalnije.

Reč o zgradi koja se pravi na vrhu Ustaničke, desno.

Da li ovo uopšte može da se dogodi, takav propust?
Дивља градња. Може бити заебато.
 
Koliko je kritično ako noseći stub zgrade od 4 sprata nije skroz u vertikali?

Po mojoj proceni beži 20- ak cm.

Možda i grešim, možda je skroz u vertikali ali najverovatnije ne grešim jer ostali stubovi deluju vertikalno ili bar vertikalnije.

Reč o zgradi koja se pravi na vrhu Ustaničke, desno.

Da li ovo uopšte može da se dogodi, takav propust?
Imaš li libelu?
 
Koliko je kritično ako noseći stub zgrade od 4 sprata nije skroz u vertikali?

Po mojoj proceni beži 20- ak cm.

Možda i grešim, možda je skroz u vertikali ali najverovatnije ne grešim jer ostali stubovi deluju vertikalno ili bar vertikalnije.

Reč o zgradi koja se pravi na vrhu Ustaničke, desno.

Da li ovo uopšte može da se dogodi, takav propust?
Moze li malo pojasnjenja, kako mislis nije skroz u vertikali...jel pomenuti stub sam nije vertikalan ili je samo poziciono smaknut od ostalih stubova iznad/ispod njega na ostalim etazama? Koje su dimenzije pomenutog stuba u presjeku i koja je svijetla visina stuba (izmedju dva horizontalna elementa/ploce, grede)?
 
Koliko je kritično ako noseći stub zgrade od 4 sprata nije skroz u vertikali?

Po mojoj proceni beži 20- ak cm.

Možda i grešim, možda je skroz u vertikali ali najverovatnije ne grešim jer ostali stubovi deluju vertikalno ili bar vertikalnije.

Reč o zgradi koja se pravi na vrhu Ustaničke, desno.

Da li ovo uopšte može da se dogodi, takav propust?

Neke zgrade imaju stubove pod uglom jer je tako uradjen projekat.
Da li majstori nisu imali visak kada su radili oplatu ili je to plan arhitekte ne moze da se zna na osnovu ovoga sto si napisao.
 
Koliko je kritično ako noseći stub zgrade od 4 sprata nije skroz u vertikali?

Po mojoj proceni beži 20- ak cm.

Možda i grešim, možda je skroz u vertikali ali najverovatnije ne grešim jer ostali stubovi deluju vertikalno ili bar vertikalnije.

Reč o zgradi koja se pravi na vrhu Ustaničke, desno.

Da li ovo uopšte može da se dogodi, takav propust?

e pa sad ako je na nekoj padini onda je mozda vertikalan u odnosu na gravitaciju ali ne i u odnosu na teren :per:
 
Koliko je kritično ako noseći stub zgrade od 4 sprata nije skroz u vertikali?

Po mojoj proceni beži 20- ak cm.

Možda i grešim, možda je skroz u vertikali ali najverovatnije ne grešim jer ostali stubovi deluju vertikalno ili bar vertikalnije.

Reč o zgradi koja se pravi na vrhu Ustaničke, desno.

Da li ovo uopšte može da se dogodi, takav propust?

Дођи кад зграда буде довршена,
кривог носећег стуба нигде нећеш наћи !

Када зграду буду облагали стиродуром ради термоизолације
те неправилности ће бити прикривене,
односно све кривине ће бити попуњене !

Ово ти причам из скорашњег искуства ...
Једна зграда на Дорћолу и турски граћевинари ...

Ако ти је за утеху, статика објекта није много нарушена, држаће то !
 
Moze li malo pojasnjenja, kako mislis nije skroz u vertikali...jel pomenuti stub sam nije vertikalan ili je samo poziciono smaknut od ostalih stubova iznad/ispod njega na ostalim etazama? Koje su dimenzije pomenutog stuba u presjeku i koja je svijetla visina stuba (izmedju dva horizontalna elementa/ploce, grede)?
Zaboravila sam da spomenem da sam samo posmatrač, nemam pristup objektu. Ovo je vizuelni utisak.
Nisam sigurna da li je izjedna stub za sva četiri sprata "pobegao" ili je smican po malo na svakom spratu.
Nike to toliko kriv kao Toranj u Pizi ali ipak rekla bih da se malo naherio.
Ne znam koliko je u preseku, nemam da čime da uporedim a nisam iz građevinske struke. Recimo 40-50 cm. Nije stubić.
 
Koliko je kritično ako noseći stub zgrade od 4 sprata nije skroz u vertikali?

Po mojoj proceni beži 20- ak cm.

Možda i grešim, možda je skroz u vertikali ali najverovatnije ne grešim jer ostali stubovi deluju vertikalno ili bar vertikalnije.

Reč o zgradi koja se pravi na vrhu Ustaničke, desno.

Da li ovo uopšte može da se dogodi, takav propust?
ti izgleda oces da ostanes bez ulje u kocnice...............na nizbrdicu ?
 
Zaboravila sam da spomenem da sam samo posmatrač, nemam pristup objektu. Ovo je vizuelni utisak.
Nisam sigurna da li je izjedna stub za sva četiri sprata "pobegao" ili je smican po malo na svakom spratu.
Nike to toliko kriv kao Toranj u Pizi ali ipak rekla bih da se malo naherio.
Ne znam koliko je u preseku, nemam da čime da uporedim a nisam iz građevinske struke. Recimo 40-50 cm. Nije stubić.
Ako sam stub na nekoj etazi nije pobjegao iz vertikale, tj. ako je samo poziciono smaknut tih nekih 20 cm, ako se posmatra sa ostalim stubovima iznad njega..to ne bi trebao biti nikakav problem...mozda taj stub ima razlicitu "dubinu" od drugih stubova, koju ne vidis..i obzirom da si navela da se radi o stubovima dimenzije ca. 50 cm cak i da se radi o tom smicanju pozicionom od 20 cm pritisak bi trebalo da djeluje centricno, tj. kroz sam kern stuba. Dalje, stub u konstrukciji nije stub u teoriji, dakle ne mozemo posmatrati konstruktivni element stuba izdvojeno od cjelokupne konstrukcije...mozda je usljed proracuna na druge uticaje (moment u gredi iznad, torzija) pozicija tog stuba morala da bude takva...funny fact gratis, sta mislis kako su napregnuti stubovi kranske dizalice sa kratkim konzolama oslonjenim na stubove?
Rezime, kako bi rekli balkanski politicari '90tih: "Spavajte mirno, rata nece biti."😁
 
Da ja pravim zgradu stubove bih napravio tako da im obim bude veci (deblji) na dnu, a kako se dolazi do vrha stuba, tako se obim suzava pa na najgornjem spratu stub biva najtanji, jer nema potrebe da bude kao i na prizemlju. Ne nose istu tezinu.
 
I onda zahebeš sam sebe da ne možeš posle da ugradiš još dva sprata extra (kao "potkrovlje", hehe)
Recimo podzemnih garaznih mjesta ne bi bilo, jer bi stubovi bili toliko siroki da bi zauzeli sav taj prostor.

Ili bi ih mozda bilo svega nekoliko, po ekskluzivnoj cijeni, da se privilegovani ljudi dive koliki su stubovi...makar u osnovi.

Mada ja bih idealan grad zamislio sa mnogo manjim brojem vozila nego sto je svakodnevnica, da ne kazem vozila bez.
 
Koliko je kritično ako noseći stub zgrade od 4 sprata nije skroz u vertikali?

Po mojoj proceni beži 20- ak cm.

Možda i grešim, možda je skroz u vertikali ali najverovatnije ne grešim jer ostali stubovi deluju vertikalno ili bar vertikalnije.

Reč o zgradi koja se pravi na vrhu Ustaničke, desno.

Da li ovo uopšte može da se dogodi, takav propust?
nije problem dok ne dodje do jaceg zemljotresa. Statika nije ukalkulisala i vec postojece odstupanje od tih 20 cm.
Daklem prodavaj tu zgradu pa tutanj odatle................ ili sedi i moli Boga da zemljotres ne predje 3 stepena Rihtera.
 
Recimo podzemnih garaznih mjesta ne bi bilo, jer bi stubovi bili toliko siroki da bi zauzeli sav taj prostor.

Ili bi ih mozda bilo svega nekoliko, po ekskluzivnoj cijeni, da se privilegovani ljudi dive koliki su stubovi...makar u osnovi.

Mada ja bih idealan grad zamislio sa mnogo manjim brojem vozila nego sto je svakodnevnica, da ne kazem vozila bez.
I onda bi ulupao znaš koliko betona i ojadio rečna korita i ekosistem reka.
 
Ako sam stub na nekoj etazi nije pobjegao iz vertikale, tj. ako je samo poziciono smaknut tih nekih 20 cm, ako se posmatra sa ostalim stubovima iznad njega..to ne bi trebao biti nikakav problem...mozda taj stub ima razlicitu "dubinu" od drugih stubova, koju ne vidis..i obzirom da si navela da se radi o stubovima dimenzije ca. 50 cm cak i da se radi o tom smicanju pozicionom od 20 cm pritisak bi trebalo da djeluje centricno, tj. kroz sam kern stuba. Dalje, stub u konstrukciji nije stub u teoriji, dakle ne mozemo posmatrati konstruktivni element stuba izdvojeno od cjelokupne konstrukcije...mozda je usljed proracuna na druge uticaje (moment u gredi iznad, torzija) pozicija tog stuba morala da bude takva...funny fact gratis, sta mislis kako su napregnuti stubovi kranske dizalice sa kratkim konzolama oslonjenim na stubove?
Rezime, kako bi rekli balkanski politicari '90tih: "Spavajte mirno, rata nece biti."😁
Ne držati me za reč- odmah sam se ogradila da možda grešim, ali sigurna sam (dobro, skoro sigurna) da nije tako nakrivo projektovano. Znači veća je šansa da sam loše procenila nego da je projektant tako hteo.
Ali razumem šta hoćeš da kažeš, toliko poznajem i shvatam fiziku i statiku.

Danas ću pokušati viziranjem da prilepim libelu uz sumnjivi stub.

Samo da me ne provale da ih snimam i za kaznu ugrade u beton. :sad2:

.
 

Back
Top