Stoicizam

10-life-lessons-from-Marcus-Aurelius-Stoicism.jpg

How strong are you if another can have dominion over your emotional state?
Koliko si snažan ako drugi može imati prevlast nad tvojim emotivnim stanjem?

Vrlo kvalitetno pitanje. Ljudi su učestalo skloni agresivnim reakcijama kada ih neko uvredi ili provocira. Samom reakcijom pokazuju da ih ta osoba ima u šaci i da ih može navesti da čine onako kako oni žele jer znaju kako će uvređeni reagovati. Ovladati emocijama znači ovladati sobom. Razum i emocije su često u konfliktu, a ko će prevagnuti zavisi isključivo od naše samokontrole.

 
Da li za to uopšte treba spoljni uticaj ili smo takvi sami sebi, takvim se uspostavljamo i gradimo? Nezavisno od svega? Ili zavisimo ipak od sredine?
Interesantna tema, ali nisam najbolji sagovornik, najverovatnije. :D
 
Da li za to uopšte treba spoljni uticaj ili smo takvi sami sebi, takvim se uspostavljamo i gradimo? Nezavisno od svega? Ili zavisimo ipak od sredine?
Interesantna tema, ali nisam najbolji sagovornik, najverovatnije. :D
Čovek je društveno biće i kao takvo tokom razvoja usvaja različite obrasce ponašanja od sredine, ali i od vaspitanja (postavljanje granica) od strane roditelja (staratelja). Međutim, sve ovo je prinudno naučeno. Prava spoznaja počinje onog trenutka kada čovek preispituje sebe, svoje misli, stavove, uverenja, predrasude, emocije.

Sve to je od esencijalne važnosti da bi smo vladali sobom. Kada ne postoji samodisciplina postajemo robovi tuđeg delanja jer su naše reakcije impulsivne, bez ikakve promisli. Emocije nadvladavaju razum i to učestalo doprinese pogrešnim delima.
 
Čovek je društveno biće i kao takvo tokom razvoja usvaja različite obrasce ponašanja od sredine, ali i od vaspitanja (postavljanje granica) od strane roditelja (staratelja). Međutim, sve ovo je prinudno naučeno. Prava spoznaja počinje onog trenutka kada čovek preispituje sebe, svoje misli, stavove, uverenja, predrasude, emocije.

Sve to je od esencijalne važnosti da bi smo vladali sobom. Kada ne postoji samodisciplina postajemo robovi tuđeg delanja jer su naše reakcije impulsivne, bez ikakve promisli. Emocije nadvladavaju razum i to učestalo doprinese pogrešnim delima.
Wrong way!
Uverenja i ubeđenja su prava stvar za mnoge, ideja, čitave ideologije.
Kakvo društveno biće? Mi ne težimo da išta imamo sa društvom, od njega bežimo!
Neshvatljivo je to DRUŠTVU-viša vrednost pripadnosti.
Tema je STOICIZAM, ili ne?
 
Wrong way!
Uverenja i ubeđenja su prava stvar za mnoge, ideja, čitave ideologije.
Kakvo društveno biće? Mi ne težimo da išta imamo sa društvom, od njega bežimo!
Neshvatljivo je to DRUŠTVU-viša vrednost pripadnosti.
Tema je STOICIZAM, ili ne?
Mozda ti bezis od drustva, ali ljudi zavise jedni od drugih i samim tim ne mogu se otudjiti i otici da zive u neka brda. Nije tema, vec blog.
 
Vreme. Šta čini sa našim slobodnim vremenom?

Naravno, izbora je beskonačno, imamo slobodnu volju i možemo činiti po našem nahođenju ali da li je to pravi put kojim trebamo koračati? U daljem videu slušamo kako svako od nas postaje uznemiren kada je opljačkan ili kada mu je oduzeto nešto materijalno, a sve to se može nadomestiti. Međutim, naše vreme, koje je najdragoceniji resurs, tako smo ležerni, kao da ga imamo na pretek.

Niko od nas ne može znati koliko će dugo živeti, a ipak se ponašamo kao da ćemo živeti osamdeset godina i da uvek ima vremena za šta god. Ne! Svaka odluka mora biti istinski kvalitetna, racionalna kako ne bi protraćili život na gluposti zbog čega ćemo se kajati jednog dana. Nije iznenađujuće da čujemo starije ljude kako se kaju zbog ovoga ili onoga.

Stoici su govorili: “Do not act as if you were going to live ten thousand years. Death hangs over you. While you live, while it is in your power, be good.”
Odnosno: "Ne delaj kao da ćeš živeti deset hiljada godina. Smrt visi nad tobom. Dok živiš, dok je u tvojoj moći, budi dobar.

Isto tako imamo nešto što nisu rekli stoici ali je korisno znati "Memento Mori" - Seti se da si smrtan / Seti se da ćeš umreti.

Dakle, pažljivo birajte šta ćete činiti u životu i neka vam svaki izbor bude koristan, a ne protraćen. Žalosno je ne iskoristiti dar života.

 
"Another person will not hurt you without your cooperation. You are hurt the moment you believe yourself to be" - Marko Aurelije
"Druga osoba te ne može povrediti bez tvoje saradnje. Povređen si onog momenta kada poveruješ da to jesi" - Marko Aurelije

Kroz čitav naš život slušamo kako nas drugi vređaju na ovaj ili onaj način, kako nas nipodaštavaju, rugaju nam se.. Ali, sam taj događaj nije ni loš ni dobar za nas. Naša reakcija na taj događaj određuje šta on jeste. Ako odaberemo da je uvreda loša, onda zaista bivamo povređeni. Sve što mi čujemo su reči, ali one sa sobom ne nose emociju. Težinu reči mi sami definišemo i sami odlučujemo da li će reč imati emotivnu snagu.

Najbolje je uvek odabrati svaku malicioznu rečenicu upućenu ka nama kao nešto nebitno.

 
Carpe diem, quam minimum credula postero -
Uberi dan (carpe = ubrati), ne veruj previše u sutra.

Hajde da uveče legnemo u postelju srećni i zadovoljni; da kažemo sebi: Živeo sam, stigao sam do kraja staze kojom me je Bog danas vodio. I ako je Bog toliko bio zadovoljan nama da nam dodeli još jedan dan, punim srcem treba da ga prihvatimo. Srećan je onaj i u miru sa samim sobom ko dočekuje sutra bez straha. Kada čovek uveče kaže sebi: Živeo sam, svaki put kada se probudi dobije na poklon novo jutro.
Seneka, Pisma stoika, 12.

Amor fati - Voli svoju sudbinu
U srži stoičke filozofije nalazi se ideja da svaki trenutak u životu, bez obzira koliko bio izazovan, treba da prihvatimo, nikako da ga izbegavamo.
Epiktet, grčki rob kome je gospodar Epafrodit namerno polomio nogu obogaljivši ga za ceo život, a koji je kasnije postao jedan od najvećih učitelja stoicizma rekao je:

Ne očekuj da će se stvari odvijati onako kako ti želiš; umesto toga, pusti ih da se dešavaju po svom, i tada ćeš biti srećan.
 
Dakle, prepuštanje emocijama je jedno veliko ne. Ne možemo kontrolisati sam dolazak emocije, ali možemo kontrolisati kako reagujemo na te emocije što je zapravo sama suština kakav će biti dalji ishod ma koje situacije. Čovek ne može izbeći bes, patnju, tugu, ali može reagovati u skladu sa tim emocijama tako da manje pati ili manje sebi naškodi u životu.

Besan čovek sposoban je učiniti veliko zlo zbog kojeg će se sigurno kajati nakon toga. Jedan stoik treba biti svestan tog besa ali ne dozvoliti da ga obuzme, odnosno ne podlegnuti istom i ne prepustiti mu se.

 

Back
Top