Staracki domovi u Srbiji

Ak se svojim rodjenjem pa nadalje nisam njemu niujednom trenutku isprecila na putu, nece ni on meni.

Samo napred draga!Svi mi biramo svoje prioritete.Meni su moje tri kceri prioritet,a neko bi izabrao nesto trece.Stvar izbora,samo iz kog razloga citas ovu temu,to ti znas.Nadam se da su ti baka i deka pokretni i da nisi i da neces iskusiti to da im moras menjati pelene,hraniti ih,kupati,sedeti u cekaonicama na pregled,kod jednog,drugog,petog i desetog specijaliste,pa onako slomljena dodjes kuci,pa opet hranjenje,presvlacenje,davanje terapije itd.A drustvo te zove da izadjete,a ti bez snage zelis samo u krevet,i taman si zadremala,kad zovu te hteli bi u toalet ili im se pije voda i tako ti dan trajeeeee duuuugo,nikad da mu dodje kraj.Ima duso i ovakvih slucajeva,a tad se uglavnom svi od rodbine razbeze ne bi li ista pomogli,ali za deljenje saveta i pridikovanje,plus naturanje grize savesti sto mu jastuk nije pod pravim uglom namesten,su tu!
Svako izabere svoj put,ti biras svoj,i njegov teret moras ti nositi,kao sto i drugi nose svoj.Samo neko je izdrzljiv ko mazga,neko se cuva,a neko jednostavno ne moze ili ne ume!
A posle babe i dede te cekaju i roditelji.
 
Moj deda (sa majcine strane, oceve roditelje slabo pamtim jer je otac bio peto dete dobijeno u kasnim godinama) ali, iako ne zivim sa dedom sada, svaki dan se cujemo, dvaput najmanje nedeljno vidimo, i sva njegova deca, unucad, praunucad se staraju da njemu nista ne fali, nista ne nedostaje. Pokretan je, naravno, ali i da nije, ako nista drugo, novac koji bi dali za staracki dom (daleko bilo) moze da se upotrebi da se plati neko ko bi se o njemu starao u njegovom domu, gde bi svaki dan vidjao draga i poznata lica...
Ne sporim da ima porodica koje su prisiljene ali, svi idemo na starost i ne znamo sta nas ceka...
 
Poslednja izmena:
Moj deda (sa majcine strane, oceve roditelje slabo pamtim jer je otac bio peto dete dobijeno u kasnim godinama) ali, iako ne zivim sa dedom sada, svaki dan se cujemo, dvaput najmanje nedeljno vidimo, i sva njegova deca, unucad, praunucad se staraju da njemu nista ne fali, nista ne nedostaje. Pokretan je, naravno, ali i da nije, ako nista drugo, novac koji bi dali za staracki dom (daleko bilo) moze da se upotrebi da se plati neko ko bi se o njemu starao u njegovom domu, gde bi svaki dan vidjao draga i poznata lica...
Ne sporim da ima porodica koje su prisiljene ali, svi idemo na starost i ne znamo sta nas ceka...
Lako je biti hrabar i "cestit"kad te problem nije snasao!Mislis da je lako naci zenu koju ces platiti i da ona za te novce sedi kraj nepokretnog 24h i da ga neguje kao da joj je rod rodjeni?Nema tu idealnog resenja kod takvih slucajeva.A ima i nesebicnih ljudi koji ne zele svoju decu opterecivati sobom,vec se raduju da njihovi potomci imaju svoje potomke i svoje zivote.Upoznala am u jednom drzavnom domu coveka koji je dobrovoljno tu vec 4 godine,slobodio je svojoj unuki svoj stan i sretan je.
 
Imate na ovoj temi čoveka kojem se divim "Diplomirani duduk".
Daj Bože da razmišljam kao on u njegovim godinama, ima i blog u kojem opisuje svoj boravak u domu.
http://diplomiraniduduk.mojblog.rs/...nezbrinutih-ili-pristojan-smestaj/169214.html

Citala sam i ja mu dizem kapu n nesebicnosti prema svojoj deci!
Na zapadu se na odlazak u dom ne gleda tako teatralno,naprotiv i to trece doba ljudi zele provesti onako kako je njima drago.Da najzad imaju vremena za sebe,i za sve one stvari koje nisu stigli uraditi dok su imali obavezu koja se zove roditeljstvo.Mislim,ovde je uobicajeno da si roditelj dok jos mrdas i dok imas sta da das deci,ona ne retko nikad ne postanu realno punoletna.
Samo,mi nikako ne ide u glavu jedna stvar,kad zelis nekog svog smestiti u Dom,narocito drzavni,nema mesta,sve puno,ceka se i po pola godine i duze.Je l to znaci da su deca tih roditalja svi do jednog bezdusnici?
 
Samo,mi nikako ne ide u glavu jedna stvar,kad zelis nekog svog smestiti u Dom,narocito drzavni,nema mesta,sve puno,ceka se i po pola godine i duze.Je l to znaci da su deca tih roditalja svi do jednog bezdusnici?

A mogli bi isto tako da postavimo i pitanje: da li su stari roditelji koji zele da njihova deca, pored svojih obaveza, svoje dece,svojih problema, brinu i o njima, bezdusnici? da li su roditelji koji su napravili decu da bi deca brinula o nima kada ostare, bezdusnici? KOd mene je npr. sl. situacija: otac i majka odavno razvedeni zive zajedno u kuci jer nemaju uslova da se odvoje. On: bisvi kockar, bezobziran, lenj, sebican, nezainteresovan za svet oko sebe, porodicu, u kasnim 60im, nit on voli i postuje nas niti mi njega, ocekuje da cemo brat i ja da brinemo o njemu kad bude iznemogao. Ne dolaziu obzir! Majka , cista suprotnost u svemu, odvajkada nam govori, cim ne bude u stanju da brine o sebi,da je saljemo u dom, tj. ona svojevoljno zeli da provede stare dane u domu za starce. Ja nju ne vidim u domu, i spremna sam dokle god mogu da budem uz nju i licno brinem o njoj. Dakle, situacija nije crno-bela. Poprilicno siva u mom slucaju. Al mene zanima jos jedna stvar: sta da radis u slucaju da imas staru osobu koja ne ume i ne moze vise da brine o sebi, a nece (!) da ide u dom? I zagorcava zivot svima u kuci? Zapravo radila je to celog zivota.
 
A mogli bi isto tako da postavimo i pitanje: da li su stari roditelji koji zele da njihova deca, pored svojih obaveza, svoje dece,svojih problema, brinu i o njima, bezdusnici? da li su roditelji koji su napravili decu da bi deca brinula o nima kada ostare, bezdusnici? KOd mene je npr. sl. situacija: otac i majka odavno razvedeni zive zajedno u kuci jer nemaju uslova da se odvoje. On: bisvi kockar, bezobziran, lenj, sebican, nezainteresovan za svet oko sebe, porodicu, u kasnim 60im, nit on voli i postuje nas niti mi njega, ocekuje da cemo brat i ja da brinemo o njemu kad bude iznemogao. Ne dolaziu obzir! Majka , cista suprotnost u svemu, odvajkada nam govori, cim ne bude u stanju da brine o sebi,da je saljemo u dom, tj. ona svojevoljno zeli da provede stare dane u domu za starce. Ja nju ne vidim u domu, i spremna sam dokle god mogu da budem uz nju i licno brinem o njoj. Dakle, situacija nije crno-bela. Poprilicno siva u mom slucaju. Al mene zanima jos jedna stvar: sta da radis u slucaju da imas staru osobu koja ne ume i ne moze vise da brine o sebi, a nece (!) da ide u dom? I zagorcava zivot svima u kuci? Zapravo radila je to celog zivota.

Medjuljudski odnosi,a narocito porodicni,su daleko od jednostavnog ili jednobojnog.Svako ima svoje razloge za svoje osecaje i dejstvovanje ili nedejstvovanje u odredjenoj situaciji.Zato reagujem burno kada se iznosi povrsan stav o necemu sto licno nismo osetili ili doziveli.Ne mozes znati dok sam ne dodjes u neku situaciju kako ces odreagovati,i ne verujem u stav tako cu uraditi ako se nesto desi.Mali milion je razloga koji ce te u odredjenoj situaciji nagnati da postupis ovako ili onako.I tu nema bas niko opravdanje da ti sudi,ne mislim tebi,vec uopste.Nas narod sa pravom kaze da sit gladno ne veruje!I naucila sam da u zivotu ne kazem NIKAD,jer to nikad me bas stigne u zivotu.
Prvo,kad je ova tema u pitanju,ne volimo svi svoje roditelje podjednako,i ta ljubav ili neko drugo osecanje sigurno ima svoj osnov.Zato ne moze neko ko je ziveo u idealnoj porodici osudjivati nekog ko nije imao tu srecu.Ali to isto ne znaci ako neko svog roditelja smesti u dom da ga automatski ne voli.
Drugo,ne smatram da je odluka roditelja da ode u dom za osudu.Neko to uradi jer se ne trpi sa svojom decom,neko zato sto i previse voli svoju decu pa ne zeli da im je na teretu ili im ustupa stambeni prostor ili nesto deseto.Razni su razlozi za takvu odluku.
E sad,sto se tvog pitnja tice,nisam pravnik,ali mislim da po zakonu dete ima obavezu da se stara o svo onemocalom roditelju.Isto tako u nasem zakonu ne postoji nacin da se npr odreknes roditelja ili deteta,tj da nemas pravo na nasledje.Po meni je to glupo,ali tako je.A sa moralne tacke gledista,mislim da bi svako trebao dobiti sta zasluzi.
 
Zato sto je moj deda i mu je mesto uz mene !
i baba : )
Nije mi baš jasno ali svako treba da radi onako kako misli da je najbolje.
I ovde (u Domu) ima ljudi koji sami pričaju da se sa decom slažu kao rogovi a istovremeno neprekidno kukaju što nisu sa njima! :confused:

Samo napred draga!Svi mi biramo svoje prioritete.Meni su moje tri kceri prioritet,a neko bi izabrao nesto trece.Stvar izbora,samo iz kog razloga citas ovu temu,to ti znas.Nadam se da su ti baka i deka pokretni i da nisi i da neces iskusiti to da im moras menjati pelene,hraniti ih,kupati,sedeti u cekaonicama na pregled,kod jednog,drugog,petog i desetog specijaliste,pa onako slomljena dodjes kuci,pa opet hranjenje,presvlacenje,davanje terapije itd.A drustvo te zove da izadjete,a ti bez snage zelis samo u krevet,i taman si zadremala,kad zovu te hteli bi u toalet ili im se pije voda i tako ti dan trajeeeee duuuugo,nikad da mu dodje kraj.Ima duso i ovakvih slucajeva,a tad se uglavnom svi od rodbine razbeze ne bi li ista pomogli,ali za deljenje saveta i pridikovanje,plus naturanje grize savesti sto mu jastuk nije pod pravim uglom namesten,su tu!
Svako izabere svoj put,ti biras svoj,i njegov teret moras ti nositi,kao sto i drugi nose svoj.Samo neko je izdrzljiv ko mazga,neko se cuva,a neko jednostavno ne moze ili ne ume!
A posle babe i dede te cekaju i roditelji.
Deca i treba da su prioritet! Ne bih želeo da se moja deca i za sekundu odvoje od svoje dece da bi se posvetila meni!

Moj deda (sa majcine strane, oceve roditelje slabo pamtim jer je otac bio peto dete dobijeno u kasnim godinama) ali, iako ne zivim sa dedom sada, svaki dan se cujemo, dvaput najmanje nedeljno vidimo, i sva njegova deca, unucad, praunucad se staraju da njemu nista ne fali, nista ne nedostaje. Pokretan je, naravno, ali i da nije, ako nista drugo, novac koji bi dali za staracki dom (daleko bilo) moze da se upotrebi da se plati neko ko bi se o njemu starao u njegovom domu, gde bi svaki dan vidjao draga i poznata lica...
Ne sporim da ima porodica koje su prisiljene ali, svi idemo na starost i ne znamo sta nas ceka...
Nisam siguran da bi jednako razmišljala kada bi (i sada!) živela sa dedom. Iz daleka, telefonom, sve je lako!
Nekima se može uzeti plaćena osoba da ih čuva ako:
1. im nije neophodna stalna stručna medicinska nega
2. prihvataju tu osobu koja će ih čuvati.
Imao sam slučaj da je jedna bakica svakoga najurila posle najviše tri dana! Ko nju da čuva? Privatno nema šanse!

Imate na ovoj temi čoveka kojem se divim "Diplomirani duduk".
Daj Bože da razmišljam kao on u njegovim godinama, ima i blog u kojem opisuje svoj boravak u domu.
http://diplomiraniduduk.mojblog.rs/...nezbrinutih-ili-pristojan-smestaj/169214.html
Hvala! :)

Samo,mi nikako ne ide u glavu jedna stvar,kad zelis nekog svog smestiti u Dom,narocito drzavni,nema mesta,sve puno,ceka se i po pola godine i duze.
Ovde ima mesta za pokretne. Za slabo pokretne i nepokretne malo je teže.

A mogli bi isto tako da postavimo i pitanje: da li su stari roditelji koji zele da njihova deca, pored svojih obaveza, svoje dece,svojih problema, brinu i o njima, bezdusnici?
To je pravo pitanje ali je suprotno uobičajenim predrasudama pa ga svi izbegavaju!

Ne mozes znati dok sam ne dodjes u neku situaciju
Upravo tako!

E sad,sto se tvog pitnja tice,nisam pravnik,ali mislim da po zakonu dete ima obavezu da se stara o svo onemocalom roditelju.
Ta obaveza se može ispuniti i tako što će dete plaćati dom ako roditelj nema (dovoljna) primanja.
 
Gospodine Duduce, meni ste ovo uputili:

"Nisam siguran da bi jednako razmišljala kada bi (i sada!) živela sa dedom. Iz daleka, telefonom, sve je lako!
Nekima se može uzeti plaćena osoba da ih čuva ako:
1. im nije neophodna stalna stručna medicinska nega
2. prihvataju tu osobu koja će ih čuvati.
Imao sam slučaj da je jedna bakica svakoga najurila posle najviše tri dana! Ko nju da čuva? Privatno nema šanse!"

---------------
Prvo, sta Vi znate o meni? Odakle Vam da sam ja DALEKO od dede, kad mi peske treba 15. minuta hoda? Cujemo se, ali se i vidimo. Pre samo nekoliko veceri sam ga ja odvezla u hitnu jer mu je pao pritisak, dolazim cesto (ako je to dva -tri puta nedeljno, to je zato sto imam obaveza) donosim, sredjujem iako je izuzetno pedantan stari gospodin, ali ima nas Bogu hvala mnogo i svi smo tu negde, tako da priskace onaj koji je tog momenta uslovno receno-slobodan-i da nije, mora da bude Inace, imam dvoje starih u kuci, svekra i svekrvu i o njima brinem, i nikad ih necu dati u dom, nikad!

O ostalom, ja bih mogla sto primera kako i zasto, sta sam videla, cula, ali necu. Ne znam zasto Vam smeta moj nacin gledanja na stvari? Pride sto sam se ogradila od toga da tako mogu svi, ne mogu, ne zele, nece, sta god, ali, ubuduce nemojte prozivoljno:roll:
 
Poslednja izmena:
Како то мислиш - ти их нећеш дати у дом?
Ваљда се твој муж пита шта ће бити са његовим родитељима?
Naravno, ali bi on bio poslednji koji bi tako nesto dozvolio, iz tog razloga ga nisam pomenula, to se podrazumeva.
Imaju svu negu i paznju, zasluzili su je i ostaju u svojoj kuci do kraja!
 
Gospodine Duduce, meni ste ovo uputili:

"Nisam siguran da bi jednako razmišljala kada bi (i sada!) živela sa dedom. Iz daleka, telefonom, sve je lako!
Nekima se može uzeti plaćena osoba da ih čuva ako:
1. im nije neophodna stalna stručna medicinska nega
2. prihvataju tu osobu koja će ih čuvati.
Imao sam slučaj da je jedna bakica svakoga najurila posle najviše tri dana! Ko nju da čuva? Privatno nema šanse!"

---------------
Prvo, sta Vi znate o meni? Odakle Vam da sam ja DALEKO od dede, kad mi peske treba 15. minuta hoda? Cujemo se, ali se i vidimo. Pre samo nekoliko veceri sam ga ja odvezla u hitnu jer mu je pao pritisak, dolazim cesto (ako je to dva -tri puta nedeljno, to je zato sto imam obaveza) donosim, sredjujem iako je izuzetno pedantan stari gospodin, ali ima nas Bogu hvala mnogo i svi smo tu negde, tako da priskace onaj koji je tog momenta uslovno receno-slobodan-i da nije, mora da bude Inace, imam dvoje starih u kuci, svekra i svekrvu i o njima brinem, i nikad ih necu dati u dom, nikad!

O ostalom, ja bih mogla sto primera kako i zasto, sta sam videla, cula, ali necu. Ne znam zasto Vam smeta moj nacin gledanja na stvari? Pride sto sam se ogradila od toga da tako mogu svi, ne mogu, ne zele, nece, sta god, ali, ubuduce nemojte prozivoljno:roll:

Idi begaj,svetica koja crce za svekrvom!:zcepanje::zcepanje::zcepanje:
Lako ih je draga odvesti u hitnu,lako ih je "gledati"dok su pokretni,a da li bi svom dedi,ocu,svekrz bas prala usranu straznjicu kad napuni pelene,a to moze da traje ihaj?Ovo pitanje imam prava da postavim,jer sam to radila,a ti umesto odgovora zamisli tu situaciju koliko je moguce,zamisli taj smrad sobe na mokracu i izmet,koji uzgred receno tesko da se ikad moze otkloniti.Samo zamisli da ih moras 5 x na dan hraniti,oblaciti,kupati,masirati da ne dobije dekubite.Zamisli da nemas mesecima vremena da odes sebe da pregledas a ziga te i tu i tamo.E,draga moja,lako je se junaciti kad pricamo na temu:Sta bi bilo kad bi bilo.Nedao ti bog da dodjes u tu situaciju da zaista moras da gledas nekog nepokretnog!
 
Lepo sam napisao:
Nije mi baš jasno ali svako treba da radi onako kako misli da je najbolje.
Mislim da to još stoji!

Gospodine Duduce, meni ste ovo uputili:

"Nisam siguran da bi jednako razmišljala kada bi (i sada!) živela sa dedom. Iz daleka, telefonom, sve je lako!
Nekima se može uzeti plaćena osoba da ih čuva ako:
1. im nije neophodna stalna stručna medicinska nega
2. prihvataju tu osobu koja će ih čuvati.
Imao sam slučaj da je jedna bakica svakoga najurila posle najviše tri dana! Ko nju da čuva? Privatno nema šanse!"
Pojam "daljina" u ovom slučaju ne treba shvatiti kao kilometre. Čak i u istoj zgradi, u drugom stanu - već je daljina!
Naravno, ne moramo da se složimo, ko voli može i da me napada ali nikakav napad nije odgovor na ono što sam napisao pod 1. i 2.

O tome ko je šta video ili čuo o domovima ima smisla pričati nekome drugom. Meni ne. Kakav je moj dom znam (opisao sam i postavio slike) a kakvi su drugi ne znam dok sam ne vidim.
 
Ak se svojim rodjenjem pa nadalje nisam njemu niujednom trenutku isprecila na putu, nece ni on meni.


Jos jednom, sve moje cestitke, i zapamti, Kejti, postoji vreme i sud za sve, i za dobro i zlo, laz i isitnu...Davno je jos receno i ostalo zapisano: Ne sej kad duva vetar, ne zanji kad kisa pada, uroda imati neces...Ne treba da ti prevodim da bi shvatila, ti to vec jesi:klap:

Za ove udruzene u napadu (znam i zbog cega): Jed i zlobu koji prosipate su potpuno isprazne uzevsi u obzir od KOGA DOLAZE!,

P.S. Brzo prolazi mladost i doba tamnih kosa, hitrih koraka i jakih pleca, jos brze ako ih zlo nagriza i razdire. Napadati ljude koji bi radije paltili da im neko neguje bliznjega u svom domu, je ravno zlocinu poslati nekoga da umre van svog i pronaci stotinu razloga kao opravdanje, a time ukaljati i dovesti u pitanje dobre namere onih kojima to ZAISTA jeste jedini, odnosno POSLEDNJI izlaz.

:bye:
 
Poslednja izmena:
Imate na ovoj temi čoveka kojem se divim "Diplomirani duduk".
Daj Bože da razmišljam kao on u njegovim godinama, ima i blog u kojem opisuje svoj boravak u domu.
http://diplomiraniduduk.mojblog.rs/...nezbrinutih-ili-pristojan-smestaj/169214.html

Nije gosopodin duduk valjda merilo kako u starackim domovina zive i uzivaju, ma jedva cekaju da ostare da ih tamo smeste po principu "brigo moja predji na drugoga"?

Koliko danas:

Stravičan napad u Knjaževcu

O. C (1930) teško povređena u Gerontološkom centru u Knjaževcu. Njoj je nepoznata osoba iščupala oba oka, polomila šest rebara i nanela više ogrebotina po telu, potvrđeno je RTS-u u u niškom Kliničkom centru.

Lekari Klinike za maksilofacijalnu hirurgiju Kliničkog centra Niš kažu da je pacijentkinja dopremljena sa Očne klinike, gde joj je ukazana pomoć, i da je sada van životne opasnosti.

Osim potpunog slepila, pacijentkinji je slomljeno šest rebara i nanete su joj ogrebotine po licu i glavi.

Kako RTS saznaje žena je bila korisnik Gerontološkog centra u Knjaževcu, što nam je potrdio i direktor te ustanove, Predrag Ranđelović.

On kaže da je korisnicu u noći između 11. i 12. februara, oko dva časa posle ponoći u toaletu pronašla druga korisnica, koja je odmah obavestila zaposlene.

Policija u Knjaževcu je o nesrećnom slučaju obaveštena tek danas.

Nezvanično saznajemo da je povrede dobila u tuči sa drugom osobom koja je korisnik usluga u gerontološkom centru.

Kako nam je potvrđeno protiv nn lica biće podneta krivična prijava.

------------------

Ko je s toliko snage iscupao oci zalosnici? Da li je vristala, zvala u pomoc, gde je bilo osoblje?
 
Kcerka (doduse ne kod nas) kradom snimala sta se desavalo njenoj majci u starackom domu, jer je primetila modrice, odbijanje hrane od strane njene majke, strah, jednom recju UZAS:


Od ovog uzasa i prethodnog (ko zna koliko je takvih) tesko se oporaviti, zato uvek mislite da se to ne desava samo drugima, da mladost nije vecna, i da KAKO SEJES, TAKO ZANJES:rtfm:

Sad pljujte do Sudnjega dana, ne zanima me.

Moja savest je mirna, a vama koji me ispljuvaste, dobro zdravlje, vecnu mladost i sto vise vremena za forume:hvala:
 
Poslednja izmena:
Jos jednom, sve moje cestitke, i zapamti, Kejti, postoji vreme i sud za sve, i za dobro i zlo, laz i isitnu...Davno je jos receno i ostalo zapisano: Ne sej kad duva vetar, ne zanji kad kisa pada, uroda imati neces...Ne treba da ti prevodim da bi shvatila, ti to vec jesi:klap:

Za ove udruzene u napadu (znam i zbog cega): Jed i zlobu koji prosipate su potpuno isprazne uzevsi u obzir od KOGA DOLAZE!,

P.S. Brzo prolazi mladost i doba tamnih kosa, hitrih koraka i jakih pleca, jos brze ako ih zlo nagriza i razdire. Napadati ljude koji bi radije paltili da im neko neguje bliznjega u svom domu, je ravno zlocinu poslati nekoga da umre van svog i pronaci stotinu razloga kao opravdanje, a time ukaljati i dovesti u pitanje dobre namere onih kojima to ZAISTA jeste jedini, odnosno POSLEDNJI izlaz.

:bye:
A ti sebe smatras bezgresnom?Sujeta je draga veliki greh.Pazi da na tom sudu kojem se za druge nadas,samu ne tresne kaznjavajuca presuda!
Uglavnom,kad budes svekra,oca,brata,prala,oblacila i hranila bar 2 godine,onda nam odrzi svima jedno strucno predavanje!Ovako si autsajder po tom pitanju.
 

Back
Top