Jedan zanimljiv feljton iz podgoricke "Republike"
JOSIF VISARIONOVIČ STALJIN I NJEGOVA PORODICA
Sin Jaša bio mu “stranac” (1.)
Kada se u selu Badza, Kutajska gubernija, Josifu Visarionoviču Džugašviliju rodio prvi sin, Jakov, 1907. godine, Staljin je bio u zatvoru u Bakuu. U to vrijeme zatvorski uslovi nijesu bili strogi. Vrata ćelija nijesu zatvarana, pa su zatvorenici mogli ići „u goste” iz jedne ćelije u drugu. Ali zato na dvospratnim ležajevima nije bilo ni dušeka ni ćebadi, niti jastuka. Zatvorenici su ležali na golim daskama.
Dok je bio u zatvoru, žena Katarina se teško razboljela od trbušnog tifusa. Zatvorske vlasti pustile su Staljina da posjeti ženu na umoru... Preminula krajem 1907. Sačuvana je slika na kojoj Staljin stoji kraj sanduka.
Staljinov (Josifov) sin Jakov – Jaša, nije imao ni godinu kada je ostao bez majke. Brigu o njemu preuzeli su đed Semjon i tetka Aleksandra Monaselidze, sestra njegove majke.
Poslije izlaska iz Bailovskog zatvora Josif Džugašvili je bio prinuđen da napusti Gruziju. Vodio je revolucionarne aktivnosti u raznim gradovima Rusije - organizovao ilegalne štamparije, izdavanje ilegalnih novina, pripremao grupe revolucionara koje su napadale agente, kočije državnih banaka i otimale pakete sa novcem. Samo prilikom jedne takve akcije odnijeli su oko 400.000 rubalja.
Jašin đed Semjon i njegova kćerka Aleksandra živjeli su u prizemnoj kući u Badzi, gdje je Jaša rastao okružen njihovom ljubavlju i dobrotom. Pričali su mu o njegovim roditeljima. Iz tih priča pred njegovim očima pojavljivao se lik njegove majke - lijepe, pametne, marljive i nježne. Kada su govorili o njenoj smrti njegovo lice oblivale su suze...
OTAC JE DALEKO
Đed mu je pričao i o ocu i razlozima zbog čega ga ne posjećuje. Objašnjavao mu da je Josif istaknuti revolucionar, da se bori za slobodu ljudi, a policija traga za njim da ga strpa u zatvor, što je kod malog Jaše izazivalo strijepnju i strah. Jašin đed je bio i veliki fantasta, pa je Jaša otvorenih usta slušao o krokodilima u Nilu, o tome kako je đed navodno putovao na slonovima kroz Indiju, kako se penjao na egipatske piramide, u džunglama ga napadali lavovi i tigrovi, a on sa njima lako izlazio na kraj...
Porodica njegovog đeda živjela je siromašno, pa su Jašu od malena navikli na rad i red, tako da je od najranijih dana shvatio da su pojmovi „život” i „rad” narazdvojni.
Sve do 14. godine života Jaša je učio u gruzijskoj školi, ruski jezik nije znao, i za sve to vrijeme nije vidio oca. Njegov đed je smatrao da u daljem školovanju i životu treba da mu pomogne otac, pa su, bez prethodnog Staljinovog pristanka, Jašu odveli u Moskvu 1921. godine. To njegovog oca nije obradovalo.
Tako je počeo Jašin novi život u Moskvi, u kremaljskom očevom stanu. Bio je miran i tih. Takvim osobinama sina radovao bi se svaki otac, ali Staljin nije bio zadovoljan - često se ljutio i nervirao. Jednom je o Jaši rekao: - On je divlji vučić, šta se od njega može očekivati.
JAŠA U KREMLJU
Za razliku od oca, njegova maćeha Nadežda Alilujeva odnosila se prema njemu toplo i brižljivo. Iako je bila samo šest godina starija od Jaše, malo je znala gruzijski i od prvih dana počela je da ga podučava da govori ruski.
U moskovskoj školi Jaši nije bilo lako. Govorio je samo gruzijski, a ruski je usvajao veoma teško. No, nastavnica, po nacionalnosti Estonka, znajući čiji je Jaša sin, gledala mu je kroz prste i davala mu visoke ocjene, koje nije zaslužio. Zbog toga je, po Staljinovom naređenju, pozvana u Kremlj. Tu je lično od Staljina kritikovana zbog takvog ponašanja prema Jaši i ubrzo bila premještena u drugu školu.
Jaša je 1925. godine završio školu, dobivši visoke ocjene iz matematike, fizike, hemije. Maštao je o Institutu, ali nije bio siguran u svoja znanja i nije podnio molbu za visoku školu.
Jednom prilikom, sasvim slučajno, Jaša je pomogao djevojci Zoji Jakovljev da dođe do ulaznice za fudbalsku utakmicu Rusija – Finska. Na tribinama stadiona imali su mjesta jedno pored drugog i - od tada su se često srijetali. Rodila se i ljubav, pa su riješili da sklope brak. Jaša je, ipak, znao da bez očevog odobrenja neće moći ostvariti svoj plan. Sa ocem je o tome imao težak razgovor. Staljin ga je slušao i na kraju rekao: “Ti si mlad, profesije nemaš. Pa, od čega ćete živjeti?” Jaša je rekao da će se zaposliti i zarađivati za život.
- Ti moraš da polažeš ispite na višoj školi, moraš da stekneš više obrazovanje.
- Neću da polažem ispite! Osramotiću i sebe i tebe. Ni ti nemaš više obrazovanje, a zauzimaš najviše mjesto u zemlji.
- Ja sam učio u drugim vremenima – odgovorio mu je otac povišenim tonom.
POKUŠAO SAMOUBISTVO
Zatim se Staljin zainteresovao za Zojino porijeklo. Ispostavilo se da je ona kći sitnog predrevolucionarnog komersanta, da je ostala bez roditelja kada je imala pet godina. Vaspitavala je baba, kočijaševa kćerka. Njeno porijeklo nije se dopalo Staljinu. Pozvao je Jašu i kratko, osorno rekao:
- Nećeš! Tebi je još rano da se ženiš...
Razgovor je time završen.
Jaša je, potom, preživljavao nevjerovatne duševne muke. U takvom stanju, noću u kremaljskom stanu, pucao je u sebe. Ciljao je u srce, no metak ga je razminuo. Oporavljao se tri mjeseca u bolnici. Staljin ga ni jednom nije posjetio.
Poslije ozdravljenja Jaša je bio sumoran, zatvoren u sebe, teško je preživljavao sve što se dogodilo. No, on nije bio od onih koji se bezuslovno potčinjavaju autoritetu, čak i ako je to bio narodni vođa, njegov otac. Nije prihvatio da izgubi Zoju, koju je od sveg srca zavolio. Njih dvoje htjeli su da u svemu budu samostalni, zato je trebalo živjeti dalje od Moskve...
U tome im je pomogao Sergej Mironovič – Kirov. Pri jednom susretu Kirov se interesovao o planovima za budućnost Jaše, koji mu je kazao da otac zahtijeva da upiše višu školu, ali da on nije spreman.
- Volio bih da radim malo u zavodu, da nešto naučim, kazao je.
- Pa, dođi u Lenjingrad. Naći ću ti nešto da radiš, rekao je Kirov.
Jakov se složio i zajedno sa Zojom otputovao u Lenjingrad. Zaposlio se u jednoj trafostanici preduzeća „Elektrotoka”, kao pomoćnik majstora – električara.
Staljin je nekoliko puta zahtijevao da se vrati u Moskvu, ali je Jaša ostao pri svom, iako je čitavo slobodno vrijeme posvećivao pripremanju za upis na višu tehničku školu.
MUČAN ŽIVOT U LENJINGRADU
Pet godina života u Lenjingradu bile su veoma teške. Plata je bila bijedna, Zojina stipendija na Rudarskom institutu veoma mala. A dobili su i kćerku Galju, februara 1929. No, Galja je stalno bolovala, a kada je imala osam mjeseci umrla je. Zoja je smatrala da je za tu porodičnu nesreću kriv Jaša, jer nije htio da od oca zatraži novčanu pomoć, i pored stalnih Zojinih zahtjeva. Očigledno Zoja je mislila, prije udaje, da će sa Staljinovim sinom živjeti materijalno obezbijeđena, a time i srećno. Umjesto toga živjeli su u velikoj nemaštini...
Međutim, nijesu samo te okolnosti bile razlog njihovog razlaza. Jaša je volio iskreno i duboko; ali ona prema njemu nije imala takva osjećanja. Još u Lenjingradu upoznala je oficira Državne bezbjednosti Kozirjeva i zaljubila se u njega. Kada su ga premijestili na rad u Hibinogorks, ona je otputovala tamo i ostala. Više se Jaša i ona nijesu nikada sreli.
Nova tuga sručila se na Jašu. Poslije smrti kćerke i odlaska žene za njega se sve ugasilo. U mučnom stanju, poslije pet godina rada u Lenjingradu , po očevoj kategoričnoj naredbi vraća se u Moskvu. U ljeto iste godine položio je ispite i upisao se na Moskovski institut inžinjera transporta.
Na studijama Jaša Džugašvili upoznaje studentkinju Olgu Goliševu. Došla je druga, nova ljubav. Kada je Staljin saznao da Jaša i Olga žive zajedno, naredio je da im se dodijeli stan, mada su njihovi odnosi postali sve hladniji, stalno su se sukobljavali, a Staljin nije trpio ničiju samovolju, pa ni svoga sina.
Jaša i Olga su, takođe, živjeli teško, a uz to su očekivali i dijete. Kao i ranije, Staljin novčanu pomoć nije pružao sinu, mada ni Jakov to nikada nije tražio. Teška oskudica u porodici, gordi Jašin karakter, ponovo su postali razlog razmirica. I - porodica se raspala. Olga je otputovala kod svojih roditelja u Urjupinsk i tamo januara 1936. rodila sina Jevgenija i upisala ga na svoje djevojačko prezime, Golišev. Saznavši za to, Jaša se obratio u gradski savjet Urjupinska i kategorično zatražio da se u dokumentima upiše da je on otac. To je jedini put kada je bio primoran da se pozove na to da je Staljinov sin, kako bi dobio spor. Njegov zahtjev je usvojen.
JAŠA POSTAJE OFICIR
Nakon ogromnog zalaganja Jaša dobija diplomu o višem obrazovanju i zapošljava se kao inženjer – dizelista u autozavodu koji je nosio Staljinovo ime.
U međuvremenu, Staljin je zahtijevao od njega da se i dalje školuje - na vojnim tehničkim naukama, kako bi postao oficir. Jaša se složio sa očevim predlogom i izabrao artiljerijsku akademiju.
Studirao je uspješno. U akademiji biva primljen za člana Komunističke partije. Nakon okončanja, stažirajući na dužnost komandira baterije, dokazao se kao potpuno spreman i dobija zvanje kapetana.
Uoči rata, Jaša ponovo zasniva porodicu; stupa u brak sa balerinom Julijom Isakovnom Meljcer. To je njoj bio drugi brak, što je uznemirivalo oca, a posebno što je Jula bila Jevrejka. Jaša je bio čvrst i nije obraćao pažnju na očevo nezadovoljstvo.
Vojničku karijeru počinje kao komandir baterije u 14. tenkovskoj diviziji koja se u to vrijeme nalazila u podmoskovskom gradu Narfominsku. Tu je bio i 22. juna 1941. kada je počeo napad Njemačke i njenih satelita na Sovjetski Savez.
Nastupilo je najsurovije vrijeme kada je sovjetski narod morao da brani slobodu i nezavisnost. Prvi dani su pokazali da će rat biti najteži, najkrvaviji u istoriji Rusije. (Nastavlja se)
Priredio: Vujadin Šaranović
NESUĐENI BOGOSLOV
Josif Džugašvili, nesuđeni bogoslov, rano je postao komunista i profesionalni revolucionar. Bivao je često zatvaran, robijao, bježao iz progonstva... Boraveći kod školskog druga Miha Monaselidze, upoznaje sestru Mihove žene, Katarinu Svanidze, sa kojom se vjenčao u crkvi, 1903. Poslije svadbe mladenci su otputovali u domovinu Josifovih predaka, u selo Dido – Lilo. Po partijskim zadacima putovao je iz grada u grad, od Batumija do Bakua. Takav život, pun rizika, izazivao je kod Katarine nemir i strah. Žandarmi su mu stalno bili za petama, više puta ga hapsili, ali ona nikad nije mužu postavljala “suvišna” pitanja. Nije ni smjela...
MLADOST JOSIFA VISARIONOVIČA DŽUGAŠVILIJA
Josif Džugašvili - Staljin rođen je u gruzijskom gradu Gori, 6. decembra 1878. godine. U gorijskoj sabornoj crkvi čuva se kopija prepisa matične knjige rođenih za 1878. godinu, a na 33. strani piše: - Kod stanovnika Gore, seljaka Visariona Ivanoviča Džugašvilija i njegove zakonite supruge Katarine Gabrijelovne (oboje pravoslavne ispovijesti) 6. decembra rođen je sin Josif. Josif je bio seljačkog porijekla. Njegov prađed Zaza Džugašvili važio je za odvažnog čovjeka, bio je učesnik jednog od seljačkih ustanaka, đed Vano (Ivan) gajio je vinograd, bio je majstor za proizvodnju vina. Josifov otac, Visarion, poslije ukidanja kmetstva napustio je seljačko gazdinstvo i početkom 1870. otiao iz selA Dido – Lilo i nastanio se u mali gruzijski grad Gori. Tu se oženio sa Katarinom Georgijevnom, koja je bila obična, marljiva žena, bavila se domaćinstvom. Zbog teških uslova života umro je njihov prvi sin Mihail. Takođe, u ranom djetinjstvu poginuo je drugi sin Georgij. Josif jebio treće dijete i majka mu je posvetila punu pažnju, od milja ga nazvavši gruzijskim imenom Soso (Soselo, od Josif). Otac, grub i okrutan čovjek, često pijan, tukao je i ženu i malog sina. Zbog toga, iako obično u gruzijskim porodicama poštuju oca, Josif nije imao simpatija i pozitivnih osjećanja prema njemu, naprotiv strašno ga se bojao. Otac ih je napustio 1885. godine, otputovao u Tiflis, vratio se nakon pet godina, sasvim oronuo i bolestan. Umro je 1890. godine. Po završetku osnovne škole, Josif se, na zahtjev majke, upisao u Tifilsku pravoslavnu bogosloviju iz koje je isključen zbog disciplinskih prekršaja i nepolaganja ispita. Kraće vrijeme radio je u Tifiliskoj geofizičkoj opservatoriji, za skromnu platu, a potom bio profesionalni revolucionar. Šest puta je bio na robiji, bježao iz progonstva... Tih godina dao je sebi nadimak Koba, po junaku romana gruzijskog pisca Aleksandra Kazbege „Oceubica”.
JOSIF VISARIONOVIČ STALJIN I NJEGOVA PORODICA
Sin Jaša bio mu “stranac” (1.)
Kada se u selu Badza, Kutajska gubernija, Josifu Visarionoviču Džugašviliju rodio prvi sin, Jakov, 1907. godine, Staljin je bio u zatvoru u Bakuu. U to vrijeme zatvorski uslovi nijesu bili strogi. Vrata ćelija nijesu zatvarana, pa su zatvorenici mogli ići „u goste” iz jedne ćelije u drugu. Ali zato na dvospratnim ležajevima nije bilo ni dušeka ni ćebadi, niti jastuka. Zatvorenici su ležali na golim daskama.
Dok je bio u zatvoru, žena Katarina se teško razboljela od trbušnog tifusa. Zatvorske vlasti pustile su Staljina da posjeti ženu na umoru... Preminula krajem 1907. Sačuvana je slika na kojoj Staljin stoji kraj sanduka.
Staljinov (Josifov) sin Jakov – Jaša, nije imao ni godinu kada je ostao bez majke. Brigu o njemu preuzeli su đed Semjon i tetka Aleksandra Monaselidze, sestra njegove majke.
Poslije izlaska iz Bailovskog zatvora Josif Džugašvili je bio prinuđen da napusti Gruziju. Vodio je revolucionarne aktivnosti u raznim gradovima Rusije - organizovao ilegalne štamparije, izdavanje ilegalnih novina, pripremao grupe revolucionara koje su napadale agente, kočije državnih banaka i otimale pakete sa novcem. Samo prilikom jedne takve akcije odnijeli su oko 400.000 rubalja.
Jašin đed Semjon i njegova kćerka Aleksandra živjeli su u prizemnoj kući u Badzi, gdje je Jaša rastao okružen njihovom ljubavlju i dobrotom. Pričali su mu o njegovim roditeljima. Iz tih priča pred njegovim očima pojavljivao se lik njegove majke - lijepe, pametne, marljive i nježne. Kada su govorili o njenoj smrti njegovo lice oblivale su suze...
OTAC JE DALEKO
Đed mu je pričao i o ocu i razlozima zbog čega ga ne posjećuje. Objašnjavao mu da je Josif istaknuti revolucionar, da se bori za slobodu ljudi, a policija traga za njim da ga strpa u zatvor, što je kod malog Jaše izazivalo strijepnju i strah. Jašin đed je bio i veliki fantasta, pa je Jaša otvorenih usta slušao o krokodilima u Nilu, o tome kako je đed navodno putovao na slonovima kroz Indiju, kako se penjao na egipatske piramide, u džunglama ga napadali lavovi i tigrovi, a on sa njima lako izlazio na kraj...
Porodica njegovog đeda živjela je siromašno, pa su Jašu od malena navikli na rad i red, tako da je od najranijih dana shvatio da su pojmovi „život” i „rad” narazdvojni.
Sve do 14. godine života Jaša je učio u gruzijskoj školi, ruski jezik nije znao, i za sve to vrijeme nije vidio oca. Njegov đed je smatrao da u daljem školovanju i životu treba da mu pomogne otac, pa su, bez prethodnog Staljinovog pristanka, Jašu odveli u Moskvu 1921. godine. To njegovog oca nije obradovalo.
Tako je počeo Jašin novi život u Moskvi, u kremaljskom očevom stanu. Bio je miran i tih. Takvim osobinama sina radovao bi se svaki otac, ali Staljin nije bio zadovoljan - često se ljutio i nervirao. Jednom je o Jaši rekao: - On je divlji vučić, šta se od njega može očekivati.
JAŠA U KREMLJU
Za razliku od oca, njegova maćeha Nadežda Alilujeva odnosila se prema njemu toplo i brižljivo. Iako je bila samo šest godina starija od Jaše, malo je znala gruzijski i od prvih dana počela je da ga podučava da govori ruski.
U moskovskoj školi Jaši nije bilo lako. Govorio je samo gruzijski, a ruski je usvajao veoma teško. No, nastavnica, po nacionalnosti Estonka, znajući čiji je Jaša sin, gledala mu je kroz prste i davala mu visoke ocjene, koje nije zaslužio. Zbog toga je, po Staljinovom naređenju, pozvana u Kremlj. Tu je lično od Staljina kritikovana zbog takvog ponašanja prema Jaši i ubrzo bila premještena u drugu školu.
Jaša je 1925. godine završio školu, dobivši visoke ocjene iz matematike, fizike, hemije. Maštao je o Institutu, ali nije bio siguran u svoja znanja i nije podnio molbu za visoku školu.
Jednom prilikom, sasvim slučajno, Jaša je pomogao djevojci Zoji Jakovljev da dođe do ulaznice za fudbalsku utakmicu Rusija – Finska. Na tribinama stadiona imali su mjesta jedno pored drugog i - od tada su se često srijetali. Rodila se i ljubav, pa su riješili da sklope brak. Jaša je, ipak, znao da bez očevog odobrenja neće moći ostvariti svoj plan. Sa ocem je o tome imao težak razgovor. Staljin ga je slušao i na kraju rekao: “Ti si mlad, profesije nemaš. Pa, od čega ćete živjeti?” Jaša je rekao da će se zaposliti i zarađivati za život.
- Ti moraš da polažeš ispite na višoj školi, moraš da stekneš više obrazovanje.
- Neću da polažem ispite! Osramotiću i sebe i tebe. Ni ti nemaš više obrazovanje, a zauzimaš najviše mjesto u zemlji.
- Ja sam učio u drugim vremenima – odgovorio mu je otac povišenim tonom.
POKUŠAO SAMOUBISTVO
Zatim se Staljin zainteresovao za Zojino porijeklo. Ispostavilo se da je ona kći sitnog predrevolucionarnog komersanta, da je ostala bez roditelja kada je imala pet godina. Vaspitavala je baba, kočijaševa kćerka. Njeno porijeklo nije se dopalo Staljinu. Pozvao je Jašu i kratko, osorno rekao:
- Nećeš! Tebi je još rano da se ženiš...
Razgovor je time završen.
Jaša je, potom, preživljavao nevjerovatne duševne muke. U takvom stanju, noću u kremaljskom stanu, pucao je u sebe. Ciljao je u srce, no metak ga je razminuo. Oporavljao se tri mjeseca u bolnici. Staljin ga ni jednom nije posjetio.
Poslije ozdravljenja Jaša je bio sumoran, zatvoren u sebe, teško je preživljavao sve što se dogodilo. No, on nije bio od onih koji se bezuslovno potčinjavaju autoritetu, čak i ako je to bio narodni vođa, njegov otac. Nije prihvatio da izgubi Zoju, koju je od sveg srca zavolio. Njih dvoje htjeli su da u svemu budu samostalni, zato je trebalo živjeti dalje od Moskve...
U tome im je pomogao Sergej Mironovič – Kirov. Pri jednom susretu Kirov se interesovao o planovima za budućnost Jaše, koji mu je kazao da otac zahtijeva da upiše višu školu, ali da on nije spreman.
- Volio bih da radim malo u zavodu, da nešto naučim, kazao je.
- Pa, dođi u Lenjingrad. Naći ću ti nešto da radiš, rekao je Kirov.
Jakov se složio i zajedno sa Zojom otputovao u Lenjingrad. Zaposlio se u jednoj trafostanici preduzeća „Elektrotoka”, kao pomoćnik majstora – električara.
Staljin je nekoliko puta zahtijevao da se vrati u Moskvu, ali je Jaša ostao pri svom, iako je čitavo slobodno vrijeme posvećivao pripremanju za upis na višu tehničku školu.
MUČAN ŽIVOT U LENJINGRADU
Pet godina života u Lenjingradu bile su veoma teške. Plata je bila bijedna, Zojina stipendija na Rudarskom institutu veoma mala. A dobili su i kćerku Galju, februara 1929. No, Galja je stalno bolovala, a kada je imala osam mjeseci umrla je. Zoja je smatrala da je za tu porodičnu nesreću kriv Jaša, jer nije htio da od oca zatraži novčanu pomoć, i pored stalnih Zojinih zahtjeva. Očigledno Zoja je mislila, prije udaje, da će sa Staljinovim sinom živjeti materijalno obezbijeđena, a time i srećno. Umjesto toga živjeli su u velikoj nemaštini...
Međutim, nijesu samo te okolnosti bile razlog njihovog razlaza. Jaša je volio iskreno i duboko; ali ona prema njemu nije imala takva osjećanja. Još u Lenjingradu upoznala je oficira Državne bezbjednosti Kozirjeva i zaljubila se u njega. Kada su ga premijestili na rad u Hibinogorks, ona je otputovala tamo i ostala. Više se Jaša i ona nijesu nikada sreli.
Nova tuga sručila se na Jašu. Poslije smrti kćerke i odlaska žene za njega se sve ugasilo. U mučnom stanju, poslije pet godina rada u Lenjingradu , po očevoj kategoričnoj naredbi vraća se u Moskvu. U ljeto iste godine položio je ispite i upisao se na Moskovski institut inžinjera transporta.
Na studijama Jaša Džugašvili upoznaje studentkinju Olgu Goliševu. Došla je druga, nova ljubav. Kada je Staljin saznao da Jaša i Olga žive zajedno, naredio je da im se dodijeli stan, mada su njihovi odnosi postali sve hladniji, stalno su se sukobljavali, a Staljin nije trpio ničiju samovolju, pa ni svoga sina.
Jaša i Olga su, takođe, živjeli teško, a uz to su očekivali i dijete. Kao i ranije, Staljin novčanu pomoć nije pružao sinu, mada ni Jakov to nikada nije tražio. Teška oskudica u porodici, gordi Jašin karakter, ponovo su postali razlog razmirica. I - porodica se raspala. Olga je otputovala kod svojih roditelja u Urjupinsk i tamo januara 1936. rodila sina Jevgenija i upisala ga na svoje djevojačko prezime, Golišev. Saznavši za to, Jaša se obratio u gradski savjet Urjupinska i kategorično zatražio da se u dokumentima upiše da je on otac. To je jedini put kada je bio primoran da se pozove na to da je Staljinov sin, kako bi dobio spor. Njegov zahtjev je usvojen.
JAŠA POSTAJE OFICIR
Nakon ogromnog zalaganja Jaša dobija diplomu o višem obrazovanju i zapošljava se kao inženjer – dizelista u autozavodu koji je nosio Staljinovo ime.
U međuvremenu, Staljin je zahtijevao od njega da se i dalje školuje - na vojnim tehničkim naukama, kako bi postao oficir. Jaša se složio sa očevim predlogom i izabrao artiljerijsku akademiju.
Studirao je uspješno. U akademiji biva primljen za člana Komunističke partije. Nakon okončanja, stažirajući na dužnost komandira baterije, dokazao se kao potpuno spreman i dobija zvanje kapetana.
Uoči rata, Jaša ponovo zasniva porodicu; stupa u brak sa balerinom Julijom Isakovnom Meljcer. To je njoj bio drugi brak, što je uznemirivalo oca, a posebno što je Jula bila Jevrejka. Jaša je bio čvrst i nije obraćao pažnju na očevo nezadovoljstvo.
Vojničku karijeru počinje kao komandir baterije u 14. tenkovskoj diviziji koja se u to vrijeme nalazila u podmoskovskom gradu Narfominsku. Tu je bio i 22. juna 1941. kada je počeo napad Njemačke i njenih satelita na Sovjetski Savez.
Nastupilo je najsurovije vrijeme kada je sovjetski narod morao da brani slobodu i nezavisnost. Prvi dani su pokazali da će rat biti najteži, najkrvaviji u istoriji Rusije. (Nastavlja se)
Priredio: Vujadin Šaranović
NESUĐENI BOGOSLOV
Josif Džugašvili, nesuđeni bogoslov, rano je postao komunista i profesionalni revolucionar. Bivao je često zatvaran, robijao, bježao iz progonstva... Boraveći kod školskog druga Miha Monaselidze, upoznaje sestru Mihove žene, Katarinu Svanidze, sa kojom se vjenčao u crkvi, 1903. Poslije svadbe mladenci su otputovali u domovinu Josifovih predaka, u selo Dido – Lilo. Po partijskim zadacima putovao je iz grada u grad, od Batumija do Bakua. Takav život, pun rizika, izazivao je kod Katarine nemir i strah. Žandarmi su mu stalno bili za petama, više puta ga hapsili, ali ona nikad nije mužu postavljala “suvišna” pitanja. Nije ni smjela...
MLADOST JOSIFA VISARIONOVIČA DŽUGAŠVILIJA
Josif Džugašvili - Staljin rođen je u gruzijskom gradu Gori, 6. decembra 1878. godine. U gorijskoj sabornoj crkvi čuva se kopija prepisa matične knjige rođenih za 1878. godinu, a na 33. strani piše: - Kod stanovnika Gore, seljaka Visariona Ivanoviča Džugašvilija i njegove zakonite supruge Katarine Gabrijelovne (oboje pravoslavne ispovijesti) 6. decembra rođen je sin Josif. Josif je bio seljačkog porijekla. Njegov prađed Zaza Džugašvili važio je za odvažnog čovjeka, bio je učesnik jednog od seljačkih ustanaka, đed Vano (Ivan) gajio je vinograd, bio je majstor za proizvodnju vina. Josifov otac, Visarion, poslije ukidanja kmetstva napustio je seljačko gazdinstvo i početkom 1870. otiao iz selA Dido – Lilo i nastanio se u mali gruzijski grad Gori. Tu se oženio sa Katarinom Georgijevnom, koja je bila obična, marljiva žena, bavila se domaćinstvom. Zbog teških uslova života umro je njihov prvi sin Mihail. Takođe, u ranom djetinjstvu poginuo je drugi sin Georgij. Josif jebio treće dijete i majka mu je posvetila punu pažnju, od milja ga nazvavši gruzijskim imenom Soso (Soselo, od Josif). Otac, grub i okrutan čovjek, često pijan, tukao je i ženu i malog sina. Zbog toga, iako obično u gruzijskim porodicama poštuju oca, Josif nije imao simpatija i pozitivnih osjećanja prema njemu, naprotiv strašno ga se bojao. Otac ih je napustio 1885. godine, otputovao u Tiflis, vratio se nakon pet godina, sasvim oronuo i bolestan. Umro je 1890. godine. Po završetku osnovne škole, Josif se, na zahtjev majke, upisao u Tifilsku pravoslavnu bogosloviju iz koje je isključen zbog disciplinskih prekršaja i nepolaganja ispita. Kraće vrijeme radio je u Tifiliskoj geofizičkoj opservatoriji, za skromnu platu, a potom bio profesionalni revolucionar. Šest puta je bio na robiji, bježao iz progonstva... Tih godina dao je sebi nadimak Koba, po junaku romana gruzijskog pisca Aleksandra Kazbege „Oceubica”.