Stablo ljubavi - Judino drvo

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.124
Prošle godine sam posadila jednu sadnicu ovog drveta, nije bila ni sadnica...više grančica...preživela je bez neke nege, zaštite u toku zime...razgranala se...:zaljubljena:

Zanima me da li neko ima već veliko ili veće drvce i od čega zavisi da li će biti žbunasto ili baš kao drvo, pošto sam pročitala da može da raste na oba načina...treba možda da se orezuje?

Inače u pitanju je Stablo ljubavi ili Judino drvo(Cercis Siliquastrum) koje je dobilo ime po srcolikim listovima i boji cvetova.
Navodno ovom drvetu cveta i samo stablo... :)

judino-drvo-seme.jpg
 
Judino drvo(Cercis Siliquastrum) - ako se ne varam je zaštitni znak naselja Pavilljoni na Novom Beogradu. Nadam se da nisam pogrešila drvce. Možda je neko sa Novog Beograda, ko zna, pa će potvrditi. Imam neke slike, pa kad izvučem iz mob-a, staviću da vidiš.
kada to cveta? jel su vec tamo velika drvca koja cvetaju? meni je jos poprilicno malo drvce :)
moram da guglam gde je tacno taj deo Beograda :D
 
i od čega zavisi da li će biti žbunasto ili baš kao drvo, pošto sam pročitala da može da raste na oba načina...treba možda da se orezuje?
Da, od toga zavisi kakvog će oblika biti. Ako mu skidaš sve grančice koje rastu dole nisko, dok su još zeljaste i ostavljaš samo gore, pa njih orežeš, onda ga formiraš u drvo. Jer mu daješ priliku da srednje, glavno stablo koje si ostavila, ojača i deblja. Ako ne orezuješ, ostaje žbunasto. Recimo, ja sam iz semena nara oformila dva stabla. A jedno ostavila u žbun.
 
Da, od toga zavisi kakvog će oblika biti. Ako mu skidaš sve grančice koje rastu dole nisko, dok su još zeljaste i ostavljaš samo gore, pa njih orežeš, onda ga formiraš u drvo. Jer mu daješ priliku da srednje, glavno stablo koje si ostavila, ojača i deblja. Ako ne orezuješ, ostaje žbunasto. Recimo, ja sam iz semena nara oformila dva stabla. A jedno ostavila u žbun.
a jel se to radi jos dok je jako mlada? kada sam je kupila bila je bukvalno samo grancica sa korenom...sada ima oko 80cm i tako par grana na sve strane
 
Ovo je u Zemunskom parku. Ali nisam sigurna da li je isto kao što ih ima u Paviljonima. Veoma su upečatljiva, oboje u proleće čitav kraj u ljubičasto. Nisam ih viđala s Beogradske strane, kao ovde.
IMG_20190417_125600.jpg


a jel se to radi jos dok je jako mlada?
Da, dok su zeljaste, nove, mlade grančice. Skidaš godinama, ako rastu dole blizu zemlje, do dela gde želiš da krene krošnja.
 
Ovo je u Zemunskom parku. Ali nisam sigurna da li je isto kao što ih ima u Paviljonima. Veoma su upečatljiva, oboje u proleće čitav kraj u ljubičasto. Nisam ih viđala s Beogradske strane, kao ovde.
Pogledajte prilog 1106817


Da, dok su zeljaste, nove, mlade grančice. Skidaš godinama, ako rastu dole blizu zemlje, do dela gde želiš da krene krošnja.
nestvarno je lepoooooooooooooooooo :heart:
 
Našla sam jednu sliku od pre dve ili tri godine iz Paviljona, Novi Beograd(ovo je kraj marta ili početak aprila).

E da, ono što sam uvidela po osnovu biljaka koje ja imam, a nisu s ovog podneblja, da se naravno boja zbog temperature razlikuje. Ali ovo bi trebalo da je Judino drvo. bar mi tako rekoše tada. Jer sam stalno slikala devojčicu koju sam dadiljala, upravo pored ovog drveća.

Da se ja pitam, ja bih ovo dole pri zemlji, sekla, dok su mlade. Ili ako može iskoristila za presađivanje. Izgledalo bi urednije drvo i bio bi jače. Ne bi snaga bila rasuta.
IMG_20190411_120843.jpg
 
PS. Naselje, zgrade, su stare otprilike koliko i ja :D Tako da verujem da je drveće posađeno tada(80ih). Mada nisam iz ovog dela grada, niti s NBg., ali znam kako je to išlo tih godina, kad su morali postojati urbanistički planovi.
ohhh....40tak godina staro...ali svakako je prelepo....nadam se da cu ga i uzivo videti...da znas da cu ici u pohod da ga nadjem! :D
 
Ovo je u Zemunskom parku. Ali nisam sigurna da li je isto kao što ih ima u Paviljonima. Veoma su upečatljiva, oboje u proleće čitav kraj u ljubičasto. Nisam ih viđala s Beogradske strane, kao ovde.
Pogledajte prilog 1106817


Da, dok su zeljaste, nove, mlade grančice. Skidaš godinama, ako rastu dole blizu zemlje, do dela gde želiš da krene krošnja.
Zelena rezidba
 
Uzgaja se kao soliterno stablo ili u manje grupe. Sadi se na travnjake, kao međa, šumske rubove te u dvorišta. U kombiniranoj sadnji s magnolijom, jabukom i glogom, cvetanje je moguće produžiti čak do kraja maja. Uz uzgoj u vrtu, možete saditi i u posudi, te oblikovati kao bonsaji.

Cvetovi su slatkasto-kiselog ukusa, pa se mogu koristiti kao dodatak salatama. U prošlosti se judino drvo nije uzgajalo samo zbog ukrasne vrednosti, već i zbog lekovitih svojstava. Od pupoljaka se pripremao čaj, koji se može koristiti kao digestiv te za lečenje upala. Osim lekovitih svojstava, drvo se odlikuje dobrim kvalitetom te se koristi za struganje i u izradi furnira.Karakteristično za ovu vrstu je da cveta pre listanja, od marta do maja, što joj daje izuzetan vizuelni efekat. Druga specifičnost vezana za cvetanje je što cvetovi ne cvetaju samo po prošlogodišnjim granama već i na samom stablu. Ovaj pojava poznata je kao kauliflorija i retke vrste cvetaju na ovaj način. Interesantno je da su cvetovi jestivi i da imaju kiselo slatkast ukus. Koren je dubok i dobro razvijen. Plodovi su mahune koje dozrevaju na jesen i zadržavaju se na drvetu u toku zime. Vrsta cveta tek posle pete godine starosti, a razmnožava se semenom i reznicama.Judino drvo je jedno od najstarijih na planeti. Legenda kaže da je ovo drvo dobilo ime po Judi koji je nakon izdaje Isusa hteo da se obesi o ovo drvo. Verovatnije je da je vrsta dobila ime po Judeji iz koje je potekla.
c957d4ea6fda0e9b.jpg

.Zasto se zove Judino drvo a u narodu sveta poznato je kao Drvo ljubavi?
 

Back
Top