Sta ste poslednje gledali u pozoristu?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Predstava Vrteska traje sat i po i to je taman, a brzo mi je proslo, a ja sam pomislila da ce trajati jako kratko jer su se brzo smenjivale scene i scenografije a videla sam o cemu se radi, prvo randevu izmedju dvoje, onda u sledecoj sceni decko iz tog para sa novom devojkom, u sledecoj sceni ta nova devojka sa nekim drugim deckom, u sledecoj sceni taj neki drugi decko sa nekom drugom devojkom...

Bilo je zanimljivo, super je ispalo, samo ne znam da li je to namerno tako uradjeno, uglavnom, kod svakog "seksa", a svaki par je imao i seks, bili su obuceni, i nije uopste bilo nista stvarno seksi, predstavu moze da gleda i malo dete sa roditeljima.
 
Gledala ''Opazne veze/Kvartet'' na maloj sceni Narodnog. Šta znam... Malo predugačka predstava da bi počela u 20.30, naročito što je poslednji deo (Kvartet) složen za razumevanje (za razliku od ''klasičnog'' dela predstave koji mnogo duže traje), tako da se čovek umori taman kad mora ad uključi mozak... :) Gluma je dosta dobra.
Možda bi najbolje bilo prvo proučiti tekst ''Kvarteta'', pa tek onda otići na predstavu.
 
"Vila Sašino", Gorana Markovića u BDP.

Mislim da je autor promašio glavnu temu, koja mu je, očito, bila namera, ljubav kralja Aleksandra Obrenovića i Drage M, i sva iskušenja koje jedna takva ljubav već i po definiciji ima.
Tu je bilo dobrog potencijala, ali je ostalo na površnim efektima, koji idu čak do nepotrebne farse, groteske, neke vrste neuspele parodije.
 
"Vila Sašino", Gorana Markovića u BDP.

Mislim da je autor promašio glavnu temu, koja mu je, očito, bila namera, ljubav kralja Aleksandra Obrenovića i Drage M, i sva iskušenja koje jedna takva ljubav već i po definiciji ima.
Tu je bilo dobrog potencijala, ali je ostalo na površnim efektima, koji idu čak do nepotrebne farse, groteske, neke vrste neuspele parodije.

Ja mislim da autor i reditelj, uopste nisu postavljali komad radi prikaze fatalne ljubavi, vec je tema razotkrivanje stvarnosti i istine koja se tako dugo krila.Karakteri su ispricani tako da ljubavna prica samo povezuje cinjenice koje su mnogo vaznije, a to je odnos bivseg i sadasnjeg kralja, tj. njegovog sina, majke, vlade i situacije u Evrlopi generalno.To je po meni jedan odlican politicki komad!
 
Ja mislim da autor i reditelj, uopste nije postavljao komad radi prikaze fatalne ljubavi, vec je tema razotkrivanje stvarnosti i istine koja se tako dugo krila.Karakteri su ispricani tako da ljubavna prica samo povezuje cinjenice koje su mnogo vaznije, a to je odnos bivseg i sadasnjeg kralja, tj. njegovog sina, majke, vlade i situacije u Evrlopi generalno.To je po meni jedan odlican politicki komad!

E, ako je zamišljen kao politički, tek onda ništa ne valja. Da ne govorim o mnogim istorijskim netačnostima. U svakom slučaju, sve je ispalo veoma - površno.
 
E, ako je zamišljen kao politički, tek onda ništa ne valja. Da ne govorim o mnogim istorijskim netačnostima. U svakom slučaju, sve je ispalo veoma - površno.

To da li je tacno ili nije nija na nama da sudimo.Pokazace istorija!U svakom slucaju reditelj ima pravo na svoje misljenje(pisac drame G.Markovic, je verovatno dosta citao o tome).Tako da tesko da mozemo izricito i radikalno ocenjivati sta je pisac hteo da kaze i kako je on to napisao.Uostalom na nama je da kazemo svoje misljenje kroz licni sud tipa "svidja mi se"-"ne svidja mi se"!Meni se licno svidja.Nije genijalan tekst, kao vecina njegovih drama(Delirijum tremens,Turneja,Govorna mana), ali je vrlo zanimljiv.Jedino mi malo smeta podela, mislim da Natasa Ninkovic nije bila dorasla zadatku.Draga je vrlo kompleksan lik, ako ne i najkompleksniji u celoj drami.U natasinoj izvedbi ona je jedan opsti lik.Vuk mi je za divno cudo odlican!
 
To da li je tacno ili nije nija na nama da sudimo.Pokazace istorija!!
Istorija je već pokazala, da nije tačno, ali dobro, to stvarno i ne bi bilo toliko važno, pisac u stvari ima pravo i na neke istorijske netačnosti. To bi sve bilo "oprošteno", da je ovaj tekst, kao dramski, bolji.

Tako da tesko da mozemo izricito i radikalno ocenjivati sta je pisac hteo da kaze i kako je on to napisao.
Meni se ipak čini da je hteo da kaže to, o ljubavi, ali nije uspeo, nego je sve ostalo na nekakvoj - skici. Nijedna tema ovde nije ozbiljno i temeljno razrađena.

mislim da Natasa Ninkovic nije bila dorasla zadatku.Draga je vrlo kompleksan lik, ako ne i najkompleksniji u celoj drami.U natasinoj izvedbi ona je jedan opsti lik.Vuk mi je za divno cudo odlican
O tome zapravo i govorim. Nedovoljno dobar tekst nije ostavio pravu priliku glumcima.
A Aleksandra u poslednje vreme nešto baš vole da prikazuju kao detinjastog.
Ipak, Vuk, iskreno, meni nekako uvek "ide na ganglije".
 
Ja nekeko mislim da ce prava istina o nasim dinastijama tek izaci na videlo.Mnogo toga se cuva pod velom tajni, a razlozi mislim da su vise prirode, diplomatskih odnosa izmedju Srbije i ostalih evropskih zemalja u ono vreme(sve je bilo pod zastitom saveza masonskih loza), a mozda cak i danas.Mozde je pisac kopao malo i po francuskim kanalima, arhivima, katastrima...ali ne verujem da bi nam to i priznao!
 
Ja nekeko mislim da ce prava istina o nasim dinastijama tek izaci na videlo.Mnogo toga se cuva pod velom tajni, a razlozi mislim da su vise prirode, diplomatskih odnosa izmedju Srbije i ostalih evropskih zemalja u ono vreme(sve je bilo pod zastitom saveza masonskih loza), a mozda cak i danas.Mozde je pisac kopao malo i po francuskim kanalima, arhivima, katastrima...ali ne verujem da bi nam to i priznao!

Pošto ovo nije pdf "Istorija", mislim da nema smisla dalje raspravljati ovde u tom smislu, iako je sama ta tema stvarno interesantna. Sve u svemu, predstava, po mom sudu - nije ništa naročito, iz onog najbitnijeg razloga, jer nije donela onu istinu koja se, uostalom, od pozorišne predstave opre svega očekuje - umetničku.

Kad je reč o istoj temi, na primer, ja se s mnogo više pozitivnih utisaka sećam Crnjanskog, i njegove drame "Konak", u režiji Mire Trailović.
 
Pošto ovo nije pdf "Istorija", mislim da nema smisla dalje raspravljati ovde u tom smislu, iako je sama ta tema stvarno interesantna. Sve u svemu, predstava, po mom sudu - nije ništa naročito, iz onog najbitnijeg razloga, jer nije donela onu istinu koja se, uostalom, od pozorišne predstave opre svega očekuje - umetničku.

Kad je reč o istoj temi, na primer, ja se s mnogo više pozitivnih utisaka sećam Crnjanskog, i njegove drame "Konak", u režiji Mire Trailović.

Pa razumljivo Crnjanski vs.Markovic, ili jos gore Trailovic vs.Karadzic,tesko uporedivo!
 
Gledala ''Barona na drvetu'' u ''Buhi''. Nije loše, zanimljiv odabir teksta - roman Itala Kalvina o ekološkoj svesti, preteranoj mladalačkoj zanesenosti, o tome koliko je zaista moguće i ispravno odvojiti se od sveta ma koliko on bio gadan i iskvaren. Ne znam ko je radio dramatizaciju, ali kraj je nešto zbudžen, bili smo zbunjeni i ja i dečica. :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top