Sta planirate sejati u povrtnjaku?

Не верујем да компост или стајњак може бити штетан без обзира о ком се типу земље ради. Кажу да Штавољ и маховина воле киселу земљу. Види имаш ли је тамо много. Што се тиче пламењаче она се ствара због испаравања услед великих температура лети. Стави око струка покошену траву измалчирај или било шта слично, или најлоне прозирне тим ћеш умањити пламењачу и сачувати влагу.

------------
Јел неко почео сејати поврће у контејнере? Вештачка светла, пластеници... спремате ли полако.
 
Ove godine planiram krompir sejati u slami. Iskustvo moje prijateljice je veoma pozitivno, prvenstveno sto krompir sejan na taj nacin redje poboljeva i nema nametnika, samim tim nema prskanja. Takodje nema zagrtanja, jedino zahteva redovno zalivanje.

Evo kako:

Krompir gajen na slami
Vrlo je interesantan i lak način gajenja krompira na slami: tlo za sadnju ne treba orati i drljati, nema okopavanja, nagrtanja a i vađenje je veoma lako i jednostavno. Krompir se sadi u proleće kada otopli tako što se krtole poslažu na površinu zemlje u redovima sa razmakom 50 x 50 centimetara. Zatim se krtole pokriju sa slojem stare slame debljine 15 cm. Na slamu se staviJa ugoreli stajnjak, ili koje drugo organsko đubrivo. Na đubrivo se ponovo stavlja sloj slame ili natrulog sena tako da visina humke bude 30-35 cm. I posla oko gajenja krompira više nema dok ne dođe vreme “berbe”.

Posle određenog vremena po sejanu iz slame počinje da prodire klica, a ubrzo se formira i vreže krompira. Do berbe tako gajenog krompira treba da prođe nešto više vremena nego pri klasičnom načinu gajenja, ali je zato prinos veći, krtole veće, čistije i zdravije. Vađenje se vrši tako što se slama odgurne, a krtole pokupe sa zemlje.

 
Poslednja izmena:
Пробаћемо и то мало експериментално са кромпиром у слами. Ја сам јуче посејао 209 семена толико има стиропорски контејнер рупа па ћемо да видимо колика ће бити клијавост.
 
Sta si posejao?
Највише парадајза органског: Н. јабучар, Сент Пјер, Воловско срце, Валенсија, Марманде, Крупни красниј, Кавкаски, Чудо Ринка, Сан Марзано, Јубилее, Блек Крим, Чероки, Раисен, Оранж?, Вајт Чери.... салата, купус, паприка, Гигантска бундева, итд...
 
Највише парадајза органског: Н. јабучар, Сент Пјер, Воловско срце, Валенсија, Марманде, Крупни красниј, Кавкаски, Чудо Ринка, Сан Марзано, Јубилее, Блек Крим, Чероки, Раисен, Оранж?, Вајт Чери.... салата, купус, паприка, Гигантска бундева, итд...

Ja krecem ovih dana. Prosle godine sam poranila, pa mi seanci polegli, a nije bilo jos vreme za napolje, pa ne zurim jos.
 
Ove godine planiram krompir sejati u slami. Iskustvo moje prijateljice je veoma pozitivno, prvenstveno sto krompir sejan na taj nacin redje poboljeva i nema nametnika, samim tim nema prskanja. Takodje nema zagrtanja, jedino zahteva redovno zalivanje.

Evo kako:

Krompir gajen na slami
Vrlo je interesantan i lak način gajenja krompira na slami: tlo za sadnju ne treba orati i drljati, nema okopavanja, nagrtanja a i vađenje je veoma lako i jednostavno. Krompir se sadi u proleće kada otopli tako što se krtole poslažu na površinu zemlje u redovima sa razmakom 50 x 50 centimetara. Zatim se krtole pokriju sa slojem stare slame debljine 15 cm. Na slamu se staviJa ugoreli stajnjak, ili koje drugo organsko đubrivo. Na đubrivo se ponovo stavlja sloj slame ili natrulog sena tako da visina humke bude 30-35 cm. I posla oko gajenja krompira više nema dok ne dođe vreme “berbe”.

Posle određenog vremena po sejanu iz slame počinje da prodire klica, a ubrzo se formira i vreže krompira. Do berbe tako gajenog krompira treba da prođe nešto više vremena nego pri klasičnom načinu gajenja, ali je zato prinos veći, krtole veće, čistije i zdravije. Vađenje se vrši tako što se slama odgurne, a krtole pokupe sa zemlje.


Mogu da zamislim koliko prinos zavisi od godine za glodare. Ako bude najezde kao prošle i ako ga nađu neće ostati od toga ni krompir ni slama, da ne zaboravimo puževe golaće. Ispod zemlje je ipak nešto zaštnićeniji mada ga i tu nađu. Krtola reste na gornjim delovima korena i zbog toga se zagrće, između ostalog zbog toga je moguć uzgoj u buretu sa dobrim prinosom.
Treba biti oprezan kod saveta koji dolaze sa drugih podneblja jer uslovi uzgoja i štetočine nisu isti kao kod nas.


Posejao sam u rasadniku paprike baburu žutu i slonovo uvo, paradajz običan, kelerabu, patlidžan. Crni i beli luk su nikli, posejano je 500g graška i posejaću još toliko. Kupus direktno posejan i blitva, Spremio sam blizu 70kg semenskog krompira. Kasnije ću ludaje, malo boranije itd...
 
Poslednja izmena:
Не верујем да компост или стајњак може бити штетан без обзира о ком се типу земље ради. Кажу да Штавољ и маховина воле киселу земљу. Види имаш ли је тамо много. Што се тиче пламењаче она се ствара због испаравања услед великих температура лети. Стави око струка покошену траву измалчирај или било шта слично, или најлоне прозирне тим ћеш умањити пламењачу и сачувати влагу.

------------
Јел неко почео сејати поврће у контејнере? Вештачка светла, пластеници... спремате ли полако.

Samo sunce.

- - - - - - - - - -

Za krompir u slami...probali na jednom dijelu bašte...zgodno ali nije bio neki poseban urodmožda je do sjemena
inače sam vas htjela pitati od koje proizvođaća kupujete sjemena, ta organska, ZDRAVA...
i

koristite li možda zeolit?

Upravo ono što sam pomenuo, ne mogu se iste metode koristiti na različitim podnebljima. Ti video klipovi su često montirani...
 
А сунца нема довољно за правилан развој биљака.

Rasadnik je napolju. Probao sam jedne godine unutra sa neonkama ali se nisam proslavio, biljke su bile slabe uprkos kvalitetnoj zemlji. Čini mi se da tu treba dosta hemije i prihrane i sumnjam da se isplati ako radiš samo za sebe, pogotovo ako hoćeš da jedeš što zdravije. Stigne sve na vreme svakako. Još imam paprike u zamrzivaču od prošle godine i suve na zidu koje su propale na žalost. Sve je rađeno napolju bez sijalica.
 
Danas odem do moje leje, kad nekoliko posađenih lukova, kao da su odšetali tridesetak cm od mesta gde sam ih postavila, onako, stoje odgore izvađeni... Jel moguće da se to mravi preneli ili neka druga životinjica ? Ne vidim nikakve tragove mačaka ni pasa, a moja leja je mala, 3mx1m još je i uzdignuta, ne znam šta bi to moglo biti. Mislim , nije to neka šteta, ali ako su na primer neke štetočine, da se na vreme počnem boriti sa njima
 
Danas odem do moje leje, kad nekoliko posađenih lukova, kao da su odšetali tridesetak cm od mesta gde sam ih postavila, onako, stoje odgore izvađeni... Jel moguće da se to mravi preneli ili neka druga životinjica ? Ne vidim nikakve tragove mačaka ni pasa, a moja leja je mala, 3mx1m još je i uzdignuta, ne znam šta bi to moglo biti. Mislim , nije to neka šteta, ali ako su na primer neke štetočine, da se na vreme počnem boriti sa njima

Mravi još nisu toliko aktivni, pogotovo noću. Ne verujem da bi oni dirali luk, oni vole slatko, kupus i slično.
 
Beli luk, grašak i stidljivi rasad. Imam još jedan rasadnik ali tamo još ništa ne klija. Krtica je za sada smanjila aktivnost tako da na prvi pogled sečeni beli luk ima efekta. Videćemo dokle.

1491698_10206191479889386_4938112443337064521_n.jpg


10432967_10206191479369373_8012721788253258162_n.jpg


11075258_10206191481569428_4517663807120885954_n.jpg


11080952_10206191480769408_2681425288767722617_n.jpg
 
Prošle jeseni kupih na nekoj manifestaciji pravu čili papričicu, tj, nekoliko komada. Imaju sasvim drugačiji, slatkasto ljuti ukus, u odnosu na sve ljute papričice. Ostavila sam seme, samo...imam jedan problem. Ja ne umem da napravim rasadu. kako se to radi, hoće li mi neko detaljno opisati ?
Prošle godine nisam uspela da napravim rasadu ni zelene salate ni tikvica a pokušala sam pa sam odustala. Fizalis je dostigao visinu od 1 cm i onda sam ga presadila napolje jer dalje nije hteo da raste.
 
Нема ту неке филозофије. Купи супстрат рецимо Маки, пре сејања потопи семенке у СлаволС и посеј у контејнере, рецимо онај стиропорски или неки други и заливај умерено.
 

Back
Top