Sta ostavljamo za sobom?

bez svog oca sam ostala pre sest godina..ne prodje vikend, a da mu ne odem na grob, ne prodje dan a da ne pomislim na njega..
zbog onoga sto je ostavio za sobom u meni i mojoj sestri..u nasoj deci..
nesebicnu ljubav dovoljnu za nekoliko zivota..:heart:
i ovo nije fraza..
smatracu da sam uspela u zivotu ako za sobom kod svojih najblizih ostavim istu emociju..
 
To je poenta zivljenja :)
Svi misle da je sve shto hoce to,dobra kola,puno para,velika kuca,provode pola ziovta jureci za tim..Shto ti je zivot vishe prazan veca je potreba da ga punish stvarima,jer tada stvarash iluziju da nisi sam..I shat na kraju ostane? Kada se lezi u samrtnickoj postelji nikome to nisu poslednje misli....Kako bi bilo sebicno,to,ziveti ceo zivot samo za sebe,raditi kao hrcak i penjati se,dobr akola dobra odeca sve za mene ja ja ja...I onda kad umresh,..shta? Umresh,sve te stvari materijalne se vremenom ohlade,i za 10 godina niko nece znati da je to nekad bila ogrlica koju si toliko volela da nosis,sat koji si obozavao,nosice ga neko drugi nesvestan...Volim da mislim da smo mi na ovom zivotu stavljeni da brinemo jedno o drugima,ali da smo se nekako uz put izgubili i iznova ucimo..Ceo svet je jedno veliko dete koje ponovo uci kako da pazi,voli,brine.Zamisli da tvoje reci upucene nekom narkomanu mu promene zivot? Ili tvoj savet nagovori zenu da ne napusti muza zbog tamo nekog,jednoj maloj devojcici koja misli da nije dovoljno lepa kao ostale i zato stoji sama,ti joj ulepsas dan....Nece se mozda setiti tebe bash kad bude bila starija ali ce se setiti da je jednog tuznog dana kada je mislila malo o sebi neko dosao i ulepsao dan..Takve stvari ostaju u secanju,sitnice koje drugi urade za tebe,a promene ti sve. Za te stvari vredi ziveti,za jedan dobar osecaj koji cesh ti prosiriti na nekog drugog, i ko ce to nositi...Da se taj osecaj shiri,nije ni bitno od koga..dovoljno to da znamo da smo mi u jednom trenutku doveli do toga da se neko oseca lepo u jednoj minuti...I to su trenuci koji se racunaju u vecnost.

Međutim ima i takvih koji uopšte ne primećuju da im pružaš ruku,da hoćeš da ih izbaviš snagom svoga duha.Oni su robovi svojih principa i ne dozvoljavaju da ih iko menja. Oni su izgubili svoje duše i tumaraju kroz život tražeći ih. Zadovoljavaju se isključivo jednom stvari. Oni su dovoljni sami sebi i ne trpe nikog pored sebe.Nažalost!z:cry:
 
Razmisljam vec nekoliko dana o ovome i popricala bih sa vama na ovu temu.

Konkretno, razmisljala sam o jednom svom starijem kolegi cije su profesionalna biografija i postignica besprekorna i veoma znacajna. Nadalje, verujem da ce jos mnogo toga postici za zivota i da ce to imati takodje veliki znacaj. Medjutim, on je tokom svog zivota postupao cesto lose, pogresno i sebicno i skoro sve sto je uradio kao covek a vezano za njegov privatni zivot ima neku gresku. Uhvatila sam sebe da ga, bez obzira sto imam bezgranicno poverenje u njega kada je struka u pitanju, nimalo ne postujem i da ga se jednog dana necu secati po tome sto je bio izuzetan strucnjak.

Dakle, ne radi se o opipljivim stvarima koje ostaju iza nas, vec o nasim postupcima tokom zivota: prema nasoj deci, prijateljima, saosecanju za teskoce drugih ljudi iz okruzenja. Koliko ti postupci sustinski mogu obezvrediti sve ono dobro sto smo uradili ili postigli?

Jednostavno kada sve saberete i oduzmete, shvatite da se u principu ljudi secaju samo dobrih osoba, osobe koje se duhovno nisu ostvarile, nisu ni vredne pomena, niti neke znacajnije paznje...:D
 
Iskreno se nadam da cu jos dugo biti ovde jer imam jos puno nezavrsenog posla.....Prvi i osnovni zadatak koji imam je da jednu malu devojcicu izvedem na pravi put i da od nje ako ikako mogu napravim pravog coveka...Da bude nadasve postena,pravdoljubiva,odgovorna,da postuje i da zbog toga koje i sta je postane postovana, da dok sam tu postane sposobna za samostalan zivot..To je osnovno sto jednog dana zelim da ostavim iza sebe...Bice tu verovatno i neke imovine,nekretnina,ali osnovna zelja mi je da moja kcerka pamti po nekim drugim stvarima,jer i ja moju majku pamtim tako...Sigurna sam da postoje ljudi koji ce me pamtiti po necem dobrom,ali isto tako ima i bice i onih koji nece...Ali sta je tu je...
 
Sto se mene licno tice, privatno sam mnogo manje opasna nego u poslu (da ne kazem da sam bezopasna) tako da me privatno ljudi mnogo vise vole nego sto je to u poslu (ali meni je takav posao).
S druge strane, iz prethodne firme, kada sam se cula s ljudima i kad sam cula price od njih, dobila sam informaciju da su me jako cenili i da su bili vrlo zadovoljni mojim radom i rezultatima i kakva sam bila prema njima
I to mi je jako drago, to mi je satisfakcija
 
bas pre nego sam pronasla ovu temu htedoh s setom da napisem nesto o svom ocu koji je na zalost tesko bolestan i htela ili ne da priznam kraj mu je blizu...pomirila sam se sa tim cini mi se i sad kad je prosao onaj prvi sok zbog saznanja da ce nas uskoro napustiti podsetim se sta je sve ucinio za mene i sestru tokom zivota...Na stranu sto je bio demokratican dopustao nam je svaku vrstu slobode i izbora u zivotu on je sve sto je sticao odmah davao nama dvema. Naravno uz podrsku i majke i ja ne moram da cekam da se testament otvori i saznam sta je sta...Uopste i ne mislim o tome u stvari koliko se secam kako je jos kao mlad ulozio mnogo truda da imamo svoj stan da imamo svoju sobu da nam obezbedi uslove za ucenje...pa onda sve ono sto nosi detinjstvo...prve sanke, prvi bicikl kad smo odrasle auto...i isto tako stan a da ne govorim o putovanjima... Setim se da sam mnogo puta bila nezahvalna a sad kad sve saberem vidim da je mnogo mnogo ostavio ne u materijalnom smislu vec u svakom drugom i po savetima i brizi i svemu sto treba da osoba casno pronadje svoj put...Sad kad ga vidim sloomljenog i bolesnog obuzme me talas tuge...zelela bi da mu u ovim zadnjim mesecima a mozda i danima uspem da pokazem kolikosam mu zahvalna...ne moraju vam roditelji ostaviti nista osim uspomene da su vas voleli i ucinili vam zivot lepim...
 
Nadam se da će jednog dana, oni koji me se budu sećali, to raditi sa osmehom i malecnim tračkom
tuge u uglu oka... I kada me strani ljudi pomenu, da moja deca budu ponosna što su moja...

To je dovoljno za jedan život.
:worth::worth::worth:



Danima i noćima pokušavam naći nešto što je iko ikada rekao, napisao...da bi mi olakšalo ovo što osjećam...zbog nedavnog gubitka oca...
Tek ove riječi mi donesoše malo mira, utjehe, i tako liče na njega...kao da ih je on rekao.
Samo ko je izgubio...razumije onog drugog kad izgubi.
Život je lijep...ali smatram da se suviše bolno plaća svaki lijep trenutak...
Jedino vrijedno je ljubav...ona traje zauvijek...ona ostavlja trag među nama...i povezuje nas u vječnosti...
 
... Trag ...
ne moramo nekog postovati da bi ga se sjecali - i obrnuto. Cesto se nekih ljudi sjecamo samo po nekom njihovom specificnom segmentu. Autenticnost ostaje u memoriji, pa bila ona donbra - ili ne bas tako dobra.
 
... Trag ...
ne moramo nekog postovati da bi ga se sjecali - i obrnuto. Cesto se nekih ljudi sjecamo samo po nekom njihovom specificnom segmentu. Autenticnost ostaje u memoriji, pa bila ona donbra - ili ne bas tako dobra.

:eek:

ovo me podseti na reci nekoh oceva: ne moras me voleti, ali ces me postovati ...
upravo tako ti zvuci post

meni je autenticnost u emociji, ne u poruci
 
:eek:

ovo me podseti na reci nekoh oceva: ne moras me voleti, ali ces me postovati ...
upravo tako ti zvuci post

meni je autenticnost u emociji, ne u poruci

Ljubav je nacin zivjenja. Kroz drugu osobu se mi prepoznajemo a samim tim i svijet oko nas. Licnost zivi tek kroz drugu licnost - pa i kada ona napusti ovaj svijet. Zato patimo kada neko nas voljeni umre - nestaje i dio svjeta koji smo kroz njega prepoznavali - nestajemo i mi na jedan nacin jer je nasa licnost tek u drugoj, voljenoj licnosti imala punocu. Stoga i ne postoji smrt. Jer sustinski licnosno ne umire. Boli nas jer ne vidimo vise konkretno tu osobu - ali nacin naseg postojanja se ne prekida. Ljubav traje - tako traje i otac ili muz kojeg vise nema.

Medjutim - nase istorijsko bice se sjeca i drugih stvari - druge osnove. Dakle licnosti koje mozda nismo ni poznavali. Eto istorija npr. - Hitler - nit smo ga znali niti voljeli niti je sta pozitivno uradio. Na zalost sjecamo ga se po negativnosti. Ili nekog slikara - cija djela mozda ne razumijemo niti umjetnika poznajemo itd itd. (a svi smo u stanu zeljeli npr sliku Milica od Macve, Koste Bradica, Berbera ...)

To sam zelio reci. Jedno je sjecanje na nase bliznje i voljene koje u sustini i nije sjecanje nego zivljenje u licnosti i kroz licnost ljubavi a drugo je sjecanje na osnovu neke posebnosti, autenticnosti itd. U svakom slucaju majka nekog velikog slikara voli svoje dijete pa tek onda mozda slikara - dok je za slikarevu okolinu situacija sa emocijom i sjecanjem znatno drugacija.

Ja od tebe ne mogu ocekivati da se sjecas moje divne bake koje vise nema - pa cak i da ti ispricam sve o njoj. Pitanje je da li bi se sjetila njenog imena nakon 2 dana - a ja ga necu zaboraviti cijeloga zivota. Suprotno tome i ja i ti cemo imati zajednicko sjecanje na ljude koje mozda (najcesce) nismo nikada ni upoznali.

Da ne gnjavim vise
 
Poslednja izmena:
Cesto sam razmisljao o ovome,ali u mnogo vecoj razmeri. Nekako mi je depresivno da se rodimo,zivimo,umremo i da posle nekog vremena nase smrti kao da nas nije ni bilo ! Ali ima nade,veliki ljudi su ostavili svoj trag - Karadjordje,Njegos,Milos Obilic,Ivo Andric itd...
 

Back
Top