Šta kuvamo DANAS?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
a riba pa odozgo paprika, paradajz i luk pa zamotano u foliju i u rernu?
a moze i ovo - prokuvan kelj, odozgo oslic, kolut limuna i kisela pavlaka...isto se umota u foliju i u rernu...

Za one koji vole kinesku klopu...mozda zvuci komplikovano ali verujte jako se brzo sprema ;)

Cuftice od pileceg mesa na kineski nacin

jedno belo pilece meso iseckati na sto sitnije listice(meso posoliti),jedan praziluk takodje iseckati na isto tako sitne listice, u to dodati kasiku gustina,sve promesati i ostaviti da stoji jedan sat.Zatim u to dodati umuceno jedno jaje.Malom kasikom vaditi cuftice i prziti na dobro zagrejanom ulju.Kada isprzite cuftice u tom istom ulju przite 200gr sirovog kikirikija,susama po zelji, zatim dodate mesano povrce(najbolje je ono frikomovo mesano povrce sa kukuruzom,jedna kesa povrca),kada se to fino proprzi dodate kasiku secera,kasiku sirceta, po zelji ljute aleve paprike,i soja sos.(mozete da dodate i kocku za supu).Na kraju u to povrce stavite one cuftice i sve lepo izmesajte da se ukusi sjedine.Kao prilog uz ovo jelo ide,naravno,pirinac.Prijatno :)

divlja u srcu:
Ako bi neko hteo da mi napise kako da spremim brokoli (osim sto mogu da ga obarim) i sta da radim sa lososom? Ja resila da kuvam danas. :lol:
Najlepse hvala. :-)
Ako si kupila snicle od lososa onda ih posoli, naseckaj malo belog luka odozgo (ako ga volite) i pusti bar pola sata da odstoji.U vrelo ulje spustaj ove snicle koje si prethodno uvaljala u kukuruzni griz (palentu)Ako su komadi lososa stavi ga u rernu , opet preko beli luk, preli ga s malo maslinovog ulja i belog vina, posoli, neki listic persuna ili malo ruzmarina.Od brokolija napravi divnu corbu.Proprzi malo crnog luka na malo maslinovog ulja, dodaj vodu i brokoli, stabljiku ne bacaj vec je narendaj, a cvetove iscepkaj na sitno.Dodaj malo soli, a pred sam kraj kasiku dve pavlake.Prijatno!

Čorbica do krompira (bila je gadna:? )
Pečene kobasice
Salata - bareni krompir i barena jaja iseckati na kockice, dodati kisele kratsavčiće, pa sve to izmešati sa pavlakom i majonezom - ovo je jednostavno, a stavrno ukusno:wink:

evo nešto, brzo, jednostavno i lako (odmah se setim Steve Karapandže-i jedna žličica vegete:lol: ):
Dakle, Gibanica sa susamom:
potrebno je jedno pakovanje kora za pitu koje složite u tepsiji kao lepezu (jednu po jednu koru, kao kad pravite lepezu od papira). Umutiti 6 jaja, pola litra jogurta, šolju kisele vode i manju šolju ulja. preliti lepezu od kora sa tim, malo protresti tepsiju da smesa uđe svuda. preko toga baciti šaku, dve susama, peći na 250 stepeni oko 25 minuta.

mackica ns:
Ninočka, aj' napiši recept za sos sa pivom i šampinjonima i ovaj za mešano povrće sa bademima.
A kako spremaš dagnje? Ja sam ih jela samo obarene u slanoj vodi i tako su bile odlične.

Mi danas idemo na slavu; opet ručak nepotreban :mrgreen:

Elem, za 4 bifteka uzmes oko 200gr sampinjona, prodinstas ih na maslinovom ulju sa dva tri cesna belog luka i sklonis, procedis gljive od ulja i ostavis na toplom. Na drugom ulju stavis bifteke da se peku, na jakoj vatri, da bi dobili koricu i onda smanjis da ih zapeces po zelji, ja volim medium, ne volim bas previse krvave:) Elem, dok se biftek pece dodas jednu i po kasiku limunovog soka i 250ml piva. Izvadis sa nesto sosa od pecenja na zagrejan tanjir i preko toga prelijes one gljive. To je to :)

E sad povrce sa bademima, kupis oko 250-300gr tikvica, pecuraka i jednu veliku crvenu papriku, tikvice, papriku i pečurke iseci na tanke režnjeve. Tikvice proprži na maslinovom ulju. Kada počnu da menjaju boju, dodaj papriku i pečurke i prelij 1 kasikom limunovog soka. Posoli i pobiberi i dodaj jedan cesen belog luka, tek da dobiju aromu. Ostavite još malo na vatri da se krčka, sve vreme mešajući. Pospi listicima badema i poslužit dok je toplo. Obicno uz to skuvam i pirinac pa oko povrca na tanjiru napravim venac od njega ;)

E za skoljke recept imam kuci, pa ti pisem kasnije :)

sarma ko sarma bitan je kupus
i meso
ali može i bez njega...doduše za one konzervativnije ne preporučujem jerbo će je baciti a mene proklinjati...
dakle,ja kad pravim sarmu bez mesa eksperimetišem jerbo svašta nešto može da bude ono umesto mesa...
recimo soja...sojine ljuspice su inače bljak ali kada se uprži luk sa belim lukom / dve tri čena/ pa se sojine ljuspice već navlažene pomešaju sa tim lukom i začinima /vegeta ili so,biber.../ i tako sve odstoji pola sata recimo, sklonjeno sa ringle, onda je ta soja sasvim fina.
dakle to je prva verzija umesto mesa soja i sve ostalo onda ide ko za pravu sarmu.
a može i bez soje...
uprži se luk i beli luk pa se pomeša sa kuvanim pririnčem i narendanim šargarepama / dve tri četiri zavisi/ ( može sa stavi i koji narendan krompir) pa se stavi oko 100 gr mlevenih oraha ... začini se sve po redu i time se uvijaju sarmice... kada je sve gotovo, oko poslagane sarmica staviti oko 100gr suvih šljiva i krčkaš.
nadam se da nisam nešto zaboravila....

Paste di carote, Venecijansko jelo a u stvari lici na nase rezance sa sirom.
Skuva se pakovanje italijanskih makarona da budu al dente.
Na maslinovom ulju se izdinsta 2-3 cesnja belog luka i 2-3 rendane sargarepe.
Kad se fino izdinsta pomesa se sa procedjenim makaronama i doda se 200-300g svapskog sira i pavlake po ukusu i sve lepo izmesa( mljac,mljac).
Prijatno

ispekla sam krompir u ljusci u seljačkoj peći . pečen krompir sam očistila i iseckala.
izpržila praziluk i dva čena b.luka, posoilila i stavila malo aleve paprike i pomešala sa tim krompirom.
na kraju sam stavila još malo pavlake.
recept mi je dala sindi ali ja sam samo malo improvizovala
salata - kiseli kupus i cvekla.

supa je bila od nedelje.

eto dobila sam licencu za porodichni recept

900g ostrog brasna, 300g masti, 25g kvasca, solja (2dl) mleka, 2 kasike secera, malo soli

brasno i mast se zamese. doda se secer i kvasac koji je narastao u solji mleka (treba valjda i malo secera u to mleko, mozda ne uvek)

testo mesiti d ane bude mnogo tvrdo, podeliti na 4 dela i razviti u okrugle kore. koru podeliti na 16 isecaka (16-ne) i filovati pekmezom ili orahom (orah malo natopis u mleku sa secerom, mozda i ne mora?). tj stave se gomilice na obod kruga, pa se zaviju.
stoji 1/2 sata da naraste i onda se peku. ne treba da mazes pleh. 200 stepeni i ne treba da postanu braon. da ostanu skoro bele. to je mozda oko pola sata pecenja
tople se uvaljaju u secer u prahu

ovo nisam pravila ali sam rekla ovim kulinarima pa se drzim rechi.

recept za titove shtruklje. to je testo i sirac

Zagorske štrukle

Namirnice:
• Brašno, oštro, tip 400 – 1 kg
• Jaja – 4 kom.
• Ulje – 2 dl
• Sir, švapski (ili sremski) – 1,5 kg
• Slatko vrhnje – 0,5 l
• Mleko – 0,5 l

Priprema:
Od brašna sa toplom vodom zamesiti testo i razviti kore. Svaku koru poprskati sa malo ulja.
U pogodan sud staviti sir, čašu mleka, umućena tri jaja, malo soli i sve nežno sjediniti. Većom kašikom fil razbacati po korama, i polagano sjediniti i nežno urolati.
Na svakih 6 cm rolovanih kora dlanom pritisnuti, da bi se formirale štrukle, a zatim rubom tanjira odseći označene komade.
Štrukle ubaciti u vrelu vodu i kuvati 10 min., ocediti i složiti u tepsiju. Štrukle preliti slatkim vrhnjem u kome je umućeno jedno žumance i staviti da se peku 20 min. na temp. od 180 stepeni.
Služiti toplo.

iz knjige titov kuvar, ali ne beli, nego drugi...

kako je razmetljivost opasna osobina !!!!! a tek smaranje

e ko ce da razvija ovo brasno i voda to se sve lepi.... na ovoj strani pretezhe testo :)

e je l se secate kad je to bilo da se kupi...zamrnuto, valjda hrvatsko

Kupila sam tortilje, pa ću spremiti verovatno nešto za napuniti ih... Mleveno meso, luk, paradajz, kukuruz, pasulj, sve se to lepo smućka pa se zaljuti po ukusu... Mljac! Još uvek ne kuvam, ali toplaniram da spremim kad se vratim s posla :)

E, videla sam juče na TV-u dve fore koje mi se čine primamljivo; isprobaću prvom prilikom. U pire krompir izgnječiti pečen u rerni beli luk. Peče se u ljusci, i kad se izvadi bude braon i mekan, samo se očisti i umulja.
I drugo, crni luk se iseče na kolutove i isto ispeče u rerni; pa se takav naknadno umeša u neki gulaš ili slično:wink:

Lepo vam ide ovo mešenje:smile: Ja nešto ne volim mnogo to brašno na prstima:-? Pravila svekrva piroške sinoć za večeru:razz:

Takooo je Gazdaaaa ! I ja ovu temu podrzavam u smislu da ovde samo razmenjujemo ideje ...Ja sinoć raymisljam sta cu spremiti ya danas, te mryi me, te ajd ovo, ono, i na kraju odlucih ya salatu od tunjevine, obarim barilli makarone, pavlaku, 2 kasike majoneya, 2 obarena jaja iseckati, origano, sitno seckan crni luk ...

e super i ja htedo da predložim jednu salatu, pravila je u nedelju..
@ divlja izivni pitala si pre neki dan za neki recept sa prazilukom...ovo sam potpuno zaboravila da znam da pravim...

dakle treba vam
2 šoljice pirinča, skuvati
kuvani kukuruz , može pola kese može cela zavisi da li volite kukuruz, skuvati naravno
kiseli krastavci, iseckati ih
jedan praziluk sitno iseckati
jedna pavlaka i jedna kesica majoneza
so

izmešati ohladiti i smazati :D

salata - tunjevina sa prazilukom (za obične i kadkad nespretne domaćice)

SASTOJCI

paradajz
paprika
praziluk
maslinovo ulje
so
biber
majčina dušica
tunjevina

NAČIN PRIPREME

Paradajz oljuštiti, očistiti od semenki i iseckati na kockice. Praziluk sitno iseckati, a papriku iseći na kockice. Sve pomešati, pa dodati tunjevinu. Začiniti maslinovim uljem, majčinom dušicom, dodati so i biber po ukusu. Staviti u frižider da se rashladi.

Recept je prekopiran (mrzelo me da kucam) iz kuvara na krstarici, ali je moj, moj, moj!!! Ja izmislila salatu, majke mi! ;)

Svaki petak izuzetak, Divlja pravi rucak. :)

Pekarski krompir: ja ga ocistim bez guljenja kore, namazem puterom, posolim i imam onaj zacin beli biber sa belim lukom, umotam u foliju, pecem oko 50 min.
Biftek: ja ga ne lupam uopste ( to moja mama radi, mene nervira), samo posolim i zabiberim i na teflon sa gram margarina.

Recept za praziluk ( Gigo, hvala :) , samo nisam htela da ga mesam sa jos necim):

Staviti belo vino, maslinovo ulje, sok od jednog limuna (ja stavljam od pola), lovorov list i ruzmarin u posudu i zagrevati do kljucanja. Skloniti. Praziluk iseckati i kuvati oko 10 do 25 minuta, kako ko voli. Kad se skuva ubaciti ga u onaj sos i malo prokrckati. Namerno ne govorim kolicinu, jer ja to sve to po osecaju. Ne treba da praziluk pliva u sosu, po potrebi procediti.

:p

Alex, šta je camambert:?

Ja pravila tortilje, svakakve:lol:
Na svaku je išla prvo pavlaka; pa onda na određene ljuti ajvar, a na druge kečap.
Onda od svake vrste po jedna ljuta i jedna neljuta:razz: I u svaku su išli šampinjoni i na kraju izrendan neki tvrdi sir.
- Sa lignjama (samo isečene i ispržene dva min. na maslinovom ulju, belom luku i peršunu.)
- Sa mlevenim mesom (izdinstano na malo crnog luka, i začinjeno)
- Sa pilećim belim mesom (iseckano na rezance i isprženo na malo margarina sa karijem)

Camembert je vrsta sira.
Ove tvoje tortilje mi se svidjaju, moracu da probam.Imam osecaj da bi se mom dragom opasno dopale.
Ja cu danas spremati zapecene makarone sa sirom.
Prvo se obare makarone . U posudu za pecenje koja je namazana puterom ili margarinom staviti polovinu obarenih makarona, preko nnjih staviti malo izrendanog putera, zatim dodati izmrvljen sir (najbolje neki od onih za picu edamer, maasdamer...), ko voli moze staviti i sunku seckanu na kockice.
Zatim staviti drugu polovinu makarona, preliti sa 3dl kisele pavlake u kojoj su predhodno umucena 2 jaja. Na kraju preko rezanaca posuti ostatak rendanog sira, staviti u zagrejanu rernu i peci oko pola sata.

Pirinač sa tunjevinom

• 300 grama pirinča
• 2 zelene i 2 crvene babure
• 200 grama tunjevine (iz konzerve)
• 1 glavica crnog luka
• 1 kašika soka od limuna
• 1 čen belog luka
• majčina dušica
• mleveni muskatni oraščić
• peršunov list
• biber, so
• ulje
NAČIN PRIPREME
Pirinač kuvati oko 15 minuta u posoljenoj vodi, isprati ga i ocediti. Tunjevinu ocediti od ulja i isitniti. Paprike oprati, očistiti od semenki i iseckati na štapiće. Sve spojiti, dodati iseckan crni i beli luk, peršun, majčinu dušicu, strugani muskatni oraščić, so i biber. Ulje pomešati sa sokom od limuna, umešati u salatu i držati do služenja na hladnom mestu.

Zapečeni makaroni

• makaroni
• 2-3 jaja
• 200g feta sira
• malo slatkog mleka i kajmaka s mleka
• parizer isečen na kockice (po želji)
• dosta izrendanog kačkavalja
• sitno iseckane pečurke
• krastavčići
• sitno iseckana slanina
• origano
NAČIN PRIPREME
Skuvati makarone (ili špagete) i procediti ih. U odgovarajućoj posudi umutiti 2 ili 3 jaja, šolju feta sira, malo slatkog mleka i malo kajmaka s mleka. Ovu masu ne treba soliti jer su makarone soljene prilikom kuvanja. Proceđene makarone staviti u ovu smesu i dobro izmešati. U istu posudu možete dodati i parizer isečen na kockice.
Sve staviti u posudu za pečenje i odozgo posuti sa dosta izrendanog kačkavalja, sitno iseckanih pečuraka, krastavčića, vrlo sitno iseckane slanine i začiniti origanom. Peći na 150-200 stepeni oko 20 minuta. Sastojke ovog jela možete menjati u zavisnosti od ukusa.

PILEĆI REZANCI SA KIKIRIKIJEM

• 500 gr pilećeg belog mesa
• 1 crni luk
• 1 štap praziluka
• 2 kašike ulja
• 1/4 manje glavice kupusa
• 100 grama pečenog kikirikija
• so i biber
• soja sos

Meso isecite na štapiće širine 1 cm i dužine 3 cm, pa naglo proprzite na zagrejanom ulju sa svih strana. Zatim ga izvadite a u toj masnoći dinstajte sitno naseckan luk, praziluk seckan na štapiće i kupus sečen na tanke trake.
Povrće dinstajte uz neprestano mešanje petnaestak minuta na srednje jakoj vatri. Tada vretite meso, posolite, pobiberite, dodajte kikiriki i soja sos. Sipajte 2 kašike vode, poklopite i dinstajte desetak minuta.
Služite uz pirinač.

Savet:
Možete ukoliko volite koristiti mešavinu kineskih začina koja se sada može nabaviti u našim prodavnicama.

Osvežavajuća salata
SASTOJCI
• 400 grama makarona
• 100 grama sira
• 100 grama šunke
• 4 jaja
• 10 kiselih krastavčića
• majonez
• 2 dl kisele pavlake
• 1/2 šolje jogurta
NAČIN PRIPREME
Stavite makarone da se kuvaju u slanoj vodi. Tvrdo skuvajte i jaja. Šunku, sir, krastavce i jaja isecite na kockice. Dodajte proceđene i ohlađene makarone i promešajte. Pripremite preliv od nekoliko kašika majoneza, pavlake i jogurta. Prelijte salatu, promešajte i stavite u frižider da bi se malo ohladila pre služenja.

Izvini Nikita!

PILETINA SA KIKIRIKIJEM mi je omiljeno jelo pa moram da dodam nešto... :D

Možete da dodate i šargarepu i celer seckane na žilije, malo rendanog đumbira... mljac!

Da bi vam se sos zgusnuo dodajte kašiku gustina razmućenu u šoljici hladne vode i sačekajte da proključa... umesto piletine možete da koristite i ćuretinu ponekad, a umesto kikirikija pečene bademe... i uvek ispadne extra ukusno! ;)

toliko od mene!

danas mi mama sprema ručak!

JUHU! :D

Jedan od mojih omiljenioh recepata;
PASTA SA KIKIRIKIJEM I POMORANDZOM:
Proprzi se beli luk, doda se brasno i voda, pa cedjena pomorandza,pa slatka pavlaka,pa piletina seckana na kockice i na kraju seckani kikiriki.Dodati origano ili ne,po zelji. To se sve pomesa sa nekim makaronama ili sl.
Izvinjavam se sto ne znam koliko grama cega je potrebno ali to kuvam "od oka", recept sam sama smislila. Mada koliko god cega da se stavi uvek ispadne dobro, ja stavim koliko imam. :D

Moram da se pohvalim da sam danas prvi put napravila lazanje koje valjaju. Recept je sledeci:
Skuva se sos od mlevenog mesa i paradajza, ali da bude sto redji, znaci sto vise pardajza iz flase. Skuva se besamel, jako redak sa 800 ml mleka i 2 kasike brasna,izgleda skoro kao mleko. Lazanje(presne) se redjaju u podmazan pleh ali tako da ima prostora izmedju njih. Na lazanje se redja crveni, pa beli sos, pa opet lazanje i tako sve redom do poslednjeg reda lazanji na koji se sipa samo beli sos. Ovo se pece nekih 40-ak min u rerni.
Bitno je da bude bas prostora izmedju lazanji jer se one kasnije rasire.

Moja ranija greska je bila sto sam kuvala sve gusto i redjala prethodno skuvane lazanje. Mnogo je bolje kad se redjaju ovako presne.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back