Quantcast

Šta čitate?

gost 11071

Veoma poznat
Poruka
12.224
Zavrsila genijalnu 'Vasljivu Palatu',. sad 'Sofjin svet'.. malo sam okasnila sa ovim delom, mislim da ga citaju petnaestogodisnjaci. mada mozda nikad nije kasno procuiti uproscenu istoriju filozofije.
Jedino me Sofijina mama nervira, zena je totalni, ali totalni idiot. Iscudjava se na sve sto ova mala kaze, prosto je nemoguce da je iver tako daleko pao.

MathPhysics

Iskusan
Poruka
5.328
Sada citam Solzenicina, knjiga "Jedan dan Ivana Denisovica"...
Dobra je... Volim u prinicipu knjige o prezivljavanju u tim ekstremnijim uslovima.
Recnik i nije neki, ne odise onom "melodicnoscu" koju inace jurim kroz knjizevnost, ali me je zato sama prica zaintrigrala.
Sve o svemu, o knjizi uglavnom sve najlepse...

gost 11071

Veoma poznat
Poruka
12.224
Volvo Kamioni - Erelend Lu, nastavak jedne od mojih omiljenih knjiga Dopler.
Dopler je covek koji se bori protiv briljantnosti svake vrste koje namece drustvo i zato je sa svojim sinom i jednim losom, ostavio sve i otisao da zivi u sumi.
On kaze - sve ljudsko mi je strano.

Direkt

Elita
Poruka
17.564
Nema jedne već više :D

Dnevnik o Čarnojeviću, Crnjanski
Slika Dorijana Greja, Vajld
Sto godina samoće, Markes
Na zapadu ništa novo, Remark
Doktor Faustus, Man
Vatra i ništa, Miljković
Strah i prezir u Las Vegasu, Tompson
Glad, Hamsun
Oblak u pantalonama, Majakovski

Фјодор

Iskusan
Poruka
5.062
uglavom, ako se vec ogranicava broj knjiga, onda treba da budu sto raznovrsnije (po epohama i kulturama). verujem da bi ta lista od 10 knjiga (bez cisto filozofskih) izgledala ovako nekako:

biblija / kuran
bozanstvena komedija
hamlet
don kihot
faust
braca karamazovi
u traganju za izgubljenim vremenom (barem prvi deo)
bundenbrokovi / carobni breg
buka i bes
proces / zamak

a moje misljenje je da ne postoji nijedna knjiga koja se mora procitati, a isto tako ne postoji ni samo nekoliko koje bi trebalo procitati.
citanje nije hrana pa da uzmes malo i zasitis se. il citas, il ne citas.

Direkt

Elita
Poruka
17.564
Pa dobro, te se uglavnom i mogu naći kad bi potražio neku listu na guglu, jer su svetski priznati klasici :D A i težina nekih može da deluje odbojno mnogima... subjektivno, Fjodore. Hajd', znam da bi stavio Jesenjina na listu :P

Фјодор

Iskusan
Poruka
5.062
zapravo, teško bi se ovakva lista mogla naći na guglu. možda i postoje slične, ali u takvim listama bi dominirala književnost 20. veka, a i značajno mesto bi zauzela američka književnost.

ono što se meni najviše svidelo (što ne znači da bi bilo kome drugom):

zločin i kazna
grof monte kristo
sabrane pesme jesenjina
mučnina
tvrđava
derviš i smrt
faust
neka šilerova drama
antologija novije srpske lirike
smrt u veneciji / tonio kreger
let iznad kukavičjeg gnezda

al ja nisam pročitao mnogo, tako da je i ova lista bezvezna :lol:

gost 11071

Veoma poznat
Poruka
12.224
a moje misljenje je da ne postoji nijedna knjiga koja se mora procitati, a isto tako ne postoji ni samo nekoliko koje bi trebalo procitati.
citanje nije hrana pa da uzmes malo i zasitis se. il citas, il ne citas.
Ali ja glad za znanjem osecam jasno.. citanje je moja hrana : )
hvala jos jednom obojici, nesto od pobrojanog sam vec citala, a drugi su slobodni da ostave jos neki naslov

Evergreen86

Domaćin
Poruka
4.056
Volvo Kamioni - Erelend Lu, nastavak jedne od mojih omiljenih knjiga Dopler.
Dopler je covek koji se bori protiv briljantnosti svake vrste koje namece drustvo i zato je sa svojim sinom i jednim losom, ostavio sve i otisao da zivi u sumi.
On kaze - sve ljudsko mi je strano.
Dopler mi je bila omiljena knjiga do sestog razreda <3 love <3
pre toga Skelig :heart::heart:

Evergreen86

Domaćin
Poruka
4.056
Imam jedno pitanje, za redovne/neredovne citaoce. Koja je za vas to knjiga koja predstavlja klasik koji bi svako od nas jednom trebao da procita?
Nema tacnih netacnih odgovora, svaki je dobrodosao.
kako sam procitao gotovo sve sto se ovde spominje i jos dosta dosta toga preko
mogu reci da je Veliki Getsbi najlepsa knjiga koju sam ikada citao i svakako jedna od 10 najboljih ikada napisanih, ostalih 5,6 jos nisam otkrio:lol:
Kafka naravno ^___^ i moja neprevazidjena ljubav Kundera su uvek preporuke
ne preporucujem citanje Biblije nikako, Kurana posebno, osim ako te zanima sociologija ili psihologija sirokih narodnih masa, jedini smisao ove dve navedene knjige je stvaranje potpore za ateizam jaci od titanijuma

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.