SSD

petar.ostoja

Zainteresovan član
Poruka
251
Ja sam uzeo sebi SSD pre 10tak dana konacno. Razlika je tragicno velika u nekim momentima i itekako se oseca.
Takodje SSD ce ti otrkiti i tajnu koliko se Windows nekad bez razloga misli...
LM, dugo sam trazio i vagao koji disk uzeti i na kraju sam dosao do bitnog zakljucka da ne zelim SandForce diskove. Aktuelna generacija SandForce kotrolera koristi kompresiju u letu, na taj nacin postize jako brz upis, ali na ustrb kasnijeg citanja. Nisam se pronasao u toj prici, pa sam potrazio alternative, kojih i nije bas trenutno mnogo i na kraju se odlucio za OCZ Vertex 4 od 128GB. Ostali ne SandForce diskovi su recimo pomenuti Samsung, onda Crucial M4 i jos poneki, ali svi su oni generacija na izmaku, zbog cega je pala odluka na Vertex 4 na kom se OCZ okrenuo novom kontroleru i pristupu uopste. Disk ima realne i izbalansirane rezultate bez obzira sa kojim podacima radio i u kom rezimu citanja i pisanja. A svejedno je ekstra brz. Prosto, nova generacija, nova stepenica vise. To je meni licno bilo dovoljno da ne razmisljam dalje od toga.
 
Hvala na objasnjenju, mada nisam pametan pri izboru. Sudeci po forumima, najvise je pristalica za intel (mada mi je on skuplji od ostalih) i samsung.
Vidjao sam povoljne verbatimove i kingston, pa se jos dvoumim.

Koje je po vama optimalno resenje za oko 100e (~11.000 RSD)?
 
Ja sam skoro skupio patriot ssd 60gba sata3.
Radi perfektno sto se tice podizanja sistema, kopiranja, pokretanja programa. Neverovatno je brz. (doduse ja imam sata2 port pa mi rada na pola brzi ali i dalje je neverovatno brz)
Definitivno uzmi intel 330 (on je u top 3, najbrzih ssd-a na planeti pa ti vidi)
 
Odlucih se za intela 330 od 120GB, al' problem shto ga nigde nema u prodaji. Raspitivao se u gigatronu, win-win-u, atom-u, emmi-u itd
Zna li neko pouzdano gde se moze pazariti isti na teritoriji BGa?
 
SSD je FENOMENALNA STVAR!
Ako nesto crkne vrlo je verovatno da ce ti dokumenti ostati sacuvani.
Kupi 120 gb ssd kao sto cu i ja. To ti treba samo za ozbiljne stavri i mozda neku omiljenu igricu koju trenutno prelazis.
Igrice ostavi na HDD jer mozes uvek da ih ponovo instaliras, a za izgubljena dokumenta moras opet da umujes.
 
Poslednja izmena od moderatora:
OCZ AGT3-25SAT3-120G brzina citanja 525MB/s kapacitet 120GB cena 79EUR

ADATA AS510S3-120GM-C brzina citanja 550MB/s kapacitet 120GB cena 90EUR

Corsair CSSD-F120GB3-BK brzina citanja 550MB/s kapacitet 120GB cena 97EUR

Intel® SSDSC2CT120A3K5 brzina citanja 450MB/s kapacitet 120GB cena 99EUR

Kingston SH103S3/120G brzina citanja 555MB/s kapacitet 120GB cena 119EUR

Bitno je da proveris koji je life cycle SSD => READ,WRITE,DELETE dali je SLC ili MLC, dali podrzavas TRIMovanje ili ne, i jos par sitnica kao max IOPS, MTBF itd itd.
Mada SSD sada su mnogo bolji nego sto su ranije bili i postaju sve pristupacniji za sire mase.
 
Gde si ti, majke ti, uspeo da nadjes ove diskove po ovim cenama kod nas? :neutral:

SLC disk je danas tesko naci, posebno ne na potrosackom trzistu i posebno tesko kod nas. Sve sto se nudi je MLC i ogromna vecina diskova je bazirana na SandForce kontrolerima. I te brzine tu su vrlo relativne.
 
Poslednja izmena:
OCZ AGT3-25SAT3-120G brzina citanja 525MB/s kapacitet 120GB cena 79EUR

ADATA AS510S3-120GM-C brzina citanja 550MB/s kapacitet 120GB cena 90EUR

Corsair CSSD-F120GB3-BK brzina citanja 550MB/s kapacitet 120GB cena 97EUR

Intel® SSDSC2CT120A3K5 brzina citanja 450MB/s kapacitet 120GB cena 99EUR

Kingston SH103S3/120G brzina citanja 555MB/s kapacitet 120GB cena 119EUR

Bitno je da proveris koji je life cycle SSD => READ,WRITE,DELETE dali je SLC ili MLC, dali podrzavas TRIMovanje ili ne, i jos par sitnica kao max IOPS, MTBF itd itd.
Mada SSD sada su mnogo bolji nego sto su ranije bili i postaju sve pristupacniji za sire mase.

Gde si ti, majke ti, uspeo da nadjes ove diskove po ovim cenama kod nas? :neutral:

SLC disk je danas tesko naci, posebno ne na potrosackom trzistu i posebno tesko kod nas. Sve sto se nudi je MLC i ogromna vecina diskova je bazirana na SandForce kontrolerima. I te brzine tu su vrlo relativne.

SLC nije tesko naci ako znas gde da gledas i ako imas para :)
A SSD za ove cene sam nasao preko neta tacnije ovde...Ako treba javi se :) ce da sredimo nesto :)
https://www.alternate.nl/html/product/listing.html?navId=11890&tk=7&lk=4965
 
Što se SSD tiče uzmi Samsung 830 bez razmišljanja. Nije sve u brzini ima nešto što se zove pouzdanost. Osim toga svi ovi navedeni drugi modeli svoje čipove kupuju od drugih proizvođača dok Samsung sam pravi svoje. Možda ovaj 830 nije najnovije generacje i ima "samo" 330MB/s write ali je izuzetno pouzdan i verujem da će Samsung pružiti dugoročnu podršku za njega. Nemoj juriti čistu brznu to ti je moj savet.
 

Back
Top