Srpski lekari u Nemačkoj

Ne možeš da dobiješ Certificate of good standing ako nisi član Lekarske komore. Tu imaš dve mogućnosti, da se učlaniš u Lekarsku komoru i da ti daju taj sertifikat, a to poprilično košta, a druga mogućnost je da napišeš IZJAVU na nemačkom u kojoj kažeš da, otkako si položila stručni ispit, nisi radila u struci i nikada nisi bila član Lekarske komore Srbije. Drugim kolegama su prihvatili tu izjavu umesto sertifikata.

Uverenje o položenom stručnom ispitu traže svim lekarima, a traže i potvrdu da si obavila staž, ali tu potvrdu neće niko da ti izda bez stažerske knjižice, koju Ministarstvo zdravlja neće da nam da, pa umesto potvrde da si obavila staž uzimaš Plan i program pripravničkog staža u Ministarstvu zdravlja.

Hvala puno kolega. Sad je sve puno jasnije. :)
 
Mozda ja nisam nesto nisam dobro razumela, evo sta je pisalo:
"eine Auflistung aller Fächer und Stunden (Curriculum o.ä.), die Sie während Ihres Studiums absolviert haben."

A to su mi na fakultetu izdali kad sam trazila za inostranstvo.

Službenici na fakultetu koji izdaju dokumenta nemaju pojma ni o čemu, oni će ti izdati samo ono što im ti tražiš, a ti sama moraš da znaš jako dobro šta ti u stvari treba. Oni ne znaju nemački i ako si im dala tu rečenicu, oni su se verovatno uplašili da ti ne izdaju manje nego što treba, pa su ti dali detaljni analitički program na 87 strana, a to ti ne treba. Treba ti aneks diplome na jednoj strani i dodatak diplome na 4 strane.

Evo kako izgleda dodatak diplome na 4 strane (ovo je za medicinsku sestru, ali je i za lekare slično):
http://www.medfak.ni.ac.rs/images/MF_studije/2_SSS/SSS_SMST/Dodatak_dipl_SSS_SMST.pdf

Otkud službenici na fakultetu znaju šta tebi treba za inostranstvo?! :dontunderstand:

To mi sa Medicinskog fakulteta u Nišu moramo da uzimamo aneks i dodatak diplome, :rida: dok kolege sa Medicinskog fakulteta u Beogradu to dobiju uz diplomu, :respekt: oni to ne moraju da vade jer su im već dali. :rtfm:
 
Poslednja izmena:
Meni su trazili Fuhrungszeugniss i to sam izvadila tek ovde kad sam dosla u opstini. Iz komore mi je trebala samo potvrda da sam registrovana.
Sto se nivoa jezika tice, mislim da sigurno nece biti zvanici stav, sve zavisi od drzave i poslodavca. Nemojte da vas agencije za posledovanje obeshrabre.
 
Moram se sloziti da je ipak zvanican uslov B2, to znam i na osnovu iskustva, ljudi dobijaju pozive na razgovor i sa tim sertifikatom. Narocito ako u razgovoru sa vama zakljuce da dobro govorite, jos uvek ne traze da posedujete sertifikat C1, osim u Hessenu.
 
@konacno, Boktsche,ogiiica

Hvala svima na ohrabrujucim odgovorima.Nista, sto kaze zemljak Hoffentlich, ucice se, pa cemo da vidimo sta ce vremenom da se desi.
A evo sad i Norveska trazi lekare, bilo bi glupo da Nemacka preteruje sa zahtevima. Uostalom, u Norveskoj su daleko bolji uslovi, valjda ce malo sad i Nemci da budu realniji, niko od nas nece da progovori nemacki dok ne provede neko vreme tamo, odavde mi se to cini nemoguce. Svaka cast izuzecima u koje ne spadam:D
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=01&dd=29&nav_id=805925
 
Ja ih prvo pitala konsultativno kakve sve potvrde izdaju a trenutno dosta lekara radi sto i mi i oni na fakultetu cesto izdaju potvrde, tako da bi trebalo da budu u toku. Ali nisu pomenuli da to tako izgleda i tek odjednom 87 strana, jasno je da nesto ne stima.

moracu jos jednom da pitam ove u Nemackoj koji su nadlezni, zahvaljujem na pomoci i kolegijalnosti.

Pozdrav :-)
 
Evo drage kolege, u današnjem Bild-u. Ne brinite, lekari su im goruće pitanje. Sad ce i kuće da nam zidaju ;)
 

Prilozi

  • 1391073576780.jpg
    1391073576780.jpg
    82,3 KB · Pregleda: 27
Bezite od BW-a ko djavo od krsta! Danas mi je doslo obavestenje da ipak ide i psihosomatika za GWP uz ove novopridodate. Oni misle to je tako kul da me prodrmavaju na nedelju dana, da skacem s predmeta na predmet. Definitino cu ih dati u novine ako ne prodjem aprobaciju, lekari su goruce pitanje, ko sto mnogi kazu, a oni se ponasaju gore od moje studentske sluzbe u Srbiji! A nisam ocekivao da je tako nesto moguce :) Sreca nam je profesorka nemackog u bolnici novinarka Süd Kurier-a, a imam njenu podrsku, tako da verujem da nece biti tesko da malo uzburkamo javnost, sta se radi u 'azurnom' regionalnom ministarstvu...
 
Fuhrungszeugniss je Potvrda o nekažnjavanju i uzima se u MUP-u. Ja sam mislio da se ta potvrda uzima kod nas u Srbiji, a ne kad dođemo tamo u Nemačkoj u njihovoj opštini, kao što se može zaključiti iz tvog posta. Gde si uzela Fuhrungszeugniss, u Srbiji ili u Nemačkoj?

U Nemackoj kad sam pocela da radim.

- - - - - - - - - -

Bezite od BW-a ko djavo od krsta! Danas mi je doslo obavestenje da ipak ide i psihosomatika za GWP uz ove novopridodate. Oni misle to je tako kul da me prodrmavaju na nedelju dana, da skacem s predmeta na predmet. Definitino cu ih dati u novine ako ne prodjem aprobaciju, lekari su goruce pitanje, ko sto mnogi kazu, a oni se ponasaju gore od moje studentske sluzbe u Srbiji! A nisam ocekivao da je tako nesto moguce :) Sreca nam je profesorka nemackog u bolnici novinarka Süd Kurier-a, a imam njenu podrsku, tako da verujem da nece biti tesko da malo uzburkamo javnost, sta se radi u 'azurnom' regionalnom ministarstvu...

E a gde i kad polazes? Je l u Ulmu?
 
U svezi ovih dokumenata treba Dodatak diplomi, ne treba ono dugo cudo Plan i program pa to je jako veliko,ako netkom to budu trazili neka traze u Studentskoj sluzbi da vam izdaju na englesko-maternjoj verziji. Ono je veliko i skupo za prevoditi. Ako netko ne moze da dobije Dodatak diplomi onda mu moze pomoci i Curriculum + Spisak ocjena.
Za Certificat of good standing ovisi kako koja Lijecnicka komora,jer neke daju daj dokument bez uclanjanja a neke ne, to je politika kuce. taj dokument je obvezan. Obvezan je i Polozen strukovni ispit. Za staz kao pripravnik vala to nije obvezno kako tko,netko to trazi a netko ne, to je politika poslodavca.
U svezi Levela za dobivanje posla. Nije istina jer jos uvijek ima Agentura koje traze B2,cak neke rade i sa B1, dajte ne izvodite pa C1 je visoki nivo jezika. Jedno je imati Diplom di pise C1 a drugo je stati iza tog dokumenta i znati pokazati znanje jezika.
A u svezi polaganje GWP to je utopija,u biti veca je birokracija srediti termin i sve to pripremiti nego sjesti i uciti. Covjek se umori psihicki dok se izbiori sa njima.
 
Hvala, kolega mikey, uvek optimista :-). Ja imam jedno pitanje za sve vas koji ste vec dobili svoje ugovore - da li vam potencijalni poslodavac postavlja pitanje u vezi sa ocekivanom zaradom i sl, i imate li neke preporuke sta je to sto bismo mi morali da pitamo poslodavca u vezi sa ugovorom? Hvala!
 
Da li neko zna koja je procedura, kada se dodje u De, oko dobijanja boravisne dozvole?

Ja sam dobila vizu na 3 meseca (pretpostavljam kao i svi). E sada - interesuje me da li je dovoljno da se u ta 3 meseca preda zahtev za boravisnu dozvolu ili mora do tada vec da bude odobren zahtev?

Meni se nesto oteglo dobijanje Berufserlaubnis-a (trenutno sam na hospitaciji) pa me brine da li cu to sve stici da obavim.

Hvala puno unapred na odgovoru!!
 
ogiica, plate lekara su propisane tarifvertragom, i svaka bolnica se priklanja nekom od nekoliko različitih vertragova (za crkvene bolnice, za državne bolnice, za bolnice u sklopu opštine - za privatne bolnice ne znam!). U tom tarifvertragu stoji tačno kolika je bruto plata u zavisnosti od tvog statusa u bolnici. Počinješ kao a1, assistenzarzt na 1.godini specijalizacije i ideš dalje uz lestvicu. plata lekara početnika u crkvenoj bolnici je za 2014.god 4250 eur bruto.
 
salman, najbolje pitaj svoju auslaenderbehoerde, da ne dođeš u nezavidan položaj. ja sam tek nedavno saznala da sam potpuno bez razloga čekala da mi svi papiri budu gotovi, a mogla sam pravo sa aerodroma da predam zahtev za aufenthaltserlaubnis/blaue karte.
 
Kolege,
zanima me da li je za ulazu vizu u ambasadi u Beogradu dovljno sto imam Einstellungsbestaetigung. Tu pise koja mi je brutto plata,koje je radno vreme i od kad mi pocinje radni odnos.

Ako postoji neko od kolega ko je u Schleswig-Holstein-u,neka mi se javi u inbox
 
Kolege,
zanima me da li je za ulazu vizu u ambasadi u Beogradu dovljno sto imam Einstellungsbestaetigung. Tu pise koja mi je brutto plata,koje je radno vreme i od kad mi pocinje radni odnos.

Ako postoji neko od kolega ko je u Schleswig-Holstein-u,neka mi se javi u inbox

Meni su rekli moze, a onda su me 2put zvali da mi kazu da ne moze i da mora ugovor.. Imao sam isprva isto sto i ti..
 
Neverovatno je koliko administracija radi paušalno! Neko može sa Einstellungsbestaetigung, nekom treba ugovor. Neko može da prođe sa izjavom da nije radio u zemlji, nekom opet treba pošto-poto Certificate of good standing, neko prevede dokumenta kod našeg sudskog tumača bez Apostila, a nekom treba nemački!?
Znači pravilo je da pravila nema :p
 
Konacno, hvala na odgovoru. Oni su mi rekli da moram da imam sve papire. Pri cemu se ja (pametna :zroll:) nisam setila do ta pitam. Na telefon se ne javljaju, a rade neko glupo radno vreme, pa moram da izadjem sa posla da bih ih to pitala...

Pa me interesuje, da li od neko zna....

Koliko dugo si cekala na boravisnu dozvolu?




salman, najbolje pitaj svoju auslaenderbehoerde, da ne dođeš u nezavidan položaj. ja sam tek nedavno saznala da sam potpuno bez razloga čekala da mi svi papiri budu gotovi, a mogla sam pravo sa aerodroma da predam zahtev za aufenthaltserlaubnis/blaue karte.
 
Ceka se oko 3 nedelje na plavu kartu, od trenutka kad predas. Najbolje dobro isplanirati, tj. zakazati termin u Auslaederamt-u jos iz Srbije. U zavisnosti od toga u koliko veliko mesto ides, na termin moze da se ceka od pola sata do dva meseca.

A administracije i razlike od drzave do drzave stvarno nemaju smisla. Mislim, smem da vozim 6 meseci a onda odjednom ne smem. **** im ja m****. Sorry.
 

Back
Top