Срећан дан реформације

Gedeon

Iskusan
Poruka
5.567
Данас Срби протестанти и припадници националних мањина прослављају Дан реформације. Па нека вам је срећан ваш дан. Хвала вам што сте нас обогатили са многима од хиљада истина о Богу, Светом писму.... А и са преводима са небиблијских језика у којима сваку реченицу треба проверавати. А задње време нам преносите овде дух из својих матичних средишта, дух женског свештенства, аџуванлука....Баш вам хвала! Срећан вам ваш дан.
 
Данас Срби протестанти и припадници националних мањина прослављају Дан реформације. Па нека вам је срећан ваш дан. Хвала вам што сте нас обогатили са многима од хиљада истина о Богу, Светом писму.... А и са преводима са небиблијских језика у којима сваку реченицу треба проверавати. А задње време нам преносите овде дух из својих матичних средишта, дух женског свештенства, аџуванлука....Баш вам хвала! Срећан вам ваш дан.
baš na halloween 👍
 
mi ameri, a ovde je najvise protestanata - valjda, ne slavimo taj svapski praznik, i tog lutera,

Legal status[edit] https://en.wikipedia.org/wiki/Reformation_Day

It is a civic holiday in the German states of Brandenburg, Hamburg, Bremen, Lower Saxony, Mecklenburg-Vorpommern, Saxony, Saxony-Anhalt, Schleswig-Holstein and Thuringia. Slovenia celebrates it as well due to the profound contribution of the Reformation to that nation's cultural development, although Slovenes are mainly Roman Catholics. With the increasing influence of Protestantism in Latin America (particularly newer groups such as various Evangelical Protestants, Pentecostals or Charismatics),[47] it has been declared a national holiday in Chile in 2009,[48] and in Peru in 2017.[49]
imamo mi naseg martin lutera kinga, a od religioznih vodja, slavimo Rabbi M. M. Schneerson-a kao https://en.wikipedia.org/wiki/Education_and_Sharing_Day
e, pa da znate, taj je uyebao svet, i njegova sekta sada drma i uvodi nas u treci svetski rat posredstvom izraela
 
Ja svake godine mislim dubiti bundevu i uvijek nekako zaboravim.

:mrgreen:
Код нас у Србији се донедавно никад није јела бундева... бацало се свињама, за свињску храну је рачуната...

Ал од кад се појавише ''нутриционисти'' из Индије, упаде у јеловник... јешће се још мало и ђонови од ципела, само ако их ''наука'' углави да лече неку болест (типа парадентозу)
 
"According to Philip Melanchthon, 31 October 1517 was the day German Martin Luther nailed his Ninety-five Theses on the door of the All Saints' Church in Wittenberg, Electorate of Saxony, in the Holy Roman Empire." wiki.

31. oktobra 1517 je dan kada je Martin Luter zakucao svojih 95 teza na vrata Crkve svih svetih u Vitenbergu, Nemačka.
To je veliki dan, jer se neko konačno bio pobunio protiv velikih problema koje je donosila u to vreme Katolička crkva svojim vernicima (kako teorijom tako i praksom). Ukoliko se ima uvid u te njegove primedbe, jasno je da je to bio veliki dan za sve nas, takođe. Jer je talas reformacije doneo dašak vetra svima u Evropi, pa i katolicima.
 
Zašto bi je bilo?
Reformacija je počela postavljati pitanja o pogrešnoj praksi koja se ustanovila u crkvi posle stotina godina prakse.
Postavlja se pitanje da li je i istočna crkva nakupila tokom stotina godina neku pogrešnu praksu?
Recimo verujem da je Luter bio negde ovde, tj da smo ovde imali univerzitete kao tamo (on je bio profesor etike), možda bi postavio pitanje slava (možda, ne znam), možda bi postavio pitanje da li se obožava majka Marija i ostali sveci (a prema njemu ne treba) i slično.. Ne znam da li je istorijski kod nas bilo tih pokušaja, ali sumnjam jer je Srbija bila pod Otomanskom vlašću i borila se za svoj opstanak, tj nikome nije padalo na pamet da preispituje neke crkvene "dogme" jer je sama crkva bila u lošem stanju i vladao je islam. To je sve razumljivo.

Imali smo mi međutim teologe u 20. veku koji su simpatisali protestantizam na neki način, čak se pravoslavlje sa protestantima bolje slagalo dugo vremena, setimo se veze SPC ili Grčke pravoslavne crkve i Anglikanske crkve. Na primer.
 
Reformacija je počela postavljati pitanja o pogrešnoj praksi koja se ustanovila u crkvi posle stotina godina prakse.
Postavlja se pitanje da li je i istočna crkva nakupila tokom stotina godina neku pogrešnu praksu?
Recimo verujem da je Luter bio negde ovde, tj da smo ovde imali univerzitete kao tamo (on je bio profesor etike), možda bi postavio pitanje slava (možda, ne znam), možda bi postavio pitanje da li se obožava majka Marija i ostali sveci (a prema njemu ne treba) i slično.. Ne znam da li je istorijski kod nas bilo tih pokušaja, ali sumnjam jer je Srbija bila pod Otomanskom vlašću i borila se za svoj opstanak, tj nikome nije padalo na pamet da preispituje neke crkvene "dogme" jer je sama crkva bila u lošem stanju i vladao je islam. To je sve razumljivo.

Imali smo mi međutim teologe u 20. veku koji su simpatisali protestantizam na neki način, čak se pravoslavlje sa protestantima bolje slagalo dugo vremena, setimo se veze SPC ili Grčke pravoslavne crkve i Anglikanske crkve. Na primer.
Нисмо ми римокатолици па да смо негдје скренули са пута. Православна Црква је непогрешиви чувар истине Божанског Откривења.
 
Нисмо ми римокатолици па да смо негдје скренули са пута. Православна Црква је непогрешиви чувар истине Божанског Откривења.
pa dobro.
Ti si pravoslavni vernik i tako veruješ.
I ja sam tu negde, ali ne kao ti :D
a ovo je forum gde ima raznih nas i vas itd :)
Pa jeste zanimljivo za diskusiju.
 
Bila sam na jednoj službi u Anglikanskoj crkvi, tj baš u crkvi sv Đorđa u kraljičinom domu Vindzoru.
Služba je prema meni nekako slična sa službom kod Franjevaca, skromno je, ali nema mise, tj onog dela mise kada se uzima telo i krv, pričest.

Danas je protestantizam nešto drugo nego što je bio tada u 16. veku. Tada je to bio vapaj za slobodom. Veliki ljudi su izneli tu reformaciju i svaka im čast. Dodala bih veliki vernici, jer su davali i svoje živote i sl.
 
Англиканци су најмање радикална група протестаната. Врло вјероватно из разлога што они нису настали из неког теолошког разлога већ због хира Хенрија Осмог.
 
Sadašnji kralj Čarls recimo voli da ide u Hilandar. To im je tradicija.
Ђаво тера сваког окултисту да гура нос и промовише себе где му није место... вероватно тако сваки књижевник и пратилац религијске моде заврши, ко убица што се уредно враћа на место злочина
 

Back
Top